Jump to content

Cat de fiabile sunt masinile grupului VAG?


Iulian HondaFan
 Share

Postare recomandată

  • Replies 303
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Iulian HondaFan

    51

  • Vlad MHL

    18

  • NetFlow

    17

  • rvacaru

    14

Top Posters In This Topic

Posted Images

Iulian HondaFan
iulian , ce te face sa crezi ca noi nu stiam ca NewBettle e facut in Mexic?...si apoi eu ma refeream la broscuta clasica nu la asta noua care dpmdv este un fiasco pentru VW, adica VW a punctat cu ea doar la imaginea artistica....dealtfel nici nu cred ca isi pusesera sperante in vanzari record la newbettle... si trebuie sa ma crezi ca ma refeream la masinile vandute in Europa , SUA e alta marie cu alta palarie la toate capitolele... :o

pai, sa raspund cu ceea ce spus Netflow:

daca sondajul e facut in sua poate exista un motiv pt care vw e mult sub skoda de ex. din cate stiu masinile pt sua sunt produse exclusiv in mexic... iar americanii nu au iubit niciodata masinile europene ca design
.

singurele modele produse in Mexic pentru piata americana sunt Jetta si New Beetle. aceste modele vin din exact aceeasi sursa si in europa ( productia Bora a incetat si Jetta nu se va face in Europa). Golf4 ( ca Golf 5 VAG nu a binevoit sa il introduca inca aici) vine din Brazilia cu peste 50% din compnente de provenienta europeana). toate celelate modele VW si Audi comercializate in America de Nord vin din uzinele europene ale VAG.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Third TDI model in outstandingly cost effective A6 range offers lowest tax liability and running costs in its sector

A new 2.7 TDI engine promising 41mpg economy combined with class leading tax efficiency, running costs and predicted residual values* joins the A6 Saloon range this month. Available to order now priced from £26,330 OTR, the new A6 2.7 TDI models feature the most advanced diesel engine technology available, including a unique Piezo injection system, and from next month will offer the option of adaptive four-wheel air suspension for the first time in the segment.

The new lightest in class, six-cylinder common rail 2.7 TDI unit with 180PS is essentially a downsized version of the all-new 3.0 TDI, widely regarded as one of the most supremely refined diesel units ever created and currently powering A6 and A8 saloon models. Its close relative delivers its maximum 180PS output between 3,300 and 4,250rpm and 380Nm between 1,400 and 3,300rpm, giving the A6 2.7 TDI SE with six-speed manual gearbox the potential to accelerate from rest to 62mph in 8.1 seconds and to reach a top speed of 141mph. Predictably for a TDI, this strong performance is delivered efficiently and economically, with up to 41.5mpg possible (on the combined cycle) and impressively low CO2 output of 181g/km (depending on specification).

Efficiency and performance have been maximised through the use of the latest turbocharger technology combined with a highly sophisticated common rail fuel injection system with piezo injectors. Featuring a separate high-pressure pump and rail for each row of cylinders, the system permits up to five separate amounts of fuel to be injected on each working stroke, at an injection pressure of 1600 bar, 250 bar more than with previous common rail systems. This helps to achieve the best possible fuel/air mixture and an even more efficient combustion process.

This advanced technology ensures full compliance with EU4 emissions regulations without the use of a particulate filter, and also helps the A6 2.7 TDI to benefit from a lower tax liability than any other prestige six-cylinder TDI executive saloon. According to the latest information from Emmox Carcost, this new version also offers the lowest running costs in its specific sector, and will also achieve the best value retention over 3 years or 60,000 miles.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iulian HondaFan

cam off-topic:

din 2008 VAG a anuntat ofical ca va trece pe CR exclusiv p[entru dieselele sale.

