Jump to content

Faza scurta obligatorie si ziua.


andREI
 Share

Ar fi util sa se reglementeze obligativitatea utilizarii fazei scurte si ziua?  

525 voturi

  1. 1. Ar fi util sa se reglementeze obligativitatea utilizarii fazei scurte si ziua?

    • Da, foarte utila, scade riscul accidentelor
      338
    • Da, poate fi utila uneori
      127
    • Mmmm... nu sunt sigur ca e utila
      16
    • Nu cred ca ajuta cu ceva
      24
    • E inutila... cred ca doar mareste consumul
      4
    • Ar fi groaznic!! Consum marit, uzura becuri etc.
      15


Postare recomandată

Eu cred ca mai degraba fiecare lucru cu timpul lui. Depinde si de culoare masinii.

Daca gasesc total aiurea pe o zi insorita sa circuli cu farurile aprinse (uzura, energie cheltuita fara rost), pe o zi cu nori, ceata, ploaie pot fi extrem de utile.

Cum m-am trezit de vreo cateva ori cu becurile arse noaptea dupa ce am mers destul cu farurile aprinse ziua prefer sa le menajez decat sa le schimb in cele mai nepotrivite momente (cand am mai mare nevoie de ele).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 427
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Bogdan_wrc

    36

  • razdan

    27

  • Ice_2k

    26

  • Zorro Classic

    26

Io cre' ca nu conteaza ca le folosesti si ziua sau nu, da', conform legilor lui Murphy, becurile oricum or sa ti se arda in cele mai nepotrivite momente ;)

Dar, la un Mercedes cum vad in semnatura ta, nu ar trebui sa-ti pui astfel de probleme. Pentru un posesor de Dacie batrana as mai intelege.

Pe de alta parte, atunci cand e vorba de siguranta ta si a celor din jur cred ca nimic nu e prea mult. Eu zic ca mai bine sa ti se arda becurile mai des sau sa-ti creasca consumul cu 0,0001 % decat sa ai, Doamne fereste, vreun accident.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt mine nu e o problema ca eu asa merg de mult timp. dfiecare data cand nu e soare afara merg cu faza scurta. indiferent daca circul in oras dar mai ales afara aprind farurile. este ceva care trebuie sa vina de la sine. in schimb daca afara este soare mi se pare o tampenie. doar afara din oras. aici sunt de acord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu sunt pentru faza scurta aprinsa chiar si in oras!odat ce iti formeszi un reflex sa o aprinzi (nu numai pozitia)nu mai stai sa te gandest ca e soare afara si ca nu ai de iesit din oras....!unde mai pui ca sunt foarte multi care circula si in oras noaptea fara nici un bec aprins si la faci semn dar degeaba!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt pentru faza scurta. Mai ales la masinile de culoare inchisa sau cand afara e destul de innorat. Mi s-a intamplat ca uneori sa observ unele masini doar cand se apropiau, insa daca ar fi folosita faza scurta ar fi mult mai vizibila orice masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) In sfarsit va fi un lucru laudat de mine in noul cod rutier. Ii urasc pe cei care merg intr-o zi innorata sau la inserare, si mai ales cand ai o masina de culoare inchisa. Mult mai bine vezi masina de la o distanta mare daca are farurile aprinse. Niciodata nu ies din oras fara sa aprind farurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dimineata cand merg la servici vad o gramada de masini fara faruri, cu pozitii aprinse, sau cu pozitii ci faruri de ceata, sau doar cu farurile de ceata din bara fata de jos.... foarte putini cu faza scurta. ce sa mai ma plang? ca politia nu face nimic...macar sa ii opreasca sa le zica...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dimineata cand merg la servici vad o gramada de masini fara faruri, cu pozitii aprinse, sau cu pozitii ci faruri de ceata, sau doar cu farurile de ceata din bara fata de jos.... foarte putini cu faza scurta. ce sa mai ma plang? ca politia nu face nimic...macar sa ii opreasca sa le zica...

asti-a aia "smecheri", ei merg si noaptea asa, nu de putine ori era sa ma urc pe cate unu de asta cu pozitii aprinse.....sau sa ma orbeasca cate-un romanas plin de cultura, care a invatat el la scoala de soferi ca se merge cu becurile de ceata peste tot, ca vede mai bine. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merg cu faza scurta tot timpul, mi s-a format un reflex sa o aprind cand ma urc in masina si e foarte bine asa.

