Jump to content

Ce trebuie verificat cand cumperi o masina SH?


lautrec
 Share

Postare recomandată

deeJayOg stai linistit. Are undeva la 150-175 mii. in cel mai bun caz!

Cere-i seria si verifica masina. Toate intrarile...nu numai ultimele 2-3.

Vezi cate intrari a avut si perioada lor. O sa iti dai seama imediat daca ceva este in neregula.

 

Acele dotari, la nr de km prezentati sunt foarte costisitoare in Germania.

 

Drumul costa minim 500Eur (zoll, taxe, motorina) plus banii lui de profit sa zicem un 800-1000E

Inseamna ca masina a costat in Germania 10.700Eur. N-ai sa vezi in Germania acele dotari, cu 96 mii km in bord la pretul de 10700E.

Modificat de Stefan.DFS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțam de sfaturi. Oricum am renuntat la ea, pentru că nu mi-a plăcut deloc cum s-a prezentat. În plus a mințit că e proprietate personală și de fapt are multe alte mașini la vânzare. Mai bine iau naibii una cu 200, dar măcar știu că sunt reali.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, urmaresc de ceva vreme aceste discutii si as avea nevoie de cateva sfaturi in achizitionarea unui G5 atasez linkul  http://olx.ro/oferta/volkswagen-golf-5-1-6-benzina-ID3LIco.html#a2e0cd8681, merita masina, care sunt problemele generatiei G5, motorul de 1.6 FSI este mai pretentios decat 1.6 mpi.

Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.6 FSI e un motor destul de pretentios la benzina. Cel putin la benzina existenta in Romania. Ma refer ca sistemul de injectie e destul de pretentios. Ca si constructie, motorul este foarte ok, dar, depinde si de cum a fost ingrijit, etc. La 109k km daca te uiti la blocul de lumini o sa observi ca e scorojit. Nu se vad butoanele pentru geamurile electrice dar sigur sunt scorojite si acelea. Stiu ca e boala Golfurilor, Octaviilor 2 dar presupun ca la 109000 km nu prea cred ca ar trebui sa arate asa. In plus de asta, nu bag mana in foc dar farurile arata ca noi. Ori au fost schimbate ori polisate foarte bine, ceea ce nu ar fi o problema, avand in vedere ca in Germania farurile se matuiesc de la spuma activa de la spalatorii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!

Revin pe acest forum pt ca intentionez sa imi iau un Polo 1996. Are motor de 1l si cam nimic electric pe el. Masina este inmatriculata in RO, se pare ca are absolut toate actele in regula, dar ramane partea tehnica...Cam la ce ar trebui sa ma uit in mod deosebit? Ce defecte specifice are acest model?

Multumesc

 

PS: Golful 3 din avatar nu il mai am, intre timp l-am schimbat cu un Astra G 1,6Twinport. VW-ul il iau pt fii-mea

Modificat de merlucius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut,

 

Caut o baza de date online buna pentru decodare VIN Audi. Cele ce mai apar pe google ori nu sunt complete ori nu functioneaza bine. Exista ceva similar cu bmwarchive?

 

Asta e VIN-ul pe care vreau sa-l caut WAUZZZ8T2AA076909.

 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

as dorii sa iau o masina din Germania care a fost la scoala de soferi. ce ziceti de lucrul asta?credeti ca a,avut mai multa gj de o asemenea masina propietarul tinand cont  ca na,trebui sa respecte unele reguli? ce pareri aveti?ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca nu, cel putin eu nu as lua o masina pe care cel mai probabil o generatie de soferi a invatat sa conduca...doar ei stiu cum. As putea spune ca aia e o masina de teste care nu a stat deloc si cu multi KM. Cred totusi ca gasesti mai bine, Germania este plina de masini, nu te uita doar la pret.

