Jump to content

Inspectia tehnica periodica - ITP


eradut
 Share

Postare recomandată

(...) Iar mai inainte se luase de triunghiul reflectorizant, ca nu scrie pe el CE... Pe triunghi scria Made in Germany si l-am intrebat pe zelos daca stie ca Germania este in UE. (...)

Nu are prea multa relevanta, dar nu este obligatoriu ca un produs fabricat in UE sa aiba marcajul CE :) Bineinteles mecanicul de care zici nu stia asta, dar uite asa din doua greseli, a nimerit-o pe aia buna . Adica minus x minus da cu plus :blah_:

offtopic doar de dragul discutiei si fara suparare :P

marcajul CE

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare domnilor ...sunt nou posesor de vw passat am numere rosii masina din germania stiu ca trebuie sa i fac omologare ...identificare..si ITP..EU nu vreau sa fac itp ul la RAR...din motive personale nu ca as avea o problema cu masina dar nu vreau pur si simplu .Intrebarea mea este daca sunt obligat sa fac acolo ITP -UL .MULTUMESC ANTICIPAT!

PS scuze moderatorilor daca am postat unde nu trebuia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cate stiu trebuie sa faci si ITP-ul. Daca nu-ti place RAR-ul respectiv, poti merge la oricare altul din tara asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutari. Daca se face inspectia cu doua saptamani inainte de expirare, se face dosarul de constatari, se poate reveni pentru stampila cu doua zile inainte de expirare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare domnilor ...sunt nou posesor de vw passat am numere rosii masina din germania stiu ca trebuie sa i fac omologare ...identificare..si ITP..EU nu vreau sa fac itp ul la RAR...din motive personale nu ca as avea o problema cu masina dar nu vreau pur si simplu .Intrebarea mea este daca sunt obligat sa fac acolo ITP -UL .MULTUMESC ANTICIPAT!PS scuze moderatorilor daca am postat unde nu trebuia

Din cate stiu, daca masina nu a mai fost inmatriculata in Romania, cand te duci la RAR pentru omologare/idendificare/autentificare iti face automat si ITP-ul, cel putin la mine asa a fost.

Salutari. Daca se face inspectia cu doua saptamani inainte de expirare, se face dosarul de constatari, se poate reveni pentru stampila cu doua zile inainte de expirare?

Nu. Daca te duci sa iti faci ITP-ul inainte de a expira pe talon iti trece data la care ai efectuat ITP-ul.

Caz concret: Atat la masina tatalui meu cat si la a mea ITP-ul expira la data de 21.12.2010, respectiv 13.12.2010, pe data de 11.12.2010 ne-am prezentat cu ambele masini la statia ITP, pe spatele talonului s-a trecut data de 11.12.2012.

Modificat de Tavy81
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Astazi am facut ITP-ul la Autoklass Center Chitila (pe Soseaua de Centura). Pretul pentru masina din semnatura a fost 78,12 lei. Pentru benzinare este 70 lei. Se pare ca baietii de la Mercedes au inteles ca daca vor clienti trebuie sa mai lase la pret (in reteaua Porsche este 150 ron).

Am asteptat ceva pentru ca au fost 2 clienti in fata, dar m-am uitat la un film pe ProTV, am stat la caldurica si am baut o cafeluta.

A cautat-o si in c... Serii, frane, lumini, cauciucuri, truse, bucsaraie, noxe, poze... Perfect peste tot. La noxe a facut 4 masuratori turata in draci (aparatul arata 4.300 rot./min.) si de fiecare data a iesit sub limita maxima admisa de 150. Am avut o medie de 142.

Pentru cei care stiu ca nu au probleme cu masina ii recomand.

