Jump to content

Ce trebuie verificat cand cumperi o masina SH?


lautrec
 Share

Postare recomandată

Mda, stiu ca trebuie sa iti dau dreptate...

Pana la urma am sunat la reprezentanta VW din Cluj si mi-au facut legatura cu WeltAuto, au zis ca au doua golf 6 trendline cu 150 si 175.000 km, pe la 8600 de euro. Dau un ban in plus dar macar stiu o treaba...

 

Multumesc mult deenman, RadulescuRomulus si Leonica pentru lamuriri!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RadulescuRomulus

Ai grija si cu WeltAuto; daca sunt aia de pe Calea Turzii [mai sus asa cum urci din oras], trebuie sa fii atent cam ca la samsari.

In sensul ca poate km or fi reali; asta nu inseamna ca nu o inspectezi atent vizual la incheieturi, la modul de etans al usilor, etc.

 

Si-a luat acum 4 ani un amic al meu de acolo un Golf; nimeni nu i-a spus ca masina avusese inainte un accident, desi acest eveniment figura in istoricul ei. Prin urmare, daca te decizi la o masina de acolo, sa insisti sa iti dea istoricul ei sa te uiti peste. INSISTA!

Vor zice ca e confidential si alte balarii - stai cu gura pe agentu de vanzari, ameninta-l ca risca sa nu-si faca targetu', numai sa-ti dea istoricu!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ah, clar! Nu imi mai iau veci masina fara sa verific istoricul...

Si la telefon mi-au spus ca e la Autoworld, la reprezentanta VW spre iesirea din Cluj catre Floresti.

Modificat de Nethar
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am luat de la Autoworld PBN in 2008 un A6, inca in garantie, 7.500 km., l-am intrebat expres pe gunoiul ala uman daca masina a fost in vreun fel lovita, ala aproape jignit "cum, dom'le, noi avem majini bune, ne jicnitz" dupa care la vreo 6 luni vad ca "pica"portbagajul, nu mai statea in amortizoare. Merg la Constanta sa fac gura mare (acolo se intampla sa fiu), ala se uita, "ne pare rau, masini lovite nu reparam pe garantie". Am crezut ca-si bate joc de mine. Mi-a aratat cu un aparat de-ala de masoara vopseaua ca avuse inlocuite: bara spatem aripile spate, portbagajul. Fain, nu? :dry: Culmea e ca nu figura cu intrare service in istoric...

Deci: atentie ca la orice samsari ordinari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cica exista optiunea de a ascunde o intrare in service de catre dealer dar numai daca masina a fost livrata de VW catre dealerul respectiv si reparatia s-a facut la acelasi dealer. La un alt dealer nu se poate vedea acea intrare care s-a vrut a fi ascunsa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, cele doua de la Autoworld erau cam naspa...

150 si 175.000km facuti numai in RO, ambele gri metalizat, dotari standard si in ambele s-a fumat (mirosea groaznic in masina, a paine umeda). Tot acest pachet magnific la un pret magnific de aproape 9000 dă heuro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce mai poti sa verifici, cel putin la Passat b6, banuiesc ca si la Golf 6 tot cam pe acolo e

Aripile fata au stantata data fabricatiei sus cam pe la mijloc.

Data stantata mai gasesti pe balamalele de la usile spate

Cu un pic de chinuiala poti sa vezi data fabricatiei a farurilor

La motor, foarte multe furtune si mufe au data fabricatiei. Acum daca sunt cateva care au fabricatie mai recenta e ok, poate a crapat, etc.. Insa daca sunt deja multe furtune si mufe noi atunci e ciudat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scuze pentru schimbarea subiectului dar exista sansa ca daca bagi benzina in loc de motorina sa mai fie intreaga masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok...multumesc mult de incurajare...sper sa am noroc si de data asta in general sunt norocos 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am interesat de un golf 6 si prin cineva am reusit sa aflu detalii despre masina folosind seria de sasiu.

A avut schimbata capsula de la turbina la 65.000km. E ceva major? Ca piesa pare micuta...

 

Later edit: vad ca este o problema comuna si s-a discutat aici: http://vwforum.ro/topic/94729-golf-6-problema-actuator-vacumatic/

Modificat de Nethar
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Km putini pt o masina din 2001

Dute la un service cat mai repede :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am renuntat si la aia, pana la urma am luat un Golf 6, 2.0 TDI 110CP din 2010 si am verificat istoricul. 160.000 km reali, toate reviziile la VW in Germania, un singur proprietar acolo, care a schimbat pana si becurile la reprezentanta. Masina arata super, totul e intact si merge perfect, e ca noua :D va multumesc mult pentru sfaturi si multa bafta celor care isi cauta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare

Vreau sa iau sotiei un golf 4, si am gasit un ALH din 2004, pe carte a iesit 2005, inmatriculat in tara in 2007. Ma cam pune pe ganduri tipul motorului. S-a mai pus ALH pe golf 4 in 2004??? Si scrie pe praguri (echipare) GL. Imi puteti da vreo informatie? 

Multumesc anticipat!

 

PS imi cer scuze daca nu am postat bine, dar nu scriu decat fff rar pe acest forum si nu prea ma pricep!

