Jump to content

Litoral Romania


V i c t o r
 Share

Postare recomandată

Inca o data va rog sa incheiem aici discutia despre taxa de pod de la Fetesti. Topicul se numeste "Litoral Romania".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva care mai e stituatia pe drumul intre Mamaia si Navodari ? Au terminat de asfaltat ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu , e o mizerie de nedescris si un praf incredibil !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai au mult de asfaltat. Eu nu anticipez sa termine decat probabil pe la mijlocul verii. E un infern acolo, mai ales cand nu stropesc cu apa (o mai fac uneori). Praful si drumul in general, te fac sa-ti iei campii..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stil clasic de mizerie al administratiei de Constanta. Daca erau cluburile in Navodari era demult asfaltat. 

 

Aceeasi mizerie au facut-o si cu Piata Ovidiu, iti rupeai masina ca sa ajungi in Portul Tomis...

 

Mda, ultima oara am fost la mare in mijloc de Octombrie si ca sa evit sa-mi molestez articulatiile si bucsaraia prin pietrisul ala ca de terasament de cale ferata, am luat-o de la Fratelli direct pe plaja pana in Navodari la Nautic Sport Club. Asa faceau multi si a fost perfect, era nivelat nisipul, se mergea lejer cu 40km/h

 

Evident, in sezon nu se face asa ceva, e maxim taranism, plus ca risti sa ramai in nisip...

 

Asta e, voi ocoli prin Ovidiu. Prefer sa dau banii pe motorina decat pe reparat masina.

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Quick up-date: poate sa imi mai spuna cineva care mai e situatia cu Mamaia - Navodari ? La TV aratasera ca e aproape gata.

Ajung in weekend in zona si sa stiu daca sa risc ruta asta :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

drumul e asfaltat pana la pensiunea napoli din mamaia nord. de acolo inspre navodari e inca in lucru

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc. Eu trebuie sa ajung la Nautic Sport Club, deci n-am noroc :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Sal.,

Are cineva idee daca taxa de trecere a podului Giurgeni - Vadul Oii se poate plati la statiile peco autorizate asa cum se plateste cea de la Fetesti - Cernavoda ?

Multumesc .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

john_skoda, de unde știi tu că nu are nimeni idee dacă se poate plăti sau nu taxa de pod în benzinării? Poate unii chiar au trecut pe-acolo, și știu!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu , pentru ca din intamplare  ma ocup de mentenanta sistemului de taxare. Se poate plati cu cardul. taxa e de 11 lei pentru autoturisme.

Modificat de john_skoda
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru cei care nu stiu, taxa pentru podul de la Fetesti poate fi platita doar la statiile OMV si PETROM din Bucuresti, Constanta si de pe autostrada A2


LE: vad ca pe site-ul CNADNR spune si de MOL si ROMPETROL, dar la radio am auzit doar de OMV si PETROM

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Dupa vizita in Grecia din iunie, maine dau si eu o fuga pe litoralul romanesc, prima pe anul asta in Ro, la Corbu mai exact. Am sa imbin utilul cu placutul, imi iau si sculele de pescuit si am sa dau si la peste pe baltile din apropiere.

 

 

Sunt pentru prima data la Corbu, nu am asteptari mari de la cazare insa am asteptari mari de la plaja/mare unde strainii o califica drept una din cele mai frumoase plaje din lume, nu c-as crede asa ceva, o sa sufle si vantul 15-18 km/h sa fie valuri si o sa fie si cald 30-32 grade. Am sa revin cu noutati dupa ce ma intorc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va recomand sa nu va ingramaditi la prima benzinarie de pe autostrada sa alimentati sau sa platiti taxa de pod de la Fetesti. O sa gasiti haos si nervi , cozi mari la pompa si in benzinarie !!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deenman, sa-ti iei la tine o solutie de tantari ca nu poti sta afara nici macar o ora dupa apus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi, am plase unde sunt cazat si la balcon/geamuri si jos la ciuperca/gratar, iar pescuitul doar dimineata pe racoare (5-11).

 

Am si 2 spray-uri anticapuse/tantari ca merg des la cules de ciuperci prin padure/pajisti si iau multe capuse. Cat despre taxa de pod, am sa o platesc maine dimineata la o statie petrom in sector 1, aproape de mine :)), asta inainte sa plec spre mare. Plecarea e pe la ora 13:30, sper sa scap ieftin pe centura si apoi sar pe autostrada.

 

 

Multumesc pt informatiile utile din topic, sunt de mare folos. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru taxa de la podul Fetesti recomand plata prin sms(pentru cei care deja sunt pe A2), pentru ca altfel in benzinarii e haos atat pentru plata taxei cat si pentru alimentat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau puteti sa va achitati taxa de pod in Bucuresti/Constanta la orice peco (omw/petrom/mol). Drumuri bune, eu am sa ma intorc luni seara sa evit toata aglomeratia.

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu chiar la orice peco ; trebuie sa fie afisat , undeva la intrare , cum ca in acel peco se poate achita taxa .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce nu platiti prin SMS la 7577 ? 

 

E super simplu, am facut asta de 4 ori pana acum, a functionat perfect....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa cum va ziceam, am platit acum 20 minute la  peco Petrom (str. Jiului, sector 1) 2 treceri de pod , 2 x 13 ron, valabilitate tot anul. Prin sms pe langa ca sunt valabile mai putin,  daca tot mergi sa alimentezi de ce sa nu-ti cumperi si 2-4 treceri? 

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum sa fie valabile mai putin? Sunt valabile 1 an de la data emiterii. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveti grija cand veniti la mare la cei care va cer sa va opriti ca au ramas in pana de combustibil sau va fac semn sa opriti ca aveti pana sau mai stiu eu ce altceva.Sunt 3-4 masini care actioneaza pe litoral.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vineri pe la ora 15 la pod la fetesti erau maxim 4 masini la plata cash iar in statiile peco erau maxim 10 masini parcate, nici vb de coada mare. Eu am ales sa ma intorc maine seara, la venire vineri la ora 13 45 m prins 2 accidente pe centura asa ca mi a luat 1 ora sa ajung din baneasa pe a2. Autostrada este varza pe primii 20km dinspre buc. Anul asta am incercat plaja corbu si cazare in corbu, merita din plin, pana acum am foat prin mamaia de 6 ori/ venus/eforie/ navodari si cu siguranta in corbu e cel mai ok, nu am gasit tigani/ scandlagii/ betivi/ galagie/ sezlonguri/, mizerie si nici beach baruri cu preturi ridicole. Aveti kaufland ai lidl plus piata de alimente peste in navodari la 9 km. Singurul minus e ca sunt ft putine reataurante/locuri unde sa manci.

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!