Jump to content

Buzzer - probleme


alex.u
 Share

Postare recomandată

daca erau lipituri crapate pe placa broastei, ar fi trebuit sa se deblocheze portiera soferului imediat dupa blocarea de pe consola sau sa nu se incuie celelalte portiere la incuierea din butuc coroborate cu lipsa avertizarii sonore si a lampii aprinse din portiera si a plafonierei si a martorului de bord etc etc.

INSA DjLittle a specificat destul de clar care sunt problemele lui, care indica switch defect

Modificat de kelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 391
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    76

  • Al Bundy

    32

  • iulius473

    12

  • marius1982.11

    12

@ kelu ,

Multumesc , din signature observ ca te pricepi la aceste aspecte . Ma poti ajuta cu mai multe informatii sau sfaturi ?

Acum , mai precizez un aspect , si nu stiu daca o fac bine (pe topicul asta , dar altul nu am gasit)...

Nici o incuietoare nu imi functioneaza in afara de cea de la sofer. Incuietoarea de la portiera dreapta fata imi iese afara cu totul :)) , la ce a de la portbagaj nu pot baga cheia , iar la usa sofer am o problema ca trebuie sa trag de vreo 4 ori de "clanta" ca sa se deschida usa , si un pic mai violent adica mai rapida miscarea . Ce spuneti ? Ma bag la o schimbare de incuietoare totala? trebuie sa schimb si butucul de la contact nu ? Daca trebuie sa fac asta , cam la ce pret o sa ajung? Macar sa fiu pregatit cu banii .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la portiera dreapta fata e o problema cu sistemul de prindere al butucului.acesta are o camasa care mai mult ca sigur la tine e strambata sau e cazuta in usa(se remediaza ambele variante numai sa fie camasa in usa;daca nu,din dezmembrari)

la portiera sofer trebuie reglat cablul, gresata broasca, intr-un cuvant o revizie totala incluzand schimbare switch etc etc

la portbagaj e buba lor, poti incerca cu un spray poate isi revine(slabe sanse)

nu are sens sa cumperi nimic atat timp cat poate fi reparat totul. hayonul presupun ca lucreaza din centralizata(incuie/descuie) asa ca nu e neaparat necesar un alt butuc acolo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum, masina fiind din 2001, la schimbarea switch-ului as reface si lipiturile.....ca sa nu mai desfaci peste 1 an.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la portiera dreapta fata e o problema cu sistemul de prindere al butucului.acesta are o camasa care mai mult ca sigur la tine e strambata sau e cazuta in usa(se remediaza ambele variante numai sa fie camasa in usa;daca nu,din dezmembrari)

la portiera sofer trebuie reglat cablul, gresata broasca, intr-un cuvant o revizie totala incluzand schimbare switch etc etc

la portbagaj e buba lor, poti incerca cu un spray poate isi revine(slabe sanse)

nu are sens sa cumperi nimic atat timp cat poate fi reparat totul. hayonul presupun ca lucreaza din centralizata(incuie/descuie) asa ca nu e neaparat necesar un alt butuc acolo

Legat de hayon , asa este . Cunosti pe cineva in Brasov care imi poate face acea revizie cu schimbare switch samd? Sau vin la tine in Bucuresti :) ? PRet pret pret :D

Oricum, masina fiind din 2001, la schimbarea switch-ului as reface si lipiturile.....ca sa nu mai desfaci peste 1 an.....

2003 :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Unde gasesc si eu sa cumpar un buzzer? La mine nu se mai aude nimic(semnalizare, avarii, faruri aprinse.....). In programul de original nu pot sa-l gasesc. Stiu ca este pozitionat undeva in spatele ceasurilor dar nu stiu unde exact. Poate ma ajuta cineva care l-a schimbat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA magazinele de electronice. DAr trebuie sa dai ceasurile jos sa vezi ce tip de buzer ai, in general e fabricat de DIGISOUND dar difera impedanta lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@iordan 24 vezi in postul #74 unde este pozitionat acel buzzer.

Modificat de didus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde gasesc si eu sa cumpar un buzzer? La mine nu se mai aude nimic(semnalizare, avarii, faruri aprinse.....). In programul de original nu pot sa-l gasesc. Stiu ca este pozitionat undeva in spatele ceasurilor dar nu stiu unde exact. Poate ma ajuta cineva care l-a schimbat.

Completeaza profilul, sa stim ce masina. Astfel, iti putem zice cum sa-ti demontezi ceasurile. Nu-l gasesti in ETKA....

DIGISOUND http://www.digisound.de/webshop/wbc.php?sid=1179352515e1&tpl=pgruppen.html&rid=10

In functie de marca si modelul ceasurilor, buzzerul are alta impedanta...dar si alta forma. Daca vrei sa mergi pe original, bordurile Motometer au buzzer modelul 226 si cele VDO model 225

In rest, poti pune cam orice difuzor mic, atata timp cat se aproprie ca impedanta de cel original.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
MasinaPoporului

Ca tot veni vorba de buzzer...azi am montat si eu unul fix ca in poza din postul lui Baghi. Daca vreti sa il puneti peste cel vechi va dau un sfat: rupeti si folia (membrana) transparenta a celui vechi(original) si se va auzi la fel de tare si cel nou.

