Jump to content

Ce trebuie verificat cand cumperi o masina SH?


lautrec
 Share

Postare recomandată

Perfect de acord cu Bwwlan. Prin postarea unui mesaj ca cel la care face referire si colegul nu faci decat pb. Odata celui care ti-a dat info si ...te-a crezut cu teatrul facut dar si imaginii respevtivei societati. Protectia datelor cu caracter confidential e o chestie foarte serioasa. De aia se spune pe la noi...orice bine facut e ........de mama.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Recomand o geometrie totala! Iti poate spune multe despre o masina prin ce a trecut, asa am aflat de buburuza mea ca a suferit o lovitura mai puternica cu o bordura care indoise bratul de suspensie si fuzeta dreapta fata. Bineinteles cu conditia ca persoana sa aiba o intelegere superioara asupra sistemelor de geometrie!

Modificat de siralex
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vreau sa mi iau un passat 1,8 5v stie careva ce inseamna acel 5v?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau e motorul 5 clindri in V?

Daca ar fi fost nr de supape ar fi fost inscris nr total de supape. De ex: 8V, 16V, 20V, etc.

Modificat de loghy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa ma gandeam si eu ca e in 5 cilindrii..cel de 1.8 125 cp sigur e in 5 cilindrii ! Dar cel 1.8 turbo 150 cp e in 4 si scrie pe el 5v cred ( pt ca are 5 supape pe cilindru ) ; repet, sunt 100% sigur ca cel aspirat e in 5 cilindrii dar nu sunt sigur de celalalt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   Bun, m-am uitat pe site-ul la care faci referire si pe mine personal nu m-a lamurit deloc. Omul a intrebat ce inseamna 1,8 5V si pe site este 2,3 V5. Totusi, ce inseamna 1,8 5V.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te-ai uitat unde nu trebuie. Vezi la number of valves per cylinder ca este 5 in dreptul la 1.8 T.

 

Avem un coleg de forum cu Seat Leon 1.8 T cu 5 valve per cilindru, 20 in total.

Nr se pune inaintea valvelor si dupa conformatia cilindrilor. 

 

@Roberto, sa ne spui si un cod motor cod motor la "volsvagen" ca 1.8 5v e vag.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

pe langa verificarile mecanice , electrice si vizuale , la cumpararea masinii evident am verificat si actele mesinii, ce ma surprins in momentul verificarii winului este faptul ca la descifrarea lui ( litera unde este mentionata uzina fabricanta este trecut D )

Masina este cumparata de noua din germania si a avut un singur proprietar acolo pana la exportul ecesteia . Detin actele de provenienta din germania .

Ducandu-ma cu lectia pregatiata de pe forum , am ramas cu botul pe labe .........unde este fabricata masina ?

Codul win este wvwzzz1jz4d013735

http://vwforum.ro/topic/39184-vin-decodere-descriere-decodare-vin-si-link-uri-cu-decodoare/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Ducandu-ma cu lectia pregatiata de pe forum , am ramas cu botul pe labe .........unde este fabricata masina ?

Codul win este wvwzzz1jz4d013735

 

 

In actuala Slovacie, in fabrica de la Bratislava. :)

 

Model: Golf
Type: Hatchback
Make (Manufacturer): Volkswagen
Model year: 2004
Manufactured in: Bratislava
Sequential number: 013735

Engine capacity: 1600
Fuel type: Petrol
Gearbox: Manual
Power: 77 kW / 105 KM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai masina are motor de 1.4 , 55 kv, deci nu prea corespunde !!!!

Ca fabricatie poate inteleg dar restul sigur nu se pupa :

Masina am cumparat-o , am trecut de identificare (RAR ), deci datele din talor sunt destul de corecte .

Concluzie .......masina chiar daca a fost cumparata de noua in germania nu a fost fabricata acolo !

Se obserba , calitativ nu seamana cu AXR-rul masina care este fabricata !100% in germnia .

Plasticele sunt mai subtiri , iar tabla nu este calitativ cu cea de germania .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Vreau sa verific vin-ul unei masini.

Site-ul ro.vin-info.com imi spune detalii mai amanuntite contra cost (de exemplu dotarile de pe masina). L-a folosit cineva? Datele sunt reale?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, 

 

Dacă postez în aria greșită rog un moderator să mute în alt topic.