E statistic demonstrat ca in fiecare tara care a introdus obligativitatea asta, accidentele s-au redus cu 15-20%.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E unul dintre putinele lucruri bune din mult-trambitatul nou cod rutier. Cine zice ca nu-i un lucru bun ii cam face tampiti pe toti aia de prin vest care fac treaba asta de o gramada de timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

nu stiu ce sa mai cred ... dar multi de pe acest forum blameaza mersul cu proiectoare aprinse ( nu ca eu l-as agrea ) ,dar uitand-ma la filmuletele de la coloanele facute pt intalnirea de iarna ..am vazut cel putin 2-3 care aveau combinatia pozitie + proiectoare ..sau scurta + proiectoare.

Si abia am vazut doar 2 filmulete !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
nu stiu ce sa mai cred ... dar multi de pe acest forum blameaza mersul cu proiectoare aprinse ( nu ca eu l-as agrea ) ,dar uitand-ma la filmuletele de la coloanele facute pt intalnirea de iarna ..am vazut cel putin 2-3 care aveau combinatia pozitie + proiectoare ..sau scurta + proiectoare.

Si abia am vazut doar 2 filmulete !!!

Probabil ca blameaza faptul ca " altii " au proiectoare aprinse . Pe modelul toti suntem egali dar unii este mai egali decat altii .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merg cu faza scurta tot timpul, mi s-a format un reflex sa o aprind cand ma urc in masina si e foarte bine asa.

Si eu merg tot asa de mult timp, dar in noul cod rutier scrie ca este valabil numai pe drumuri nationale si europene.

Pe judetene, nu. Astazi am avut o discutie cu cineva care era suparat rau de tot, ca a luat amenda pe treaba asta.

Adica, a plecat de la tara pe un drum judetean, si a mers fara faruri aprinse si cind a iesit pe Eu a uitat sa aprinda farurile si a luat amenda. I-am zis ca bine i-a facut, si ca trebuie sa se invete sa aprinda farurile tot timpul, si era foarte suparat ca daca legea il lasa pe judetene, el de ce sa aprinda farurile ?

Domne, unii sint batuti rau in cap, probabil se strica alternatorul, sau consuma mai mult masina, numai motivatii de-astea dau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu folosesc faza scurta ziua de mai mult timp. Atunci cand ma urc in masina aprind faza scurta din reflex, la fel cum imi pun centura. Bineinteles ca mult mai bine vezi pe cineva cand are becurile alea aprinse, nu incape indoiala.

Cat despre baietii cu "proiectoare" sau "halogene" (sau cum le-or mai fi zicand), mai ales noaptea, si mai ales in combinatia aducatoare de noroc cu pozitiile, nu pot decat sa le doresc numai bine ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chestia cu faza aprinsa a fost introdusa probabi pentru ca: o masina parcata pe carosabil nu are nici o lumina (duh), cele ce stationeaza trebuie sa aprinda luminile de pozitie... iar ca sa se diferentieze o masina in mers trebuie sa aiba aprina faza scurta. Parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merg cu faza scurta aprinsa mai tot timpul, atat in afara localitatii, cat si in buc. adica nu merg cu ea aprinsa decat cand e soare afara... adica f. rar :D Proiectoarele de ceata le folosesc cand este ceata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

m-am obisnuit sa merg cu faza scurta. cred ca esti mult mai usor observat in trafic, fie soare, fie nori.

iertati-ma dar ceata o mai folosesc pe unele strazi... se vad mult mai bine gropile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu merg cu faza scurta ziua, in orice zi a anului.

Cele de ceata la Octavia 2 deranjeaza? S-au dovedit a fi foarte folositoare seara/noaptea pentru a scapa de gropi/cratere in Bucuresti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Una dintre partile bune ale acestui Cod Rutier este introducerea obligativitatii folosirii luminilor de intalnire in afara oraselor pe drumurile nationale si europene. Problema este ca unii soferi sunt inconstienti atunci cand folosesc doar luminile de pozitie pe timp de ceata sau pe perioada crepusculului, desi se afla in miscare si uneori cu viteze destul de mari. Oare chiar asa de greu este de inteles ca aceste lumini de pozitie se folosesc doar cand autovehiculul este stationat ?

De foarte multe ori mi s-a intamplat in trafic sa intru in depasire, sa ma trezesc cu cate un "inteligent" ce venea de pe contrasens doar cu luminile de pozitie aprinse, sa il vad fff. tarizu si sa termin in conditii de risc manevra de depasire. Poate unii dintre soferi au ramas cu sechelele perioadei de dinainte de Dec.1989 si inca mai fac economie la energie electrica.