Modificat de Stefan.DFS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am si eu o nelamurire,poate cineva cunoaste raspunsul.Am in vedere achizitionarea unui autoturism second-hand din Germania anul viitor sper si intru des pe site-urile lor insa problema este ca acelasi model de masina,aceeasi motorizare si 90% aceleasi dotari are fluctuatii de pret si km.Sa inteleg ca si in Germania se practica "sportul kilometrilor dati inapoi"?Plus de asta km difera,fiind vorba de o masina fabricatie 2008 cu 60,000 km,30,000km chiar si 20,000 km in putine cazuri,ceea ce mi se pare cam ciudat,chiar si mai putin,plus-minus km.Deci,cum se procedeaza pentru a nu imi lua teapa si a fi 100% convins ca masina aia are acei km specificati in anunt?Cum depistez problemele?Cum se procedeaza cu asigurarea masinii si anume unde se face in cazul in care masina vine pe platforma in tara?Stiu ca e poate devreme pentru asemenea intrebari insa incerc sa vad exact ce si cum.

Modificat de floryn2.0
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca cautai putin pe forum (putin, nu mult. PUTIN), gaseai topicul asta.

Daca nu reusesti pe topicul acela, mergi pe pagina oficiala erwin de la Audi. E 5 euro/ora si poti sa verifici cate masini vrei tu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

nu prea trebuie verificate multe

multi o sa va faceti cruce ,unii o sa spuneti ca sunt nebun etc etc etc

de cum am ajuns la ea intr-un singur minut am stiut ca va pleca cu mine.era prea dimineata si propietarul nu era trezit [7.30] ,I-am dat o tura ,m-am uitat prin geamuri inauntru si sincer ,,am simtit,, masina ,nu exagerez cu nimic ,intr-un singur minutel am luat decizia capitala: Va Pleca Cu Mine .intr-un singur minut m-am aprins si mi-a placut si mi-am dorit-o.

Si asa a fost.nu am ridicat-o pe elevator ,nu I-am facut nici o constatare la fata locului ,la 08.00 am am trezit propietarul iar la 9.30 deja eram pe drum spre casa dupa perfectarea actelor .

intr-adevar nu m-am inselat ,masina este super super ok din toate punctele de vedere. dupa doua saptamani la mine si cca 2000km nu am ce reprosa .maghiar propietarul  si sa le dea Dumnezeu sanatate

12.250 platit dupa negocieri de la 12.990 ,tiguan,2009,euro 5 ,148.500 verificati ulterior si la skoda si la vw ,2.0tdi ,automata ,xenon,piele,jante 18 cu cauciucuri ca noi de vara,trapa,4x4, etc etc si foarte multumit .mi-a dat si 4 cauciucuri ca noi de iarna si  are si taxa platita,inscrisa anul trecut iulie in RO.

nu e singura masina care o cumpar in acest mod si la toate sh-urile am avut noroc si mi-au mers sute de mii de km .

 

p.s. fac precizarea ca inaintea acesteia pe care am cuparat-o, am mai fost la una la Mures de-abia adusa din DE ,dupa 5 min de vizionat si prezentari m-am lamurit ca nu era de luat .[muuulte probleme si cu acte etc etc]

succes si nu va sfatuiesc totusi sa faceti ca mine .

Modificat de vik71
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbogdanmircea

Intr-adevar e bine sa te uiti si la fata omului care iti vinde masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut. Am bagat un cod vin pe tester si mi-a aratat la urmaratoarele intrari in service niste lucruri despre care nu prea stiu ce sa cred. Atasez si doua poze. La o intrare scrie : Caroserie - structura rame > Zona caroserie fata > Capota fata > Vopsea, lacuire ? Probleme de aderenta > lacul incolor se exfoliaza si Caroserie / Echupamente > Vopsea / protectie suprafete > Exterior + Autovehicul partea anterioara > Capota fata > Exfoliere vopsea.

