Jump to content

Becuri Golf IV-ce tipuri preferati ?


voinea
 Share

Postare recomandată

Sincer, mie toate chestiile alea de pe site, cu +50%, 80% more light, 3 color bulb mi se pare niste fasuri, gandite doar pentru marketing. Tocmai de aia am intrebat, caz concret. Nu niste vrajeli, puse doar pentru publicitate. Eu vreau doar sa vad pe ploaie, atata tot. Cand e drumul ud, sa vad gropile sau sa nu stau atent la drum, si eu sa nu vad ce se intampla in fata. Am vazut niste pareri aici, am citit si eu pe net, si sincer, dupa ce spune lumea, niciunul dintre becurile astea, nu sunt prea bune in conditii nefavorabile. Poate doar de Vision Plus am citit ca ar fi bune, in rest, cam toate sunt chioare pe carosabil umed. Nu zic asta din ce am citit pe site la Philips, sau pe alte site-uri care vand becuri, ci de pe forumuri unde oameni care au acest tip de becuri, si-au dat cu parerea ...Ca si aici de altfel,si multumesc tuturor care mi-au dat un raspuns. Urmeaza sa ma hotarasc daca sa-mi iau becuri cu halogen, sau sa trec pe xenon 4300k.

Iti spun eu din proprie experienta: treci pe xenon! Daca vrei, poti sa iei legatura cu dox99, eu de la el mi-am luat si sunt foarte multumit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai sunt pe xenon, si vroiam sa stiu daca becurile astea minune chiar fac minuni. Xenon am, 6000k dar nu vad nimic cand e ud pe jos. Am lupe la faruri, spalatoare si tot nu vad ... Si am vrut sa stiu daca becurile astea sunt mai bune ca si xenon-ul, dar vad ca tot degeaba sunt, ca tot nu vezi cand e carosabilul umed. Asa ca o sa-mi cumpar becuri 4300k si am rezolvat problema. Oricum, multumesc tuturor pentru sfaturi si pareri!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare

mi-am pus pe g4 xtreme power pe faza scurta, as dori sa le schimb si pe cele de proiector si faza lunga, va rog sa imi dati un sfat, h3 (proiector) nu exista extreme power...ce sa iau sa fie tot albe...in ton cu h7 de pe scurta.

caut si niste leduri (pozitie,plafoniera ,nr...)....un baiat de incredere cu mnarfa buna in Bucuresti...recomandati?

Modificat de Alexandru P
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alexe Alexandru

Salut,

In legatura cu ce becuri sunt bune pe ploaie sau carosabil ud ... eu am avut becurile cu care a venit masina si au stat acolo fara sa imi faca probleme cam 4 ani doar ca erau ca doua lumanari , asa ca mi-am luat Philips Blue Vision si da s-a vazut o imbunatatire dar nu pot sa zic ca m-a dat pe spate , tocmai de aceea cred ca marketingul cam imi baga coada ca mare diferenta intre halogen h7 de 55W care se gasesc de cumparat nu poate sa fie decat o diferenta de calitate si de durata , nu si de intensitate. Asa ca mi-am pus xenon 6000k .... si DAAAA acum vad , iar pe ploaie sunt anumte gropi pe care nu prea am cum sa le vad mai ales cand sunt pline cu apa :blah: . Acum nu as mai trece pe halogen nici batut (desigur cu xenonul e mai delicata reglarea lui ca sa nu bata in stele sau in ochii celorlalti, dar odata reglate vezi si tu si nici ceilalti din trafic nu au de ce sa te injure).

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
  • 4 months later...

salutare, am si eu doua intrebari la care nu le gasesc raspunsul...

1. becurile Philips X-Treme Vision +100% dau lumina puternica si alba?

2. becurile philips blue vision ultra dau dau lumina mai slaba decat cele de mai sus dar alb albastruie adica un aspect mai placut asemanator cu xenonul?

-nu pot sa ma decid intre philips blue vision ultra h7 si Philips X-Treme Vision +100% h7 si va rog sa imi spuneti niste pareri. va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe spate la pozitii ce tip de becuri avem ? Mi s-a ars al doilea de sus in jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti sa o iei si sub forma de gluma dar

merg si alea de dacie

toate cele bune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Piticul de pe creier iar nu imi da pace.Pe scurt vreau niste becuri h1 galbene.Exista h1 de genul: http://www.ecstuning...paign=postreply

Becurile galbene sunt bune pe ceata. In rest, nu merita.

Am avut (Philips) si le-am schimbat pt.ca nu vedeam nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu asta,o varianta era xenon de 2300k.Pe langa lumina galbena folositoare pe ceata,as vrea halogen pt ca atunci cand e stins,culoarea se reflecta in oglinda de faza lunga si ii da o tenta galbuie.Ceva de genul becurilor cu tenta albastra,care cand sunt stinse dau impresia unei oglinzi albastre.

De care Philips ai avut?

