Jump to content

Litoral Romania


V i c t o r
 Share

Postare recomandată

Am dat si eu o fuga ieri la Neptun.Plecat la 8.00,ajuns la 10.00 in Neptun.

Plaja la plaja hotelului Sara (mai nasol cu apa pt ca sunt pietre multe),10 lei sezlongul de am crezut ca baiatul care avea grija de plaja a inebunit :lol: ,lume multa si surpriza mare a fost la intoarcere,plecat la 18.30 din Neptun,ajuns acasa la ora 21.00.

Apa curata,preturi decente la carciuma,preturi decente pe plaja....una peste alta... bine rau.

La km 195 (la dus)au montat camere cu radar sus peste autostrada,sper sa nu fie active ca sigur primesc o amenda de radar :lol: (banuiesc ca nu sunt active pentru ca nici sistemul s.o.s nu este activ si ,,telefoanele'' au pungi de ciolofan pe ele).

La dus nici un fel de radar si politistii doar dirijau circulatia,la intors radar pe vechea portiune de autostrada cu poduri de la Cernavoda,si masinile ,,prinse'' erau oprite la statia de taxare.

 

 

 

post-64586-0-38453200-1375684377_thumb.j

post-64586-0-22141000-1375684405_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sambata a fost destul de aglomerat dimineata am plecat la 6 spre neptun si la 9 eram pe plaja, mers cu limita legala.

Plaja de la sara e momo beach acolo am fost si eu super ok , sambata era 20 lei sezlongul.

Eu am plecat sambata noaptea la 10 si ceva spre bucuresti si a fost bine.Incepe sa imi placa ideea asta de mers o zi stat frumos la plaja si seara plecat acasa, in 2 ore jumate esti in casa deja.

Treaba cu pietrele nu era asa rau, erau 1 metru sa zic cand intrai in apa in rest era ok.

post-19767-0-37553800-1375690442_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@gabriel88 plaja Momo si plaja Sara sunt doua lucruri diferite nu au nici o legatura, de fapt au Vali Devill si alti forumisti :)

 

Laurentiu si eu prefer (asa ne-am obisnuit) traseul pe Valea Prahovei. In Iulie ne-am programat o zi la Busteni, din cauza vremii (o ploaie torentiala) am continuat drumul pana la mare, total timp noua ore si jumatate, din care 40 min a fost o pauza in Brasov.

 

Am mers normal nu ne-am grabit, localitati 80km/ora si extern 120, pe autostrada 130, 140 in depasiri.

 

Scurtatura prin Acatari nu este la fel cu restul drumului, dar nici nu-ti rupi masina (drumul este denivelat dar nu sunt gropi), parerile sunt impartite. Ziua se mai sta la iesirea de pe autostrada Buc-Ploiesti din cauza lucrariilor la DN1 se circula 2-3km pe o singura banda, noaptea nu sunt probleme. Pe centura de nord am ajuns la amiaza (Sambata), era coloana pe portiunea

 cu o singura banda pe sens dar nu de speriat (in genul Cluj-Floresti).

 

Drumuri bune si concediu placut !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In locul unde am stat,scria pe masute HOTEL SARA,si baiatul care se ocupa de plaja ne-a intrebat:sunteti de la HOTEL SARA?

Am vrut sa stau in locatia respectiva (spre sfarsitul statiuni)pentru ca era mult mai liniste si mult mai liber si m-am gandit ca prind si eu un pui de somn.

Partea nasoala este ca in apa sunt multe pietre (adevarati munti),in locatia respectiva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da aveti dreptate sunt separate plajele, greseala mea.

Dar sa stii ca pe plaja aici in statiune mai spre centru era nisipul ok fara pietre.

Tu ai oprit  in padure acolo cum vii spre statiune  parca am vazut hotel sara!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu locul ala de parcare de ani de zile.E foarte bun,ai umbra si faci maxim 5 minute pana la plaja.Din ce am observat,nici macar nu mai este ,,cu plata''fata de anul trecut si anii trecuti cand plateai parcarea.

post-64586-0-35244900-1375711255_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iete ca mi-ati facut pofta!!!!! In weekend suntem la momo beach!

Brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai ce m-am intors si eu de la Costinesti. Foarte multa lume!!! Preturile scad cu cat te indrepti spre hotel Forum.

 

Apa difera foarte mult de zona unde stai. Spre exemplu, in dreapta obeliscului, pe plaja aia mica in latime, apa curata, am facut scufundari si culegeam scoici de pe fundul apei la 1.5-2 metri adancime. Erau cateva alge la mal, ce-i drept. In dreptul obeliscului, apa un pic mai "intunecata", se vedea prin ea, dar nu asa de bine. Multe alge la mal. In stanga obeliscului, pe plaja kiss-fm/las banderas/loca beach nu vedeai prin apa, plus ca in unele locuri erau multe gunoaie in apa.

 

Cazarea s-a facut la complexul corsa. Am fost printr-o tabara si nu am platit cazare si mancare, iar personalul a fost de toata jena. Este un chel la receptie care se crede sef de trib. In schimb, daca platesti, sunt ok cu tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu numai ce am venit de la costinesti de o saptamana ... cazat la vila catalin, gazda de exceptie, medic de profesie, nu accepta manelisti si petrecareti.

MRC si eu tot pe plaja de langa Hotel Forum am stat dar si pe cea de la Obelisc .... ai dreptate cu limpezimea apei :) ... in fata la Tineretului nu ai loc e full de sezlong-uri si baldachire ... foarte multa lume.Atentie la ce mancati, gazda fiind medic are cabinet deschis si chiar in prima zi cand am ajuns la mare a venit ambulanta dupa un pacient intoxicat de la hamsi ... Totul s-a scumpit 1-2-3 lei fata de anul trecut.

