Jump to content

Antalya-2009


Pitic
 Share

Postare recomandată

@andrusel, ceea ce ai ales mi se pare ok din toate punctele de vedere. Intrucat perioda in care vreau sa merg este similara, suntem tot doi adulti si doi copii, un sfat nu ne-ar strica. De unde, cum, sau macar un link. Promit ca dau beri fara numar, ca doar este all inclusive.

Best regards!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
  • Replies 137
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • andrusel

    27

  • Alexx_22

    19

  • Wug

    15

  • lucaflo26

    9

Top Posters In This Topic

Posted Images

Intentionez sa dau o fuga pana in Antalya, insa cu masina...

Este a doua oara cand ajung pe acolo, prima data fiind cu avionul - AtlasJet.

Ceva idee despre traseu? Pe unde este mai bine sa o luam prin Bulgaria & Turcia?

Iesirea din Romania o facem pe la Vama din Giurgiu!

Prin Bulgaria am mai fost anul trecut...insa dincolo de ei este o necunoscuta pentru mine...

Pe unde se trece la Turci...procura de la leasing trebuie tradusa in turca sau este suficient doar engleza...trebuie sa am bani schimbati in lire cand intru in Turkey sau pot sa le schimb si acolo...merg si euro...etc.

Modificat de claudiusnc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.Si eu plec anul asta in Antalya(a 5 oara).Ca traseu prin Bulgaria iti recomand varianta Ruse - Razgrad-Targoviste-Omurtag-Kotel-Sliven-Yambol-Elhovo-Lesovo-Hamzaibeli(vama bulgaro-turca) cam 280 km (4 ore mers lejer) si de acolo te "intepi" in autostrada Edirne-Istanbul.De la Istanbul tii directia Adapazari(nu iesi de pe autostrada) si undeva dupa Sapanca o sa ai indicator de Bilecik(cred ca este si de Antalya) unde iesi de pe autostrada spre Bilecik-Bozuyuk-Kutahya-Afyon-Sandikli-Burdur-Antalya.Bucuresti -Antalya=1300-1350 km.E bine sa-l faci din 2 acest traseu,prima zi Bucuresti-Afyon(cam 1000km) si a doua zi restul de 300 care ii faci cam in 3 ore(drumul e bun cu 2 benzi pe sens)si ajungi odihnit la hotel.De procura nu stiu prea multe ca nu a fost cazul meu.Ca bani poti sa ai de toate (E,$,Lire turcesti),primeste"turcul" orice .Autostrada se plateste in lire (cam in jur de 5 E ) dar poti sa platesti si in Euro si iti da rest in lire.In rest un card de plati cu care sa achiti benzinarii,etc. si eventual poti sa schimbi direct la bancomat in lire.M-ai ai si podul de la Istanbul(trecerea din Europa in Asia) la care normal iti trebue un card special,dar merge si cu 5 E da-ti la ghiseu si cu scuza ca esti turist si nu stiai,in schimb cand te intorci inapoi nu se mai plateste podul.Incearca sa faci plinul chiar inainte de a intra in vama bulgaro-turca Hamzabeyli ,e un Lukoil care accepta card(dar intreaba inainte de a alimenta daca le merge plata cu cardul) pentru ca la turci e mult mai scump carburantul(mai ales benzina).

Daca m-ai ai si alte nelamuriri poti intreba. :cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi mult andrusel...o sa te mai stresez cu ceva intrebari, insa sa vad maine ce oferte iau de la agentie! :cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut, andrusel , f utile informatiile, poate ne spui mai multe. In iunie merg si eu in Antalya, (de fapt in Belek) si cam la acelasi traseu ma gandeam.

Tu zici ca in prima zi sa mergi Buc- Afyon, cam la ce ora se ajunge acolo?? si daca se gaseste cazare usor.

Stii ceva despre amenzile luate la turci??, am luat una acum un an si vreau sa stiu daca e posibil ca anul asta sa-mi zica ceva la granita cand intru.