2e55hyx.jpg

Modificat de MasinaPoporului
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.

Azi am schimbat si eu buzzerul. Am pus unul comandat de pe Tme: http://www.tme.eu/html/RO/difuzoare-cu-con-mylar/ramka_1018_RO_pelny.html

Se auda ca si tonalitate ca cel original insa mai tare, mi se pare foarte ok. Montarea a fost foarte usoara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,de curand am inlocuit ic-ul cu unul care are bc[midle]aceeasi prolema o am,nu se mai aude buzerul cand uit pozitia aprinsa.buzerul merge in toate celelalte cazuri, mentionez ca becul din usa se aprinde la deschiderea usi (pe bordul vechi merge buzerul cand am pozitia aprinsa si usa deschisa) are cineva idee ce ar putea fi?bordul cu bc este de passat,cum se poate activa cu vag-comul(ma gandesc ca n-o fi activat)nu ami apare nici martorul de usa deschisa sa se aprinda in bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai pus cluster de Passat B5,5 banuiesc.......si care e immo3. Masina ta, e immo2. Informatia privind usa deschisa, la Passat B5,5 se trimite pe CAN ... iar la tine nu. De aceea nu o sa te avertizeze niciodata de usa deschisa. Nu se poate activa/modifica nimic ca sa te anunte.

Eventual facut un modul suplimentar cu un buzzer separat, ascuns pe sub bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aha inteleg problema mea, ar fi complicat de facut modulul suplimentar despre care zici? sau daca sar putea inseria ceva buzer intre becul din portiera si un bec de la pozitie macar ...........sa treaca si prin contact ma gandesc ca ar fi prea dificil??? poate ma ajuta cineva care se site la electronica.

multumesc Florin pentru explicatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, e foarte simplu. Eu am ales varianta unui buzzer de Bmw E36 (care l-am primit de la Calin78...dar inca nu a ajuns la mine), deoarece e mult mai placut ca semnal sonor. Dupa aia, cu un mic releu, primeste comanda de la usa deschisa, faruri si contact - cand scoti cheia....si gata treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai avea si o schita si ce tip de releu ar trebui ? scuze dar sunt un pic mai greu de cap:))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un releu normal, NO.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
Laurentiu_LWR

salutare..deci sunt can disperat...mi-a murit switch-ul de la usa soferului..sau a facut vreun scurt ceva..si la fiecare groapa...denivelare...sina de tramvai imi tipa fraeeu ala in cap si mesajul driver door open...si de mai aprind si luminile in masina...

sunt simptome de contact imperfect...fir intrerupt...

intrebarea mea este...am cum sa-l opresc?are vreo siguranta?ca este cam stresant...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce nu-l repari ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR

ca deocamdata nu am bani..si vroiam sa il linistesc pana fac rost de fonduri...merge anulat provizoriu?daca presupune ceva mai mult decat scos o siguranta...o sa-l suport ce sa-i fac:-(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

suporta-l ca nu ai cum sa-l decuplezi - decat sa-i scoti firul de la switch din mufa calculatorului de usa sau sa-i tai firul - lucru EXCLUS din punctul meu de vedere - sau sa scoti buzzerul de pe placa clusterului - si asta e Exclus - ca e pacat, din cauza unui switch defect, sa-i faci asa ceva.

Suporta-l si inlocuieste switch-ul....

Daca nu il mai suporti, te pot ajuta - treci azi pe la mine si iti dau un switch (daca ti-l montezi singur) si mi-l platesti la salariu sau cand ai bani, ca nu e o avere. ... ca doar de asta e fondata aceasta comunitate - sa ne ajutam.

Spor !

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR

merci florin de oferta..problema e ca nu ma ajuta daca am switchul...eu nu stiu sa reglez broasca la loc..sincer..nu am nici torxuri dalea:-( dasta nu ma bag:-(

poate o sa trec cand am bani pe la tine...

merci oricum:-)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

ce poti sa faci, dai jos fata de la usa + cea metalica si scoti mufa din broasca, dar va trebui sa deschizi cu cheia mecanic usa respectiva.

Problema nu e de fir intrerupt, ci de tocmai opusul, se face contact - cel mai probabil in switch - , eu cam exclud instalatia elecrica.

PS: nu ai nevoie de torx, doar la clemele care prind geamul, dar doar dc sunt modelul nou, de alea metalice.

Modificat de marius1982.11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR

pai swichul se afla in broasca nu? ca sa dau brosca jos..nu am nevoie de un fel se torx cu mai multe muchii?nu este prinsa de usa cu un astfel de surub?

la alea me referam ca nu am torx modelul acela:-)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!