Jump to content

Consiliere achizitie


Marku
 Share

Postare recomandată

e drept ca in masinile mici sa se auda sunetul mai bine decat in masinile mari.

Cum sa compari un golf cu un combi.

Exact aceeasi sonorizare si aceleasi boxe se vor auzi diferit.

Oricum eu zic ca se vor auzi decent.

Adica din punctul meu de vedere nu merita sa dai 366 euro pentru niste boxe in plus .. dar fiecare are alte prioritati si alte placeri :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vin de pe octavia cu sistemul standard. Nu e gunoi, insa sound system e in alta clasa. Sunetul e plin si are profunzime si rezolutie. Cuplat cu o sursa buna (cd audio de calitate de ex.), rezultatul este remarcabil. Unul din benchmarkurile mele e 'comfortably numb' care e o chinezarie acustica - iar aici superbul a facut fata sistemului genelec pe care il folosesc profesional. Chiar ma mir ca nu au pus un 'nume' pe el si s-au multumit cu 'sound system'.

De acord insa ca sunetul nu este si nu are de ce sa fie o prioritate pentru toata lumea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca odata, nu ma multumeste sunetul din Superb. E drept, ma folosesc mult de un card de 8Gb, evident mp3-uri. Probabil ca nu as avea voie sa ma plang si intr-adevar, sunt momente cand pare sa sune mai bine.

dar tot un mp3 suna mult mai bine in Golf, iar acolo e un Radio CD "RCD 310" cu functie mp3 si 8

incinte acustice, teoretic sub Bolero.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai sound system sau sistemul standard?

Intre timp am aflat ca macar amplificatorul 'sound system' e blaupunkt. Cred cu tarie ca si incintele sunt tot de la ei. In fapt asa am si dat de el cu google, ii banuiam, ca e cam singura firma suficient de 'mare' ca sa scoata sunet ok si suficient de nesexy ca sa nu o marcheze ca atare.

http://forum-skoda-superb.discuforum.info/t2015-Fabricant-du-sound-system-Superb2.htm

Modificat de adso
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e sound system, as fi dat banii pe asa ceva, dar masina era pe stoc. Repet, daca ma tin picioarele si buzunarele, la anu vin in Bucresti la un amic sa lucram ceva la masina. Pentru doritori, divulg firma pe privat.

Stiu ca a mai lucrat pe superburi noi si rezultatele au fost ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rugaminte:

zilele astea vreau sa imi iau un superb. AM gasit 2 variante:

170CP DSG

170CP manual 4x4

Personal ma tenteaza mai mult DSG-ul decit manuala.... desi tinind cont ca manuala e 4x4, cred k la consum ajung tot pe undeva acolo....

Culoarea imi place mai mult alb-ul dar asta e....

Astept opinii cit mai curind...merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce ai spus ca te tenteaza personal mai mult ??

:icon_thumright:

De ce ne mai intrebi pe noi ??

Pentru mine, de exemplu, nici DSG, nici 4x4 nu a fust un 'must'. Dar asta sunt eu.

Totusi, aia cu 4x4 arata mai bine.

:)

Kilometri la prima sunt foarte putini pentru o masina din Germania. Pretul, extraordinar de bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

kye04- depinde pe unde ai sa calatoresti cu masina ; daca va fi preponderent pe la mare ( Constanta - Mangalia ) , atunci DSG 100 % ; daca pleci si prin locatii care cer ( cat de cat ) 4*4 , atunci ... 4*4 ;

PS : eu am 4*4 si e misto rau , pe timp de iarna , cand ninge ; iti ofera siguranta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o parere personala ar fi sa te duci spre 4x4.

culoarea e mai faina, are incalzire in scaune, si asa ca fapt divers are 4x4, si parca ai mai mult placerea condusului la o manuala.

iarna ai sa-ti multumesti maxim pentru alegerea asta. este foarte tare modul cu se comporta masina.

pielea aia e ciudata rau da nah!

bine acum ar trebui sa te si gandesti cat de multa nevoie ai de 4x4.dar oricum sistemul haldex isi face treaba excelent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca dotari, care e diferenta intre ele ? Stiu ca exista modelele ambition, elegance etc dar nu stiu diferenta..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si inca ceva: una din ele are TDI iar cealalta TDI

Diferenta... ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DI rosu = 170 cai

I rosu = 140 cai

tdi simplu = 105 cai (1.9 sau 1.6 depinde de an)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred k faci confuzie. In linkurile de mai sus e o superb cu 170 cai dsg care are doar i rosu.Si are din fabrica cei 125kw, nu e chipuita...

din cite imi dau eu seama, la modelele dupa 2008 literele rosii nu mai reprezintaputerea motorului ci cred, dotarile...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu face nici o confuzie ; la Skoda este exact asa cum a descris nsm ; 100 %

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cite imi dau eu seama, la modelele dupa 2008 literele rosii nu mai reprezintaputerea motorului ci cred, dotarile...

