Jump to content

Ce trebuie verificat cand cumperi o masina SH?


lautrec
 Share

Postare recomandată

Trebuie vazuta live. Pozele nu prea ajuta mult...plus ca multi pun poze vechi sau le fac in asa fel incat sa ascunda defectele vizuale. Oricum, pretul pare super bun ; daca nu are probleme care sa necesite investitii mai mari de 1000€ sau sa fi fost lovita grav, go for it !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E ok, insa ceva e dubios la masina. Masina este CL (scaune, fara crom pe comutatoarele de la geamuri plus ornamente), dar nu are crom pe grila de sus cum vine de la CL in sus, in schimb are pe grila de jos ca de HL. Jantele au fost optiune pe CL.

 

Gogomanii sunt consumurile. In oras 9-10, chiar spre 11 in Bucuresti in aglomeratie. Exterior poate doar mers pe DN liber si mers la consum sa scoata sub 6%.

 

Spalatoare de faruri, dar fara incalzire in scaune. De obicei veneau impreuna in pachetul de iarna. 

Absolut merita vazuta. Intreaba ce e cu grila de ce e fara crom (poate tuning poate accident), uita-te atent la praguri (la G5,6 se indoaie teribil de usor iarna) si verifica in cartea de service reviziile. Concret ce s-a facut la ele, daca a mai avut alte interventii.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Anunt de pe Autovit:

 

Skoda Octavia 2.0 TDI la 83.000Km -> 7300Euro http://www.autovit.ro/skoda-octavia-C34324751.html

 

Masina a fost achizitionata la 280.000Km cu putin sub 5850Euro. Anuntul e in cache aici.

 

Nu stiu daca asta e cel mai bun topic de pe forumul asta de pus anuntul, dar e un inceput.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze dar nu ma pot abtine, ala ori e prost, ori e prost prost: euro 4 - 2009? adica cea mai penala alegere, mizeaza pe faptul ca vinde masina si nu mai raspunde la telefon? sau face fifty/fifty  la taxa ? Daca tot sunt unii ce vor sa faca afaceri  bune si rapide, cumperi euro 5.  Sau faci ca si bizonul asta: http://www.autovit.ro/volkswagen-golf-C34228633.html minti si spui ca e euro 5.

 

 

 

 

daca as lua masina de la el si as afla ca ma costa 6000 ron taxa de inmatriculare in loc de 600 ron, i-as da foc la casa noaptea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O alta metoda de a aproxima Km unei masini este nr de resetari service, lucru care se poate vedea cu ajutorul VCDS ului, deci trebuie sa stii ce tip de interval service a avut masina multiplicat cu numarul de resetari.

Une vezi nr de resetari ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Anunt de pe Autovit:

Skoda Octavia 2.0 TDI la 83.000Km -> 7300Euro http://www.autovit.ro/skoda-octavia-C34324751.html

Masina a fost achizitionata la 280.000Km cu putin sub 5850Euro. Anuntul e in cache aici.

Nu stiu daca asta e cel mai bun topic de pe forumul asta de pus anuntul, dar e un inceput.

E bun topicul pentru asta...

Cum ai facut de ai găsit masina pe mobile ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact asa se f%te piata, fiindca romanu' vede pretu', la modul ideal NU pune botul, da' daca vede o masina din anul ala, cu kilometrii originali si verificabili, daca aude ca e la 11.000 Euro, zice "caaaaaaaaaaaaaaaaat? Pai de banii aia imi iau (completati voi)" sau "am vazut una fix la banii aia din acelas an, cu 4.000 mai ieftina."

 

De regula, insa, sare sa nu-i ia altu' comoara, se lauda la toti cunoscutii ce afacere a facut, daca afla dupa aia cati km. are coaja, tace malc de jena sa nu-l considere aia de li s-a laudat mai-nainte papagal, dupa care umple forumurile cu intrebari cretine de gen "e normal sa cada [....] la 85.000 km.?"

E proaste TDI-urile astea, dom'le...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Anunt de pe Autovit:

Skoda Octavia 2.0 TDI la 83.000Km -> 7300Euro http://www.autovit.ro/skoda-octavia-C34324751.html

Masina a fost achizitionata la 280.000Km cu putin sub 5850Euro. Anuntul e in cache aici.

Nu stiu daca asta e cel mai bun topic de pe forumul asta de pus anuntul, dar e un inceput.

E bun topicul pentru asta...

Cum ai facut de ai găsit masina pe mobile ?

