Jump to content

Inspectia tehnica periodica - ITP


eradut
 Share

Postare recomandată

Respingerea deobicei e pt nimicuri gen trusa, becoleduri etc...

Daca esti sigur pe masina nu e nici o problema...

In Iasi a fost 130RON...si 4 beculete pt pozitii si nr spate...era cu leduri...nu le-a placut culoarea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Pe mine m-au respins azi la Cluj (85 RON) pt. indicele de viteza la anvelope. In acte am H iar pe masina am T.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine mincau ciuperci dar le-am amintit ca legal nu prea ai unde circula peste 140 in tara noastra...

Au renuntat la cauciucuri cind au gasit becurile...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi la Siletina Targu Mures ITP 85 RON. Mi-au scuturat masina stanga-dreapta, au testat frane, luminile si mi-au zis ca totul este in regula. Nu s-au legat de foliile pe geamurile spate si luneta (abtibildurile le am dar nu am nici o hartogaraie pentru ele), pana la urma am trecut fara spaga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am facut anul trecut un ITP la Campina, service Fibec, m-a costat vreo 80 RON, si la vreo luna in Bucuresti (la alta masina bineinteles), undeva pe langa Tineretului, 120 RON fara factura sau bon de casa. Am impresia ca daca vroiai factura era 140 RON sau ceva de genul! Eeee.... Asta e! Traim in Romania!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Si eu am facut verificarea la Reprezentanta Skoda din Bistrita acum 3 zile,foarte de treaba baiatul respectiv,nu imi mergea o semnalizare plus ca am montat si carlig care nu este scris in carte,nu a fost nici o problema si a costat 90 ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

@asap03 unde ai fost?

salut baieti. puteti sa imi recomandati si mie va rog un loc OK unde sa fac ITP-ul in Cluj?

singura emotie pe care o am e ca anvelopele mele sunt pe 215 si in talon nu e trecuta dimensiunea asta, desi in cartea nemteasca era si apare si pe stalpul masinii. cand am inmatriculat-o, la RAR pur si simplu au uitat sa ii treaca rotile pe 215 desi alea le avea pe masina. credeti ca o sa fie o problema mare asta?

merci mult!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema se rezolva facand o vizita la RAR urmand ca ei sa treaca la observatii

si aceste anvelope pe care le ai.

Si n-o sa mai ai niciodata emotii din aceasta cauza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie si eu sa fac foarte curand ITPul. Am montat xenon de 4300k pe faruri cu lupa.

Credeti ca pot sa trec cu ele, sau sa revin la halogen.

Multumesc.

Toate bune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am trecut cu xenon pe faruri fara lupa...dar cred ca tine si de putin noroc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

steffan prin ianuarie 2010 la fost masina am trecut cu xenon aftermarket de 6000k fara probleme ... deci nu cred ca ar fi o problema .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Va salut.

Astazi am facut ITP-ul. Nu au comentat nimic referitor la xenon, insa s-au asigurat ca farurile sunt reglate corespunzator.

Multumesc.

Toate bune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Sal, daca imi uruie putin catalizatorul, dar nu este spart, am sanse sa trec de ITP in Bucuresti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La service-ul ala de sub podul Fundeni e 120 ron, si sunt foarte ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este cumva obligatoriu sa faci ITP-ul in localitatea de resedinta sau il poti face oriunde, ca trebuie sa-l fac in decembrie si o sa fiu prin provincie si as vrea sa-l fac acolo?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate face la orice statie autorizata ITP din tara. Deci nu-i bai. Sa nu uiti sa ai actele la tine: CIV-ul original (daca nu-i in leasing), talon, RCA si buletin, si grija sa nu depasesti data expirarii ca incep sa bombane inspectorii ITP.

Modificat de BLiTZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In mod normal cel care efectueaza ITP-ul nu trebuie sa "bombane", ca doar el isi incaseaza banutu'. :) Amenda o aplica agentul de circulatie, daca te gaseste in trafic cu ITP-ul expirat. De regula acestia mai inchid ochii daca nu se depasesc 5-6 zile, altfel...

Cand te uiti in trafic si vezi tot felul de prapadenii/junghiuri/cazane te intrebi cum naiba au trecut de ITP. Dar pe "cazangii" nu-i opreste nimeni, pentru ca de aici nu iese spaga... :)

Si apropo de pret - la PBN este 150 ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ VICTOR, problema cu "bombanitul" , iti spun eu care este, daca cumva masina este oprita la rampa de catre RAR, asta inseamna ca se va vace o noua examinare a autoturismului , in prezenta reprezentantului de la RAR, daca acesta vrea "reexaminare ", totala , asta implicand noxe, etc.., si toate cele , teoretic este raspunzator cu licenta pentru efectuarea ITP-ului.

De aici decurg multe altele.

Cu stima!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de raspunsuri. La mine expira pe 5 ianuarie si ma gandeam sa-l fac in perioada sarbatorilor cand o sa merg la parinti in provincie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Troy - Ai auzit tu de ceva... :study:

Lucrurile stau cam asa - cand te prezinti la o statie ITP ti se cer actele masinii. Operatorul se conecteaza la serverul rar-ului si introduce datele masinii. Se efectueaza inspectia (frane, noxe, starea masinii, dotari, pierderi de lichide etc.), se lipeste bulina rotunda pe numarul din fata al masinii si se fac poze acesteia.

Operatorul se duce din nou la calculator pentru a introduce datele pe acelasi server. Atunci poate aparea un mesaj din partea RAR care sa opreasca masina acolo pana la venirea unui echipaj mobil RAR.

Acest mesaj nu are nicio legatura cu masina ce se afla acolo, este doar o verificare a corectitudinii operatorului ITP.

Cum se alege statia ITP ce va fi verificata? Zilnic de la RAR pleaca "pe teren" cateva echipaje mobile. Cei de la centru stiu in permanenta unde se afla acele echipaje, iar controlul prin sondaj se declanseaza in momentul in care in apropierea unui astfel de echipaj se afla o statie ITP.

De regula clientul nu asteapta mai mult de 5 minute masina de la RAR.

Clientul caruia i-a expirat ITP-ul, dar se afla deja la o unitate pentru a efectua aceasta inspectie, nu este sanctionat pentru intarziere...

Sper ca am reusit sa ma fac inteles.

Modificat de V i c t o r
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, clientul NU este intr-adevar sanctionat insa nu stiu exact la ce riscuri se supune inspectorul. Probabil ca e doar faptul ca auto cu ITP expirat este de fiecare data blocata pe linie si reexaminata in prezenta RAR-ului. Poate ca doar de-asta "bombane" inspectorul. Am mai auzit ca unora li se cere "ceva" ca vezi doamne e itp-ul expirat bla bla.

De aceea am recomandat cu caldura sa faca ITP-ul inainte de expirare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am vazut un anunt mare in fata Autoklass Chitila (este pe Soseaua de Centura) - ITP la 70 ron. Si pe site-ul lor scrie acelasi lucru: http://www.autoklass-chitila.mercedes-benz.ro/content/romania/retailer-0/autoklass_center_chitila/ro/home/vans/home/services/itp.html

A facut cineva itp-ul aici?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!