Jump to content

Consiliere achizitie


Marku
 Share

Postare recomandată

Ai făcut test drive? Daca nu avea numere/asigurare macar in parcare.

Istoric online ai verificat? Daca cel care se ocupa de mașina avea liber de ce nu ai cerut alt agent de vânzări sa ti arate informațiile despre mașina?

 

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   Cauciucuri dot 2013 uzate la o masina din 2013 indica Km reali si putini.(cauciucurile sunt cele cu care a venit masina din fabrica). Sambata este normal zi libera, faptul ca nu a fost consilierul la servici nu este de mirare. Fa o oferta la un pret mai mic si vezi ce iasa.

Modificat de Ebi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am facut drive-test, am avut voie doar sa-i dau o cheie. Am cerut sa vorbesc si cu alt consilier dar ei se pare ca au mașinile repartizate si doar cel care lipsea știa detalii despre masina.

In schimb abia in dimineata asta am cumpărat un raport autodna. Masina a avut 8 rapoarte de daune, dintre care cel mai costisitor între 30000 si 50000 lei in 2017 pe la vreo 55000 km, ea având acum 67000. 

Cred ca trec mai departe

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si nu era mai bine sa iei un raport DNA inainte sa mergi acolo? si chiar daca mergeai pe la ei, aveai raportul si confruntai cu istoricul online. Daca insistai iti arata unul din colegii lui istoricul masinii.

Cand am fost sa cumpar masina de la reprezentanta prin DVA, mi s-a prezentat masina, mi s-a raspuns la o serie de intrebari (cine a fost proprietar, cati au fost, istoric online complet, reparatii, schimburi de piese pe casco (ex parbriz schimbat, de ce, cand cum). Apoi am trecut la verificarea masinii, vizual (scurgeri, vopsea, uzura interior exterior, data fabricatiei pe faruri, geamuri, anvelope) apoi test drive. Dupa ce am constatat in ce stare este  si ce urmeaza sa schimb (costuri dupa achizitie) am chemat mecanicul sef din reprezentanta cu agentul de vanzari, le-am zis de ce are nevoia masina in viitorul apropiat si asa am negociat la pret 800euro din pretul initial+ o revizie completa gratis.

Prima cerinta in cap de lista a mea, mai ales ca luam masina de la reprezentanta, era ca masina sa aiba 1 singur proprietar, persoana fizica, nu firma, nu leasing operational si te sfatuiesc sa faci cam la fel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 11/10/2018 at 4:09 PM, juice_kk said:

 

 Mai mult de atât, consilierul de vânzări cu care corespondasem si-a luat o zi de concediu tocmai azi deși il anunțasem ca ajung sa vad masina.

Voi ce ati face in continuare?

Ai stabilit clar intalnire cu el, sau i-ai zis ca esti in trecere ?  Intre cele 2 e o diferenta mare

On 11/10/2018 at 5:55 PM, Ebi said:

   Cauciucuri dot 2013 uzate la o masina din 2013 indica Km reali si putini.(cauciucurile sunt cele cu care a venit masina din fabrica). 

Corect, asa e

22 hours ago, juice_kk said:

In schimb abia in dimineata asta am cumpărat un raport autodna. Masina a avut 8 rapoarte de daune, dintre care cel mai costisitor între 30000 si 50000 lei in 2017 pe la vreo 55000 km, ea având acum 67000. 

Daca m-ai fi ascultat si ai fi cumparat raport DNA INAINTE SA VEZI  MASINA, adica asa cum ti-am spus de Miercuri, scuteai Sambata cei 300km facuti si 5h din viata ta pe drumuri.

La masina cu 8 daune poti sa o lasi balta, dauna de 10,000Eur e una semnificativa. Deja nici nu mai conteaza restul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

8 minute în urmă, 75NOR a scris:

cauciucuri DOT2013 pe o masina 2015 indica manarii masive, cel putin cu anvelopele. Faptul ca s-au dedat la asta chiar si la anvelope arata disponibilitate marita si la alte inlocuiri de pe masina. Nu are ce sa mai caute cu masina asta

Masina e din 2013, nu din 2015, deci anvelopele sunt din acelasi an cu masina. Cu restul sunt de acord, prea mari daunele pentru cati km are. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@juice_kk nu renunta la masinile din reteaua auto welt chiar daca sunt si magarii printre ele, precum cea de mai sus.

Ca si dealer ce inspira incredere si s-au purtat de nota 200 din toate pct de vedere, pe toata durata procesului de achizitie auto, ti-i recomand pe cei de la Buzau (daca nu am voie sa le scriu numele, imi cer scuze, rog un moderator sa ma atentioneze si sterg: Elcar Gid).

 

Vad ca la momentul actual au destul de multe masini in oferta, apropiate ca pret si an fabricatie de Skoda de mai sus, cea din Cluj.

Daca doresti mai multe detalii despre ei, as prefera sa iti spun in conversatie privata.

Spor la cautari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
acum o oră, DRaCu a scris:

Ca si dealer ce inspira incredere si s-au purtat de nota 200 din toate pct de vedere, pe toata durata procesului de achizitie auto, ti-i recomand pe cei de la Buzau: Elcar Gid).

Sustin!

Si eu am luat de la Elcargid/Das Welt si n-am ce le reprosa. :salut:

Cei de la Compexit au devenit niste samsari "legali" fara niciun fel de scrupule. Conteaza doar sa scoata bani indiferent cum si... si atat. :nono:

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am stabilit data de sambata 10.11.2018 pentru a vedea masina cu email transmis (mi-a cerut si copie dupa buletin pentru a putea rezerva masina).

