Jump to content

Buzzer - probleme


alex.u
 Share

Postare recomandată

Da ?!! uite

Si cum il pot scoate pe cel vechi? am desfacut clemele alea care tin placa insa vad ca vitezometrul si celelalte ceasuri sunt capsate pe partea din spate, iar lipiturile la buzzer (picioarele lui) sunt lipite in fata sub folia desenata(nu stiu cum sa ma exprima altfel, sper ca m-am facut inteles)

Unde pot gasi ce valori imi trebuie la el?, nu neaparat sa il pun in locul celuilalt, il pot lasa si in exteriorul carcasei pt ca este destul loc, chiar nu imi poate da cineva o mostra cum trebuie sa se aude buzzerul? pt ca nu am unde sa vad..

post-72671-0-90249300-1302155896_thumb.j

Modificat de Baghi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 391
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    76

  • Al Bundy

    32

  • iulius473

    12

  • marius1982.11

    12

mergi la un magazin de electronice, ca ei au niste buzzere de dimensiunea asta.

Eu am schimbat mai multe, pana acum.

Sunetul este generat de procesor. Deci, o sa fie aceelasi, indiferent de ce difuzor pui tu.

Pinii lui, intra in soclul de pe placa, si sunt cositoriti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Florin, am fost, am gasit alte variante, insa nici una care sa mearga,ok sa inteleg ca am o alta problema de imi genereaza sunetul ala stupid?

Uite

cum se aude la mine pe un buzzer 8ohm 0,5w Modificat de Baghi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E atat de mult timp de cand nu am mai auzit buzzerul meu incat am uitat si cum trebuie sa sune. Parca la deschiderea usii asa facea ca in filmuletul tau. Stiu ca ding facea la cand era temperatura afara la 4 grade sau cand ramaneam fara benzina.

La avertizarea de benzina cum face?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca nu am aflat alte sunete, deoarece ieri am pus buzzerul...cum as putea sa il fac sa scoata alte sunete in afara celui de combustibil?

Modificat de Baghi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

parca si la deschiderea portbagajului trebuie sa faca ceva.

daca ai vag-com mi se pare ca poti sa faci un output test la bord.

Modificat de gabyte00
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trage frana de mana, 2 dinti, doar sa se aprinda martorul. Mergi 30-40 de metri si ar trebui sa faca ding-ding....ca ai frana de mana trasa.

Se aude ok buzzerul....parerea mea.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare! Si buzzer-ul meu a murit, dar acum dupa inlocuire suna exact cum e in clip, cam enervant si as dori sa il schimb, cel original nu se gaseste? Oricum, nu imi place deloc sunetul acesta, prea...aiurea, cel orig. era tare :)

P.S: decat nimic, nici un sunet, este bun si acesta... [dar nu pt mult timp]

:Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da ?!! uite

ALA e un buzer, nu un difuzor de pe placa de bord, Vezi ca faci confuzie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trage frana de mana, 2 dinti, doar sa se aprinda martorul. Mergi 30-40 de metri si ar trebui sa faca ding-ding....ca ai frana de mana trasa.

Se aude ok buzzerul....parerea mea.

Nu face ding ding, ci da tot un bazait dala... se pare ca la mine e fara ding ding, bing bing, ci numai buzz :lol:

Nu ma poate ajuta si pe mine cineva cu o explicatie cum pot da buzzerul vechi jos sa vad ce valoare scrie pe el ?!

Eu ma gandeam sa tai picioarele alea care sta suspendat insa...

Modificat de Baghi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate zic o prostie, nu e meseria mea electonica, insa ai incercat sa lipesti firele invers? Nu mai tin minte de unde stiu dar parca conta si chestia asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toate difuzoarele redau frecvente, difuzoarele si iesirile amplificatoarelor sunt notate cu + si - din considerente de faza.

Din cate stiu eu daca inversezi legaturile la toate difuzoarele dintr-un sistem, nu se intimpla nimic.

Modificat de Baghi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ca mi-a explicat cineva oodata pe un difuzor de bas ca daca pui invers firele se aude sunetul in reverse, adica isi schimba directia in care vibreaza membrana. Nu stiu daca retin corect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ma poate ajuta si pe mine cineva cu o explicatie cum pot da buzzerul vechi jos sa vad ce valoare scrie pe el ?!

Eu ma gandeam sa tai picioarele alea care sta suspendat insa...

Bagi o surubelnita finuta intre soclu si buzzer, ca sa ii desfaci clemele de pe laterale. In timpul asta, cu letconul/pistolul de lipit incalzesti cele doua picioruse.

Ca sa iti faci o idee, uite cum arata soclul, fara buzzer. Din pacate, nu am facut poze la buzzer niciodata.

post-30007-0-87507200-1302286543_thumb.j

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin nu ma ajuta,este diferit, bordul meu este BOO, in postul 101 este prezentat...

Modificat de Baghi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, clar....ce am pus eu e VDO.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am saturat de cautat un difuzor care sa ma scape de improvizatii asa ca azi m-am hotarat sa lucrez cu ce am. Difuzorul ideal pentru bordul meu, BOO de la Motometer, este de 8 ohmi, 0.5W si maxim 30mm diametru. Cel mai apropiat de dimensiunile astea am gasit 8ohmi, 0.9W si 43mm diametru.

Motivul pentru care este ideal un difuzor de 30mm diametru este ca acesta poate fi asezat simplu peste difuzorul vechi prin puterea magnetului si inca sa se inchida capacul. Capacul are pe partea interioara o buza de plastic care asigura directionarea sunetului catre exterior. Diametru gaurii este vreo 32mm, asa ca un difuzor de 30mm sau 28mm cum am mai vazut ca se gasesc, ar fi ideal sa intre in locasul acela.

Am avut 2 variante, ori sa prind difuzorul direct de capac si sa folosesc o mufa de la un cablu de sursa de calculator sau sa tai put si simplu capacul IC-ului.

Am ales a doua varianta. Am taiat cu un cutter incins acea buza de plastic si am lipit-o pe partea cealalta a capacului, pe exterior cu montage kit.

A mers de minune.

Sunetul este ca cel din filmul lui baghi.

LE:

post-5497-0-38270700-1302366975_thumb.jp

post-5497-0-46797100-1302366980_thumb.jp

post-5497-0-09407200-1302366989_thumb.jp

post-5497-0-75338200-1302366994_thumb.jp

Modificat de gabyte00
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am demontat buzzerul, iar pe spate scrie < FE36100 DIGISOUND 39/97 > .Pe site am gasit asta . Sa inteleg ca buzerul meu are 100 ohmi ?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Seamana cu buzzerul meu asta. E posibil ca si al meu sa aiba 100ohmi? Ce se intampla daca pui unul de 8ohmi, cum am facut eu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit pana la urma un buzzer original, care se aude mult mai bine decat cel cumparat anterior.

Se pare ca bordurile BOO si VD8 au acelasi buzzer, anume Digisound FE36100PC/W este de 90ohm si 0,5W

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am gasit in nici un magazin, cauta la baietii de pe forum care vand piese, eu l-am gasit pe alt forum, si a fost bonus la carcasa de bord (carcasa ceasuri, eu aveam crapat un pic geamul).

Modificat de Baghi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut! Am si eu o problema cu buzzerul...merge la toate avertizarile de pe masina in afara de beepurile pentru combustibil..... ce pot face?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In rest, iti aprinde pompa, cand nu mai ai carburant ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!