Jump to content

Consiliere achizitie


Marku
 Share

Postare recomandată

Gorillaz_Doktor

Precizare: a mea a fost 23300 cu tot cu tva (19%)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@75NOR

Din configuratia prezentata, nu am inteles daca masina vine si cu roata de rezerva, daca nu, de ce nu ai optat pentru ?

Modificat de crisss7
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai mi s-a confirmat livrarea: sapt. 16 ! Abia astept !

incearca te rog sa faci o poza de wallpaper. imi place superbul, mai ales alb. mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu din cate stiu doar cei care au roti de 18" vin fara roata de rezerva.

Oricum mi se pare o prostie sa cumperi o masina fara roata de rezerva.

 

Am patit recent ca in centrul orasului Budapesta sa mi se taie cauciucul intr-o groapa. Am luat gropi , multe la viata mea, dar asa ceva nu am patit.

Am facut pana in cam 10 min . si in benzinaria in care am schimbat roata am intrat inca 2 masini care aveau pana exact pe aceasi roata.

Nu mai zic ca la 15 metri dupa groapa era politia si vreo 5-6 masini .. cred ca toate aveau pana sau mai stiu eu ce.

Dar groapa nu era semnalizata si nici nu era cine stie ce, dar sigur avea ceva metalic.

Mi-a facut o gaura laterala totala de intrau 2 degete in ea.

Cauciuc dumlop de iarna de 3 ani folosit maxim 25k.

Acum sunt foarte mandru de gropile din iasi :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Roata de rezerva este cea ingusta, "de bicicleta"... N-am putut opta pentru aliaj caci as fi bifat optiunea.

 

@john_skoda: poftim !

post-9928-0-73435400-1361051930_thumb.jp

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lasa man, asta e poza de showroom. vreau una cu a ta :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am roti de 17 " din fabrica si am roata de rezerva normala dar de 16"

Modificat de mariusx
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pot sa confirm ca in Budapesta, drumurile sunt praf comparativ cu Bucurestiul... Personal cred ca se datoreaza autobuzelor Ikarus, foarte vechi si foarte grele, care vara se afunda in asfalt, iar iarna il sparge + autoritatile care nu investesc bani in asfalt...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gorillaz_Doktor

toata faza cu steagurile a venit la fix. Le abate cetatenilor maghiari atentia de la evidenta: economia ungara se simte FOARTE rau. De aceea si problema cu drumurile. Erau destul de rele si acum 2 ani cand am fost pe acolo...

Modificat de Gorillaz_Doktor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am roti de 17 " din fabrica si am roata de rezerva normala dar de 16"

 

Asa vine si la mine. Rezerva de 16'' cu janta de tabla.

 

Rog un coleg sa-mi spuna si mie pentru jantele de tabla de 16'' ET-ul si J-ul. Guma e 205/55/16 91H cumva ?

Vreau sa vad ce lichidari de stoc prind, sa le am pentru iarna viitoare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite oferta ce am avut-o eu.

 

 

post-117093-0-63619600-1361290097_thumb.

Modificat de crisss7
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

75NOR - pt Superb , in nici un  caz 91 H ; trebuie 94

7 x 16 5 x 112.00 x 57.00 ET: 45.00 5-Loch-Stahlfelge 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Combiul meu a venit incaltat cu Cinturato P7 225/45 R17 91Y ECOIMPACT BSW. Nou!! De la mama lui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gorillaz_Doktor

in talon la mine scrie de 94. Am deja 2 ierni cu anvelope de iarna pe 91 (goodyear ultragrip 7+) si nu am avut surprize neplacute. Ce-ii drept, am evitat incarcareamasiniicu mai mult de 250 MAXIM 300 kg.

@75nor - exact 205/55/16 91H

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acuma m-am benoclat. 94 frate !

La alte anvelope zice ceva de 93 sau 92.

Si am facut si omologarea la RAR, ca nu erau inca 10 combiuri vandute.

Ma rog, cum am mers aproape 3 ani cu ea, asa voi merge si de acuma inclo, doar ca voi fi atent la urmatoarea achizitie de pneuri...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la mine sunt gresite dimens rotilor,nu am 205/55/16 in talon,dar astea sunt dimens rotilor cu care a venit din fabrica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

75NOR - pt Superb , in nici un  caz 91 H ; trebuie 94

7 x 16 5 x 112.00 x 57.00 ET: 45.00 5-Loch-Stahlfelge 

Multumesc ! Stiam ca ar trebui 94, asa era si la Passat - dimensiunile si masa sunt similare -, dar stiam de la colegul "Oaspetele" ca lui i-au livrat masina cu 91. Asta inseamna 650kg/roata. E cam la limita.

 

Daca asa vine masina, iar in carte scrie 94 - pot refuza masina ? Ce pot face ?

 

Inteleg ca aceeasi guma cu indice de incarcare mai scazut e mai ieftina caci ranforsarea cordului e mai mica, traim in epoca reducerilor, dar chiar asa?

 

Combiul meu a venit incaltat cu Cinturato P7 225/45 R17 91Y ECOIMPACT BSW. Nou!! De la mama lui.

99% ca asa o sa primesc si eu.

Ai vorbit cu ei pe tema asta ? Ai facut ceva scandal ?

La ITP te pot respinge pe tema asta, iar Politia iti poate retine talonul pe tema anvelope neconforme

Uite oferta ce am avut-o eu.

Merci.

 

Cam sus, totusi.

 

Pe "janteanvelopepromotii" au janta tabla la 200Ron, iar un Nokian wra3 este 430Ron. 630Ron/roata, adica 2520Ron cu TVA inclus pentru toate 4.

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mie mi-a venit masina cu 94 , asa apare si dupa VIN :
 

HG8 Tires 225/45 R17 94W/Y xl

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la a mea indicele este 94. Din cate am vazut eu problema este urmatoarea.

Skoda superb care are 4x4 are peste 1600 kg mai exact 1660 kg  si conform greutatii trebuie sa "poarte" 94.

Pentru cei care nu au 4x4 au sub 1600 kg (in jur de 60 kg sistemul 4x4) si trebuie sa poarte 91.

A mea a venit cu 94 din fabrica michelin nu mai stiu cum. Si rezerva e tot 94.

Dar nu cred ca e asa o mare problema sa pui 91 in loc de 94  ca diferenta de doar de 15 kg la o roata, dar din punct de vedere legat ... nu ai ce sa faci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De acord cu voi, dar, presupunand ca masina vine cu indice 91, iar in acte e trecuta cu indice 94, inseamna balamuc la ITP si in caz de control Politie. Nu contesc ca cele 91 "duc" masina, dar sa fie trecute in acte. Mi se pare stupid ca eu - cumparatorul sa umblu pe la RAR sa imi treaca in carte rotile cu care masina a fost echipata de fabrica

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-am facut scandal ca doar acuma m-am dumirit. SI repet, am facut si omologare intrucat eram in primile 10 combiuri vandute in tara. Puteau sa vada aia de la RAR.

Oricum, cred ca vara asta e ultimul sezon pentru pirelile astea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!