Atentie - m-a intrebat inainte sa vada masina daca mi-am pus xenon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Victor, cine a facut testul? Cel maruntel si brunet?(are boala sa-i dea blana...) :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Era un tip la vreo 46-48 ani, subtirel cu mustata, cam pamantiu la fata (probabil din cauza ca fuma mult). :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

se leaga cumva de xenoane AF la ITP ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred. Oricum depinde de la statie la statie. Eu am trecut zilele trecute foarte usor, a zis ca totul la masina e ok, fara nicio vorba sau pila. La faruri a verificat doar daca sunt corespunzator reglate si nu orbesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal all, am facut ITP-ul la un service Fiat de pe bdul Timisoara fara SPAGA . M-au anuntat de la inceput sa nu am xenon AM ca nu trec ITP-ul. M-am dus si am cumparat un set de becuri normale si le-am montat pe masina :D.

Dupa aia au inceput sa verifice masina si am fost respins pentru racoarde de frana crapate. Schimbat racoarde de frana , platit revenire , luat ITP-ul

Durata ...8 ore :D pret 250 ron cu totul :))

Va pupa tata si :Driver: Safe

Morala : cu spaga data ieseam mai ieftin ...dar nu aflam , poate in timp , de acele furtune de frana :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se leaga cumva de xenoane AF la ITP ?

Pentru xenon AF te respinge. Mai bine iti pui inainte de a merge la ITP, becuri obisnuite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma bucur ca s-au trezit si cei de la ITP cu xenoanele astea AF. Aici depinde mult si de statia de ITP si de cat de "flamanzi" sunt angajatii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma bucur ca s-au trezit si cei de la ITP cu xenoanele astea AF.

Perfect de acord. Sunt pline drumurile de nesimtiti cu Logan, Matiz, Astra veche, Cielo, Octavia 1 (si alte asemenea, care nu au lentile/lupe la far) in fata carora ochii reactioneaza ca la flama de sudura... Ce le pasa lor de ceilalti? Trebuie sa vada bine melteanul si sa se laude ca are "xenon" de doua milioane...

Scuze de offtopic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

h4 nu orbeste

are ditamai obturatorul,plus inca un obturator in far....cel putin asa e la mine

deci 2 obturatoare pana sa bata in ochii tai

dar bine ,tu si flameu intotdeauna ati facut casa buna

becxenonh4.jpg H4

Uploaded with ImageShack.us

711276.jpg

Uploaded with ImageShack.us

46771811283059449.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Modificat de Ambivalent
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

din punctul meu de vedere, obturatorul n-are un efect prea mare in sensul de a "proteja"

Problema este oglinda farului si modul in care lumina becului este reflectata de ea. Uitati-va de curiozitate la cele cateva masini care au xenon OEM fara lupa si veti vedea ca forma oglinzii este cu totul alta

Sunt de acord cu un control mai riguros din partea autoritatilor (RAR) a luminilor de drum neomologate. Sunt multi care sunt ok, le-au reglat bine si folosesc reglajul manual atunci cand au greutate pe spate (suplinind lipsa autolevelingului) insa sunt si f multi pe care-i doare-n bajketi de toti si toate

Modificat de dudu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu O1 am trecut de ITP si de 2 ori prin RAR. Xenoane reglate bine, si date pe distanta minima din reglajul electric.

Si sa nu credeti ca nu s-au legat de ele, dar dupa verificarea lor mi-au dat drumul...luminau decent...

Asa am luat masina, nu sint adeptul xenoanelor, prefer un halogen de calitate.

Ca sint idioti pe lumea asta e alta poveste, sa nu generalizam...

Unii pun si pe proiectoarele de ceata si le tin aprinse tot timpul...

Modificat de Moog
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fratilor nu ma speriati,ca eu de abia ce mi le'am montat.Pe cuvant de cercetas ca am luat xenonu,ca apoi(in maxim 1 luna)sa imi iau si un set de faruricu lupa.In combinatia xenon+lupa scap de ITP?Nu de alta da' acus trebuie sa il fac.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar bine ,tu si flameu intotdeauna ati facut casa buna

Mi se pare absolut gratuita afirmatia, si-am sa explic si de ce:

