Jump to content

Becuri Golf IV-ce tipuri preferati ?


voinea
 Share

Postare recomandată

nu stiu ce ai vrut sa demonstrezi tu prin expresia aia cu 38 si sa incerc balariile tale dar in fine... eu am intrebat ceva legat de becuri nu despre sigle asa ca lasa`ma!!!

On topic: mi`am cumparat becuri de pozitie alb albastrui cu 4 leduri in ele ff micute cele albastre le`am pus in plafoniera dar cand se stinge plafoniera ele raman acolo aprinse dar fff incet bat din ce cauza? raman aprinse dar la o intensitate mai mica?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Pentru ca topicul asta tine de becuri, am cumparat doua becuri H7 hella iar pe cutie scrie "UV-free". Poate cineva sa-mi explice ce inseamna chestia asta ? Din cate inteleg e ceva in legatura cu ultravioletele ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am cautat in topic, dar nu am gasit ce ma intereseaza, doar ceva vag.Ma intereseaza niste pareri (cine chiar a avut) despre becurile Philips VisionPlus, X-treme Power sau Power 2Night. Care dintre ele se vad cel mai bine pe ploaie/ceata? Nu ma intereseaza neaparat sa se vada alb cand ma uit la ele, ci doar care dintre ele se vad foarte-foarte bine pe ploaie sau ceata. Am xenon si m-am saturat sa ma chinui sa vad pe ploaie. De fapt, sa nu vad ... Daca conteaza, am si lupa pe faza scurta.

Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am X-treme Power,dar nu pot sa-ti spun cu care dintre ele se vede mai bine,pentru ca nu le-am avut pe celelalte,in schimb iti propun sa-ti montezi proiectoare pentru ceata,care dupa cate stiu trebuie sa le montezi cat mai jos si de preferat cu o lumina galbuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine, si becurile tale X-treme Power, se vad bine-bine pe ploaie, sau sunt tot chioare? Stiu ca trebuie sa-mi montez si proiectoare, dar pana la alea, prefer sa imi cumpar niste becuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum schim becuriel de pozitie din faruri la o bora? am incercat sa le scot de acolo si nu pot. nu ies nici prin rotatie, nici trase. au vreo pozitie anume in care ies?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@didus: cred ca am fost foarte clar. Ma intereseaza cazuri concrete, cineva chiar a avut becurile care le-am enumerat mai sus, sa imi spuna o parere referitoate la cum se vad aceste becuri pe ploaie/ceata. Stiu ce becuri comercializeaza Philips, stiu ce becuri am eu nevoie, vreau doar sa aflu cum se vad becurile pe vreme urata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu pe faza scurta am X-treme Power,pe lunga nu stiu ce am,insa pot sa-ti spun ca sunt destul de multumit pe timp de ploaie(exclus cele torentiale la care nu joiesc stergatoarele).

Pana la urma zic ca ai nevoie de cat mai puternice,iar din gama Philips...astea sunt.Totusi mi se par exagerat de scumpe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci, X-treme Power, pe scurta, pe timp de ploaie sunt ok, da? As dori, daca are cineva Vision Plus sau Power 2Night, sa isi dea cu parerea cum se vad pe ploaie sau pe carosabil ud. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pe masina Vision Plus si se vede super bine.

Modificat de xflorin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine, fa te rog o poza pe ploaie, sau cand e ud drumul si arata-mi-o si mie, te rog. Multumesc!

LE: Am aflat de la cineva, ca Philips Nightguide, nu sunt prea bune pe ploaie, ca nu se vede asa bine drumul ... Deci, astea cad.

Modificat de nitrogen
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cautat in masina si am gasit un bec de rezerva in cutie. Este Philips blue vision ultra 4000 Kelvin. Vezi ca au aparut si cu proprietati mai bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@xflorin: Eu te-am rugat sa faci o poza, sa vad cum se vad pe carosabil umed, nu sa-mi spui ce ai tu prin torpedou. Ma intereseaza, cum se vad becurile care le-am enumerat 4 posturi mai sus atunci cand drumul este ud. Am zis, si ma mai repet: nu tin neaparat sa se vada alb sau galben, pentru mine e mai important sa pot vedea drumul! Power 2Night, Vision Plus sau Blue Vision, mai are cineva? As dori o parere referitoare la cum lumineaza drumul cand este ud! Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nitrogen am pe faza scurta Philips X-Treme Power. Am mers acum 2 saptamani pe ploaie, noaptea, si din pacate pot sa spun ca nu vedeam mare lucru, eram chiar convins ca unul din becuri nu functioneaza. Acuma nu e neaparat sa iei de bun ce zic eu, poate aveam farurile murdare. Sunt foarte curios daca a mai patit cineva asa ceva. De asemenea as vrea sa aflu cum se vad Philips Vision Plus in conditii similare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:icon_thumright: nitrogen, vrei sa spargi o banca pe ploaie noaptea si sa mai si vezi gropie din asfalt sau care-i interesul asa mare?