Cert este un lucru. Cei care conduc zeci de mii de km/an stiu ce benefica este circulatia cu luminile de intalnire aprinse. Cei care conduc doar de acasa la serviciu si in weekend, ducandu-se la soacra-sa la tara ( 10-15 km in afara localitatii ) vor sustine ca e o tampenie sa ai luminile de intalnire in functiune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt total de acord chiar cu introducerea obligativitatii in codul rutier.nu cred ca cei care au facut-o deja au o placere de a consuma mai mult carburant...deci avantajele sun considerabil mai mari.

si oricum era sa o patesc de cateva ori din cauza unora care cred ca fac avere din benzina/mototrina economisita in acest fel,uneori chiar pe timpul noptii, in localitati unde ei au impresia ca iluminatul public a fost introdus tocmai pentru a inlocui functionalitatea farurilor. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da si farurile de ceata de la octavia 2 deranjeaza. de asemenea aproape toate farurile de ceata deranjeaza.

mi se pare normal sa mergem la drum intins cu farurile aprinse. eu de cand am luat carnetul in 2003 (la 18 ani) aprindeam farurile cand mergeam in afara localitatii pentru ca asa mi se parea normal si ma gandeam eu ca sunt mai vizibil :)

ce sa conscume frate farurile??? combustibil nu, baterie nu, (ca doar avem alternator...)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da si farurile de ceata de la octavia 2 deranjeaza. de asemenea aproape toate farurile de ceata deranjeaza.

Poti aprinde numai proiectoarele de ceata si pozitiile ? Daca da, pune-te in fata unui zid si aprinde proiectoarele de ceata. De la orice distanta proiectoarele de ceata nu trebuie sa lumineze mai sus de 50 cm. Daca iti lumineaza mai sus sunt aiurea reglate si nu te vor ajuta nici pe ceata. Proiectoarele de ceata sunt gindite sa lumineze numai soseaua si sa nu se ridice raza in cimpul vizual ca sa nu te deranjeze dispersia luminii in ceata . Un proeictor bine reglat nu va deranja niciodata decit pe cei care se oftica ca ei nu au . :-)

Modificat de Paul_L
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu sunt de acord sa se foloseasca faza scurta chiar si pe o zi insorita,sa nu mai vb de cei care merg si noaptea doar CU POZITIILE!sunt niste inconstienti!si ca sa-i lamuresc pe unii, care asa au invatat ei sa conduca acum 100 de ani ,adica fara lumina,l-am intrebat pe un nene de la pol rutiera si mi-a raspuns ca este obligatoriu faza scurta aprinsa si in localitate ,zi si noapte!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da si farurile de ceata de la octavia 2 deranjeaza. de asemenea aproape toate farurile de ceata deranjeaza.

mi se pare normal sa mergem la drum intins cu farurile aprinse. eu de cand am luat carnetul in 2003 (la 18 ani) aprindeam farurile cand mergeam in afara localitatii pentru ca asa mi se parea normal si ma gandeam eu ca sunt mai vizibil :Driver:

ce sa conscume frate farurile??? combustibil nu, baterie nu, (ca doar avem alternator...)

Si pe alternator cine il invarte? ai sa spui ca oricum si compresorul de A/C este pe aceeasi curea deci nu are ce sa consume in plus.

Nu pot sa nu fiu ironic: daca iti da cineva sa cari in spate un rucsac de 20kg crezi ca alergi la fel de repede si la fel de mult?

Daca consuma mult sau putin asta e alta treaba, dar generarea curentului electric necesar pentru asta se face cu ajutorul

motorului termic.

Asta imi aduce aminte de o vedeta invitata la radio total acum vreo 2 ani care spunea ca nu ii intelege pe astia

care ii spun ca se consuma benzina cand se aprind farurile, el spunea ca dupa ce ca au terminat facultatea

( aia care ii spun asta ) nici nu stiu ca becul merge cu electricitate nu cu benzina.. a spus asta in direct..

anyway era din showbiz.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema cu circulatia cu faza de intilnire aprinsa si ziua este ca 99% din masinile care circula acum nu sunt gindite sa mearga asa. Ex pe mine la actuala masina ( Opel astra) ma deranjeaza ca atunci cind aprind ziua pozitiile sa aprind faza de intilnire imi scade intensitatea luminoasa pe display-urile de la bord, radio si nu prea se vad in lumina intensa. Ar trebui ca masinile sa aiba o pozitie separata la blocul de contacte in care sa-ti aprinda numai luminile de intilnire, fara pozitii, iluminat bord sau alte chestii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!