Jump to content

Cat de fiabile sunt masinile grupului VAG?


Iulian HondaFan
 Share

Postare recomandată

@marius007 nu iau apararea lui iulian insa el priveste lucrurile din punctul lui de vedere , acolo unde e el sunt cu totul altele posibilitatile de intretinere ale unei japoneze , chiar se fabrica in acea tara aceste masini , VAG este reprezentat in USA de AUDI si VW insa nu foarte agresiv precum Honda , trendul psihologic al americanilor este ca japii fac masini ieftine si bune , oricum americanii nu sunt atat de exigenti precum europenii , daca el este impotriva VAG nu ne deranjeaza , am vazut unii supermultumiti de PEJO , asta e fiecare cu ce-i place insa per global este evident ca in categoria masinilor si marcilor populare VW, SKODA, SEAT sunt masini care de multe ori sunt luate ca etalon pentru categoria sau clasa din care fac parte asa ca eu cred ca s-a spus totul cu asta...multi tipa ca motoarele TDI PD nu sunt bune....asa e , din cauza ca nu sunt bune fac legea si lumea le cumpara...cat despre japoneze ...au si ele atuurile lor insa se pare ca inca nu au reusit prea mult sa ne convinga cat sunt de bune...subliniez faptul ca japonezele sunt duse prea mult catre un produs de larg consum si sunt considerate pur si simplu un mijloc de locomotie pe cand VAG fac masini care fac apel la pasiune , istorie , traditie... sa fabrici un Golf dureaza mult mai mult decat un Megane , in produsul finit se vede treaba asta, este no.1 in clasa lui la mai toate capitolele...poate ca daca s-ar fabrica in 20 de ore precum Megane si altele nu ar mai fi aceeasi masina la care sa se vada grija pentru detaliu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 303
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Iulian HondaFan

    51

  • Vlad MHL

    18

  • NetFlow

    17

  • rvacaru

    14

Top Posters In This Topic

Posted Images

Mr julian........am urmarit ridicarea matale in slavi a galbejitzilor de asiatici si cu mashinutzele lor de unica intrebuintzare.

Cred ca nu ai inteles care este nivelul discutiilor care se doreste aici. Warning si vacanta 5 zile.

Iulian ar face bine sa ramana in sfera mizera a forumurilor obscure in care delireaza de cativa anisori impotriva VAG.

Motoarele diesel de la VAG sunt recunoscute pentru fiabilitatea lor, nu este cazul sa o coboram pana la mintea unui baiat cu Honda care vine si spune ca masina lui e cea mai buna.

Scuze, nu m-am putut abtine dar flacaii de genul lui Iulian daca vor sa posteze aici ar trebui sa se maturizeze, asta nu e un forum pentru japoneze rulez vag sucks.

Atac la persoana. Warning + vacanta 3 zile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU tin sa le iau apararea celor 2 sanctionati dar totusi cred ca au fost la limita maxima suparioara a bunului simt , daca i-a facut pe asiatici in felul respectiv nu cred ca este o jignire pentru ca aia e culoarea lor , eu unul nu m-as simti jignit daca ma face careva albicios , in fond negri sunt negri , albii albi , etc , o jignire e sa-l faci cioara sau pe albi nu stiu cum , vedeti aici e ceva ca faza aia cu tiganii , se supara ca sunt tigani sau ca le zici tigani , pai ce e o jignire sa fii basc (spania) , flamand sau eu mai stiu ce?....cat despre faptul ca masinile japoneze sunt "de unica folosinta" este foarte adevarat in comparatie cu cele europene , am avut un profesor de motoare care a stat 5 ani la Toyota si spunea ca in caietul de sarcini al unei masini era mentionat ca acea masina trebuia sa tina 100k km , apoi putea sa se strice pentru ca oricum era schimbata total ca orice alt bun de larg consum , optica europenilor fiind alta , deci nu cred ca a fost jignitor @raduiasi ci doar a folosit un limbaj mai colorat si mai patimas dar repet consider ca s-a incadrat in limita bunului simt e drept ca nu eu sunt cel care decide asta dar am dreptul sa ma exprim ca parere...

e adevarat ca @marius007 a fost un pic cam dur dar a raspuns oarecum stilului folosit de iulian asa ca s-au echilibrat corespunzator unul cu altul insa ce e drept au depasit un pic limita , cred ca o atentionare era suficienta daca dialogul lor nu s-a inflamat mai tare ....

Repet e parerea mea si nu sunt eu cel care decide insa nu suntem niste domnisoare sensibile , ce-i drept trebuie sa ne respectam intre noi si sa avem o conduita decenta , nu in sensul mosnegesc dar nici sa fim ca pe stadion pentru ca avem o muza mai rafinata decat fotbalul si anume automobilele... :)) :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zorro Classic

Masinile asiatice au ajuns si ele la maturitate si asta se simte din plin! Chiar daca europenii se lauda ca ei au inventat masina ar fi bine sa puna osu' la treaba si sa tina pasul cu ei, ca-i pacat de firma!

