Jump to content

Probleme cu instrumentele de bord la Sharan


AudiPerformance
 Share

Postare recomandată

Te duci la adresa 19 si recodezi cu 0006, chiar daca ii deja 006 ii dai recode cu acelasi cod. Apoi vezi daca dispare. Daca nu ai nici o eroare pe esp/abs cum tiai dat seama ca nu iti merge esp?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand apas butoul pt ESP nu mi se aprinde acel martor la ceasuri si nici butonul nu ramane aprins cu galben!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am facut si recodarea modulului can si nici o schimbare, iar esp-ul ramane pe OFF...switch-ul k155 ramane pe OFF, cel responsabil pt ESP!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si daca pui bordul vechi inapoi in mufa functioneaza butonul pt dezactvat ESP? Cand pui contactil se aprinde martorul de esp pt cateva secunde sau nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu bordul vechi...totul merge ok, si butonul si esp-ul,  insa...cand pun contactul nu se aprinde si becul de la esp (cu ceasurile actuale)

 

Ceasurile actuale au seria 7M3 920 840G

 

Modificat de dani3lxxl
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciudata treaba ai acolo dani, ai cumva posibilitatea sa citesti eep din ceasurile noi? Ai incercat sa vezi daca cumva martorul de esp nu este "manarit" ? Dar nu vad legatura cu butonul, asta nu are legatura cu bordul, fir din buton duce direct  in modul de abs.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, pot citi eeprom-ul si din ceasurile vechi si din cele noi! sigurantele sun toate bune! o sa postez aici ambele bin-uri!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare de la mare! 

Domnilor, am urmatoarea problema:

Pe sharanul meu 2.0 tdi, 2006,model freestyle, pe maxidot, nu imi afiseaza consumul  real. Adica, de cand plec si pana opresc masina, indiferent ca merg 10m sau 1000km  pe maxidot imi apare la consum intre 18 si 24%. Dupa calculele mele (sper bune), cu 70l am facut 978km, adica undeva in jur de 7%..

Asa ca, va rog sa imi dati idei... Ce ar putea fi? Este corecta afisarea? Pe tester nu imi da nici o eroare pe bord. 

Iar informatiile astea eroane le am indiferent pe care consum dau.. Instant sau mediu, 1 sau 2. 

Multumesc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Uite ca asta nu am incercat dar o voi face. Unde pot sa vad valorile pe tester... Abia am pus mana pe vcsd. 

Multumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 9/15/2018 at 9:09 PM, promteu_2000 said:

Salutare de la mare! 

Domnilor, am urmatoarea problema:

Pe sharanul meu 2.0 tdi, 2006,model freestyle, pe maxidot, nu imi afiseaza consumul  real. Adica, de cand plec si pana opresc masina, indiferent ca merg 10m sau 1000km  pe maxidot imi apare la consum intre 18 si 24%. Dupa calculele mele (sper bune), cu 70l am facut 978km, adica undeva in jur de 7%..

Asa ca, va rog sa imi dati idei... Ce ar putea fi? Este corecta afisarea? Pe tester nu imi da nici o eroare pe bord. 

Iar informatiile astea eroane le am indiferent pe care consum dau.. Instant sau mediu, 1 sau 2. 

Multumesc. 

Se poate citii eepromul ceasurilor și modifica, pentru a afișa consumul real - cel pe care l-ai calculat la pompa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Florin.

Ma poti ghida putin cum fac treaba asta? Adica.. Sa imi spui cam pe unde sa ma duc cu vdcs?

Sa nu fac vreo trasnaie. Multumesc.

Citarea inutila se sanctioneaza potrivit Regulamentului!

Modificat de vdragos
Citare inutila
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@promteu_2000 nu merge cu vcds. Trebuie scule dedicate, pentru citit eepromul ceasurilor, etc

@Dani3l_xxl o sa ma uit mâine peste eepromurile atașate de tine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multam mult Florin. Raman dator... Dau o bere si-o hamsie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate reusesc sa mai activez unele dotari! am rezolvat cu esp-ul, lipsea becul cu totul de pe placa! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai ce activări sa faci la acest model, cu ajutorul codului de login. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare tuturor. Am facut o mare prostie si intreb daca ma poate ajuta cineva. La sharanul meu 7n 2010/10 2.0 dsg am dat ceasurile jos pentru a verifica alte ceasuri. Din pacate toate modulele au luat o razna. Stie cineva cum le pot coda la loc cu vag com ul? Ma poate ajuta cineva cu o informatie?. Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu exista o formula magica cu VCDS-ul. Faci o scanare completa, ne uitam pe ea si vedem cum te putem ajuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut și multumesc pentru ca ai raspuns. Am aflat codurile din scanare mai puțin codul de software. Datorita lui nu pot coda celelalte module.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

posteaza scan-ul complet, facut dupa incercarea ta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze de intarziere. Acum o sa il iau de pe laptop in telefon si o sa l pun pe forum. O sa dureze putin mai mult Ptc n am facut asta niciodata. Multumesc mult pentru ajutor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!