Ce sa cred eu de aici ? A avut accident si i-au fost schimbate/ reparate si vopsita Capota ( sau toata fata + capota ) sau i-au fost vopsite pt. ca se exfolia lacul ?? Ma gandesc ca daca a fost lovita, trebuia sa apara si ceva de grila / faruri sau alte elemente. Probabil si radioator ceva. Ce parere aveti ? Ce sa cred ??

 

Iar la cealalta intrare in service scrie printre altele : Radiator racire demo si montat, Senzor temperatura demo si montat, Radiator racire inlocuit.

De aici ce sa cred ? Ca a fost lovita si i-a schimbat radiatorul, dar nu zice nimic de bara sau altceva. Sau s-a spart radiatorul asa...nu inteleg.

 

Va rog daca m-ati putea lamurii, deoarece exterior din poze imi place mult masina si are si ceva dotari bunicele. Nu este din localitate cu mine si nu vreau sa bat drumuri de pomana.

Multumesc

post-57544-0-06007900-1434479881_thumb.j

post-57544-0-76170600-1434479888_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu poate să îti zică nimeni exact. Radiatorul poate fi schimbat si din alte motive dar din fisele tale si chiar daca a fost lovită nu e ceva grav. Mergi si verifica masina ca poate a fost lovita dar nu reparata la reprezentanta si in felul asta nu apare nimic pe VIN.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pascuoctavian

Eu stiu pe cineva care avea un Golf 5 si prin 2005-2006,nu mai stiu exact, a avut probleme cu vopseaua de pe capota,tot asa,se exfolia lacul si,fiind in garantie,i-au vopsit din nou capota,gratis.Cand a fost in service a aflat ca au mai fost masini cu genul asta de probleme,deci era ceva stiut.

Ca a schimbat radiatorul ... care e problema? Din aceste intrari nu reiese ca a avut accident.

Iar daca a fost lovita si reparata in alt service decat de reprezentanta,cum a spus colegul mai sus,n-o sa-ti apara niciunde.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Evita DSG7. Din ce am auzit, ar avea probleme. Este un topic cu legatura la acest subiect. Sper sa nu ma insel. Mai bine pe clasica manuala de 6+1. Pare ok masina, desi cred ca mai buna e varianta Turbo de 122 cai. Ai mai multa putere la dispozitie. Parerea mea :)

Modificat de Stefan.DFS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare , ma bate gandul sa imi cumpar http://olx.ro/oferta/audi-a4-2008-taxa-0-impecabila-ID44FGG.html#b1a7b014e8;promoted, totusi am niste dupii, omul e sigur samsar (conform google are ceva masini de vanzare) si anuntul s-a tot mutat sector 4>>sector5>> magurele...., as aprecia niste tips-uri , si daca am postat gresit imi cer scuze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Nu are kilometrii aia pana e lumea. Cum poti sa crezi ca o masina de firma, diesel din 2008 are doar 190k km?!?

2. Nu are xenon, desii a specificat in anunt

3. Bara spate e 100% vopsita. Nu ca ar fi problema, dar e prost vopsita incat se vede diferenta de culoare intra bara si aripa spate

4. Jantele nu par a fi originale Audi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Mașina arată ca in poze si pot sa garantez ca arata chiar mai bine decat in poze." :))))) acum serios, cum sa iti faca cu ochiul un asa anunt? Omul se vede ca e disperat sa ascunda miliardele de defecte (pe care sigur le are) prin ineptiile pe care le scrie. Iar bara este mai deschisa pt ca masina a fost tinuta intr un garaj putin mai mic si a stat cu bara in afara garajului, expusa la soare. Damn it!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Robert, cum zice si colegu...treci peste anuntul asta. 

doar cand vad genul de pret "FIXXXXX"....cu 20 de X ma ia durerea de cap. Mai are cateva masini la vanzare, bombe si alea.

 

Cauta altceva. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

   Stie cineva, motoarele pe benzina TSI cu distributia pe curea care se pare ca ar fi mai bune, din ce an au inceput sa se monteze pe Golf sau Octavia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!