Jump to content

Sfaturi pt achizitie Golf 4 / Bora


bazil
 Share

Postare recomandată

Ai pus un link in care apar cinci masini. Care dintre ele te intereseaza ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine v-am gasit. Sunt nou pe acest forum, acesta este primul meu post si as avea nevoie de un sfat si pe viitor si de ajutor daca se poate.

Vreau sa-mi iau un VW Bora 1.4, 16V, 75 Cp, benzina si as dori sa stiu daca merita. Masina este din 2001, are 168.000 Km reali si merge foarte bine. Cunosc persoana de la care urmeaza sa iau masina si stiu ca nu e teapa. Masina a fost adusa in 2007 din Germania la ~130.000 Km reali. A fost luata de actualul proprietar de la fratele lui din Germania, deci stie sigur ca masina nu a fost manarita.

Masina este Euro 4, are ABS, ESP, 4 geamuri electrice, ulei schimbat mereu la 8000-9000 Km (Castrol), neforjata (maxim 150 Km/h), consuma putin, intretinuta bine etc. Un singur incident a avut anul trecut cand i-a sarit un cal pe capota si a trebuit sa-i schimbe capota, dar asta nu cred ca e mare lucru.

El a dat-o la vanzare pt. ca si-a luat un VW Touran si n-are ce face cu 2 masini. Imi cere pe ea 5500 euro. Merita sa o cumpar ???

Tin sa subliniez ca nu vreau sa fac curse cu ea sau sa vad cat poate duce cu pedala la fund, ci pur si simplu sa o folosesc ca pe o masina de familie (eu, sotia si viitorul bebe). As vrea sa ma tina macar vreo 4-5 ani.

Va multumesc si astept pareri.

Modificat de Deadly
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are climatronic sau aer conditionat clasic ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are aer conditionat clasic. Pretul e un pic negociabil. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai pus un link in care apar cinci masini. Care dintre ele te intereseaza ?

Cred ca se referea la cel de 7600E pentru ca ala e singurul golf IV vr6 din cele 5.

Uita-te la topicurile din Masina mea, poate il gasesti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Deadly eu as zice ca pretul de 5500 e putin exagerat. Daca o scoti la 5000-5100 merita. La 5500 gasesti cu mai putini kilometri si cu climatronic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cred ca o pot scoate la 5000 euro mai mult ca sigur. Chestia e ca parca as cumpara-o, pt. ca stiu ca a fost foarte bine intretinuta si eu am nevoie de o masina de familie in care sa am mai multa siguranta decat in Dacie si care sa ma tina macar vreo 4-5 ani. :) Stiu ca poate motorul e cam slabut, dar pe mine asta ma intereseaza mai putin.

As vrea sa stiu daca isi merita banii, avand in vedere ca are si ESP, consuma si putin + ce am enumerat eu mai sus.

Am uitat sa mentionez ca are si 4 airbag-uri (2 frontale si 2 laterale fata).

REPET: Ma intereseaza in mod exclusiv siguranta si sa ma tina macar vreo 4-5 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

REPET: Ma intereseaza in mod exclusiv siguranta si sa ma tina macar vreo 4-5 ani.

In privința acestor două aspecte o poți cumpăra liniștit. Nu știu dacă vom mai vedea vreodată o generație de modele ca mk4, măcar asemănătoare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Legat de consum, stiu aproape sigur ca in afara consuma ~ 5.6, iar in oras ~ 8.8-9 la suta. Este bun acest consum la masina asta sau nu prea ? :)

Modificat de Deadly
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai multa siguranta decat in o Dacie o sa ai fff sigur.

pretul e acceptabil.

pentru BEBE in schimb va trebui sa jonglezi cam mult cu butonul de AC.(lipsa climatronicului)

dupa 100 de KM vei cunoaste a doua dragoste!(VW)

motorul e intradevar cam mic dar corespunde standardelor tale.

Succces. Am un sticher "vw forum.ro" disponibil. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles. Multumesc de raspuns. Nu ma deranjeaza sa jonglez cu butonul de AC, pt. ca sunt o persoana care are destul de multa rabdare. -_- Iar in privinta lui BEBE, stiu ca implica o responsabilitate destul de mare si tocmai de aceea imi doresc un spor de siguranta. :)

Din cate am mai citit, se pare ca nu ar fi probleme majore cu motorul pe care l-am ales. Eu am foarte mare grija de o masina si de aceea sper sa ma mai tina un timp.

PS: Am avut ocazia sa vad si o Bora 1.6, 16V din 2003. Proprietarul se lauda ca avea ,,doar" 62.000 Km, insa la interior arata deplorabil. In special volanul, schimbatorul de viteze si husele de la scaune erau ,,roase" destul de tare, ceea ce m-a facut sa cred ca masina avea de fapt mult mai multi Km de uzura. Drept urmare, am ramas la varianta de mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deadly consumul urban al acestui motor este ceva mai mare.

