Jump to content

Becuri Golf IV-ce tipuri preferati ?


voinea
 Share

Postare recomandată

Daca e cineva amabil sa-mi spuna la masinuta mea ce becuri de pozitie pun pe spate. Ma refer la al doilea rand de becuri din stopuri. Cine are variant stie la care ma refer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

ce tip de bec se foloseste la lampa spate pt numere si la ce bani este

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Daca intri pe unul din link-urile postate mai sus de shimano , ai sa afli toate detaliile despre becul de la lampa spate . :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fratilor, va zic cu mana pe inima - daca vreti sa puneti Philips Blue Vision la farurile de ceata (tip H3) de la Golf IV, nu o faceti caci vor fi bani aruncati ;) . Ieri am montat o pereche si punand doar unul la inceput m-am uitat la diferente (pe intuneric) si bate aproape la fel de galben ca si cel original (Philips normal), eu zic ca sunt diferente de 2-3%, adica foarte foarte mici si nu merita sa mai aruncati (asa ca mine ;) ) inca 70lei.

Sa nu credeti ca vreau sa fac reclama proasta, becurile Philips sunt unele dintre cele mai bune de pe piata, dar in acest caz nu o sa obtineti o lumina alb-albastra asa cum de ex se intampla pe faza scurta la H7 (acolo am vazut diferente).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Ma bate un gand sa imi schimb becurile de faza scurta, pentru ca sunt cam chioare. Ma oftica si un amic care se lauda ca pe loganelul lui are lumina mai buna :Driver:.

Prin Iasi ce magazine recomandati? Augsburgul parca s-a inchis acum cateva saptamani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce am citit pe topic + site Philips, am ales urmatoarele:

Pozitii.......: W5W
Cod Philips...: 12961

Faza scurta...: H7
Cod Philps....: 12972

Faza lunga....: H1
Cod Philips...: 12258

Ceata.........: H3
Cod Philips...: 12336

Precizez ca toate becurile sunt din gama Philips BlueVision.

Poate sa-mi confirme cineva daca e OK configuratia pentru masina din profil?

Multumesc. :offtopic:

Modificat de aryes13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, e corect. Adaug H3 pentru ceata (daca esti cumva interesat).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o intrebare. S-a mai pus, dar nu am vazut sa fi raspuns cineva. Becurile de pozitie despre care a scris si anorganix, cat sunt de albastre? Adica eu caut niste becuri de pozite albe, nu galbene ca si cele care sunt acum pe masina, dar nici albastru inchis sa se vada doar de aproape. Becurile respective sunt albe? Albastrui? Sau albastre?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sticla are o tenta de albastrui insa lumina este alba pur....nici o urma de albastru....sunt super in opinia mea :) ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact, chiar am vazut BlueVision ieri seara la S.L.V. pe masina si sunt super OK. Lumina alba, curata.

Daca vrei intensitate (a se citi luminozitate) mai mare, poti pota pentru varianta cu LED.

Modificat de anorganix
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru lamuriri. Eu am vazut un set H7 si pozitii undeva la 141 lei. Probabil ca am sa il iau pe asta, desi mi-ar fi placut sa fie de 100 si nu de 55 w becul. Sau e mai recomandat sa fie de 55 ca si originalul? Apropo, ma ajuti cu un cod pentru varianta cu LED? Sau asta nu e de la Philips?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu recomand sa iti pui de 100W , instalatia electrica nu e facuta sa suporte 100W , plus ca aportul de lumina este marginal . Pur si simplu nu merita sa iti prajesti instalatia + blocul de lumini , pentru o eventuala reparatie va trebui sa platesti mai mult decat un kit xenon aftermarket.

Modificat de derailed
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apropo, ma ajuti cu un cod pentru varianta cu LED? Sau asta nu e de la Philips?

Vezi aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva la ce pret as putea gasi la dealer o cutiuta dintr-acea cu toate tipurile de becuri si sigurante? Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

De ce tocmai la dealer ?

O asemenea cutie gasesti la orice supermarket gen Metro , Real , etc .

Si sigur nu va fi la pretul celei de la dealer . :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nu neaparat la dealer, daca se gaseste asa ceva after market ar fi super. Unde as putea gasi? Selgros, Metro? Mersi !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am o intrebare, poate s-a mai raspuns la ea dar eu nu gasesc raspunsul,

Vad ca discutati despre becuri, eu folosesc pt faza scurta - Philips Vision Plus, sunt multumit, problema este ca lumina becurilor de pozitie este galbena, nu-mi place "cum se vede in far" :blink: , am cumparat niste becuri philips cred ca model standard, m-am chinuit ceva sa le schimb si surpriza... lumina este tot galbena :(

Caut becuri de pozitie cu lumina alba (am vazut mai sus ca mai e cineva care cauta, ai gasit?). Daca ma poate ajuta cineva...

Multumesc,

Observ totusi ca voi ziceti urmatoarele :

Pozitii.......: W5W

Cod Philips...: 12961

BlueVision

acesta produce o lumina ALBA ???? pentru ca in poza de mai jos zice "alb-albastra"

post-16276-1199535192_thumb.png

Modificat de dic_cosmin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva la ce pret as putea gasi la dealer o cutiuta dintr-acea cu toate tipurile de becuri si sigurante? Multumesc !

http://autoschultz-shop.de/shop/start.php?...rraumwannen.php

post-16276-1199536163_thumb.png

cine poate sa aduca de pe site? sunt mai multe chestii interesante acolo, si mie mie se par ieftine, adica mai ieftine ca pe la noi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acelea de pe aspad-shop, Blue Vision fac lumina alba asa mi-a spus cineva care si-a pus. Daca vrei cauta pe forum la aria vanzari ca sunt unii colegi care aduc pozitii si pe leduri si acelea chiar sunt alb-albastre si cu o lumina mai puternica (eu am avut un set dar din pacate s-au ars si inca nu am luat altele).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Care becuri sunt mai bune cele phillips sau Osram?

Poate cineva sa ma ajute cu nsite scheme sau cu ajutor in legatura cu schimbarea becurilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Locatia ! :huh:

In ceea ce priveste versus-ul dintre Philips si Osram , ( daca ai citit acest topic ) cred ca ai vazut ca parerile sunt impartite ! :icon_thumright:

Aici ai o lista cu becurile folosite !

Iar aici un DIY despre schimbarea becurilor .

Enjoy !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!