Jump to content

Antalya-2009


Pitic
 Share

Postare recomandată

Cum e drumul pe Bulgaria ? Am mai fost in Turcia in 2001 insa atunci era panarama totala. Fara semne, gropi, nu parleste unu' inglish,

Ce hotel de tranzit recomandati si de ce?

Kent 2 stele Bilecik

Hotas 2 Kutahya

Anibal 2 Gebze

Grand Cinar 3+ Kutahya

Grand Cali 4 Bozoyuk

Anemon Afyon 4 Afyon

Cakmak Marble 4 Afyon

Modificat de Wug
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 137
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • andrusel

    27

  • Alexx_22

    19

  • Wug

    15

  • MOTANUL

    9

Top Posters In This Topic

Posted Images

e mai ok drumul prin bulagaria. eu am fost anultrecut pe malko tarnovo. vreo 20-30 km a fost prost intre burgas si malko tarnovo. cu gaborii..la fel...mai bn mergi noaptea..nu prea sunt. eu am trecut noaptea.

cu hotelurile specificate de tine nu am ce sa spun.....nu stiu. am fost in antalya anul trecut dar prin canakale...si m-am intors prin afyon..insa nu m-am oprit la intoarcere decat la istanbul.

anul asta ma duc direct fara sa opresc. nu e mare lucru...16-17 ore maxim cu opriri cu tot.

altfel..drum bun!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ rzv_1976

Mersi pentru update. Cum e drumul pe afyon? E autostrada sau drum national?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De la Edirne(cum treci vama) pana in Antalya (varianta Istanbul-Bilecik-Afyon-Antalya),apr.1000km, e drum de nu o sa aiba Romania 50 ani de acum incolo ,un pic mai aglomerat in zona Istanbul-ului(depinde si ora la care se traverseaza) in rest liber si intins,mare parte 2 benzi pe sens cu scuar despartitor,si facut foarte repede,cam 2 ani(i-am vazut evolutia, din 2006 circul pe drumul asta).Se poate merge cu viteza la greu cu putina atentie la radare(semnalizate prin flash-uri).

Modificat de andrusel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

corect spune colegul andrusel. iti trebuie card de autostrada la turci. nu mai e cu bilet intrare -iesire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Card iti trebuie doar pe portiunea Edirne-Istanbul-Sapanca,inclusiv trecerea podului peste Bosfor,card pe care il iei de la intrarea pe autostrada.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Mersi de info, andrusel.

N-am mai fost in Turkey din 2000 si atunci am fost pe Kusadasi. De atunci era okey drumul, cel putin cand intrai pe portiunea de la Izmir, mergeai glontz. Despre navigatie, IGO update in martie 2011 e okey pe Turcia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe mine navigatia (Igo) ma duce aiurea,mai mult ma incurca(cel putin in zona Istanbul-ului).Cea mai buna solutie e harta rutiera. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina cu care mergem are navigatie cu harta de 2010, dar ca si back up ma gandeam la un Igo care e mai rasarit prin Europa de Est. Am si TomTom dar asta e bun pe vest.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare, merg in Antalya in perioada 17-24 iunie. RCA-ul expira pe 2 iulie. Este vreo problema ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca ti-ai raspuns singur...expira in 2 iulie...nici o problema.Cand pleci din Bucuresti ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Plec pe 16 iunie si revin pe 25 iunie. Nu e nici o problema daca expira la o sapt dupa? Stiu ca la pasaport cand pleci in afara Romaniei, cel putin in USA trebuie sa fie valid pt min 6 luni din momentul intrarii in USA.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut,

In data de 5 septembrie plec spre Antalya, cazarea fiind din 6 sept, daca e cineva care are aceeasi data de plecare poate mergem impreuna, macar prin Bulgaria. Doresc sa fac drumul fara sa opresc pt somn la Istambul, doar pauze scurte pentru cafea si rehidratare.

Bafta tuturor si drum bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa fac si eu o tura prin Turcia pentru prima oara. Nu imi propun sa ajung in Antalya; Punctul final la mine e Marmaris.

Pentru Bulgaria lucrurile sunt clare: Razgrad-Targoviste-Omurtag-Kotel-Sliven-Yambol-Elhovo-Lesovo-Hamzaibeli(vama bulgaro-turca) - autostrada Edirne

La dus o sa stau cateva zile la istambul (deci este obligatoriu pe traseu).

De acolo google imi propune urmatorul traseu (prin kusadasi)

Am 2 intrebari:

1. Castig sau pierd timp daca la intoarcere o iau prin Canakkale cu feribotul?

2. Cat costa sa fac formalitatile pentru o masina care este inmatriculata pe firma?

Am calculat ca prin Canakale as avea doar 822 km pana la Edirne cu feribotul; prin Istambul as avea 1063. Sincer sa fiu ma incanta sa nu ma intorc pe acelasi drum.

post-1853-0-69357700-1307735481_thumb.jp

Modificat de MOTANUL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar mai fi o intrebare: De ce acte am nevoie daca masina este pe firma?