Am luat pana la urma asta:

https://www.autovit.ro/anunt/hyundai-i40-ID7GwxHr.html#e4056625a3

Sare putin bugetul dar am considerat ca merita efortul (mai are 3 ani garantie de producator). Despre dotari nu mai vreau sa zic nimic ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari, sa te bucuri de ea cat mai multi km fara probleme si incidente; arata foaaaarrrte bine asiatica.... si garantia aia pt inca 3 ani... super.

 

Asta e acum, tb sa te dam afara de pe forum  :)) dar macar ai gasit o masina de care esti incantat si multumit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5 minutes ago, juice_kk said:

Comentariu pozitiv presupun

Nici nu stiu ce sa zic, nu ma pricep! Eram surprins doar ce salt...si de marca...si de clasa!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa e, important e sa fiu linistit sufleteste ca nu am aruncat banii pe o masina dauna totala sau cu probleme majore.

Oricum partea nasoala a fost relatia vanzator-client care a ramas din punctul lor de vedere in era ceausista cand erai nevoit sa stai la coada si sa iei ce ramane, pe apucate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ei merg pe ideea ca cineva tot va cumpara masina respectiva. Si ce e mai nasol, ca nu exista un sistem de rating strict, sa le dai rating negativ peste negativ, sa mearga si niste controale peste ei.

 

De la 2013 la 2016 sunt 3 ani diferenta, asa ca oricat de superb ar fi superbul, e o mica mare diferenta de vechime + garantia de 3 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avind in vedere ca problema este rezolvata, va propun sa ne oprim cu offtopicul aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Anghelache Ionut

Salut ,  pareri la aceasta masina ? Am verificat istoricul la porsche si e ok  [ km , accidente etc ] . Am observat ca la grila difuzorului pe usa scrie ceva , are cumva un sistem audio mai bun fata de cel stock ?

https://www.publi24.ro/anunturi/auto-moto/masini-second-hand/skoda/superb/anunt/skoda-superb/501f4ff3h997775910dfi9i28fhg3575.html

fc044677-0659-4970-ba53-c69a3bdd31a5.jpg

0c6c0ba7-9e32-4976-aa20-3cd442d07f32.jpg

18c8ebe2-6efe-4a7c-8f88-020a4c64708c (1).jpg

3637e2f3-85fa-4447-977a-73e9aa341a18.jpg

e673e01b-e8fd-46a2-b7cd-126b9f47c09d.jpg

827d5fd6-c9e7-4dc0-adfc-f50dab4d4dd7.jpg

364dd642-e9d7-451f-b886-8521d599d7cc.jpg

Modificat de Anghelache Ionut
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Anghelache Ionut: Salut, daca ar fi sa respectam echiparile din Ro de la S2, masina e un Ambition cu piele, podea portbagaj variabila, pachet iarna si Soundsystem - asa se numeste optionalul respectiv.

Pentru 232k rulaj - presupunand ca or fi reali - masina arata foarte bine, daca ne uitam la scaune, volan si maciulia schimbator - presupunand ca sunt ale ei si nu au fost schimbate - masina a fost folosita preponderent pe drumuri lungi/autostrazi.

La rulajul ala te poti astepta...cam la orice (bucse, articulatii, amortizoare, ambreiaj, etc) pe mecanica dupa cateva luni de Romania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
Fudulache Ionuț

Salut Grup. Am nevoie de ajutorul vostru, va rog. Voi posta un link cu un anunț și v-aș ruga frumos sa îmi spuneți dacă merită masina și care ar fi prețul corect pentru ea. Va mulțumesc mult! ? 

https://www.olx.ro/oferta/skoda-superb-2l-140-c-p-44-dsg-IDcPEJH.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Salutare colegi. Intentionez sa cumpar din Germania o Skoda Superb II Combi, cutie manuala, 2.0 TDI Common Rail, 170 Hp, CFGB, CBBB, 2010+, 200.000 - 250.000 km. Mentionez ca aceasta va fi folosita ca a doua masina a familiei si 75% din km vor fi facuti pe autostrada. Din cate stiu aceasta motorizare / cod motor s-a pus pe mai multe masini din grupu-ul VAG. Imi puteti spune daca aceasta motorizare este fiabila si care sunt problemele motorizarii / masinii. Din ce am mai citit am vazut ca sunt probleme comune cu EGR, clapeta de acceleratie si axul pompei de uleri (care cica la CFGB s-ar fi rezolvat problema???). O alta problema este faptul ca aceste motoare fac parte din familia EA189 care sunt renumite pt scandalul "diesel gate" + spanul care a distrus mai multe injectoare. Din ce am mai citit aici pe forum am aflat si ca prima generatie de motoare, CBAB, CBBB, (etc.) au chiulasa cu porturi rotunde, si injectoare piezo, care se pot defecta la modul ca masina merge perfect pe tester dar pierde putere , fizic nu mai injecteaza motorina. Referitor la CFFB, CFGB, CGLC samd au chiulase cu porturi ovale, relativ slabe ca performanta, dar au injectoare tip solenoid ( clasice ) si turbine ceva mai mari care compenseaza pentru ineficienta motorului. Acestea din urma sunt motoare o idee mai slabe si au temperaturi ale gazelor de evacuare relativ mari. Sunt destul de confuz ce cod motor sa aleg si nu stiu care este mai fiabil. Multumesc pentru sfaturi / pareri / opinii / povesti / etc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!