Jump to content

Litoral Romania


V i c t o r
 Share

Postare recomandată

3 inghetate....mici...., 2 cafele, 3 ape - 100 lei... La Balansoar.

 

inghetatele nu aveau nimic special... multa frisca si 2-3 cupe de inghetata....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atata timp cat sunt oameni care sa dea banii ceruti de ei, de ce nu. Nu merg in Bulgaria pentru preturi mai mici, sunt normale, ca la un restaurant din Bucuresti, o pizza 20-30 RON. Merg insa pentru o piscina aproape goala, maxim 3-4 oameni, iar marea era mult mai curata decat am vazut la Olimp sau Venus.

Plaja Liberty Parade intre Venus si Saturn arata ok, destul de curat, insa nu e suficient.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ursus ,,cu lamaie'' la ciob + 1 sticla de apa plata mica 11 lei(pe plaja)

1 portie ceafa + cartofi +ciuperci +salata + desert +1 sprite

1 portie piept pui +piure+salata +desert +apa+cafea (+ bonus 1 bucata fir de par pe pieptul de pui...clar ca pieptul de pui nu a mai fost mancat)

Total 102 lei in neptun la carciuma Mediterraneo.

Modificat de GABIVVX
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa mananci acolo de 2-3 ori e ok, dar daca stai 7 nopti si mananci la pranz si seara la preturi de genul asta, nu e chiar ok. Avand in vedere ca vara anul asta a tinut vreo 2 luni si nici alea intregi, e destul de greu pentru proprietarii de hoteluri si restaurante.

Modificat de cristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost si eu in Venus 3 zile, ca nu-mi place sa stau mai mult, si probabil ca mai dau o fuga acum in septembrie inca 2-3 zile dar in alta statiune sa mai vad si altceva, aveti dreptate in legatura cu preturile scumpe. Daca nu te apuci sa triezi si sa cauti ceva decent(ceea ce nu vrei sa faci IN CONCEDIU, ajungi sa platesti enorm pt nimic special. Si sa va dau un exemplu:

 

Pt un sejur de 7 zile o sa platesti pt litoralul romanesc(pt 2 persoane)

 

cazare: 150x7 (la hotel de 2 stele) =1000 ron

mancare+bani de buzunar 200x7= 1400 ron

combustibil = 400 ron (asta daca esti de prin zona gen buzau/buc, ca daca vi din celalat capat al tarii e mai mult)  

 

total = ~ 700 euro, bani cu care gasesti fara probleme prea mari sejur in grecia/bulgaria la 4 stele cu conditii de x ori mai bune. 

 

De ce am vrea sa mergem la noi? ca sa gasim fire de par pe pieptul de pui?(eu nu am pretentii asa mari, dar daca il gaseam nu mai plateam nota de plata).

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trageam un ochi la cum arata litoralul in anii 70-80...si cum arata acum.

Parca sunt imagini din alta tara. :tuktuk:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si dincolo de gard e leopardul. Mie mi se pare mult pentru ce se ofera. Recunosc, eu am platit mult mai mult decat 150 RON pentru cazare pe o noapte, mai exact vreo 375 RON, insa vorbim de un apartament de 80 mp clasat la 4 stele. S-au scumpit si Bulgaria si Grecia, insa mai au pana ajung la raportul calitate/pret din Romania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar ca fapt divers, am prins un apartament (dormitor, living cu bucatarie utilata) in Italia cu 500 euro pe saptamana. Adica 315 ron pe noapte. E drept, 23 august-30 august, deci extrasezon. Dar vorbim de Cattolica, imediat dupa Rimini si Riccione.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am constatat ca mai mult de 4 zile nu poti sta in acelasi loc la mare.. ma refer la statiune, numai daca esti hardcore si vrei sa iei fiecare club seara de seara... dar daca esti familist si esti la mare sa te relaxezi, si nu vrei sa-ti tai 2-3 ani din viata ficatului...

 

te saturi dupa 4 zile de stat la plaja, mare, mancat la plimba tava, cutreierat seara toata statiunea :))

 

am fost si pe afara, grecia e frumoasa, dar tot asa trebuie sa cutreieri mult ca sa vezi de toate, sa zici ca nu ai fost degeaba, si ajungi acasa mai obosit decat ai plecat in concediu.. ai nevoie de inca 2 saptamani sa-ti incarci bateriile pentru inca 4 luni pana la concediul de craciun :)

Modificat de alios
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am ajuns si eu tot la Hotel Sara din Neptun.Curatenie ok,mic dejun ok insa nu prea diversificat..Pacat ca fetele de la receptie nu sunt orientate catre clienti.Anul asta au introdus un meniu fix pentru pranz si cina.Din ce am auzit si eu dureaza f mult sa-ti aduca ce doresti si te lasi pagubas,mananci in alta parte.Locurile de parcare ca de obicei sunt putine,mai ales ca s-a redeschis hotelul de visavis..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

soila, asa este. Pentru restul lumii am postat unde se mananca bine si ieftin in Constanta, iar cazare poti cauta si mai ieftina la cei cu cheia de pe marginea drumului.

