Jump to content

S K F - ul


F l o r i n

Postare recomandată

Ce ciudatica e cu fata de un fel si spate de alt fel ;)

Te-ai gandit sa ii cumperi un hayon de B5.5? E mai clean si s-ar potrivi mai bine cu stopurile :))

Link către comentariu
  • Replies 480
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    198

  • C o s m i n

    18

  • Cosmin_TDI

    14

  • Muale

    14

Top Posters In This Topic

Posted Images

Stopurile le-am pus, deoarece arata mult mai bine cu cele de B5.5 decat cele de B5 (in privinta hayonului, ai dreptate). Nu stiu cat timp o mai pastrez, deoarece pitica mea s-a marit, si sper ca in aproximativ un an (mai mult sau mai putin), voi trece la sedan....B5.5 (pt ca e mai frums, dar nu e mai practic...). Daca nu voi gasi ceva care sa ma multumeasca, va urma sa ii transform si fata....sa ii pun totul de B5.5. Asta e marele meu gand. Acum, are spate de B5.5, chedere B5.5 look, volan si cluster de B5.5, deci doar fata ii mai lipseste. Oricum daca te uiti la pozele cand e spalata, si cu jantele pe 16....si la pozele cand am cumparat-o, eu zic ca sunt ceva diferente, in bine, nu?

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu

Categoric a evoluat,ai facut modificari cu gust pt. care te felicit. In cazul incare o vei vinde sper sa o vinzi la un pret corect,pt. ca momentan preturile au cazut mult,si decat sa o dai pe 5000E sau ceva de genu' mai bine o pastrezi.. Bafta multa in continuare!

P.S Modifica-i si acele de la motorina si apa cu unele de B5.5 sa fie tacamul complet :icon_thumright:

Modificat de But_Fns
Link către comentariu

P.S Modifica-i si acele de la motorina si apa cu unele de B5.5 sa fie tacamul complet :unsure:

Clusterul e de B5.5...dar am incercat sa ii dau jos geamnul ca avea ceva murdarie pe el, dar nu am reusit si l-am spart. Drept urmare, am scos inelele de pe el, am pus geamul de B5, pe clusterul de B5.5 si i-am montat inelele. La cele doua mici, nu mai aveam rabdare sa modific.....Eventual o sa cumpar un geam cu totul si asta e....

Link către comentariu
  • 4 months later...
  • Administrator

Florine, ce dreaq e kitsch-ul ala de tempomat? Damn, urat arata !

Link către comentariu

Si ce mandru sunt de el....am vrut sa vad daca pot sa imi montez tempomat si sa ma coste max 20 lei, tot kit-ul. Totul facut de manuta mea..... Cu ajutorul lui Borisake (care mi-a dat un levier de maneta cu tempomat) o sa apara (in ceva timp) si tempomatul OEM.

Razvane, in rest vad ca nu zici nimic de bine.....tapiteria de piele, fetele de usi de Anglia - modificate tot de mine....nu ma lauzi deloc ?

Link către comentariu
  • Administrator

Nu te laud bre ca-s invidios ! :)

Daca tempomatu' mi-a sarit in ochi acu' ce vrei si tu? :)

Link către comentariu

super tare..incet incet o faci cum vrei u :) .. si eu te invidiez..pt volat si tempomat mai ales :)

mult succes in continuare:P

Link către comentariu

Urmeaza incalzirea in scaune......si probabil climatronic, cand o sa am ceva timp si bani.

Link către comentariu

Frumoase scaunele de 'pele' domnle,frumoase.

Felicitari pt. ideea cu tempomatul,sper sa arate mai bine in curand :icon_thumright:

Link către comentariu

Foarte interesante usile fata, ambele cu butoane de ridicare geamuri :)

Bravo.

Aceleasi laude pentru scaunele de piele.

Cat despre tempomat... schimba-l. Strica tot farmecul.

