Jump to content

Consiliere achizitie


Marku
 Share

Postare recomandată

Eu, dupa ce am negociat la Avia de se "tavalea" consilierul ca mai ramane doar sa dea din buzunarul lor discount, am fugit la PBV1, unde am mai obtinut 500 E. Cand am transmis celor de la Avia, ma chemau sa dau comanda la ei cu inca 200 E sub PVB.

Cred, incontinuare, ca mai este loc destul. In noiembrie, eu am avut 3500 E discount pentru un Elegance configurat.

Modificat de crisss7
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

crisss7 : nu intru cu tine in polemica , poate ai dreptate ; daca e sa facem un calcul asa , mai pe genunchi : un Superb elegance cu optionale la greu , cred ca poate sa ajunga pe la 30.- 32.000 ( poate chiar 34.k ) eur , cu TVA ( repet : cred , nu mai stiu exact preturile )

 

Discountul obtinut de tine = 3.500 eur , reprezinta cca 10,3 - 10,5 - 11 % din val cu TVA .

Eu , unul , nu am auzit de asemenea discount .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avut discount de aprox 15% la Superbul meu (de pe stoc).

Asa ca se poate.

Modificat de YEP
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mare... de unde au atata marja ... ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Airbaguri are in standard tot, inclusiv cel de genunchi, dar fara laterale spate.

 

Adica are frontale, laterale fata, cortina fata-spate + genunchi.

 

Nu am luat-o din BV, ci de la Avia, din motive foarte clare legate de pachet: preluare Passat + oferta Superb

 

Despre discount... numa' de bine.  

 

Pachetele gen "Business" de la Ambition si Elegance nu mai fac posibile acele 10-15% de care vorbiti voi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am un prieten care a cumparat in 2006 un Pathfinder pentru care a platit 34000. S-a intamplat sa vada declaratia vamala, pretul de achizitie al importatorului era de 18000. Marja este mare.

Modificat de crisss7
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu vorbesc din carti sau din auzite. Marjele din 2006 -2008 nu mai exista.

Orice pachet, orice optiune gen Business erodeaza marja.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum ar fi, felicitari inca odata. Sunt sigur ca ai ales ce-i mai bine pentru tine, tinand cont si de buyback. Bafta si asteptare usoara. :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

75NOR - cum ai facut calculul la optionale ? ca mie imi iese mai mult ; alta intrebare : pachetul business ( Xenon , volan piele , ... ) a fost gratis ? ceva oferta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, pachetul Business e gratis. Adica Bixenon + roti 17 Laurel + pregatire telefon Premium III + volan multifunctional. Ar fi aprox 2000 Eur gratuit in optionale.

La lista mi-a iesit 21680 Eur fara TVA cu toate optionalele mele. Din asta scad discountul si gata ! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Singura optiune care merita este Dynaudio. Sitemul asta chiar te da pe spate!

Am avut masina in atelier al carui client incerca sa ma convinga ca are soundsystem si ca suna nemaipomenit fata de ce avuse inainte. Pana nu i-am demontat fata la usa sa-i demnostrez ca de fapt firele de la boxe duc direct la RNS n-am reusit sa-l conving ca-i doar in mintea sa un sunet superior :winter:

Am ascultat si pe soundsystem si personal as folosi banii pentru altceva pt ca nu aduce o imbunatarire a sunetului de valoarea banilor investiti. Este doar parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De acord cu tine insa cu ce ajuta pe cei care configureaza un Superb aceasta informatie din moment ce disponibil este doar Sound System? Sa nu mai ia nici macar Sound System ca e mai bun Dynaudio sau B&O si asa mai departe?

Unde e logica? :winter: Ca eu nu o gasesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu as vrea sa o dam intr-un versus Soundsystem si Dynaudio pentru ca nu are sens.

Voi spune asa: Dynaudio, cel putin pe Tiguan - caci cu el am avut contact mai indelungat - este o mare teapa. Sunetul nu are profunzimea asteptata, dinamica incintelor e slaba. In plus fara o folie de Dynamat, nu poti avea pretentii de Hi-Fi.