 

frumoasa skoda....cat costa pana la urma 7300 sau 5850?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cautat pe google dupa numele dealerului de pe placutele de inmatriculare. O cautare de genul skoda site:mobile.de afiseaza doar rezultatele de pe mobile (inclusiv cele din cache-ul motorului de cautare)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

frumoasa skoda....cat costa pana la urma 7300 sau 5850?

 

In Germania a fost la 5850; Samsarul care a luat-o, o da cu 7300 - efortul de a da 200000km inapoi costa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Este un cineva(un user) care lucreaza pe la skoda...vw ceva?vreau sa verific o serie daca este posibil.. mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

ma tot uit in ultimul timp sa achizitionez o masina SH si am numai batai de cap :)

Ultima gasita este un Leon 1P 2010 cu motor 1.9 adusa din Germania acum 2 ani la aproximativ 8700Euro. Tipul zice ca masina are cam 120.000 km.

La ce ar trebui sa ma uit si ce sa intreb. Cum vi se pare pretul?

 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intreaba-l ce cod are motorul in primul rand ... si ce norma euro are si daca are sau nu DPF, banuiesc ca are

Modificat de bbogdanmircea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu mi am luat golf 6   1. 6 tdi cu  187 mi de km , cu 9 mi E ,   ce ziceti e mult? ca dotari....  full in afara de piele.... parcheaza si singura...etc...  oricum  a avut la ea schimbata volant si injectoarele..ce ziceti?

Modificat de maryodavid
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intreaba-l ce cod are motorul in primul rand ... si ce norma euro are si daca are sau nu DPF, banuiesc ca are

Ok, am sa intreb si de motor - sunt probleme cu anume motoarizari de 1.9? Parca dupa 2009-2010 s-a bagat obligatoriu DPF.

Asta este anuntul:  http://www.ebursaauto.ro/vanzare/autoturisme_berlina/seat_leon/bucuresti/1977038.html

Cand am vorbit cu el, zicea ca a mai facut vreo 30.000 km de cand a pus anuntul.

 

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salut . vreau sa cumpar si eu un golf 6 si am gasit un anunt cu o masina care are la bord 110.000 , propietarul mi-a dat si vin-ul masini cum pot sa verific daca masina are km reali  acesta este codul : WvWZZZ1KZAW045476

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte simplu si frumos, suni la reprezentanta (un dealer VW, la alegere) si spui ca ai achizitionat de curand masina si esti proprietar in baza unui contract V-C.

Intreaba de ultimele 2 intrari in service. Atentie! nu ultima intrare, pt ca de multe ori cand se dau km inapoi se merge cu masina pt un lucru minor la dealer ca sa aiba o noua intrare cu "noul nr de km". 

 

Cu alte cuvinte, ceri sa ti se dea prin telefon ultimele 2 intrari in service ( data intrarii, km notati atunci ). Si in functie de asta, daca masina are istoric, poti observa care e situatia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa am luat o si  eu..cica avea114  mi si avea 177....!  atentie mare!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am incercat am sunat la o reprezentanta si mi-a cerut sa ma prezint cu masina pentru a primi aceasta informatiie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La unele reprezentante te pune sa plătești pentru informatii de genul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunati la cybernet bacau. Aveti nevoie de #putina vrajeala# . garantez ca merge, cel putin 3 prieteni au verificat asa.

Intrebati SUMAR si nu in detaliu, faceti un compliment si nu fiti deranjanti in intrebari. Scurt si la obiect, veti inchide telefonul multumiti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As prefera daca se poate sa terminati cu sugestiile astea.

 

Verificarea istoricului unei masini pe baza VIN-ului nu e o informatie publica si nu e normal ca orice Gheorghe sa se prezinte la un dealer VW cu un VIN scris pe un post-it si sa ceara detalii despre el.

Fie mergi cu masina, fie cu talonul sau CI: astfel dovedesti un drept cat de cat justificat in aflarea unei informatii la care ar trebui sa aiba acces doar doua parti: reprezentanta si proprietarul masinii. Daca eu as afla ca o reprezentanta VW ii da cuiva informatii despre masina mea cuiva FARA ACORDUL MEU SCRIS, pentru simplul motiv ca a copiat VIN-ul din parbriz si s-a gandit sa intrebe de cate ori am vizitat eu servisul, ce i-am facut masinii si cand am cumparat-o, pai s-ar alege cu un proces mare si frumos :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!