Jump to content

Litoral Romania


V i c t o r
 Share

Postare recomandată

Victor, din pacate in turism gasesti rar oferte care se incadreaza la "si bun si ieftin". Poate un last minute, nu insa si in cazul concediilor planificate din vreme.

De cele mai multe ori cat dai atata face (pretul cerut reflecta intr-o mare masura calitatea serviciilor). E cca la masini... greu sa gasesti una si ieftina si cu kilometri putini si condusa doar in weekend de un pensionar doctor.

Ca exceptie, a fost odata ca niciodata Bulgaria in perioada 2006-2009, nu mai e cazul acum.

Modificat de YEP
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Victor, din pacate in turism gasesti rar oferte care se incadreaza la "si bun si ieftin". Poate un last minute, nu insa si in cazul concediilor planificate din vreme.

De cele mai multe ori cat dai atata face (pretul cerut reflecta intr-o mare masura calitatea serviciilor). E cca la masini... greu sa gasesti una si ieftina si cu kilometri putini si condusa doar in weekend de un pensionar doctor.

Ca exceptie, a fost odata ca niciodata Bulgaria in perioada 2006-2009, nu mai e cazul acum.

Acum depinde si unde mergi in Bulgaria. Tocmai citeam pe zicea un tip: a fost la Nisipurile de Aur, conditii infecte. A fost la Sunny Beach (sau cum s-o scrie) si i-a placut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hotelurile de la bulgari au fost cesionate de stat firmelor private germane. Nemtii au venit cu servicii de calitate. Statul bulgar primea cota parte din rulaj. Acum dupa cativa ani s-au terminat mai multe contracte de inchiriere iar hotelurile au redevenit in proprietatea statului. Si cum bulgarul nu e departe de roman, iata si calitatea proasta de acum comparativ cu 2006

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Anul asta am stat o sapt in Mamaia si dupa aia o sapt in Sunny Beach(majestic) ...fiind pt prima data in Bulgaria am ramas impresionat in cel mai placut mod...nu credeam ca e asa mare diferenta fata de lit rom.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hotelurile de la bulgari au fost cesionate de stat firmelor private germane. Nemtii au venit cu servicii de calitate. Statul bulgar primea cota parte din rulaj. Acum dupa cativa ani s-au terminat mai multe contracte de inchiriere iar hotelurile au redevenit in proprietatea statului. Si cum bulgarul nu e departe de roman, iata si calitatea proasta de acum comparativ cu 2006

 

Cred ca ai spus esenta tuturor nemultumirilor culese din opiniile celor care au fost pe la ei. Oricum se pare ca este in continuare diferenta mare de calitate fata de noi din cauza ca la noi dupa ce in perioada 70 a fost un vis frumos care era mult peste Saint-Tropez ( din cauza asta erau multi turisti straini ), in 80 a fost continuarea visului dar cu eternul "nu avem camere", a urmat desumflarea balonului in anii 90 cu lipsa investitiilor si praduiala masiva, si prezentul cu dezastrul care urma logic dupa 25 de ani de lipsa de interes pentru turism si privatizari en-gros.

E sigur ca turismul organizat si intretinut de stat nu va mai fi egalat la noi niciodata de cel privat, iar hotiile din ce in ce mai mari nu vor duce tara noastra decat la fund.

Sunt motive pentru care sunt scarbit in general de asa-zisul turism romanesc. Este in schimb o perioada in care poti strabate tara in lung si lat pentru a vedea frumusetile, te poti caza unde iti place la pensiuni cu tarife rezonabile ( mai putin Bucovina de care mi-e lehamite ) si trebuie sa-ti cauti cu atentie locurile bune unde poti manca o mancare buna fara sa risti sa te imbolnavesti...dar mai sigur e sa ti-o faci singur.

Si mai frumos e turismul montan adevarat ( la pas prin munti ) dar pe care-l voi aborda peste ceva ani cand fii-mea va fi mai mare.

