Jump to content

Sfaturi pt achizitie Golf 4 / Bora


bazil
 Share

Postare recomandată

Da, e destul de dotata....doar cutia prezinta dezavantaj. Poti incerca cu 5000....dar e cam greu prin telefon.

Ieri am fost cu cineva sa vedem niste Octavii - si am cumparat o OctaviaTour, 2007, euro4, 101cp, primul proprietar.....si a lasat-o de la 7000 la 6250 euro...ca le cam ardea buza si era intr-o comuna - dar asta la fata locului, nu prin telefon - si nu sunt mult care iti lasa asa.... In rest, am mai vazut 4 masini... numai chiftele si samsari....si in Targoviste, nu Bucuresti.

Restul, lovite, zgariate, facute din chit si cu rugina iesite prin ele, masluite...220.000km in ECU si 140.000 pe bord... etc,

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

costyserbanescu

asta arata chiar bine . mootrul e super si nu consuma mult ( la asta automata consuma mai mult decat la una normala dar asta cred ca stii si tu :D ) . km sunt com putini . dute sa o vezi vb cu omu si vezi c impresie iti lasa masina/vanzatorul sa nu fie samsar . sa ne ti la curent

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, îmi place totul la ea.Că e automată, culoarea, că are 130 de cp, climatronic, și așa mai departe.E super.Deocamdată nu mă pot alege între Golf 4, și Audi A4 B5, și Audi A3 8P.Golf are avantajul că piesele costă mai puțin și implicit întreținerea.E adevărăt?Voi ce spuneți?Gabi, mulțumesc mult pentru decodarea VIN-ului.Așa oameni ca voi pe forum, mai rar. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai grija daca alegi AUDI,in comparatie cu g4...care are 2 bucse si un pivot,ai cate 4 brate pe fiecare parte.Nu e nevoie sa iti spun cat te costa un brat central de A4 :lol: .Dar in alta ordine de ideeeeeiiiiiii...Audi ramane Audi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am greșit, Audi a4 B6.

Așa scumpă e întreținerea la Audi?Credeam că-i mai ieftină decât la BMW.

Eu mai am un Mercedes W202 din 1994 automat și nu mi se pare scumpă întreținerea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa arata un KIT brate A4.Un set bunicel pe Lemforder ajunge la 3500lei,Swag 1500lei.De regula majoritatea cumpara tot kitul,daca iei piesele pe rand sunt foarte scumpe.Bratul central pe Lemforder de aproape 550lei.Acum depinde si ce masina gasesti...poate nu e nevoie de reparatii

post-64586-0-07087200-1322494808_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut kendoo. tu chiar iti doresti asa mult cutia aia automata? ca daca ai renunta la "dotarea" asta ar scadea pretul si ai gasi o multime de variante:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Păi o verific înainte s-o cumpăr.Nu se poate depista aceste probleme?

Habar n-am ce să aleg...

PaulF, da, doar în automată mă simt bine.Prefer să lucreze ea pentru mine decât eu pentru ea, plus că e mai benefic motorului(din punctul meu de vedere) o cutie automată.

Modificat de kendoo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu doar ti-am zis parerea mea :) daca vrei una automata aia cumpara-ti !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care?Golfu?A4-le, sau A3?

Aș vrea niște răspunsuri mai detaliate dacă se poate.

Întreținerea la Audi nu știu cât e de scumpă.Merită acest sacrificiu financiar?Se simte diferența de la VW la Audi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu zic ca e o diferenta destul de mare ... nu ai nici un amic cu a3 ? sa vezi ..eu am alta senzatie in cerculetze :) . nu stiu parca e mai mult confort bine acuma tine si de bani ..dar daca nu ar fi de bani as lua un audi instant ;))

ps. obiglatoriu automata :))

Modificat de Mr VW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vrei confort, dotari (scaune cu reglaj si memorie, senzori ploaie, lumina, intuneric, de dus la buda si alte timpenii), eventual sunet super (exista si dotare Audi Concert care vine cu 10 Bose, preamp, Eq ...incomparabil cu ceea ce gasesti pe G4 sau poti face cu bani ~putini) mergi pe AUDI...

Dar sa fie ok...altfel piesele te rup ...exemplu sonda lambda 1 de Skoda/G4 ~4-450RON , de Audi 650-700RON :)... culmea ca pe aceeasi generatie 2001-2002...

Suspensie scumpa ca si la Pasaturi...

Daca ai buget de criza, (si) dupa achizitionare recomand G4, Skoda O...cu toate ca pe astea gasesti mai greu automata...eventual un Superb daca iti suride ideea :) (si buzunarul)

Modificat de Moog
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

costyserbanescu

salut . eu sunt posesor de golf patru si sunt foarte multumit de ea . intretinere ieftina piese ieftine caluti destui consum mic dar AUDI RAMANE AUDI . daca dispui de banii pt a achizitiona un audi , stii cat costa intretinerea unuia si crezi ca iti permiti ia un audi . daca vrei o masina buna si sa fie si economica golful ramane sfant ( asta e parerea mea ) :D spre sa te ajute sfaturile mele si sa faci alegerea cea buna . sa nu ti la curent

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MrVW, nu am, doar cu Mercedes din păcate.Înainte de el am avut un Golf 3, și era ieftină întreținerea.