Vreau să achiziționez un Golf VI și nu știu cum să-mi dau seama dacă are ESP sau doar ASR. Am văzut într-un manual găsit tot aici pe forum că pe butonul de dezactivare ar scrie explicit ASR sau ESP. Sunt unele în schimb care pe buton au desenată „o mașină care alunecă”. Ce semnifică acel buton, este ESP sau ASR? Mașina este din 2011.

 

Mulțumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Care mai sunt metodele samsarilor de a da o teapa, in conditiile in care iti dau VIN-ul, si implicit accepta test la reprezentanta?

Cum poti maslui kilometrajul, daca toate reviziile sunt in baza de date comuna?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu pot . Daca masina are istoric in reprezentanta si ultima intrare in service are un nr de km mai mare decat are masina la data verificarii atunci exista un singur raspuns . - A mers numai cu spatele de la ultima revizie .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Teoretic, se mai poate intr-un fel ; sa zicem ca afara sau la noi se face revizia la reprezentanta la 30.000 km ; el face revizia, ruleaza inca 30.000, peste 6 luni face revizia la alt servis, da km inapoi, apoi peste 6 luni face iar revizia la reprezentanta, si in 10 ani masina are 600.000 km reali dar defapt 300.000 in bord confirmati anual cu revizii la reprezentanta ; stiu, e putin " extrem", dar daca ai un tester si putina " experienta " in ale manariei e destul de usor si valoarea creste considerabil la revanzare ; eu nu as pune asa mare accent pe nr de km…poti gasi masini care sunt rupte in doua la 100.000 sau altele care merg fara probleme si sa nu necesite investitii la 300.000…conteaza foarte mult starea masinii in momentul achizitiei ; eu nu prea inteleg de ce majoritatea cauta sa faca sula mare la samsari si sa-i incurajeze in ceea ce fac cumparandu-le marfa. Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dreptate, dar de unde s-o cumpar?

Uite, vreau un Golf 6. Dar unde sa-l caut?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Teoretic, se mai poate intr-un fel [...]

 

Nu e deloc extrem ceea ce spui.

Asta este o metoda destul de des intalnita in ultima vreme chiar si in DE, nu numai la noi.

Din pacate! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dreptate, dar de unde s-o cumpar?

Uite, vreau un Golf 6. Dar unde sa-l caut?

Sugestie-http://www.tiriacautorulate.ro/vanzari-auto-rulate.aspx Cineva si-a luat un ford focus de la ei si este foarte multumita in sensul ca nu a avut probleme cu masina,km reali,pret ceva mai mare fata de samsari dar stii ce cumperi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ar trebui sa mai verifici inainte sa cumperi masina, daca ai posibilitatea, daca masina nu e declarata furata.

Daca va intereseaza sunt site-uri pe care poti verifica cu VIN-ul masinii (http://www.politiaromana.ro/furtauto/furtauto.aspx pentru Romania sau stolencars24.eu pentru mai multe tari din Europa).

 

Mai nou este si o aplicatie pentru Android care verifica in bazele de date ale politiei din Italia, Romania, Lituania, Slovenia si Slovaci plus in baza ceva baze europene private:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.GliApps.stolencarchecker

 

Spor la cautat masina perfecta!

 

Gabriel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Nordstrom si nu numai :

Daca iti e frica sa nu iei vreo "teapa" grosolana poti sa faci urmatoare chestii (e totusi o masina SH si poate aparea oricand ceva neprevazut, se intampla si la masinile noi):

 

1. iei cu tine un om care se pricepe la masini (mecanic , prieten , samsar) sau apelezi la unul de aici: http://www.auto.ro/cauta-experti

2. Dai un ban in plus si iei masina de la Welt auto , Tiriac Auto etc unde ii pui sa specifice pe factura ca iti garanteaza ce vrei tu (adica ce ei iti zic verbal cand vezi masina , ca are km reali , nelovita &...). Sa iti dea minim 6 luni garantie din bara in bara .

3. Incerci sa iti cauti masina aici pe forum ( masini cu istoric).

4. Daca ti se pare totul suspect si crezi ca nu o sa gasesti o masina conform dorintelor tale mai bine iti iei masina noua .

Modificat de V A L I
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!