Modificat de 120 L
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 la noi ...era mult peste Saint-Tropez ; esti sigur de ceea ce spui ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur, nu am fost in vremea aceea la Saint...eram inca mic :)

Dar la noi era nisip curat si unitati noi de cazare, la ei piatra si case vechi, la noi statiuni noi, ospitalitate,civilizatie la ei vechituri si nudisti.

Iti pot spune ca in anii 80 nu exista turist roman sa se poata caza la Amfiteatru-Panoramic-Belvedere din cauza ca era plin de straini veniti din vest.

Daca ai trait acele vremuri prin Olimp care era o statiune exclusivista, poti spune ca acum la bulgari sau la turci e mai frumos ?

 

Ma rog...gusturile le are fiecare.

Modificat de 120 L
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Saint Tropez zici ca nu ai fost , ca erai mic , dar afirmi / comentezi una - alta  ;  despre litoralul bulgaresc din acea perioada , bazat pe ce faci afirmatii ? 

PS : na , ca eu am stat la Amfiteatru , in anii 80 si , ca mine , multi alti turisti romani ( ...Iti pot spune ca in anii 80 nu exista turist roman sa se poata caza la Amfiteatru ... )

Modificat de sarbul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Dacă sunteţi prin zonă azi sau mâine, merită văzute:

 

13 veliere, în escală la Constanţa

http://www.telegrafonline.ro/1400878800/articol/268671/13_veliere_in_escala_la_constanta.html

 

Printre ele, şi cel mai mare velier din lume, Sedov.

 

post-62316-0-50883800-1401010231_thumb.j

Modificat de Bismark
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

V i c t o r

Anu' acesta am ales litoralu' romanesc. Voi fi la Sara la finele lui iunie. Mi-e dor de statiunile romanesti. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

An acest an am ales litoralul romanesc deoarece ne-am cam saturat de bulgaria /grecia si nu am chef sa o car pe fimea 6-12 ore prin masina mai ales ca abia implineste 2 ani.Destinatia aleasa este Hotel Acapulco eforie nord 22-28 august.Sper sa fie o alegere fericita

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are cineva detalii ref la Club Dunarea - Eforie Nord ? Parca si eu as vrea , anul asta , sa merg acasa , in Ro , la mare .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dap, am stat acolo un weekend anul trecut, e decent, au doua feluri de camere, cu mobilier mai vechi sau mai nou, eu am cerut cu nou si s.au conformat. Piscina e frumoasa, au si plaja privata la mare si pun la dispozitie microbuz gratis care te duce la plaja... Dimineata se cam aglomereaza ce e drept....dar pleaca la juma de ora parca. Au carduri pe care poti pune bani si le poti folosi si la piscina si pe plaja, asta ca sa nu te plimbi cu cash dupa tine. Nu recomand in schimb mancarea, au contract cu impinge tava de peste drum si e cam naspa... Poate doar micul dejun ar fi bun dar in rest cauta variante.

Sent from my HTC One X using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Anu' acesta am ales litoralu' romanesc. Voi fi la Sara la finele lui iunie. Mi-e dor de statiunile romanesti. :)

O sa iti treaca repede. Neptunul este o mizerie de statiune ramasa cu dezvoltarea undeva in anii 90. Merge cel mult pt weekend. No offence, e parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In vara asta voi alege si eu litoralul romanesc dar vreau neaparat si obligatoriu sa merg cu o rulota sau cu un camper van. Nu am mers niciodata cu asa ceva si sint extrem de curios. Multi zic ca e senzational, altii cica e o pierdere de vreme sa mergi de nebun cu coliba dupa masina.

Dar vreau neaparat sa testez si asta, azi maine imbatranesc si n-am facut-o :lol:

Stie cineva niste locuri frumoase si linistite de campat aproape de malul marii? ideal ar fi sa aibe posibilitatea legarii la  canalizare, apa si curent. Nu ma prea omor dupa dusuri publice.