Ploaia e ploaie, mergi mai prudent si cu stergatoate bune si eventul si parbrizul dat cu ceara si o sa te descurci numai bine.

Mai e o vrianta, becuri de 90W.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In niciun caz marius nu vreau sa sparg o banca noaptea pe ploaie. :D

Vreau doar sa am vizibilitate noaptea, daca drumul este ud. M-am saturat sa merg cu xenoanele (6000k) pe ploaie sau burnita, sa fie carosabilul ud si sa nu vad nimic. Da' absolut nimic! Am noroc ca lumineaza stalpii, ca altfel as fi chior! De asta am nevoie de o parere din partea cuiva care are becurile care le-am enumerat mai sus si sa-mi spuna daca chiar se vad pe ploaie sau nu. Sa stiu ce cum. Mi-as cumpara si niste trompete, dar mi-e mila de masinuta mea ...

A mai ramas Vision Plus, Blue Vision si Power 2Night. Cine are vreunul dintre becuri, va rog frumos o parere. Multumesc!

Modificat de nitrogen
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Eu conduc cel putin 170 de km/luna noaptea pe drum virajat de padure (pasul Gutai), mi-am luat Vision Plus (47 de lei bucata) si sunt suuuper multumit de ele. Cand e drumul uscat si aprind faza lunga, nu se vede diferenta de lumina in zona fazei scurte, asa puternice sunt. Comparativ cu ce avea masina inainte, eu sunt super multumit de ele. Pe carosabil umed, cred ca nici un bec nu o sa iti ofere o vizibilitate nu stiu cat de mare. Nu zic ca becurile astea fac minuni, dar si pe ploaie sunt multumit de ele (comparat cu alte masini in care am fost pe timp de ploaie si comparat cu becurile care le aveam inainte). Sper sa te ajute.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca ai consultat pagina de web Philips,dar aici http://www.lighting.philips.com/de_de/cons...ing〈=de poti vedea care ce fel de calitati au,de altfel X-treme Power sunt clasificate cele mai performante (cu lumina cea mai puternica)dar si cele mai scumpe.Mentionez ca eu sunt multumit de ele in toate conditiile meteo.

Se spune ca "gusturile nu se discuta",fiecare are cate o parere mai diferita,de acea cel mai bine te duci dupa datele producatorului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer, mie toate chestiile alea de pe site, cu +50%, 80% more light, 3 color bulb mi se pare niste fasuri, gandite doar pentru marketing. Tocmai de aia am intrebat, caz concret. Nu niste vrajeli, puse doar pentru publicitate. Eu vreau doar sa vad pe ploaie, atata tot. Cand e drumul ud, sa vad gropile sau sa nu stau atent la drum, si eu sa nu vad ce se intampla in fata. Am vazut niste pareri aici, am citit si eu pe net, si sincer, dupa ce spune lumea, niciunul dintre becurile astea, nu sunt prea bune in conditii nefavorabile. Poate doar de Vision Plus am citit ca ar fi bune, in rest, cam toate sunt chioare pe carosabil umed. Nu zic asta din ce am citit pe site la Philips, sau pe alte site-uri care vand becuri, ci de pe forumuri unde oameni care au acest tip de becuri, si-au dat cu parerea ...Ca si aici de altfel,si multumesc tuturor care mi-au dat un raspuns. Urmeaza sa ma hotarasc daca sa-mi iau becuri cu halogen, sau sa trec pe xenon 4300k.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nitrogen imi pare rau nu pot sa fac poza dar sincer nu te inteleg ce ai putea sa vezi tu dintr-o poza. Iar in torpedou am cautat din dorinta de a te ajuta.

Modificat de xflorin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal la toata lumea! am avut pe masina din semnatura h7 35w de la osram, pret 17 ron, nu se vedea nimic pe ploaie, si am auzit si eu de la altii cum ca X-treme power sunt cele mai bune, si m-am hotarat sa-mi pun si eu pe masina, si mare mi-a mai fost mirarea cand am vazut ca nu-i nici o diferenta intre h7 35 w osram si cele X-treme power h7 55W, am fost foarte dezamagit :) , si putere mai mare si foarte scumpe, rezultat egal. deci am ajuns la concluzia ca "X-treme power" sau "blue vision" sunt doar chestii de marketing, parerea mea. acum mi-am montat un kit xenon aftermarket de 35w si temperatura 8000k, din proprie experienta sunt foarte multumit cum isi fac treaba pe carosabil umed, cu toate ca unii spun ca xenonul nu se vede pe ploaie, din fericire :) eu pot spune ca vad mult mai bine decat cu precedentele becuri! :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la recomandarea vanzatorului de la augsburg am luat Osram Cool Blue...de care sunt multumit,se simte surplusul d elumina...

un aspect important...am faruri noi OEM(achizitionate acum 2 luni)....la niste sticle matuite si vechi nu se simte nicio diferenta intre becuri,si eu am fost dezamagit la fosta masina cand am schimbat becurile cu philips vision si parca se vedeau mai prost,explicatia:faruri vechi,sticle matuite

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!