Iți poți face o idee citind acest topic: Consum Golf Iv 1.4.

(și nu uita sa iei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles @WNS. Multumesc mult de indrumare. :) Se pare ca intr-adevar consuma mai mult in oras. -_-

Insa cred ca va consuma un pic mai putin decat o Dacie in oras, am dreptate sau nu ?

PS: Am cautat pe forum dar nu am gasit, de aceea imi mai permit o intrebare. Daca am grija de masina cum trebuie, este posibil ca motorul sa ma duca macar 300.000 de KM ?

Modificat de Deadly
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alexhitman2000
E CINEVA PE AICI CARE SA MA AJUTE, PLZZ

http://www2.autovit.ro/vs2cautaauto.php?su...+++Cauta+%21+++

e vorba de golful IV negru. cu piele, scaune electrice scrie ca are 220 cp da are 204 real e din 2001 , si pretul este de 7600E

stie cineva masina aste de pe forum, are lipit pe luneta vwforum

Modificat de alexhitman2000
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare oarecum off-topic, dar cred ca foloseste si celor ce vor sa-si cumpere un golf. Stie cineva ce scula este montata deasupra casetofonului in imaginea alaturata ?

post-10294-1247650091_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare oarecum off-topic, dar cred ca foloseste si celor ce vor sa-si cumpere un golf. Stie cineva ce scula este montata deasupra casetofonului in imaginea alaturata ?

daca am citit eu bine din poza , cred ca este un egalizator la casetofon ( setari facute automat prin apasarea butoanelor , si iti seteaza valorile la Joase , medii si inalte la casetofon ). Pentru ca am impresia ca la butonu din dreapta de tot , primul rand deasupra casetofonului , scrie CLASSIC , iar penultimul buton din dreapta , scrie JAZZ.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De asta mi-am dat seama si eu caci l-am vazut live, eu am facut poza. Dar vreau sa stiu daca este echipare OEM sau nu. Pe langa chestiunea asta, mai avea in portbagaj in partea stanga in spatele panoului cu insemnul de triunghi reflectorizant o chestie care semana cu un amplificator auto marca Nokia.

Va rog mult, e urgenta treaba :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De asta mi-am dat seama si eu caci l-am vazut live, eu am facut poza. Dar vreau sa stiu daca este echipare OEM sau nu. Pe langa chestiunea asta, mai avea in portbagaj in partea stanga in spatele panoului cu insemnul de triunghi reflectorizant o chestie care semana cu un amplificator auto marca Nokia.

Va rog mult, e urgenta treaba :)

amplificator nokia ???? Poate sa fie car kit .. .ma gandesc si aia sa fie receptoru de semnal pe masina. Fa si tu o poza la ala din portbagaj , sa vad daca imi pot da seama ce este.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar vreau sa stiu daca este echipare OEM sau nu.

am mai vazut si pe alte G4 asemenea jucarioare, si cred ca este o echipare oem care vine ca optiune la cassetefonul Gamma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Bine v-am regasit. Din pacate, din cauza unor probleme personale, n-am mai putut achizitiona masina asa de repede cum mi-am dorit. :D

Insa, marti seara plec sigur dupa ea si miercuri dimineata o voi conduce. :Driver:

Intrucat inca sunt nou pe forum si nu pot posta pe unde as vrea, as avea nevoie de un pic de ajutor. Masina are inchidere centralizata, dar nu cu telecomanda (trebuie sa bag cheia in portiera). Am cautat pe forum dar nu am gasit. Cum pot sa fac si eu rost de o cheie ca sa pot deschide si inchide masina de la distanta ???

As vrea sa achizitionez asa ceva cat mai repede. Ma poate ajuta cineva si pe mine, va rog ? Multumesc mult. :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK. Am vazut ca se poate folosi cheie briceag. Multumesc @Marius pentru indrumari. :icon_cheesygrin:

Ma mai puteti ajuta cu ceva daca vreti ? As vrea sa fac si eu o comanda pentru Bora mea de o cheie briceag. Am vazut ca sunt niste baieti care vand, dar nu pot posta ca sa fac comanda. Se poate rezolva cumva ? Va rog frumos. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poți folosi funcția Personal Message ppmx.gif a forumului pentru a lua legătura cu cei care comercializează așa ceva.

LE: Nu e nevoie sa mulțumești post

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc din suflet lui @WNS pentru ca m-a ajutat sa postez, lui @Marius si tuturor celorlalti pentru sfaturile date. Am luat masina dupa un pic cam mult timp de asteptare decat speram, insa acum sunt in posesia ei si sunt multumit. Am facut ~400 Km deja cu ea si sunt placut impresionat. Am sa o prezint si pe topicul ,,Masina mea". Multumesc din nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!