Jump to content

Tuning pentru 9N si 9N3


cosmin1012
 Share

Postare recomandată

o toba remus speciala pentru diesel si poate unpic de antifonare la capota ca sa se auda turbina mai clar, acum motorul fiind mai zgomotos nu se aude fluieratul cand o calci.parerea mea :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am inteles .. de la firma PILOT .. k la sound la diesele nu prea potzi sa obtii sunet marfa.. si in general sunet..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exact. motorul de 1.4 tdi de 70 de cai dezvolta 155 Nm la 1600 rpm iar cel pe benzina de 1.4 dezvolta 132 Nm la 3800 rpm. iar cel 1.4 tdi de 80 dezvola 195 Nm la 1900 rpm. pentru mine cuplul este la fel de important ca puterea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stie cineva unde pot gasi emblema cu GTI care se lipeste pe portbagaj ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca aveti careva de vanzare. dati-mi un pret ceva

sau din targ din vitan 2 ron litera :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stie cineva unde pot gasi emblema cu GTI care se lipeste pe portbagaj ?

Daca vrei iti dau eu literele ca le-am dat jos :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma gandeam zilele astea...ce implica schimbarea de motor? eu acum am 1.4 tdi bnm si as vrea sa imi schimb cu un 1.9 tdi asz de 130 de cai + cutie manuala 6 trepte. stie cineva ce implica procesul? suporti, cabluri etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma gandeam zilele astea...ce implica schimbarea de motor? eu acum am 1.4 tdi bnm si as vrea sa imi schimb cu un 1.9 tdi asz de 130 de cai + cutie manuala 6 trepte. stie cineva ce implica procesul? suporti, cabluri etc.

dar de la benzina la tdi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca e posibil. doar ca eu cred ca trebuie schimbata si cutia de viteze. nu stiu exact ce presupune si de asta am intrebat. eu am gasit motor 1.9 tdi de 130 de cai, cu cutie in 6 trepte model asz cel cu care se echipeaza 9n si 9n3 la un pret bun. cu ce tdi ai vrea sa schimbi: 1.9 sau 1.4?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie schimbat tot, cutie, directie, electronica...tot. multa munca si bani pe masura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

directia de ce trebuie schimbata? electronica ce presupune, in afara de ecu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

directia de ce trebuie schimbata? electronica ce presupune, in afara de ecu?

Colegul, sunt prea multe chestii care trebuie schibate. De ce crezi tu ca motoarele se vand in general ieftin, pentru ca sunt rare cazurile in care ai daramat un motor tot ce e in el si trebuie schimbat integral. La 1,9 fata de 1,4 e alta directie, alta suspensie, alte planetare. Trabuie schimbata cutia de viteze si restul clemelor in care se prinde. Inclusiv tija de la schimbatorul de viteze.Electronica motorului trebuie schimbata aproape integral inclusiv ecu. Alta turbina, alt intercooler, alta izolatie fonica s.a.

Dupa ce tragi linie vei ajunge la concluzia ca era mai bine daca iti luai 2 polo de 1,9 sau ma rog unul ca sa nu exagerez. Asa ca gandeste-te de 2 ori inainte de a face aceasta nebunie!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am inteles. multumesc de info. cred ca pana la urma o sa ii fac un tuning la ce am

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

folie pe "bot" ca la gti si_a pus cineva...ma refer la portiunea aceea pe care sta numarul...inclusiv "rama" grilei... ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e naspa folia... face bule de la caldura :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atunci altceva in afara de vopsea :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de ce nu vrei vopsea? se poate face si cu sticker, dar nu te tine mult pana sa inceapa sa se deterioreze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am vrut sa imi lipesc folie dar am renuntat la idee. Asa ca am vopsit grila cu spray. Super bun sparyul .A facut priza f bine si s-a uscat imedat. Am luat ceva Dupli- Color parca se numeste. E Made in Germany. Si e de foarte buna calitate pot sa spun... Uitati aici cum mi-a iesit :ceuameni:

post-16951-1235948967_thumb.jpg

Modificat de catalist
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am vrut sa imi lipesc folie dar am renuntat la idee. Asa ca am vopsit grila cu spray. Super bun sparyul .A facut priza f bine si s-a uscat imedat. Am luat ceva Dupli- Color parca se numeste. E Made in Germany. Si e de foarte buna calitate pot sa spun... Uitati aici cum mi-a iesit :cool:

negrul e mat sau lucios? ai dat un singur strat? lac deasupra?

poate poti faci vreo poza mai buna... :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!