180CP din 6 cilindri si 2.7l cilindree nu mi se pare chiar asa de super. noul 2.2 al Toyota scoate tot atat din 4 cilindri si 2.2l cilindree.

presiunea de 1600bari la CR este de asemnea la nivel mediu. ultimele sisteme ( tot cu injectoare piezo) au ajuns la 1900 bari 9 motorul mai sus al toyotei). e drept ca PD-urile sunt pe la 2000-2100 bari. 5 injectii pe ciclu sunt de asemena prezente pe cateva alte noi motoare.

de asemenea suspensia adaptiva cu aer este folosita de cateva deceni de Citroen pe modelele de varf si de fo' 10 ani de Cadillac ( tare mi-e teama ca sunt si pe unele modele disponibile in Europa facand afirmatiile publicitare ale Audi un pic inexacte). e drept ca sunt suspensii mecanice la fel sau mai reusite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iulian, chiar trebuie sa comentezi tot? Eu am vrut sa arat ca VAG are dejea motoare CR. PUNCT

Daca scoteam din context numai partea de CR nu era bine. Daca am lasat o buna parte a articolului, comentezi tu pe marginea lui ...

Si daca tot suntem la capitolul fiabilitate, chiar crezi ca 2.2-ul de la Toyota este mai fiabil la aceiasi putere decit 2.7-le de la VAG? Iar VAG-ul are 2.0TDI cu 170HP, patru cilindri ...

Modificat de ender
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iulian HondaFan

sorry, mi-e greu sa ma abtin and it's kind of fun for me. mai ales ca nu stiu cat de in serios luati voi articolele respective. desigur ca stiu de TDI-ul PD de 170CP. arigato.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iulian pot sa te intreb si eu de ce pe langa honda ti-ai luat o masina nemteasca? Un Audi TurboFSI cu comenzile pe volan daca erai super multumit de Honda de ce nu ai mai luat una? :o ...nu te-am intrebat din rautate...dar faceti voi ce faceti si tot la nemti ajungeti ;)

Si acum urmeaza o intrebare de baraj. Este adevarat ca la motorul de 1,9 TDI de 130 de cai la 4000 de rotatii motorul are 145 de cai pt. ca fiecare masina este data in carte cu mai putzini cai pt ca producatorul isi ia o marja de siguranta si cum nemtzii sunt minutiosi, asa sunt toate masinile nemtesti si cand scoate mai multi cai? Am dreptate sau am inteles prost?

Modificat de cristy_snacks
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si acum urmeaza o intrebare de baraj. Este adevarat ca la motorul de 1,9 TDI de 130 de cai la 4000 de rotatii motorul are 145 de cai pt. ca fiecare masina este data in carte cu mai putzini cai pt ca producatorul isi ia o marja de siguranta si cum nemtzii sunt minutiosi, asa sunt toate masinile nemtesti si cand scoate mai multi cai? Am dreptate sau am inteles prost?

Eu zic ca nu este adevarat. Au fost masuratori ulterioare pe diferite dyno care au aratat o putere mai mare decat cea declarata, dar poti sa le incadrezi la erori de masura... Datele tehnice sunt cele reale. E drept ca unele motoare , pentru unele tari sunt cu puteri mai mici decat in altele din cazua politicii fiscale. Dar si aceste motoare sunt modificate din soft pentru o scadere de cativa cp... De exemplu sunt tari in care un motor de 98cp este taxat diferit fata de cel de 100cp si atunci se modifica softul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iulian HondaFan

masurarea puterilor motoarelor se face in conditii standard. standardele sunt cele stabilite de SAE ( Society of Automotive Engineers)pentru USA-Canada si DIN pentru Germania-Europa ( mai putin pentru UK). valorile aceluiasi motor sunt cvasi-identice atat in SAE cat si in DIN daca se face corectia din bhp ( british or brake horsepower) in CP metrici (Pferdestarke).

130 sunt 130, la roti chiar mai putini (masuratorile se fac la volant).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iulian HondaFan

inca una:

VAG rulz! ;) but only second to Honda!

Jazz, Civic, FRV si Accord domina segmentele lor in valori reziduale pe piata britanica!!! ;) :arigato: CR-V se inclina doar in fata arhirivalului sau japonez RAV4. Ba chiar modelele cele mai scumpe ale Honda intra pe locuri mai mult decat onorabile si comparativ cu masini din segmente premium.

http://www.hondauk-media.co.uk/protected/r...06/39790hon.htm

de notat ca Lexus IS isi bate la acest aspect concurenta teutonica. :D

calitatea japoneza este recunoscuta si apreciata. Honda si Toyota incep sa devina din ce in ce mai mult cosmarul teutonilor :scratch: . asa cum se prefigureaza si de studiile de fiabilitate de pe pietele Europei continentale pare sa fie numai o chestiune de timp pana cand aceleasi valori reziduale se vor intalni si acolo. :D

mentiune speciala si pentru masinile VAG care fac o figura frumoasa, dar raman pe locul2. :Driver: singurul castigator al VAG este A3 :D ;)

this made my day! ;) :band:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stii ce am impresia ...ca englezii nu prea au la suflet pe nemti si nici masinile lor...recunosc ca japonezele sunt bune...dar nu atat de bune incat sa fie ridicate in slavi :P e o parere proprie si personala