Am avut ocazia sa merg cu o Toyota Corrola si am fost placut surprins. Este o masina care nu se rusineaza in fata noilor VAG-uri.

Bine-nteles, este vorba si de traditie, si de snobism, si de fanatism, si de "spiritul de casta", ca doar suntem europeni! Totusi, cum a spus-o si rvacaru (si stiu ca stie ce zice, ca-i aproape de surse), nemtii s-au cam lasat pe tanjeala. Stiu ca pot sa faca masini bune si asta ii multumeste.

Totusi ma bucura ca s-au mai trezit si parca incep din nou sa fericeasca lumea. Noile motoare de la VAG par interesante si au potential.

Oricum, inca se simte puterea celor de la VAG pe piata, chiar daca statisticile spun altceva. Doar de curiozitate, cati din cei care nu au masina germana in Germania nu o au din considerente de calitate? Sunt si exceptii (Toyota Prius ar fi una), dar multi nu au masini germane bune din cauza ca-si permit doar masini ieftine. Sa nu-mi spuna cineva ca Logan se vinde in Germania datorita caliatilor ei! Sorry, dar in toate reclamele Germane apareau batranei sau nemti cu nume de genul Abdul, Gheorghe sau Ivan...

Si cand nu ajungi la struguri, asa de acrii sunt... Pentru mine Audi Q7 asa de urata si de proasta este de nu va puteti inchipui!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt de acord doar in parte cu tine , in segmentul de mijloc ai dreptate japii sunt poate chiar mai buni decat europenii cu toate ca acele sondaje se fac la masini mai noi , pana in 5 ani , cate japoneze mai circula din alea peste 5 ani , sa iti reamintesc ca strazile sunt pline de broscute , golf , polo ,2cv etc. cate japoneze de aceeasi varsta ai vazut pe strada ?.....iti raspund eu :niciuna asa ca europenii au tot dreptul sa considere ca stiu sa faca masini mai bune decat altii , nu zic ca japonezii nu ar fi in stare sa faca masini durabile dar filosofia lor in constructia de masini e alta si nu prea se adapteaza cu spiritul nostru european... niciodata un Lexus nu va fi ca un Mercedes , inclusiv in japonia Mercedes, BMW, AUDI sunt privite cu respect de oricine si niciodata un Lexus , Infinity si altele care la ei sunt elita nu se vor ridica la nivelul Made in Germany , e adevarat ca depinde si cat timp se vor mai fabrica doar in D , ca deja se fabrica si in Austria , nu mai vorbesc de SUA....

sa raspunzi sincer , ce ti-ai lua?......o Toyota sau un VW? :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea e ca in ultimii ani s-au atenuat multe diferente la masinile din aceeasi clasa......Toate marcile se bazeaza pe piese livrate de producatori care de multe ori livreaza aceleasi componente cu aceleasi tehnologii la mai multe marci.

Mai trebuie spus ca pt. o anumita componenta exista luat in calcul un nr. de ore de functionare. In mod normal nu cred ca sunt diferente notabile la acest aspect intre marci. Si la caroserii s-au facut progrese mari de catre toti (cam toate au protectie anticoroziva de ex......)

Ce face diferenta insa acum? cred ca mai mult partea de organizare, proceduri de control, autocontrol, locatie asamblare .....ceea ce noi numim de multe ori "calitate" (desi in teorie sunt alte aspecte).

Alte diferente mai apar la tehnologia motoarelor.....de ex. la disel: TDi, HDI (CR)..... iar fiabilitatea la acest capitol e mult intretinuta de reclama, traditie.......Exista insa diferente la acest capitol.

Despre cazul particular VAG.......deocamdata inca stau bine (adica reclama are inca acoperire in realitate). Spun asta pt. ca in ultimii ani s-au extins mult mai ales in Europa de Est. de ex. Skoda va asambla in curand prin Rusia......Desi tehnologiile si organizarea este germana, toutusi implementarea va fi afectata de impactul "cultural" .......

Modificat de abogdan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zorro Classic

Normal ca VAG! Desi imi plac si "caprele vecinului" nu vreau sa sar gardul la ele!

Oricum traditiile raman traditii, masinile VAG si-au demonstrat fiabiliatea in timp. Exemplele cu "am vazut eu 3 Toyote care au 300K" vin cu replica "aproape toate VAG duc 300K".

Marketingul este un factor cheie in succesul marcilor estice. Dar eu prefer sa nu ma las ametit de orice zoom-zoom si sa-mi iau o masina serioasa. Iar masinile serioase se fac inca de nemti (chiar daca astia sunt in Cehia, Romania sau America de Sud) dupa cum vrau sa beau un vin francez, sa utilizez un calculator taiwanez, si sa am un mobil finlandez, sa am un ceas elvetian si o nevasta romanca. Personal ma dau in laturi sa am un fierbator de oua, un mobil, o ascutitoare si o masina de aceiasi marca!

Si apropo de tara de ansamblare: una este sa ansambleze rusii Dacia Logan si alta un VAG. Macar la a doua au de unde sa piarda din calitate....