Avantajul litoralului romanesc este ca e aproape de.. romani, nu e ca atunci cand faci 2800km cu un sejur in Grecia, asa cum am facut eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Scuze ca de abia acum postez,dar am uitat.Costinesti 40 lei camera perioada 2 septembrie marti noapte plecarea si 7 septembrie dimineata intoarcerea deoarece au fost valuri mari,nimeni nu avea voie in apa nici pana la genunchi,am intrat cu prietenii certandu-ne cu salvamarii de cateva ori ,dar asta e...vant puternic in fiecare zi,dar puteai sa stai la bustul gol pe timpul zilei.Cum ne-am intors acasa au fost cateva zile de soare si plaja la constanta:))).De 2 ori am fost in constanta la plimbare la cumparaturi la mall,si intr-o seara ne-am rezervat timp pentru Mamaia,sambata foarte aglomerat:)) ca in toiul verii,frumos nu am ce spune. (6 ore Drobeta turnu severin-Constanta)

 

Mishutz: Am cautat si in Mamaia,aia era prima mea optiune inainte de Costinesti si am gasit in perioada 3-7 septembrie preturi foarte scumpe,la 2 stele de abia daca scoteam 70 lei de persoana.Pur si simplu m-am oprit in centrul Mamaia(unde vroiam) langa hotel Picadilly pe acolo unde incepe gondola cu tableta in mana si mergeam cu prietenii din hotel in hotel,pana la urma ne-a lamurit o domnisoara de la o receptie ca la 3 stele nu gasim sub 80 lei de persoana,iar la 2 sub 60 lei nu gasim,iar 2 stele arata jalnic hotelul,jalniccc,ne-am urcat in masina am plecat in Costinesti.Toate astea mishutz pentru ca daca iei la cheie de pe marginea drumului te duci cu masina la plaja,eu mai mult de 15-20 minute maxim nu vroiam sa merg pe jos ca am mai patit..

 

Off: nu de bani s-a pus problema de perioada aleasa(stiu ca este si a fost una foarte proasta),dar din cauza concediilor fiecaruia pana ne-am intersectat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Stie cineva cum o sa functioneze taxa de pod de la Cernavoda ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E si plata prin sms, din pacate nu am retinut numarul, trebuie sa scrii categoria autoturismului si nr de inmatriculare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa treci linistit de bariera, iar la prima benzinarie opresti si platesti. Sau, in momentul in care ajungi la destinatie trimiti SMS si stai linistit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca am de trecut bariera pe 1mai dus si 4mai intors, daca platesc azi doua treceri la benzinarie, e ok? Nu se specifica ca plata trebuie sa fie cu 24h inainte, ori ceva valabilitate pt ea.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da , in acest moment nu prea sant clare informatiile de pe net ref plata prin sms . Am intrebat eu , ieri , la o benz Mol . Nu primisera inca nu stiu ce aparate pt plata , cica urmeaza . Pana pe 30 Aprilie / 1 Mai , mai este destul timp .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ego, din ce stiu..daca treci de bariera si nu platesti in 24h o ss iti vina amenda de 10x contravaloarea.

Insa nu stiu daca poti sa platesti doua, dupa parerea mea nu vad de ce sa nu se poata, asa eviti cozile imense de la case. Au montat camere care recunosc numarul masinii, deci..ar trebui sa se poata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca am de trecut bariera pe 1mai dus si 4mai intors, daca platesc azi doua treceri la benzinarie, e ok? Nu se specifica ca plata trebuie sa fie cu 24h inainte, ori ceva valabilitate pt ea.

Nu ar trebui sa fie chiar nicio problema. Ti se scad respectivele treceri din cele platite, necontand ca le-ai platit cu 4 zile in avans sau ca sunt 3 zile distanta intre ele. E la fel ca la cele 20 de treceri: platesti o data si treci cand ai nevoie. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu asta nu am inteles ( din link Bismark ) : Plata prin SMS se poate efectua numai pentru o singura trecere si se taxeaza in conformitate cu termenii si conditiile operatorilor de telefonie mobila.

 

Cum adica : numai pentru o singura trecere ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!