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stii ce am impresia ...ca englezii nu prea au la suflet pe nemti si nici masinile lor...recunosc ca japonezele sunt bune...dar nu atat de bune incat sa fie ridicate in slavi :) e o parere proprie si personala

Subscriu... nu as da o masina germana pe una japoneza. Poate doar pe Subaru sau Toyota (in unele conditii)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Iulian HondaFan

cine zicea ca JD Power e neimportant si ca situarea pe locuri codase a VW-Audi nu e relevanta? cine zicea ca VW nu are probleme de calitate comparativ cu Toyota, Honda, Mazda?

take this :P :

Bernhard has declared that product quality is his top priority. Within less than three years, Bernhard wants VW to be in the top one-third of quality rankings such as J.D. Power and Associates' vehicle dependability survey.

In Germany, VW ranked 20th out of 27 nameplates in last year's J.D. Power and Associates' Customer Satisfaction Index Study. The study measures overall ownership satisfaction of two-year-old vehicles in Germany. VW also ranked 34th out of 37 brands in both of last year's J.D. Power and Associates Vehicle Dependability and Initial Quality studies in the US.

Bernhard recently delayed the launch of the Eos coupe cabriolet because of quality issues with the car's retractable hardtop.

http://www.autonews.com/apps/pbcs.dll/arti...03/ANE/60330069

:P :P :P

cred ca nu mai trebuie sa spun cine e Wolfgang Bernhard... :P

Modificat de Iulian HondaFan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe mine ma deranjeaza ca este diferenta prea mare intre Vw, Skoda si Audi in aceste topuri.. in conditiile in care impart aceleasi piese. Intervine factorul subiectiv prea mult...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iulian, eu nu ziceam... ;)

Asta e o mic tertiplu gazetaresc. Evident ca cei de sus de la VW sunt ingrijorati de fiabilitatea masinilor, de asemea, este clar ca sunt luate in considerare toate studiile, inclusiv JDPower. Insa cei care au scris articolul au accentuat voit cea mai proasta clasare a VW din toate topurile de acest gen, in scopul obtinerii unei mici stiri de senzatie. JDPower nu cred sa conteze mai mult decat oricare din testele concurente, este doar o parere

De exemplu, in testele britanice, VW este aproape de medie dar numai la cateva procente (sub 10) de Toyota.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iulian HondaFan

VW nu sta asa de bine nici in UK. Skoda este singura marca VAG care sta bine. la paginile 4, 5, 9 sunt studiile de fiabilitate/satisfactia clientului din UK. de fapt nici in cele germane VW nu este pozitionat decat mediocru, dar Audi sta mult mai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Mr julian........am urmarit ridicarea matale in slavi a galbejitzilor de asiatici si cu mashinutzele lor de unica intrebuintzare. fii atent aici : am un passat 19 , 1z din '96 fost taxi germania ...intrat in tara din 2001 cu o kila de km si merge super.am schimbat la el doar consumabile ,recent am pus un tester pe el si am reglat cantitatea de carburant injectata.arata-mi daca esti amabil o honda sau toyota care se mandreste cu asea ceva. mentionez ca scot un 5% lejer afara si nu trancane mai nimic .trebuie sa spun ca am grija de ea si regimul de condus e adecvat (zic eu) schimb la 2300-2500 .inafara unui limp mode slabutz nu am de ce ma plange.are 10 ani ...merge brici si tare asi vrea sa vad o kinezarie mai fiabila ca traktorashul meu:) la anii lui.am vrut sa o skimb si nu ma indur.apropos de americani(sorry de off topic) am muncit cu 2 yankei un an de zile si sunt o natie de ignoranti si de brainwashed ceva de speriat.naspa daca e molipsitor:)) c ya later!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Recomand un warning pt mesajul de mai sus.

Ce primesc daca iti arat 20 de Toyota Carina de varsta superbei tale masini VAG si care au toate peste 300k km ?

