Jump to content

Sfaturi pt achizitie Golf 4 / Bora


bazil
 Share

Postare recomandată

va salut , nu stiu daca este corect unde postez , dar as avea si eu o intrebare , sunt nou pe aici :)

am gasit sa iau un golf4 1.9 tdi 110cp cod motor ahf scrie in portbagaj sub mocheta . masina este p italia . an 16.12.1998 scrie pe centuri . omu zice ca e 99 in acte ( inka nu le ma vazut ) si ca este euro 3 in acte .

intrebarea mea este : se poate sa iasa euro 3 aceest tip de motor ? am tot citit p forumuri ca este euro 2 si asv ar fi euro 3 .

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti lua seria de caroserie si sa ceri o informare SCRISA la RAR cu privire la norma de poluare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AHF este Euro 2!

Engine code: AHF

Engines ? Diesel engine

Manufactured from: 10.97

Exhaust emissions fulfil: EU 2

No. of cylinders / valves per cylinder: 4 / 2

Capacity I: 1.9

Output kW at rpm: 81/4500

Torque Nm at rpm: 235/1900

Bore Ø mm: 79.5

Stroke mm: 95.5

Compression ratio: 19.5

Injection/ignition: TDI

CN min.: 49

EPC system: yes

Self-diagnosis: yes

Catalytic converter: yes

Lambda regulation: no

Exhaust gas recirculation: yes

Turbocharged: yes

Charge air cooling: yes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ati auzit pe cineva care a reusit sa o bage la euro 3 ? cu ceva $$$ ?

salut .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara! Sunt un utilizator nou al forumului in cautare de intelepciune.La sfarsitul lunii ianuarie sper sa fiu fericitul posesor al unei masini. Problema e urmatoarea: sunt limitat la suma de 4000 euro si am nevoie de o motorizare diesel.Dupa cateva luni de cautari am ajuns la concluzia ca cea mai fericita alegere ar fi un Golf 4 1.9 sau un Opel Astra 1.7. Cel mai mult mi-ar placea Golf 4 insa Opel astra are intretinrea mai mica ( un alt aspect de care trebuie sa tin cont avand in vedere ca sunt student).Ce motorizare imi recomandati si mai ales de unde as putea sa fac achizitia eu avand resedinta in Iasi. Deocamdata am Bacau ca destinatie.Va multumesc anticipat si sper ca nu am postat gresit insa dupa 2 ore de studiu al forumului aici mi s-a parut cel mai potrivit:). O seara placuta in continuare si astept raspunsurile dvs.

Modificat de Panzercraft
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ALH ;). 1.9 TDI non-PD, non mofturi, non-new era, pe vremea cand inca se faceau masini si mai putin marketing.90 de cai, daca nu te satisfac cu un consum de 7.5 oras si 5 exterior ii mai tragi un chip rapid. daca tot nu esti satisfacut, ii mai schimbi injectoarele cu ceva up-grade si vei fi invidia oricarui 131CP PD ,care mai de care cu axa cu came picata sau consumator de ulei, lista poate sa continue, dar spuneai ca esti student :). In ziua de azi nici presurile nu mai au calitatea de odinioara, si vorbesc serios, din experienta. Toti dau pe profit, si mai putin pe customer satisfaction.

Eu sunt multumit cu al meu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc ft mult de raspuns. Mi-ai putea da un sfat si de unde as putea sa cumpar masina? Sau la ce sa fiu atent?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ALH ;). 1.9 TDI non-PD, non mofturi, non-new era, pe vremea cand inca se faceau masini si mai putin marketing.90 de cai, daca nu te satisfac cu un consum de 7.5 oras si 5 exterior ii mai tragi un chip rapid. daca tot nu esti satisfacut, ii mai schimbi injectoarele cu ceva up-grade si vei fi invidia oricarui 131CP PD ,care mai de care cu axa cu came picata sau consumator de ulei

Ma-ndoiesc un pic......

La PD-urile de 131 cp - nu pica nicio axa cu came.....poate caz izolat.

De mancat ulei, papa toate, mai mult sau mai putin - in functie de stilul de condus, uzura motor, etc....

ALH, e un motor bun, de cursa lunga, usor de intretinut, daca nu ai probleme cu pompa de motorina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Singura cheste de care miar fi frica sunt injectoarele...multa lume ma avertizat de ele in ce priveste diesel.Sper ca totusi sa reusesc cu suma de 4000 de euro sa gasesc ceva fiabil fara a fi nevoit sa fac investitii prea mare pe o lunga durata de timp in ce ar privi reparatii la masina...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La motoarele VEP - pompa rotativa, nu-i bai, ca se pot repara destul de usor si de catre foarte multi.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmmm, nu stiu, am un fost coleg, cu AVF 131 caruia i-a picat axa cu came, apoi a schimbat-o cu una OEM SH, dar in conditie buna si acum (dupa nici 10k) incepe sa se duca din nou.

http://vwforum.vwfor...ost__p__1540771 mai jos sunt si piesele scoase din motor si intreaga discutie.