Succes in continuare. :)

Link către comentariu

Multumesc pt aprecieri, dragi colegi. Cosmin, numai cel de la sofer are butoane, celalalt maner a fost prelucrat - i-am astupat gaurile si l-am colantat. Iti inchipui ca am muncit ceva la fetele de usi din fata, masina donatoare fiind cu volan pe dreapta. Mai mult de munca a fost la fata de usa pe stanga - scos plasticul de pe mijloc, jupuit, scos plasticul de la usa mea, jupuit si ala si tapitat cu pielea de pe fata de usa cu piele. Dupa aia reasamblat fata de piele....

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu

interesante modificarile facute pana acuma :( geamuri electrice spate nu ai de gand sa i puni? :(

Link către comentariu

emi_arad, sa stii ca ai perfecta dreptate. Sunt tare folositoare geamurile electrice pe spate. Eu avand o pitica de vreo 4 anisori, se tot joaca pe la geamuri si deseoari le gasesc deschise. Daca aveam electrice, le opream din buton....

Link către comentariu

Azi, SKF-ul a mai primit cateva cadouri. Telescop capota nichelat - de B5.5, capac la baterie si capac motor de B5.5. :bounce2: .

Hmm....sigur anul asta trebuie sa primeasca si niste jante Road America sau Phoenix....

Cateva poze:

Capacul de motor - cel vechi

sany8113.th.jpg

Capacul de motor NOU - de B5.5 si capac la baterie

th_Imagine0098.jpg

Telescopul de B5.5 (nichelat)

th_Imagine0099.jpg

th_Imagine0100.jpg

Link către comentariu

Bravo Florine. Alta viata. Acum mai spala putin compartimentul motor :vwrullz: si fa cumva de pune si ornamentul de peste pompa ABS, sa-ti acopere spatiul ala gol.

Uite cum e la mine:

dsc01300sc.th.jpg

Link către comentariu

Ai dreptate C o s m i n. Cred ca o sa cumpar si eu un capac cu ai luat tu. Da, merge curatat un pic pe la motor, dar nu am timp, ca tot fac update-uri la SKF. Acum, cand prind un pic de timp, urmeaza incalzirea scaunelor fata.

Link către comentariu

C o s m i n, de ce la mine - AJM, iese conducta aia de vacum, de la servo frana, din compartimentul bateriei si la tine nu. Exact acolo a trebuit sa modific capacul de motor de B5.5, ca imi gatuia conducta aia de plastic....

Link către comentariu

Pentru ca tu ai conducta de B5 iar eu de B5.5 :icon_thumright:

Link către comentariu

Ce mafiot esti----- :D . Pe masura ce tot umblu pe la ele - Passat-uri, constat ca sunt mult mai multe diferente intre B5 si B5.5, decat se vede, la prima scanare, cu ochiul liber...oricum nu toate sunt facute strict pentru a corecta sau imbunatatii confortul/fiabilitatea. Am descoperit si anumite modificari facute pentru a reduce costurile.

Link către comentariu
Azi, SKF-ul a mai primit cateva cadouri. Telescop capota nichelat - de B5.5...

Apropo de asta, nu stiu cu ce te incanta ca e nichelat. Important e sa iti ridice capota neconditionat si rapid. Eu am pus unul de A4 B7 (2006) tot negru si vreau sa-ti spun ca daca apuca sa se ridice capota, n-o mai pot opri, iar la inchidere abia o inchid cu ambele maini. :beerchug:

Am primit si pentru portbagaj 2 telescoape de B5.5 nichelate dar nu m-au incantat. Am pus tot negre, iar cele nichelate au ramas cu balamalele vechi in dulap.

Parca la maruntisurile astea da mai bine negru decat cromat, sa ramana cat mai "camuflate"... parerea mea...

Link către comentariu

Si eu am avut amortizor nichelat si si-a dat duhul,i-am pus unul negru de Audi..acum daca nu esti atent cand tragi de capota e foarte posibil sa-ti dea una-n gura :beerchug:

Link către comentariu

Nu ma incanta ca e nichelat (desi arata mai bine decat cel negru), dar e mai puternic decat cel negru.

P.S. C o s m i n, merci pt ajutorul acordat vineri. Nu am studiat deloc problema inainte sa ma apuc de treaba....si eram cam nepregatit.

Link către comentariu
  • 1 month later...

Acum, si cu bord cu acele si display-urile iluminate si functia RANGE activata.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!