Pot sa iti enumar chiar si niste coreene de varsta tractorasului tau, la fel de fiabile si fara probleme la 200k km (si care au costat jumatate cand au fost noi).

Eu credeam ca pasionatii de masini stiu ca japonezele adevarate (made in japan) sunt printre cele mai fiabile masini din lume (nici vorba de unica intrebuintare), dar se pare ca m-am inselat :D

PS: A aparut noua statistica ADAC cu pene pe autostrada. Cica 2005 a fost jale, a batut anii precedenti. Tot mai rable sunt masinile :D

Modificat de rvacaru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar fi bine ca un moderator sa faca putina curatenie pe aici. Iulian ar face bine sa ramana in sfera mizera a forumurilor obscure in care delireaza de cativa anisori impotriva VAG. Aici este un forum serios, nu e cazul sa apara flame-uri juvenile cu japoneze vs nemtesti. Astea sunt pentru copiii ce se rasfata pe alte forumuri carora nu merita sa le pronunt numele.

Daca tot a venit vorba de masinile japoneze, intretinerea lor in Romania este f.f. scumpa. Mitul Toyotei indestructibile este doar un mit, intretinerea curenta a unei toyote mai vechi de 5 ani este extrem de costisitoare, la care se adauga timpi mari pentru gasirea de piese de schimb. Asta este un topic despre fiabilitatea masinilor din grupul vag nu despre CR vs Tdi PD si cati cai putere dezvolta fiecare. Motoarele diesel de la VAG sunt recunoscute pentru fiabilitatea lor, nu este cazul sa o coboram pana la mintea unui baiat cu Honda care vine si spune ca masina lui e cea mai buna. Bravo sa te bucuri de ea, dar in alta parte. :D

Scuze, nu m-am putut abtine dar flacaii de genul lui Iulian daca vor sa posteze aici ar trebui sa se maturizeze, asta nu e un forum pentru japoneze rulez vag sucks.

http://biz.hotnews.ro/articol_47690-Volksw...0-in-Europa.htm

Modificat de marius007
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mii de scuze, dar ce legatura are linkul de pe hotnews cu fiabiliatea VAG? Mersi :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Simplu. Vanzarile VAG au crescut, pe o piata matura cum este cea europeana, deoarece clientela are incredere in caliatea si fiabilitatea acestor produse. Fiabilitatea cantreste foarte mult pentru consumatorul european. Masinile produsele de VAG si-au dovedit fiabiliatea in timp si de aceea sunt preferate de multi. Daca nu ar fi vorba de fiabilitate toti ar lua Renault de exemplu, acesta oferind mai multe dotari la bani mai putini. Insa cu toate acestea vanzarile Renault se prabusesc in Europa in timp ce Vag-ul creste semnificativ. Poate din cauza ca europenii nu au forumuri de asemnea caliatate ca cele romanesti unde multi sunt indrumati sa cumpere opel sau chiar fiat in favoarea VW, (am citit cateva asemena discutii in care acest Iulianhondafan se chinuia alaturi de alti cativa sa arunce o lumina cat mai proasta asupra grupului vag). Oricum nu-i ia nimeni in serios, dovada sunt cresterile de vanzari ale VAG reflectate in articolul de pe hotnews. Acum ai inteles?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Esti cam orbit de VAG. Si e pacat. Am mai scris eu pe aici, un om "deschis" stie sa se uite si in curtea vecinului si sa invete de la el.

Tocmai, se stie ca VAG au probleme, in TUV Qualitaet Report i-a batut Opel de la distanta... G5 va fi inlocuit extrem de repede, recalculeaza preturi, mai umbla la furnizori de piese, etc.

Eu nu zic ca sunt masini rele, dar sa nu aruncam cu noroi in ceilalti, pentru ca au si ei exemplare cel putin la fel de fiabile, daca nu chiar mai bune :)

Modificat de rvacaru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salutare,

in majoritatea clasamentelor. VW se situeaza mult sub Skoda si Audi, dpdv fiabilitate. ce stiti despre noul Passat (B6), continua "traditia" VW, sau a inceput sa se apropie de mentionatele alte marci ale grupului VAG?

sau e inca prea devreme inca pentru evaluarea fiabilitatii noului Passat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!