:lol: M-ai facut sa rad.

Si daca ai TDI toate rosii ai si piele+trapa+navi :biggrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

kye04- dupa 2008 literele rosii nu mai reprezintaputerea motorului ci cred, dotarile...- misto rau , esti tare ! :beerchug:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca 170cp sunt prea multi doar pentru puntea fata. Deseori fara sa vreau rup aderenta mult timp.. mergi pe 4x4..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Afirmatia "170 cp sunt multi pe puntea fata" depinde de masa masini, de calitatea trenului de rulare.

Ex masini mici care stau bine:

Mini Cooper S are peste 170 cai

Polo GTI - 180 cai

Golf FTI - 210 cai

Astea nu sunt masini de care sa se spuna ca nu au tinuta buna de drum

in schimb Opel Astra OPC are 240 cai pe puntea fata si nu sta deloc bine nici macar in linie dreapta (torque stearing)

Pe Superb cu Masa de peste 1600 kg, nu cred ca e o problema mare...

E adevarata ca la urcare de pante te ajuta sa ai si pe spate...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Nu vreau sa va suparati pe mine sau sa par ciudat, si eu cred in chestia cu DI rosu cu 170 cp dar :

La cele 2 masini de mai sus, aia argintie are doar I-ul rosu....

Am sunat, am cerut VIN-ul si intr-adevar a venit cu motor de 125 kw din fabrica....

Sa se fi dezlipit D-ul .... ?

Miram-as.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gorillaz_Doktor

In primul rand atentie la km. Masini de Germania nascute in 2009 cu 24k km...

In 2009 parca se mai vindeai si PD-uri. De verificat.

Cea argintie - 24.000 km ?

Clar nu este "elegance"

"Model Sport Line" - nu exista - poate "sasiu sport"(amortizoare sport, garda coborata, nu mai stiu daca si discuri mai mari..) . Cu toate astea, "sasiu sport" se vinde AUTOMAT cu jante pe 17 (minim) ori acilea le avem pe cele stoc de 16 Spectrum.

"partronik" = a se citi "senzori parcare spate" - niciuna nu au butonul din dreapta schimbatorului pentru Parc Assist

"pachet lumini"...nu stiu ce inseamna asta...probabil faruri bixenon...

"frigider" =)) - torpedou refrigerat..=))

"crom interior si exterior" - zii aluminiu si te cred. Cerculete cromate in jurul ceasurilor au TOATE, nu e optional. Nu are bandourile laterale de la "Elegance"

Incalzire auxiliara" - adica webasto - de verificat - am dubii

Piele neagra - nu recomand nici vara nici iarna (piele doar cu climatizare in scaune)

Concluzia mea - "Ambition" cu piele. De vazut si verificat.

Cea alba

tot 2009 - cod motor PD/CR si KM (desi aici sunt suficienti, merita verificat)

DVD cu touch screen = Radio columbus - vezi poza - radio cu 3 butoane/compara cu poza Columbus

Asistenta la parcare - vezi "partronik"

"Full Crom Paket" - nu exista ca optional. Toate vin identice, bandourile laterale vin standard la Elegance. Daca pui si un CD sau un disco-ball atarnate de oglinda....da, atunci poti spune ca ai "Full Crom Paket"

"Piele Nappa" - nu exista pt superb. avem pachet piele Glamour - piele + piele artificiala sau tapiterie Emory - piele+piele artificiala+ Alcantara (

Atentie - se apropie distributie, costuri mai mari de servisare pt 4x4.

Concluzia mea - De verificat

Ambii vanzatori "umfla" masinile, deci, atentie. Ce inseamna 14700 brut? punem si TVA ? Taxe de prima inmatriculare?