Ce nu mi-a placut!? Nu ii suport pe speculatorii cu sezlong-urile ... daca nu vrei sa dai bani pe sezlong asta inseamna ca esti mai putin avut sau ce!? Eu efectiv nu am vrut sa le bag bani in buzunar. :D

Distractie celor care vor ajunge pe litoral in urmatoarele zile!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu avand copii au fost aur sezlogurile. Nu trebuia sa ma trezesc cu noaptea in cap sa imi gasesc loc bun de cearsaf si aproape de apa, doar ii spuneam seara la "tipul" de acolo sa imi rezerve doua pentru urmatoarea zi pe mal. Fetele se jucau in apa, le puteam supraveghea, nu era inghesuiala. Am ramas surprins ca primeam bon fiscal pe sezlonguri. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mda sebip, si eu am ramas surprins ca azi nu mi-a dat nimeni vreun bon si maine si la porumb fiert am primit bon. Din curiozitate am intrebat, ce au toti de dau bon? si au zis ca "... umbla garda" :)

Modificat de davides
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveti ceva recomandari de restaurante  cu mancare proaspata si la pret decent prin Mangalia sau Saturn? Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

Incearca la Satul Pescaresc, pe plaja in Cap Aurora.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Maine plec si eu. Cum se prezina autostrada? Am observat ca multe gropite sunt pe banda 1.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Autostrada e ok , doar prima portiune max 20 km sa zic cum intri de pe centura bucuresti este enervanta cu acele canturi intre placile de beton.

In rest mergi ok , iar de la fetesti incolo si portiunea noua chiar arata a civilizatie!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Drumul este beton-cap coada,cu exceptia celor 30 km antici,dar si acolo mergi bine si nu sunt gropi sau alte surprize.In mod normal ajungi in 2 ore de mers normal.

Daca mergi spre mamaia sa ai grija sa nu ratezi breteaua de intrare,pentru ca multi o rateaza....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu ma insel si anul trecut am patit asa si am ratat intrarea :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai o "bordura" la trecerea de la beton la asflat, cred ca e km 30-40. Grija la radar fix km 194. Mai sunt vreo 2 dar nu mai stiu km. ideea e ca unde vezi grinzi deasupra las-o mai moale. Au benzi sub ele si la cativa metrii alte benzi. Masoara timpul facut intre cele 2 benzi.

Drum bun

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi frumos. De radare nu imi e frica ca o sa merg legal :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bravo ca mergi legal, ajungi si foarte ok ca timp, eu in 2 ore 45 min eram la neptun  plecat din snagov(sambata dimineata la 6 cu trafic destul de intens), mers 130 pe autostrada, sa mergi mai repede nu mi s-a parut mare smecherie pt ca se circula destul de haotic sa zic, pe banda 1 se merge si cu 90-100 km la ora , pe banda 2 nu poti sa  mergi prea tare ca dai de cei care merg cat de cat legal si ii depasesc pe adormiti si decat sa tot accelerezi, franezi mai bine mergi constant 130-140 si nu ai probleme.

Daca erau 3 benzi era alta treaba.

Modificat de gabriel88
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se merge aiurea ,pentru ca romanul este puscarias si nu are cultura rutiera.Am vazut 2 masini trase la sufa care mergeau pe banda din dreapta cu 80km/h,nici macar nu mergeau pe banda de urgenta,si in locurile unde mergeau deja era o punga unde erau adunate alte masini.

Se merge haotic pentru ca jegul de roman depaseste pe banda din dreapta si asta e cauza celor mai multe evenimente rutiere.

Va jur cu mana pe inima ca o dobitoaca cu un peugeot 307 a venit pe banda dreapta,mi-a luat fata si am franat de la 140 la 100 sa nu intru in ea.Noroc ca am vazut-o in oglinda dreapta si ca mi-am dat seama ca vine pe vigoana si avand masina in fata automat vrea sa imi intre in fata.

O dobitoaca tare grabita care apoi a mai depasit cateva masini pe banda dreapta.Pus si simplu merita urmarita si oprita si rupta in bataie sau sa-i iei cheile de la masina sa le arunci pe camp.

In mod normal la intrarea pe o autostrada,trebuie sa ai sentimentul ca drumul o sa fie lejer si simplu,dar la noi odata cu intrarea pe autostrada trebuie sa devii putin mai atent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect asa e se conduce tare aiurea, daca aveam 3 benzi era o treaba buna, ca pe 1 puteau sa mearga adormitii, pe 2 cei care merg macar legal 130-140 si pe a 3-a sa se duca cei care au chef de alergat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă erau 3, se mergea pe toate la fel. Sunt porțiuni și cu 4. Pe prima nu merge nimeni din principiu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in romania e o rusine sa mergi pe prima banda :))

 

si mi-a zis asta chiar un om in varsta la vreo 57 ani, care in viata lui a avut toate daciile pe rand pana la logan

 

cum sa mearga el pe prima banda, e pentru carute, inclusiv pe autostrada...

 

"se sta langa axul drumului si se merge la viteza legala" am incheiat citatul :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trecerea de la dale de beton la asfalt se face la km 36.

Atentie sa incetiniti la viteza legala si in portiunile cu benzinarii,maimutoii mai stau la bunghiala si pe acolo.

Hai drum bun si safe...brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!