Modificat de Calin78
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In vara asta voi alege si eu litoralul romanesc dar vreau neaparat si obligatoriu sa merg cu o rulota sau cu un camper van. Nu am mers niciodata cu asa ceva si sint extrem de curios. Multi zic ca e senzational, altii cica e o pierdere de vreme sa mergi de nebun cu coliba dupa masina.

Dar vreau neaparat sa testez si asta, azi maine imbatranesc si n-am facut-o :lol:

Stie cineva niste locuri frumoase si linistite de campat aproape de malul marii? ideal ar fi sa aibe posibilitatea legarii la  canalizare, apa si curent. Nu ma prea omor dupa dusur

i publice.

am un prieten care pleacă in fiecare an cu cortul in statiunea 2MAI....sant si cu rulote...
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Anu' acesta am ales litoralu' romanesc. Voi fi la Sara la finele lui iunie. Mi-e dor de statiunile romanesti. :)

O sa iti treaca repede. Neptunul este o mizerie de statiune ramasa cu dezvoltarea undeva in anii 90. Merge cel mult pt weekend. No offence, e parerea mea.

 

Mamaia este prea aglomerata pentru gustul meu. Nu ma intereseaza zgomotul, excentritatile, cluburile de noapte...

Grecia, Turcia, sudul Bulgariei sunt mult prea departe, e obositor si dureros sa conduc atatea ore (ma doare coloana in zona lombara). Plus ca mergeam la all inclusive de unde ma intorceam intotdeauna cu 4-5 kg in plus...

Am fost si anul trecut in Neptun si nu mi s-a parut chiar asa dezastruos. S-au renovat unele hoteluri, s-a refacut aleea catre mare, faleza din Olimp catre cherhana, trotuarele etc. Recunosc, sunt si minusuri multe.

In fiecare zi voi merge in alta statiune pentru plaja, nu sunt legat de masa, de un program.

Nu ma ofensezi cu nimic, fiecare merge unde doreste, fiecare are preferintele sale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Recomand si eu plajele de la iesire din Mamaia catre Navodari (in urma cu 2 ani, nu era nimic, erau balarii...) una din plaje (Cabo Beach este a lui Mazare si cea de langa, Le Gaga (am inteles ca este a lui Botezatu) lucruri mai putin relevante, dar e un avantaj ca sunt private, ideea e ca s-a investit foarte mult in plajele astea, curatenie deplina, sezlonguri cu spatiu intre ele, sunt mai aerisite.. ceea ce se gaseste tot mai putin pe litoralul romanesc (nu stiu daca ati observat dar peste tot au inghesuit umbrele, sezlonguri sa incapa cat mai multi oameni...mare minus din partea mea) Mie personal imi place sa vad marea din sezlong, sa am aer de respirat si sa nu stau "cot in cot" cu vecinu de langa...de aia mergi la mare, nu? In weekend intradevar este destul de aglomerat, dar in timpul saptamanii..e cam gol (atasez niste poze).  Muzica buna, bere rece, cam tot ce iti poti dori..si preturile sunt putin mai mari decat in restul statiunii (ca idee...25-30 de ron un sezlong pe zi, o bere 6.5 lei)...A, si sa nu uit MARELE PLUS al acestor plaje este ca au parcare privata la 50 de metri de plaja..(vreo 300-400 de locuri)..deci ai venit, ai parcat..te-ai dat jos din masina si ai pasit pe plaja...Cand te apuca foamea, poti sa mananci la un restaurant care se numeste LA MAMA (exact langa plajele astea) mancare traditionala, foarte buna si cu preturi accesibile. Recomand si cherhanaua de la Olimp (Popasul Pescarilor) unde se poate manca preparate din peste deosebite...(pozele sunt de anul trecut, poza cu umbrelele de stuf e din Mamaia (pe langa Yaki)...) 