Modificat de zebrocksky
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am pus pe scurta PHILIPS BLUE VISION ULTRA XENON ULTIMATE EFFECT.Sunt de kkt.Din parti ultimate si prostii.Au lumina buna dar la capitolul imitatie xenon..pla.Am avut pe masina niste chinezarii mai bune MEGADRIVE..belea de becuri si toate lumea intreba ce marca sunt ca bat tare bine si sunt aproape de xenon.Philipsurile 120 lei si Megadrivele 25 lei setul..Mi-au ramas numai pe lunga megadrive si se vede diferenta de tenta fata de scurtele philips.. :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De care Philips ai avut?

Nu stiu de care erau, le-a schimbat electricianul, eu i-am spus sa le arunce, iar el a zis ca-i pacat ca-s Philips, le pastreaza el. ;)

Am mai incercat intr-o perioada si la Dacie sa merg cu becuri galbene si nu am fost multumit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Intentionez sa-mi pun pe faza scurta OSRAM Night Breaker Plus. Pareri de la cei care au ?

Stie cineva pe pozitie ce fel de becuri se pot pune astfel incat sa fie folosite cu succes ca lumini de zi? Aici ma refer la faptul ca sa aiba lumina alba si mai intensa decat cele clasice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Osram Night Breaker Plus mi-am pus si eu pe bora mea ( si scurta si lunga k la mine sunt H4 ). Pe set scrie ca sunt cu 90% more light , 10% mai albe si vizibilitate extinsa cu 30 m. Eu unu sunt super multumit de ele, lumina este buna si chiar se cunoaste diferenta fata de Philips-urile cele vechi p care le aveam inainte si cu care ma orbea toata lumea pe timp de noapte.

Osram Night Breaker Plus costa 85 RON setul pe H4, dar merita fiecare banut, acum ii orbesc eu pe altii.. haha.. Pot sa circul si eu cu masinuta pe timp de noapte fara sa am "batai de cap" de fiecare data cand din sens opus vine cineva cu cine stie ce becuri cu halogen sau cu xenon. daca te hotarasti ti le recomand cu incredere. Pe pozitii pt. ce vrei tu poti pune becuri cu LED. Cauta in supermarket, eu am vazut la SUCCES destul de ieftine ( dar nu stiu cat de bune or fi ) si ma gandesc sa-mi iau sa le incerc. Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Osram Night Breaker Plus le-am comandat de pe net, de la cinvea , noi sigilate, la 30 RON /buc (60 setul). Zicea ca trece pe xenoane si renunta la halogene.

La pozitie in ca nu am date despre ce si cum ar trebui, sau cineva care foloseste LED. Exista ceva cerinte speciale pt. LED? Nu intra in vreun conflict cu alte lumini?

Modificat de calin_vw
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La golf 4 poti pune led normal la pozitie,nu simte masina

Sent from my HTC using Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact - ca nu are modul de bec ars.

Doar sa cumperi de calitate - sunt cativa colegi pe forum, care vand asa ceva - ca altfel, te tin cateva luni,...si iar le schimbi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut, ce colegi ar avea becuri de vanzare pe forum si te rog sa imi spui cum pot lua legatura cu ei... as vrea h7 si ceva pt pozitii. multumesc mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salut...aceeasi cerere o am si eu...cineva care se ocupa cu vanzarea de becuri si sa fie de incredere ;)

PS:ca tot sunt la sectiunea asta,am o mica nelamurire:sub semnalizator mai este unul cu aceeasi forma,numai ca este gen oglinda...pt ce e?...sper sa nu par aiurea,poate ca s-a mai discutat pe aici,dar nu am cautat:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"ala gen oglinda" ar fi trebuit sa fie o lupa care daca o aveai reprezenta un proiector.dar masina ta probabil nu a venit echipata cu asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa inteleg ca e de forma si nu se poate folosi,nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...
Ion Pirvulescu

Acum ca o prietena a trecut prin cea ce eu era sa fac mi-a dat de gandit.

Precizez am cumparat becuri Philips Extrem Power actual cu acestea circul .

Dar hai sa va povestesc ce sa intamplat cu cucoana ce are pe masina montate Xenoane ce nu erau din fabrica si leduri pe poziti etc la Brasov reprezentanti rar impreuna cu politia o opresc si hopa sa saltat talonul si plus amenda de 400lei in 48 ore deci sa fiu sincer nu imi pun beculete ce nu sunt din fabricatie proectate sa functioneze pe masina mea .

Spre surpriza unora am aflat ca numai in luna febroarie s-au ridicat circa 2000 de certificate datorita neregulilor la sistemul de iluminare al masini .

Va povestesc ceva real eu nu risc voi colegi trageti concluzia si faceti cum credeti.

Va spun nu te juca cu ei ca nu ai ce sa faci .Si sa nu uit pe Philips X7 si becuri de pozitie tot de la ei setul 180 lei.

Modificat de Ion Pirvulescu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca amenta o fi pentru xenoanele after-market nu pentru becurile de tip LED pentru pozitie. Ma insel?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ion Pirvulescu

din cate am inteles sa legat si de alea punctu culmonat a fost orcum xenonele clar dar cica si de becurile cu led sa legat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!