Modificat de SBY
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am renuntat si la aia, pana la urma am luat un Golf 6, 2.0 TDI 110CP din 2010 si am verificat istoricul. 160.000 km reali, toate reviziile la VW in Germania, un singur proprietar acolo, care a schimbat pana si becurile la reprezentanta. Masina arata super, totul e intact si merge perfect, e ca noua :D va multumesc mult pentru sfaturi si multa bafta celor care isi cauta!

E variant sau hatch? Cat ai dat pe el? Pune niste poze...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare

Vreau sa iau sotiei un golf 4, si am gasit un ALH din 2004, pe carte a iesit 2005, inmatriculat in tara in 2007. Ma cam pune pe ganduri tipul motorului. S-a mai pus ALH pe golf 4 in 2004??? Si scrie pe praguri (echipare) GL. Imi puteti da vreo informatie? 

Multumesc anticipat!

 

PS imi cer scuze daca nu am postat bine, dar nu scriu decat fff rar pe acest forum si nu prea ma pricep!

 

Eu din cate stiu, ALH s-a pus pana in 05/2005 pe Golf 4. :icon_thumleft:

Modificat de Deadly
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Am renuntat si la aia, pana la urma am luat un Golf 6, 2.0 TDI 110CP din 2010 si am verificat istoricul. 160.000 km reali, toate reviziile la VW in Germania, un singur proprietar acolo, care a schimbat pana si becurile la reprezentanta. Masina arata super, totul e intact si merge perfect, e ca noua :D va multumesc mult pentru sfaturi si multa bafta celor care isi cauta!

E variant sau hatch? Cat ai dat pe el? Pune niste poze...

 

Click - hatchback, am scos-o sub 8000.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Frumoasa. Sa ai noroc de km multi fara evenimente nedorite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

exista cineva aici care a condus si opel corsa si vw polo? Ma intereseaza o parere in privinta comfortului la volan, tinuta de drum, cat de usor e de condus fiecare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
mariusnicolae

Buna tuturor.


Am gasit anuntul asta: http://www.autovit.r...-C33073816.html


M-ar ajuta cateva pareri din partea voastra.


Poate cineva de aici de pe forum chiar cunoaste masina....


Am discutat si cu proprietarul.....pare om de teaba....


Mi-a dat si VIN-UL: WVWZZZ1KZ5W207259


Ma poate ajuta cineva cu un istoric pentru seria asta?


Multumesc anticipat!


Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare,

Bine v-am gasit pe forum, vin cu o intrebare:
 

Doresc sa achizitionez un Golf (de preferinta 6) dar financiar 6-le - mai de incredere - se situeaza peste 9K dar si atunci poti avea surprize.

Asadar m-am orientat inspre ceva mai ieftin, Golf 5 ~ sub 7000 Eur (pastrand criteriile: tara origine RO, pragul psihologic de 100.000 KM, primul propietar)

 

Am gasit un 2009 (1.9TDI/105CP), cu 4motion, suspensie reglabila, ESP, EDS, ABS si doream sa stiu cat de inteligenta este investitia d.p.d.v al intretinerii pe termen lung - aceasta din prisma faptului ca mecanic este vorba de ceva mai complicat decat un autoturism cu tractiune fata. Merita 4motion / EDS si suspensia reglabila?

 

Mai este de spus ca sunt mai mult decat incepator, este prima masina, am condus doar un Golf7 in timpul scolii :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut si Golf 5 cu tractiune fata, acuma am 4motion. In mare, golf-ul 4motion e o masina mai grea cu vreo 300kg, are o mecanica mai complicata la puntea din spate, are portbagajul o idee mai mic (pe mine nu ma deranjeaza, eu ma descurc, nu plec cu dulapul dupa mine in excursie), consuma cam cu 1L mai mult (poate 1.5L) decat unul obisnuit. Are o tinuta de drum mult mai buna, mai ales in curbe unde inclinatia este insesizabila, e o masina mai sigura din punctul asta de vedere, are 6 viteze.

In rest, tie trebuie sa iti placa, tu trebuie sa afli daca merita pentru tine sau nu. Doar pentru oras, parerea mea, nu merita, pentru toate celelalte cazuri eu zic ca masina asta are un plus fata de una doar cu tranctiune fata. Decizia e a ta nu a mea sau a celorlalti, incerc doar sa-ti expun cateva informatii legate de acest model.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, sper ca postez unde trebuie, imi cer scuze daca nu, am mai cautat ceva legat de ceea ce voi intreba dar n-am gasit.

 

Doresc sa achizitionez un golf4 dar sunt nedumerit in privinta motorului, am auzit din diverse surse ca motoarele 1.6 ar avea probleme dupa 200~ mii km (sub 200 mii e clar ca nu gasesc un golf4  adus din germania) probleme de tot felul, nu intru in detalii, eu as fi preferat un 1.9 TDI (101cp) despre care am auzit numai cuvinte de lauda, dar preturile sunt mai mari, cat si taxele de inmatriculare etc.

Bugetul meu ar fi undeva la 3000-3300Euro cu taxe de inmatriculare etc.

 

Ce pareri aveti despre motoarele 1.6 respectiv 1.9 (pro si contra) si spre care sa ma orientez?

Multumesc.

Modificat de bubu182
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • lupo_bv changed the title to Ce trebuie verificat cand cumperi o masina SH?
  • lupo_bv a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!