 

Enjoy! 

post-79494-0-78526300-1402332457_thumb.j

post-79494-0-38668600-1402332458_thumb.j

post-79494-0-95916000-1402332458_thumb.j

post-79494-0-90199800-1402332459_thumb.j

post-79494-0-34096700-1402332460_thumb.j

post-79494-0-65166800-1402332460_thumb.j

post-79494-0-08621200-1402332461_thumb.j

post-79494-0-41261600-1402332461_thumb.j

post-79494-0-82153500-1402332461_thumb.j

post-79494-0-12512500-1402332488_thumb.j

post-79494-0-55730000-1402332488_thumb.j

post-79494-0-13585900-1402332489_thumb.j

post-79494-0-56603200-1402332489_thumb.j

post-79494-0-22051300-1402332490_thumb.j

Modificat de corad0
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine spunea ca nu e frumos la Romanica ? Mie mi se par super pozele lui corad0 ;in plus esti la cca 2-3 ore de Bucuresti , se vorbeste aceeasi limba ( romana ) , nu esti pe roamning , ai net cat vrei , ... . Etc.

PS : in acest week end sant in Mangalia ; e cineva prin zona ?

Modificat de sarbul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa iti treaca repede. Neptunul este o mizerie de statiune ramasa cu dezvoltarea undeva in anii 90. Merge cel mult pt weekend.

Confirm si eu . Din pacate este purul adevar : manele la max , caini fara stapan , mizerie , ... .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eh, maneaua la maxim nu tine de dezvolatarea statiunii, tine de dezvolatarea creierului respectivelor persoane:)

Sent from my HTC One X using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru mine Costinesti-ul inseamna litoralul in Romania

Mamaia e prea scumpa si prea multe fite, plajele sunt toate inchiriate, vine marlanul cu bmw-ul si parcheaza fix la intrarea pe plaja.

mie la Costinesti imi place zona falezei, plaja e mica, maxim 5-6m de nisip, deci nu au loc multi, in mare nu te bazaie skijet-urile sau bananele...

anul trecut am cheltuit cam 200 lei pe zi + cazare la vila de 3 stele + benzina piatra-costinesti = 2000 lei pentru 6 zile, 5 nopti.

cu 2000 lei nu stiu daca iti ajung 6 zile in mamaia, decat daca vii cu mancarea de acasa :)

ultimele 2 sejururi am stat la vila Julia, are pretul corect pentru o cazare la mare http://www.vila-julia.ro/galerie.php e chiar pe faleza, vezi marea din pat, e liniste noaptea (nu sunt cluburi prin zona)... n-au parcare, asta e cea mai mare problema, dar daca prinzi un loc, nu mai muti masina tot sejurul :))

Modificat de alios
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Anul trecut niste prieteni (5 la numar) si-au inchiriat un duplex nou dotat cu baie, bucatarie, aer conditionat etc etc..  cu 100 de ron pe zi in Navodari..(deci 25 de lei de persoana)..Un Kaufland nou tocmai ce se deschise in cartierul respectiv, tin sa precizez ca au avut super conditii, mai mult decat decent, curat etc.. (deci micul dejun era asigurat la preturi mici..de obicei mananci dimineata acasa, dupamasa mananci o ciorba sau o pizza pe plaja si doar seara ce cheltuiai mai consistent, la un restaurant, cum de altfel cheltui oriunde)...(cu masina faceau 8-10 minute pana la plaja in Mamaia).

Modificat de corad0
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poze de azi , fresh , cu faleza Mamaia :post-78166-0-51606800-1402847321_thumb.jpost-78166-0-51962200-1402847332_thumb.jpost-78166-0-18556100-1402847357_thumb.jpost-78166-0-09025100-1402847403_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor, anul asta incerc litoralul romanesc dar as dori, va rog, cateva recomandari si sfaturi ptr o statiune linistita, cu o cazare decenta aproape de plaja, sa aibe la max. 150 m. un restaurant tip "impinge tava" si sa ma incadrez la o suma de 1000-1300 lei. Am urmarit topicul dar poate mai sunt si alte recomandari. Mai urmaresc si "last minute" prin Bulgaria, poate pica ceva k, daca NU, raman in Tara, anul asta bugetul este limitat. Ms anticipat si :Driver:  safe all !!! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!