Intr-o lume ideala, in care banii nu sunt o problema, DSG SI 4x4. daca e sa alegi, parca mai degraba DSG. ma ajuta zilnic, 4x4 extrem de rar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cea argintie a avut jantele pe 17 acum 3 luni, cind am pus eu prima oara ochii pe ea. Intre timp a aparut cu jantele astea si cu pretul scazut mult. O poti vedea aici cum arata inainte,asta e masina http://www.auto.ro/skoda-superb/974227.html

TMBAF73T9A9009200 este vin-ul ei

Pe un site de VIN decoder cind introduci vin-ul rezultatul e urmatorul:

TMBAF73T9A9009200 Code Description

Model name: 3T Skoda Superb 2

Equipment level and body type: A unknown

Engine: F 2.0 CR-TDI 16V turbo, DPF, diesel 125 kW (170 PS) @ 4200 rev., 350 Nm @ 1750..2500 rev., DOHC, EU5

Engine code: CBBB

Model Year: A 2010

Airbag configuration: 7 2 front, 2 side, 1 curtain, 1 knee

Producing factory: 9 Kvasiny (Czech Republic)

Country of manufacturer: TM Europe, Czech Republic

Name of manufacturer: B Skoda Auto a. s.

Validity code: 9 9

Body serial number: 009200 009200

Proprietarul mi-a zis ca nu are navigatie, dar senzorii de parcare au afisaj pe ecranul radioului.

Pe un alt program de la un dealer de piese auto echiparea masinii vine "Luxury Edition" desi nu am auzit de asa ceva...

Aia alba deja nu ma mai intereseaza.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intrebare preliminara: care sunt sansele ca scula asta sa mearga pe superb break?

eu as zice ca sunt destul de mari. am vazut deja (pe un forum) o octavie cu columbus care avea camera OEM instalata, si a mers plug&play, nu mai e nevoie de controller.

are cineva idee daca programarea cu vcds ar fi dificila?

'mecanic' oare ar fi posibil ca noul contact (cel cu camera) poate fi integrat la superb (daca nu e direct compatibil)?

pretul nu ma sperie, insa vreau sa fiu convins ca merge cand il comand.

saptamana viitoare vreau sa comand un manual de superb si unul de noul passat, sa ma edific cu privire la 'mecanica'.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi spuneti va rog care stie ce garda la sol are Superbul 4x4 de 170 cp?

Mersi.

P.S. Se poate pune scut de metal la ea? Dar de inaltat 2-3 cm?

Modificat de Raul_X
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Afirmatia "170 cp sunt multi pe puntea fata" depinde de masa masini, de calitatea trenului de rulare.

Ex masini mici care stau bine:

Mini Cooper S are peste 170 cai

Polo GTI - 180 cai

Golf FTI - 210 cai

Astea nu sunt masini de care sa se spuna ca nu au tinuta buna de drum

in schimb Opel Astra OPC are 240 cai pe puntea fata si nu sta deloc bine nici macar in linie dreapta (torque stearing)

Pe Superb cu Masa de peste 1600 kg, nu cred ca e o problema mare...

E adevarata ca la urcare de pante te ajuta sa ai si pe spate...

Afirmatia mea are legatura cu skoda superb de 170cp nu cu alte masini si e vorba de ce am experimentat eu. La mine rupe

foarte usor aderenta la plecarea de pe loc mai sustinuta sau in curba ( Este adevarat ca este de vina si DSGul la faza asta.. )

Deci inca odata ma refer doar la plecarile de pe loc in principiu.. sau accelerari bruste la viteze mai mici.. altfel evident

ca puterea asta iti asigura o elasticitate foarte buna in mers si sunt multumit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare,

Doresc sa achizitionez sapt. viitoare un Superb Elegance cu 100k km din 2009. Masina arata binisor insa in dupa ce mi-a trecut euforia, ca in sfarsit am gasit cam ce doream m-am dezumflat ca un balon spart..... am observat ca volanul masinii e chel, gol,empy, luati-o cum vreti .. nu are absolut nici o comanda pe el. Intrebarea mea .. pot fi adaugate comenzi pe volan la un cost rezonabil (200-300 euro) sau trebuie schimbat volanul in totalitate ?? Si daca da ..care ar fi un cost estimativ ptr. un volan nou ??

P.s. In schimb are cornering light si alte dracii de care m-as fi lipsit fara regrete in favoarea unui volan multifunctional.

Modificat de Az3l
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!