Acum sincer nu stiu daca e cazul si la ASZ, cel pus pe golf, si nu stiu daca pe golf s-a pus AVF-ul.

Modificat de marius1982.11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e boala comuna......cum e cu AKN-urile de 2,5.....problema rezolvata mai tarziu, cu axele cu came din titan.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci pana la urma nu e ,,dracul asa de negru'' cum spune lumea. Eram tentat la un moment dat sa renunt la diesel in detrimentul benzinarului doar din cauza zvonurilor.Insa eu cred ca atata timp cat masina este ingrijita si ,,respectata'' nu poate avea probleme chiar atat de mari...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma puteti ajuta va rog si cu o locatie de unde as putea face achizitia?Si la ce ar trebui sa fiu atent?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

important este sa nu te grabesti si sa faci alegerea buna care nu necesita sa mai bagi bani in ea dupa achizitionare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina sh la pret mic si fara sa bagi bani in ea destul de rar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da...diferenta sta in numarul zerourilor.......

Azi m-a solicitat cineva, sa verific un G4 GTI din 2001 - ultimul pret 10.000 lei - pomana, la prima idee.

Nu pot sa descriu cum arata.....

Dupa o scanare si identificarea problemelor pe airbag, ESP, yale si geamuri ....care nu prea functionau, ma uit la tabla. Toata lovita, contraaripi, etc. Pe partea dreapta - dezastru....tabla era mai inafara cu cativa mm...nu-i ajungea nici hayon-ul la latime...

scot trimul de pe prag dreapta, ridic mocheta...dezastru.... taiata, sudata, stramba.....toata facuta din bucati.

masina cu airbag-uri in scaune....dar cu calculator de airbag pt doar 2 airbag-uri.

daca masina era implicata in vreun accident, sigur se rupea in doua......

La sfatul meu - nu a cumparat masina - chiar daca a venit de la iasi - i-am explicat ca e o cataracta care niciodata nu o sa fie masina......indiferent de cati bani bagi in ea.

P,S - ieri am montat o incalzire in scaune la un Passat B5.5 din 2003. Cand am ridicat mocheta pe dreapta fata...surpriza....prag indreptat, podeaua si stalp si sudata electric,,,ca naiba. Ce avea la picioarele soferului, sub mocheta, in loc de materialul original - pampersi..... i-am scos cu ....patentul :lol:

Asa ca, atentie mare la ce cumparam.....

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la prima vedere cum parea? NU ti-a sarit in ochi ca e revopsita? Din proprie experienta stiu, nici revopsirea la reprezentanata nu mai e ca fabrica, asta poti sa o uiti in momentul in care o busesti, oricat de putin.

E bine, eu am gasit niste eurocenti sub mocheta la mine :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ALH, e un motor bun, de cursa lunga, usor de intretinut, daca nu ai probleme cu pompa de motorina.

nu stiu daca a reusit sa vinda un coleg aci pe forum o pompa noua la un pret derizoriu(avea anuntul postat acum citiva ani de zile)

Sper ca totusi sa reusesc cu suma de 4000 de euro sa gasesc ceva fiabil fara a fi nevoit sa fac investitii prea mare pe o lunga durata de timp in ce ar privi reparatii la masina...

Speri mata dar speri degeaba :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:lol: speranta moare ultima...eu unul voi incerca sa fac cea mai buna alegere...de asta incerc sa ma documentez sa intreb persoane mult mai calificate ca mine in aceast domeniu:) poate totusi voi reusi sa achizitionez ceva bun:) multumesc la toata lumea pt sfaturi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur gasesti. Ideea e doar sa cauti, sa nu te opresti la prima.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin te rog sa ne spui cum se poate scoate mocheta sa verifici praguri, stalpi etc fara sa-i modifici aspectul.

Trebuie sa stii ce faci, altfel mu cred ca te lasa omul sa tragi ca apucatul, mai ales ca un procent mare (90% zic eu) nu s-au uitat niciodata sub mocheta, cel putin cunoscutii mei nu au verificat niciunul cand au cumparat.sau dupa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie sa scoti pillar-ul din capat - la picioare sau pasager - are un surub cu cap cruce, dupa care tragi cu grija de trimul care acopera pragul interior - are doar cleme - de metal. Dup aia ridici mocheta.

Acuma sunt oameni care nu accepta asa ceva, dar daca esti hotarat pe masina, pui banii pe ea si o cumperi cu conditia sa fie ok acolo - eu zic ca nu are de ce sa se agite...

Oricum, asta se face daca ai ceva semne de intrebare, la cum arata pragul exterior sau stalpul.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara. Revin cu o intrebare. Am gasit un Seat Cordoba la un pret acceptabil.Sunt masini fiabile? si tot cu aceasta am cateva nelamuriri.Pretul cerut este de 3 900 euro fabricatie 2004,160 000 km , aspect placut si vine partea care ma intriga....are motorul si cutia de viteze de golf 4 1.9 diesel( am uitat sa intreb de seria motorului avand o scurta conversatie la telefon).Ce spuneti? Este ceva suspect?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!