merci anticipat... si cred ca mai multi o sa apelam la tine pt. anumite detalii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Laurentiu.Pe ce data in iunie ?Si la ce hotel in Belek(ca eu tot acolo plec)?Pai Bucuresti-Afyon =in jur de 1050 km,care este recomandat a se face in prima zi(ca esti odihnit si ai mult chef de condus),adica se pleaca pe la 5 dimineata din Bucuresti si maxim ora 19 :00 se ajunge in Afyon(cu tot cu nenumaratele opriri pentru masa,pipi,etc).Traversarea Istanbulului (autostrada)se face destul de lejer (ca se ajunge in jur de ora 1-2 cand nu e foarte aglomerat(mai rau e dimineata si seara cand pleaca/intorc de la servici turcaletii)) .Si a doua zi pleci pe la 9 de la Afyon si in 3-4 ore esti la hotel fresh si apt de a consuma si a te distra (participa la toate distractiile si concursurile organizate de entertaiment :blink:,si a consuma alcoolul cu spor,nu cu oboseala ).Cazare am gasit la 80 E /noapte/4persoane la un hotel cu niste vilute (P+1) ,hotel care cica are si piscina cu apa termala(Afyon-ul e renumit pentru asta) deschisa 24 ore,si iti mai bagi piciorusele obosite de pe drum (ca de ,ai condus 1000 km) si chiar ,de ce nu ,o baie,dupa care o berica (sau mai multe dupa caz) si nani.

De amenzi am scapat pana acum,pe multe le-am evitat cu mare noroc(ca pe drumurile alea late si libere nu te poti abtine sa mergi regulamentar),dar am niste prieteni (cu 2 masini)pe care i-a luat cu radarul (asta acum 2 ani,de la Afyon spre Isparta))si le-au dat amenda de cate 120 E de fiecare(ei insistau sa plateasca si politistul nu si nu :)) ) si pe care nici in ziua de azi nu a platit-o si nici nu i-au intrebat la vama nimic de "sanatate",deci nu ar trebui sa-ti faci griji prea mari. :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Plecat la 6 din Bucuresti si am ajuns in Eskisehir la ora 19:30. Daca te duci in Antalya e mai ok Eskisehir.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andrusel, vad ca esti foarte prompt in raspunsuri. Eu fiind ardelean si mai rabdator din fire, astept cu drag si dor un raspuns din 9.01.2010. Multumesc anticipat! Te mai deranjez peste vreo sase luni...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce sa cauti in Eskisehir ,Alex ?Nu ai nici o treaba pe acolo ,doar daca vrei sa te plimbi mai mult.Iesi de pe autostrada(spre Ankara) dupa Sapanca si tii Bilecik ,Bozuyuk,Kutahya,Afyon,Dinar ,Isparta,Antalya(D650).Asta e drumul cel mai scurt si pe care merg majoritatea care pleaca in Antalya(cu exceptia alora care merg pe drumul de coasta)

@Alex76...vacanta am luat de pe un site englezesc ( cu un simplu search pe google gasesti o groaza de site-uri),doar ca trebue sa cauti oferta cea mai buna ca pret si potrivita cerintelor tale :icon_thumright:

Modificat de andrusel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andrusel, nu te supara, ti-am citit alte posturi si te apreciez. Aveam un cui impotriva ta pe motivul precizat. Chiar ma interesa la momentul respectiv o oferta de genul celei pe care ai descris-o. Stiu ca un PM face minuni, dar sunt mai neadaptat timpurilor de azi. Am auzit si eu de goagal, dar vroiam sa merg tintit, sa nu mai pierd timp. Pt. mine conteaza. Acum am cu totul alt traseu, ne batem in poze la toamna, ce zici? :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am uitat ceva. De obicei cand mi se adreseaza cineva raspund, nu conteaza daca de bine sau nu. Am mai observat ceva pe acest forum si nu numai: ai niste zeci sau sute de posturi in plus peste preopinent, esti dintr-o casta superioara. Cateodata da, de cele mai multe ori nu. Noi sa fim sanatosi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andrusel, merci pt. detalii, eu plec pe 14 iunie din Buc ca pe 15 trebuie sa fiu in Belek, hotelul este Belek Beach Resort, din poze am vazut ca este destul de ok. Am vrut neaparat sa aiba plaja cu nisip+piscina pt. copii deoarece ma duc cu fetita de 3 ani. Anul trecut am fost in Kusadasi la hotel Adakule care nu avea plaja deloc si nu prea mi-a placut.

Pt. 8 nopti UAI am platit 730 euro,(cu reducere 25%), pretul mi s-a parut ff bun comparativ cu ce se vede in poze si comentarii, sper sa fie si adevarat.

In legatura cu drumul, in principiu nu-mi fac probleme, cum am zis, anul trecut am fost la Kusadasi, de la Edirne - Canakkale apoi in jos pe malul marii. Singura problema a fost in Bulgaria ca m-am ratacit rau de tot si am bajbait vreo 3 ore in zona Targoviste-Kotel, am ajuns pe un drum de munte lat cat masina si nici tipenie de om, abia am ajuns la Yambol. Am avut 2 GPS-uri insa degeaba pierdeau semnalul la greu in zonele mentionate mai sus, nu mai spun ca am avut si harti cu tot traseul luate de pe viamichelin.