Daca masina NU este prevazuta cu lampi cu xenon din fabrica, montajul ulterior se cheama "modificari neomologate aduse instalatiei de iluminare". Pentru ca instalatia xenon pe masina de fabrica inseamna mai mult decat 2 becuri si faruri cu lupa. Mai inseamna si un sistem de basculare automata a farurilor atunci cand masina balanseaza, asta ca sa nu le rupi ochii celor care vin din fata. Desigur, o sa imi spui: "pai da dar xenoanele pe care le-am cumparat eu sunt omologate de RAR, asa scrie pe cutie si asa mi-au zis si cei de le-au montat". Da, sunt omologate de RAR. Sunt omologate PIESELE, montajul NU. Ia du-te la RAR cu masina ta sa-ti faca reomologare pentru modificarile aduse mainii. S-ar putea sa ai surprize!

Iata deci motivul afirmatiei mele din prima propozitie, drept pentru care eu personal as cere scuze colegului Victor.

Modificat de BLiTZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de unde ai tras tu concluzia asta?unde am zis eu ca becurile mele sunt omologate,unde am pomenit ceva de RAR?

Am vrut sa zic doar ca H4 nu bate asa aiurea.Am pus masina mea langa un Polo cu XE H7 si e diferenta mare.Ale mele bat mai slab si sunt considerabil mai putin deranjante.

atat...

te-ai grabit asa tare sa sari si nici macar nu ai citit deloc,eu nu am lupe

si uite asa imi pierd din nou timpul dand explicatii ,pt ca cineva nu a considerat sa citeasca macar ce am scris inainte de a-mi raspunde

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

h4 nu orbeste

are ditamai obturatorul,plus inca un obturator in far....cel putin asa e la mine

deci 2 obturatoare pana sa bata in ochii tai

Nu ai demonstrat nimic aici... vii doar cu o parere si cateva poze care nici nu infirma nici nu confirma spusele tale.

Fa niste poze noaptea si apoi sari la scandal

dar bine ,tu si flameu intotdeauna ati facut casa buna

si uite asa imi pierd din nou timpul dand explicatii ,pt ca cineva nu a considerat sa citeasca macar ce am scris inainte de a-mi raspunde

Blitz incerca sa explice (nu numai tie) ce inseamna o instalatie xenon oem completa si ce inseamna o astfel de instalatie conform normelor de omologare... Atat

Iar replicile astea doua ti-au castigat un avertisment verbal. Incearca sa te abtii de la comentarii de acest gen si de la atacuri ieftine

Mersi

Modificat de dudu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nu dar afirmi ca H4-le tau nu orbeste etc etc. Da, de acord cu tine, l-ai pus, ai vazut ca nu orbeste si cam atat. Foarte bine!

Eu am vorbit despre OMOLOGAREA modificarilor aduse (de catre tine sau de catre proprietarul dinaintea ta, indiferent de catre cine) masinii. Iar legea in Romania (si nu numai) prevede ca orice modificare adusa instalatiilor de siguranta ale masinii trebuie supuse omologarii INDIVIDUALE. Ai facut o astfel de omologare?

LE: te rog sa citesti atent acest post inaintea celui al lui dudu.

Modificat de BLiTZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Conform legii si RAR, numai schimbarea cu xenon in far cu sau fara lupa e cum zicea si Blitz, "modificari neomologate la instalatia electrica"...

Aviz amatorilor de xenoane...cineva a ajuns in RAR sa-si recupereze talonul de la politie pe chestia asta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce mai tura -vura ..se stia de la inceput ca xenon AM nu sunt ok pe masina. PUNCT :)

Eu o sa ma agit si o sa iau unele de 4300 k (macar nu mai sunt atat de albastre):)

Va pupa tata si :Driver: Safe

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se leaga cumva de xenoane AF la ITP ?

Pentru xenon AF te respinge. Mai bine iti pui inainte de a merge la ITP, becuri obisnuite.

Pai ce faci domnul Victor, le dai idei celor pe care-i blamezi?! Adica nu sunt de acord cu voi dar va spun eu cum sa va dublati smecheria?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!