Jump to content

Brake upgrade Golf 4/Bora/Leon/Toledo/Octavia 1


Rave
 Share

Postare recomandată

anghel stefan viorel

distantier din alea de tine port etrieru la o distanta in p........ de fuzeta. Scele distantiere

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

anghel stefan viorel

Port etrierul + etrier + discuri 256 ventilate de pe puntea spate sunt luate de pe un golf 4 4motion si montate pe un FWD. Deci nu cred k exista distantiere OEM

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu era mai simplu sa iti ei direct de skoda octavia rs ? La 4 motion difera et-ul

Modificat de quattro3001
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

anghel stefan viorel

Am luat ce am gasit. Asta e

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa mai multe sapaturi , masuratori ,etc :D am ajuns la concluzia ca pentru adaptarea etrierilor brembo de alfa romeo 166 pe bora mea trebuie sa schimb portfuzetele (merg cele pe care sunt montate discuri de 288 sau 312) din pacate nu pot monta decat discuri de seat cupra r 323mm x 28mm in poza 2 se vede de ce nu pot monta 312  (era de preferat cele de 312mm pentru  jante pe 16" , din cate am inteles cu discuri 323mm merg jante de la 17' in sus si  pe deasupra sunt si mai ieftine :D ) ex: ebc  UPR 312mm x25mm -463 lei  si ebc UPR 323mm x28mm  -772 lei  ...cu ajutorul unui prieten am facut adaptoarele in autocad si urmeaza sa  trimit la debitare , dupa ce cumpar discurile si placutele o sa le duc la freza pentru aliniere...

post-113864-0-12463300-1419427225_thumb.

post-113864-0-82964800-1419427232_thumb.

post-113864-0-45036100-1419427240_thumb.

Modificat de forceturbo
Eliminat anunt
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma gandeam sa decupez putin din etrier (5mm) am desenat cu rosu , ca sa pot pune discuri 312mm , ce parere aveti?post-113864-0-78474200-1420018181_thumb.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ma pricep dar cred ca te joci cu focul.

 

Materialul ala imbatraneste in timp , daca mai si tai din el , dupa cum vezi este in apropierea celui mai solicitat punct de rezistenta , iar la o frana de urgenta s-ar putea sa te trezesti cu el forfecat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu vrioam sa iau 5mm din buza aia , uite cat a luat asta sa bage discuri 305mm , cel putin 20mm post-113864-0-80375100-1420205363_thumb. post-113864-0-13028300-1420205379_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca iei de acolo, o sa apara tensiuni in material si la primul soc mai puternic posibil sa cedeze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

+1 la ce zice Bundy. La mers normal probabil e ok. Daca le incingi tare posibil sa ai probleme !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sincer nici mie nu-mi placea ideea ca atare o sa raman la discuri de cupra r 323mm 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Întrebare întrebatoare, etririi faţă, la platforma golf 4, sunt aceeaşi şi la discurile de 288 si la cele de 312? nu de alta dar caut şi le gasesc cu coduri diferite.

Etrierii + portetrierii de de passat, aceeaşi generatie nu merg pe fuzeta de golf? mă gândesc aici la portetrierii pentru discuri 312 (fata).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok , iti voi raspunde eu da, sunt aceiasi etrieri la 288 si 312 mm difera doar port etrieri , dar exista un dar etrieri de passat au pistonasul mai mare si poti combina etrieri de passat + port etrieri de 312mm ! Si sa iti raspund la ultima intrebare , NU merg 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Etrierul de Passat / A4 1996-prezent are piston de 57 mm, faţă de 54 mm (Golf IV / Octavia I / A3 / S3 / TT I), carcasa exterioară e aproape identică şi compatibilă cu port-etrierul, plăcuţele aceleaşi. Doar schimbând etrierul cu unul de Passat, suprafaţa totală a pistoanelor creşte cu 11%, şi deci şi forţa de strângere.

 

E o modificare pe care nu o face multă lume, fiindcă aceia care sunt mulţumiţi de sistemul de 312 mm nu au motive să îl schimbe, iar cei care au, trec direct la multi-piston (Brembo / AP Racing).

 

E însă o modificare ideală dacă vrei ca RAR să nu se prindă că ai umblat la sistemul de frânare ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa inteleg si sa inchei,

Etrieri Passat (312) + portetrieri golf (312) pe fata = love? = incap jante 16"?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Pentru a monta franele fata de r32 pe o masina care momentan are 312, de ce am nevoie inafara de ( disc, etrier, port etrier, placute, si furtune de frana)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nimic Darius , fuzetele sunt fel...aparatoarele noroi poate vor trebui decupate puţin dar nu e stres.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fuzetele de R32 arata la fel , doar ca nu sunt , cu fuzetele de r32 este alta mancare de rechini !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

mi-am luat frane de gti pe 312mm sa le montez pe 1,4.....am disc, etrier, fuzeta, placute....intrebare....furtunele merg aceleasi?? dar capul de planetara?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

anghel stefan viorel

mai trebuie portetrier

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

mi-am luat frane de gti pe 312mm sa le montez pe 1,4.....am disc, etrier, fuzeta, placute....intrebare....furtunele merg aceleasi?? dar capul de planetara?

de ce!?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!