Jump to content

Becuri Golf IV-ce tipuri preferati ?


voinea
 Share

Postare recomandată

O mica intrebare... Nu stiu daca sa postez aici sau nu, but here goes... Aseara am observat ca mi s-a ars un bec la faza lunga. Imi puteti spune si mie va rog ce fel de becuri trebuie montate pe faza lunga? Am inteles de la cineva ca H7 ar fi cele necesare, dar pun aceasta intrebare pentru a fi sigur.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut!

H1 pentru faza lunga

H7 pentru faza scurta

:nono:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut!

Deschid acest topic pentru ca nu am gasit niciunde folosind search-ul ceea ce caut.

Vreau sa schimb niste becuri la masina si nu stiu ce model imi trebiue, pentru ca nu cunosc tipul de bec de care sa intreb.

Mai ales ca vreau sa imi iau de pe net, nu din magazin si vreau sa stiu ce tip de soclu folosim la diferite becuri pe care le avem la masina, si ce dimensiuni au acestea.

Daca stiti careva vre-un link, sau cunoasteti tipul de becuri de la masinila Golf 4 si bora, va rog sa postati aici.

Multimesc...

Modificat de last
Acesta este topicul in care trebuia sa postezi.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Penru G4 sunt 3 tipri de becuri.

H1 pentru gaza lunga, H7 pentru faza scurta si H3 pentru proiectoarele de ceata (daca exista montate).

La Bora se foloseste H4 pentru faza lunga si scurta, nu stiu la becul de ceata care-i tipul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Aici gasesti toate tipurile de becuri existente pe masina.

Link-ul era postat si cu vreo 8-10 posturi mai sus, pe aceasta pagina. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vazut aseara intr-o benzinarie OMV niste becuri H7 "cu plasma" sau asa ceva. Stie cineva despre ce este vorba si daca se pot monta pe golf IV fara alte imbunatatiri (relee, etc.)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lasa-le si ia si tu Phillips, Osram...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand probabil pretul o sa-ti zica si calitatea :sbine:. Am cumparat si eu odata de la OMV niste halogene mega white si atat de albe erau ca bateau la fel de galben ca si cele originale, macar nu s-au ars. Deci nu te lasa pacalit de cateva cuvinte in plus, sunt convins ca sunt niste becuri absolut normale si nu te astepta la efecte spectaculoase daca le cumperi.

Modificat de shimano
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu detalii despre H7 Philips Vision Plus -urile mele. Ziceam ca ziua nu sunt multumit de culoare, dar acuma dupa ce am umblat mai mult cu ele noaptea, pot sa spun ca sunt minunate (noaptea). In zona in care bate faza scurta, nu se vede diferenta de luminozitate cand aprind faza lunga. Nu or fi avand ele cu 50% mai mare raza (cum scrie pe pachet), dar cel putin luminozitate mai mare, au sigur. Pana sa cumpar Philipsurile se vedea diferenta clara de luminozitate pe drum. Acum se vede doar mai departe, cand aprind faza lunga, dar nici decum mai luminos in zona fazei scurte. Deci din punctul asta de vedere sunt super multumit.

Toate cele bune,

Mihai V.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva ce tip de soclu este la becurile din interior? si ce dimensiuni au? Vreau sa imi iau de pe ebay din acelea cu LED pentru interior si am vezut ca divera de la o marca la alta lungimea si tipul de bec. Daca are cineva un link cu toate becurile masinii atat pe interior cat si pe exterior il rog sa mi-l dea.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Cateva posturi mai sus, aryes13 a postat un link.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am inlocuit Philips-urile VisionPlus cu X-Treme Power pe faza scurta si se vede diferenta, lumineaza mult mai bine si partea dreapta a drumului(trotuar, santz) cat si partea din stanga(contrasensul). Acum sa le vedem si ca durata de viatza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

eu am h7 hella bluelight si h1 philips blue vision...sunt foarte multumit...tin sa cred k sunt mai bune hella...parerea mea..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar la pozitie, pe fata? de care se recomanda? ce tip?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar la pozitie, pe fata? de care se recomanda? ce tip?

w5w.vezi poate gasesti de la philips bluevision.sunt f misto

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt un mare f

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
MasinaPoporului

De cateva zile am montat pe masina pe faza scurta becuri "after market" de 100 W .Se vede o lumina alba.Din ce ma citit in acest topic s-ar spune ca sunt "daunatoare" instalatiei electrice sau blocului de lumini.Imi poate confirma cineva aceste probleme?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, sunt daunatoare. Instalatia este proiectata pentru 60w +- cativa wati.

Sunt un mare f
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De cateva zile am montat pe masina pe faza scurta becuri "after market" de 100 W .Se vede o lumina alba.Din ce ma citit in acest topic s-ar spune ca sunt "daunatoare" instalatiei electrice sau blocului de lumini.Imi poate confirma cineva aceste probleme?

Cred ca sunt si ilegale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Mi s-a ars si mie un bec pe faza scurta (primul in 2,5 ani) si am zis sa le schimb pe amandoua cu unele mai bine ca oricum erau cam lumanare becurile de pe masina.

Mi-am luat Osram Nightbreaker si pot sa va zic ca intr-adevar lumineaza bine. Lumineaza mult mai bine asfaltul si lateralele, pe ambele parti. Nu stiu cat vor tine, inca nu am mers si pe ploaie cu ele sa vad cum se comporta, dar pot sa zic ca am faza scurta mult mai buna acum. La mine mai sunt de vina si sticlele farurilor care au foarte multe ciupituri si trebuie sa afecteze si asta putin luminozitatea.

Deocamdata pot sa spun ca recomand aceste becuri, am simtit intr-adevar o diferenta mare intre becurile normale si Osram-urile Nightbreaker. :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce parere aveti? sunt prea albastre beculetele astea de pozitie? eu i`am cerut aluia ceva alb sa bata spre albastru, mi`a facut proba si am fost super incantat cand am vazut ca au pe margine un fel de angel eyes la pozitie;)) si nu mi`a mai pasat ca erau un pic mai albastre, asta era ziua acum seara sunt albastre albastre, imi plac la nebunie dar mi`e sa nu ma opreasca vre`un "militian" si sa ma intrebe daca cumva sunt masina de salvare :)

post-28063-1242594658_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, da, sunt "forță" și chiar dau bine l

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dau super bine.ne spui si noua ce firma sunt?indicative ceva?

referitor la topic. philips blue vision sunt super,culoarea lumini este foarte placuta la oki noaptea si intensitatea este mult mai buna:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stiu ca dau super bine , modelul nici nu il mai stiu le`am luat din piata rusilor oricum nu era ceva de firma 20 de ron dar totusi ma ia garda cu ele?azi ma duc sa imi iau ceva mai deschise sa vad ce modele mai gasesc.

Modificat de BR 19 MRN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

R32 de la magazinul de 38mii ,incearca asta 1J6 853 679 D PWV. Am pus si eu led-uri de alea care luminau puternic alb in loc de becurile w5w,aratau bine, s-au ars dupa 2 saptamani. Pacat de banii mei, 30ron setul, jafuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!