E suficienta o imputernicire?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@MOTANUL

Traseul cu Google nu e tocmai corect. Eu merg pe ViaMichelin.

In cazul meu, masina este tot pe persoana juridica si am facut procura notariala. Acum multi zic ca nu e nevoie sa fie si notariala, ci doar o imputernicire semnata si stampilata. Neaparat si tradusa in turca. Pentru persoane fizice este obligatoriu sa fie notariala.

Adi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate confuzia apare pentru ca eu nu merg in Antalya - merg la Marmaris.

Pentru ca si pe viamichelin imi propune exact acelasi traseu la optiunea quickest. Poate doar sa selectez shortest sau economical sa imi propuna altceva.

PS: Ref. la procura: In cazul meu masina e pe persoana juridica si eu ies in calitate de persoana fizica :icon_thumright: ; Daca scap doar cu o traducere + semnat si stampilat parca merita sa imi bat capul.

A mers cineva si prin Canakkale cu feribotul?

post-1853-0-70569200-1308050966_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E ok prin Canakkale cu ferry.

Cand am facut eu traseul asta cu masina am procedat in felul urmator:

1. Bucuresti- Eceabat - (ferry) - Canakkale. Am dormit peste noapte acolo. Conditii bune.

2. Canakkale - Kusadasi (in cazul meu), tu trebuie sa mergi mai departe catre Marmaris.

Drumul e super ok, o sa vezi ca in vama turceasca poate fi aglomerat (vara vin puzderie de turci cu masinile din Germania), ca idee eu am plecat din Bucuresti la 12 ziua si am ajuns la Canakkale la 2 dimineata. Pe atunci mai se si lucra pe portiuni mari de drum, acum daca e liber in vama in 12 h esti acolo.

Modificat de iepumare
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ motanul

In 2007(parca) cand am fost in Turcia cu masina inmatriculata pe P.J am avut nevoie imputernicire tradusa, legalizata si apostilata de Ambasada Turciei. Sfatul meu este sa cauti pe cineva care se ocupa cu aceste hartii si sa faca el toata alergatura asta pentru tine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@iepuremare

Asta am vrut sa stiu; oricum si prin Istambul e aglomerat din ce am inteles - asa ca varianta prin Canakkale este de preferat (in cazul meu doar la intoarcere pentru ca la dus stau vreo 3 zile la Istanbul si o sa plec direct catre Marmaris).

@bogdan2

Ma gandesc ca din 2010 au eliminat vizele si lucrurile s-au detensionat. E posibil sa nu mai ceara atatea documente.

Daca nu a trecut cineva pe acolo de curand in aceeasi situatie o sa intreb la consulat.

In alte ordine de idei cand am iesit cu un nepotel din tara - am pregatit si cazier si procura la notariat.Din 6 cazuri de trecut prin vama o singura data au cerut doar procura fara cazier. In ultimile dati cazier nici nu am mai scos. Adica este foarte posibil sa ceara mai putin decat solicita consulatul sau ambasada sau altcineva...

Modificat de MOTANUL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut!

Stie cineva cat timp e valabil cardul KGS?

ieri m-am intors din antalya. daca cineva doreste impresii sau sfaturi, le ofer cu placere

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Auzisem pe cineva ca e valabil 2 ani .Pe ce varianta ai mers in Bulgaria ?.mersi

Modificat de andrusel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ruse, Razgrad, Targovishte, Omurtag, Kotel, Yambol, Elhovo, Lesovo, granita Turcia: 289 km

drumul este insa f prost, mai ales intre razgrad - targoviste si lesovo - granita TR.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si anul trecut era destul de prost ,ma gandeam ca l-au mai reparat,dar se pare si ca ei se misca ca "noi".O sa incerc alta varianta care am auzit ca ar fi mult mai buna,de la Veliko Tarnovo se tine drumul 55.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Mihai Ene

Cu ce ajuta cardul asta KGS viata omului? :lol: De ce este el necesar?

Ca am eu o senzatie ca o sa ma impiedic de el...

Foarte util updateul tau cu privire la starea drumului. Se invart in mintea mea vreo 4 variante de drum (una din ele era exact cea folosita de tine - pe care o sa o elimin acum).

Oricum e nebuloasa in mintea mea ca au ramas 3. Toate sunt mai intortochiate-ocolite; dar ar trebui sa aiba cel putin teoretic un asfalt de o calitate mai buna.

Modificat de MOTANUL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!