Păi eu am un buget de 5500-6000 de euro, deci nu știu ce să fac.Din ce văd pe net la banii ăștia, nu prea găsesc A4-uri așa dotate cu cutie automată.Nici măcar nu au cotieră...

Moog, mulțumesc de sfaturile aduse.Deci să înțeleg că e un pic mai piperat la întreținere A4-le.Dacă e infim, mă descurc.

costy, eu dispun de banii unui Audi A4, dar nu știu sigur dacă voi face față cu brio întreținerii.La benzină nu mă zgârcesc.Am un MB W202 din 94 automat și suge 11-13 în oraș, deci sunt obișnuit cu consumurile astea.Mulțumesc de sfaturile tale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare...bafta in cautare...si eu caut pentru varul meu dar iti dau dreptate ca nu gasesti ceva bun la bani putini...

motorul ASZ este un motor bun,care face fata pe bora,dar pe golf 4 care este mai usor...iti spun din experienta

daca tot frecventezi autovit...iti recomand din start sa nu te uiti dupa un golf4 ARL rosu din focsani ca faci drumul degeaba.si mia mai zis cineva de unul negru AJM din curtea de arges care la fel nu merita

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc că m-ai avertizat.Păi pe autovit frecventez mai mult.Acolo văd că e cel mai ok.

5000-6000 de euro nu sunt tocmai bani puțini.Mi se par multicei, cel puțin mie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar, aici pe forum n-ai gasit nici o masina care sa-ti placa ? :unsure:

Cred ca ai avea sanse mult mai mari sa gasesti aici o masina cat de cat "corecta", decat pe Autovit. Parerea mea. :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da...sunt multi acum...dar acum 3-4 ani...nu prea aveai ce lua cu ei...

m-am tot uitat si eu pe autovit si nu prea ai ce alege...inafara de golful argintiu care este si aici pe forum si pe care vreau sa il vad...majoritatea ori sunt lovite,au dotari neexistente,motoare mici sau nu mai sunt valabile:(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te doare capul cand alergi dupa masinile puse pe Autovit - 4 din 5...chiftele...verificate de mine. In poze zici ca sunt noi.....

Cel mai bine - cauti una de vanzare, de pe forum - asa cum ti-a recomandat si colegul. Poate un pic mai scumpa, dar ii cunosti toata istoria.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt de acord cu voi...dar nici pe forum nu gasim ce vrem noi...cel putin eu...caut golf 4 motorul ARL de preferat sau ASZ cee ce,daca te uiti,este unul singur la vanzare si astept sa ne facem timp si eu si vanzatorul sa il vad...in rest golf-uri..numai 1.4...1.6...si ALH...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU UMBLATI DUPA "MOCACIUNI" !!!! In primul rind...

Eu am gasit ceva dar dupa aproape 4 luni de umblat...si credeti-ma ca numai asta faceam si acasa si la servici :)

Tocmai am vazut cum se ia teapa cu masina din 2009 cu putine zeci pe bord...dar avea sute "galbene"...la un pret suspect de bun, 6200 cind pe piata, din 2007 variaza in jur de 7000...

Aveti bafta ca au aparut ceva oferte bunicele pe forum...la un pret acceptabil...eu pe acolo as sapa in primul rind acum...stii macar ce a facut pustiul cu ea..."tiuning mioritic" sau a "bibilit-o" ca pe prima masina a lui...

Sau prin ziarele locale cu anunturi unde mai ai sanse sa gasesti "particulari" nu samsari...

La 6000 nu prea cred ca ai sanse de un Audi bun...dar de un G4 cred ca gasesti...

Tre' sa te gindesti sa-ti mai ramina ceva si dupa, cind incep sa apara micile sau marile probleme...

Modificat de Moog
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-ați dat idee bună să caut doar mașini de pe forum.

La 6000 ar trebui să găsesc un G4 EXTREM DE BUN, părerea mea.Dotat până-n pânzele albe.

Prețurile pleacă de la 2700 de la un G4 manual înmatriculat din ce văd eu-n anunțuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, problema mea sta cam asa. Am un passat b5.5 benzina 1.6. sunt multumit de el etc. Dar lucrurile privind munca s-au schimbat si trebuie sa circul in oras destul de des.spatiul din passat acum devine irelevant pentru ce am cumparat eu masina. Passatul acum imi consuma 11/100km. As vrea sa trec pe un golf 4, pe un consum mai mic poate un disel nu stiu... n-am mai avut o masina disel. As vrea sa stiu de la cei ce au condus atat passatul cat si golful care ar fi diferenta in afara de spatiu?. Multumesc.

Modificat de ti3sto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!