Dynaudio nu este si nu va fi niciodata un Bang and Olufsen sau macar un Fender, ori Nakamichi. Este o optiune suprataxata si atat.

Pe Passat HL aveam RCD 510 + 10 incinte. Sunetul este mult peste Dynaudio de Tiguan sau Golf. In mod evident.

Daca tot esti in domeniu, ai putea aduce si cateva tehnicalitati in discutie, dincolo de paradigme gen ala e bun, ala e un jeg. Putem intra in impedante, structura conului, rezonante si izolari fonice. Poate dam idei unor colegi dornici de upgradeuri.

Am ales Soundsystem pentru cele 10 incinte acustice si un procesor de sunet diferit. Nu am pretentii de HiFi, ma declar multumit sa fie la nivel de Passat HL.

300e mi se pare un pret corect. Dynaudio pe Tiguan a fost 800 euro si e o dezamagire...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

75NOR - m-am uitat mai cu atentie la cifrele prezentate de tine si nu prea se inchid / nu le-am inteles eu ; poti sa ma luminezi ?

 

1. pret de baza pt Superb Amb = 25.169,52 ( e OK , asa e si pe site )

2. optionale = 1.688,64 , cele enumerate de tine ( tu ai trecut total = 1.310,6 )

 

Total = 25.169,52 + 1.688,64 = 26.858,16 ; tu ai trecut = 26.883

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@sarbul: da, a fost o mica eroare pe linia "total optionale", facusem "paste" gresit :)

Uite, acum e corect. Toate preturile fara TVA, adaugi TVA la final.

 

Superb Ambition TDI CR DSG , 140 CP/ 103 kW, DSG, Cutie automata de viteze

Pret net(EURO fara TVA)  20.298

Dotari optionale:

Bandouri laterale de protectie cromate                                                                                            32          

Pachet Business:                                                                                                                              0          

Faruri Bi-Xenon cu functie Adaptive Frontlight System, instalatie

de spalare a farurilor cu verificarea nivelului de lichid pentru spalare,

Jante aliaj 17" Laurel, roata de rezerva de dimensiuni reduse,

Pregatire telefon Premium GSM III (antena, cablaj, Bluetooth,UHV si rSAP) si

Volan multifunctional (comenzi radio si telefon) in 4 spite

imbracat in piele incl. pachet sumar piele(schimbator viteze,maneta frana de mana)

Radio-CD & MP3-player Bolero 2 DIN cu touch screen, afisaj                                                       226        

color si CD-changer(6 CD-uri) integrat

Scaune fata incalzite, cu reglaj termic separat                                                                               185        

Senzori parcare spate                                                                                                                    265        

Sound System                                                                                                                                305        

SunSet (geamuri laterale spate si luneta in nuanta inchisa)                                                           173        

Tempomat                                                                                                                                      136        

TPM - monitorizare presiunii in pneuri                                                                                             40          

culoare: Alb Candy          0,--         0,--

tapiterie: Stofa, Gri - Negru         0,--         0,--

culoare plansa de bord (superior/inferior): Negru - Negru

Pret vehicul de baza                                                                                                                  21.660  

 

Iese 26858 cu TVA, cum ti-a iesit si tie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gorillaz_Doktor

Si cand te gandesti ca am dat pe a mea (cam aceeasi configuratie) 23300 E (cand era tva 19 %)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

diferenta de la 21600 la 23300 e tocmai pachetul business :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si probabil ca Motorizarea:170 Cp M6 nu inseamna 170cp DSG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A mea a fost 21000 EUR fara TVA in 2011, diferenta fata de a lui 75NOR fiind ca eu am vopsea metalizata dar nu am Sound System si ca eu am 170 cai M6 fata de 140 cai DSG. In rest avem aceleasi dotari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

21600fara TVA e pret lista. Evident, nu o cumpar la lista, din fericire este semnificativ mai jos. :)

 

@nsm: inca o data iti multumesc pentru sfaturi si idei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu placere! Felicitari ptr configuratie! Cred ca o prinde foarte bine albul + sunset.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai mi s-a confirmat livrarea: sapt. 16 ! Abia astept !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!