Jump to content
eradut

Inspectia tehnica periodica - ITP

Recommended Posts

Ebi

Da, pentru ca doar daca masina este mai veche de 12 ani ITP-ul se face anual.

waf

Nu era limita de 10 ani?

Lastun

Nu, limita e de 12 ani, scrie in legea 260/2017 care modifica reglementarile in domeniul ITP.

mowgly

Salutare, am nevoie de un sfat :

in 25 iulie am programare la RAR . Ideea e ca pe masina momentan am niste puscaturi de anvelope care nu prea sunt rulabile (in timpul asta nu o sa prea circul cu masina asta , am alta). 

Intrebarea este : pt RAR (ma gandesc si ITP implicit ) ar trebui sa schimb  anvelopele , sau pot trece pasul asta asa , si sa le schimb putin mai incolo ?

B51FLN

Trebuie sa ai dimensiunile trecute in carte iar DOT-ul anvelopei sa nu fie mai vechi de 12 ani, sa nu fie crapate anvelopele.

identitate78

Am un punct pe parbriz cu diametrul de 1.5-2 cm. Exista vreo indicatie clara de respingere(fisura de x cm, crapatura in zona y, etc) cand sunt probleme la parbriz sau este la latitudinea inspectorului ITP?

Mentionez ca nu pleaca vreo crapatura din acea urma(altfel l-as fi schimbat oricum).

Merci!

Bogdan.TM

Mergi linistit la ITP, nu se leaga nimeni de asa ceva.

• Upvote 1

liviu.
Posted (edited)

Dupa lege ,nu se admit defecte in raza de actiune a stergatoarelor.

Edited by liviu.
  • Like 1

identitate78

Se pare ca nu ma incadrez 😌:

D. Deficienţe privind parbrizul şi alte geamuri

1. Deficienţe parbriz autoturisme şi autovehicule cu MTMA până la 3.500 kg inclusiv. Deteriorări permise:

a) în zona de acţiune a ştergătoarelor de parbriz este permisă o singură deteriorare sau decolorare a cărei dimensiune poate fi încadrată într-un cerc imaginar cu diametrul de cel mult 10 mm.

b) în afara zonei de acţiune a ştergătoarelor de parbriz:

-o singură fisură neramificată indiferent de lungimea acesteia;

-zgârieturi indiferent de lungime ce nu sunt mai late de 5 mm;

-o deteriorare sau decolorare a cărei dimensiune poate fi încadrată într-un cerc imaginar cu diametrul de cel mult 40 mm;

-patru deteriorări sau decolorări separate ale căror dimensiuni pot fi încadrate în patru cercuri imaginare cu diametre de cel mult 10 mm.

Bogdan.TM
Posted (edited)

Te complici prea mult, mergi linistit si ai sa vezi ca primesti viza fara probleme si spaga, asta in cazul in care nu ai alte defecte.

Voi nu vedeti ce cazane primesc ITP si crezi ca se leaga cineva de voi pt. o crapatura minora.Oamenii aia se aseaza 90% pe directie, frane, noxe.

Exista posibilitatea sa fi respins doar in cazul in care alegi sa faci ITP intr-o reprezentanta auto.

Edited by Bogdan.TM

UNC

Salutare,

Expira ITP  25.04.2020 - stie cineva daca pe timpurile astea (carantina & izolare) mai sunt deschise "ITP-urile" in Bucuresti (sector 3 ideal)

Daca da, care mai sunt preturile prin piata ? Masina - Golf 6

Multumesc.

MyKe

Și mie îmi expiră pe 30. Am văzut stații cu “activitate întreruptă pe durata stării de urgență”. Cred că merg direct la RAR.

Muale

statiile sunt deschise.

cele inchise sunt o exceptie decisa de patronii respectivi.

@UNC in sect 3 nu stiu dar in Sect 2 stiu sigur una deschisa.

pret 100 lei parca.