Anul asta sper sa fie ok, am vazut traseul recomandat de tine pt. Bulgaria, insa eu as prefera sa merg de la Razgrad la Sumen si de acolo in jos, nu se ocoleste mult si evit zona Targoviste-Kotel.

Deocamdata i-au in calcul si traseul celalalt, pe la Veliko Tarnavo-Stara Zagora ca doar pe acolo se duce tot romanul, diferenta de km nu mi se pare mare.

Cat despre amenzi sper sa ai dreptate, sper sa nu-mi zica nimic la granita, macar daca e sa platesc sa fie aceiasi suma de aprox. 270 lire, problema este ca intr-un an sa nu fi crescut pe la 1000 euro

De cazare la Afyon m-ar interesa ceva de tranzit fara sa ma abat prea mult din drum, 80E/noapte mi se pare mult, de regula la hotelurile /motelurile de tranzit media e undeva la 40-50 $$ maxim.

La intoarcere unde faci popas??, banuiesc ca in zona Istambul....

ciao si mai vorbim :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru 2 persoane si un copil mic ,da,gasesti si la 40-50 E ,dar pentru 4 persoane(la mine copii deja sunt mari ) nu prea ,si 80 E (20 E persoana) pentru o viluta cu 2 camere separate eu zic ca e ok,plus ca se afla chiar pe dreapta inainte de a intra in Afyon (D650).La intoarcere ma opresc undeva dupa Istanbul spre Edirne (la vreo 20 km) la un hotel de 4 * ,cu piscina si culmea tot la mare (Marmara,deci faci baie in 2 mari,Mediterana(Belek) si Marmara) la 59 E /camera ,si are si piscina.Si a doua zi doar intri inapoi pe autostrada (la 3-4 km e hotelul) si scapi si de aglomeratia de Istanbul dimineata si dupa masa esti in Bucuresti. :blink:

Modificat de andrusel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Multumesc si eu lui Andrusel pentru informatiile postate.

Eu plec pe 23 iunie spre Rixos Sungate din Kemer.

Vreau sa merg pe mana ta in ceea ce priveste cazarea, atat la dus cat si la intors si de aceea te rog daca poti sa-mi spui numele hotelurilor, cam cum se ajunge la ele (atat in Afyon cat si la periferia Istambului) si mai ales daca trebuie sa fac rezervare din timp.

Si inca o intrebare. Cam cati km de autostrada sunt in Turcia?

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La dus stau aici http://www.booking.com/hotel/tr/dundar-the...42ec78cdd3e6c8f si la intors aici http://www.booking.com/hotel/tr/anzer-otel...42ec78cdd3e6c8f (dar la asta vad ca s-a marit tariful ,de la 59 E cat dau eu la 75 E acum daca rezervi).Rezervarile sunt facute chiar pe booking si platesc la destinatie.La fiecare hotel ai o harta cu pozitia lui(oricum dupa ce rezervi iti da si coordonatele GPS :P ).

Ca autostrada ,ai efectiv vreo 280-300 km (Edirne -Istanbul-Sapanca(unde trebue sa iesi)) dar si dupa ce iesi au lucrat turcaletii in desertul ala al lor( am cautat intr-un an un pom,o tufa,o planta sa fac un 3,14 si nu am gasit :D ) la un drum cu 2 benzi pe sens si intins (mai ales dupa Bilecik) de iti vine sa zbori (dar grija la radare). ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

claudiu1981

imi poate spune cineva ceva despre statiunea marmaris??

Bugetul este undeva in jur de 500-600 de euro/persoana asa, cu avionul inclus asa ca daca mi-ati recomanda si un hotel in statiunea amintita anterior, v-as fi recunoscator.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

claudiu1981

chiar nu a fost nimeni la marmaris sa-mi impartaseasca din experoenta personala?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salut. merge cineva in anatlya plecare pe 10 septembrie? in lara la miracle.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Plec pe 3 Septembrie in Antalya (Side) cu masina. Pe 3 seara opresc in Turcia. Pe 4 o sa ajung la Side.

Mai sunt masini care merg pe data de 3 septembrie 2010?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Iunie, merge careva spre Rixos Lara ? Plec din Bucuresti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe ce data plecarea?Eu plec pe 17 cu oprire la Afyon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Plec pe 16 iunie, pe 17 incepe sejurul. La ce hotel mergi ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

sall. delphin lara...08 iulie, intrare pe o9. direct...fara oprire..merge cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!