Modificat de Zorro Classic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si apropo de tara de ansamblare: una este sa ansambleze rusii Dacia Logan si alta un VAG. Macar la a doua au de unde sa piarda din calitate....

Corect. Eu doar vroiam sa zic ca exista totusi "o pierdere" comparativ cu o locatie vestica. S-ar putea ca pretul sa scada suficient de mult ca sa merite si acea pierdere...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...
  • Administrator

Apropo de fiabilitatea masinilor din grupul Vag , acasa la ele , in DE . Adac este echivalentul Acr la noi , iar revista este din decembrie 2006 .

post-7729-1167828247_thumb.jpg

post-7729-1167828260_thumb.jpg

post-7729-1167828269_thumb.jpg

post-7729-1167828277_thumb.jpg

post-7729-1167828285_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sincer nu am inteles nimic de acolo. Explica si la noi pls.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Haha, le-ai scanat. Super, eu am tot amanat... interesant.. e un fel de JDPower-Multumire clienti, facut de nemti. Rezultatele sunt cele "normale" :Driver: Se pare ca userul de VW plateste, primeste si apoi e cam nemultumit de ce a primit :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles. Nasol pt VW. Cam multi nemultumiti vad. Daca si KIA a ajuns sa fie mult peste VW.. atunci e nasol rau. :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mie mi se pare aceeasi ciorba ca si JD Power. Adica in cadrul aceluiasi grup auto lumea este MULT mai multumita de Skoda decat de Audi Si VW precum posesorii de Citroen sunt MULT mai multumiti decat de Pejo. E un pic aiurea concluzia asta intrucat e greu de explicat.

raman 2 concluzii certe care se pot trage din aceste clasamente (comparate cu altele):

1. nu se poate face nicio ierarhie obiectiva intre constructorii europeni si nici in cadrul fiecarui grup in parte. adica nu poti spune ca un citroen e diferit de un pejo si ca o skoda e diferita de un VW. de asemenea nu poti sa spui unde se afla VW fata de OPel si fata de Renault (de ex) pt ca aceste ierarhii se schimba de la un studiu la altul

2. singurul lucru consecvent (in toate studiile ) este ca japonezii raman pe primul loc in satisfactia consumatorilor europeni indiferent de cine intocmeste clasamentele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si punctul 2 trebuie sa ne puna pe toti pe ganduri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

@ godaro

Cu punctul 2 sunt total de acord fara nicio ezitare dar la 1 ... ntttt . Nu-i un clasament ci pur si simplu perceptia ( pur subiectiva ) a posesorului de masina marca respectiva apropo de raportul pret - calitate , sau ce primesti pentru cat platesti. Nu cred ca nemtii , recunoscuti pentru " patriotismul " lor in ceea ce priveste masinile fabricate in tara lor pot fi acuzati de ceva . Bmw este undeva in prima treime , la fel Skoda , Audi si Opel. Vw este la coada , la fel si Smart . Daca pentru Smart era de asteptat , din cauza diverselor probleme majore ale masinilor ( asta a fost cauza pentru care Mercedes s-a retras de la fabricarea lor , ramanand totul doar pe umerii celor de la Swatch ) , nu inteleg ce li se reproseaza celor de la Vw . Si culmea , desi sunt nemultumiti cumpara in continuare la greu Vw . Logica ? Care-i adevarul ? Unde-i greseala ?:Driver: :lol:

Le : Imi pare rau ca scanarile s-au atasat invers ( de la cap la coada ).

Modificat de aryes13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

avand in vedere ca pe audi dai cel putin dublu decat pe o skoda, iar vw costa cam o data si jumatate, e normal ca cei care platesc pretul pe marci cu pretentii de premium sa astepte mai mult de la ele. ca nu se intampla asta de multe ori e o mare problema. dar nici sa spui ca skoda e o masina mai buna decat vw sau audi nu se face, pentru ca nu e adevarat.

iar faptul ca un membru care nu detine nici macar o masina vag vine si vorbeste despre fiabilitatea masinilor din grupul vag mi se pare fara credibilitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti dai seama ca multi cu reno si pejo intra aici sa mai vada una alta, de cele mai multe ori probleme, pt orgoliul lor. Fiecare gandeste cum vrea, insa e clar ca unii au impresia ca vw e mai scump si nu merita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, stiu, pentru ca am citit mai multe forumuri, si se lauda pe acolo cu problemele pe care le au posesorii de vag. nu ma refer specific la posesorii de peugeot, dar cam toti fac acelasi lucru. la noi pe forum inca n-am vazut asta, si e un lucru de laudat.

orice masina, indiferent de marca, are defecte, unele din fabricatie, altele din cauza materialelor folosite. intr-adevar, skoda are probabil cel mai bun raport pret - fiabilitate din grupul vag, asta pentru ca modelele skoda sunt cele mai ieftine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am zis "reno" si "pejo" la modul general. Ma refer la masini ieftine cu pretentii de masini "premium" (in visul lor normal). Nici eu nu vazut sa se bucure cineva pe aici de problemele celer de la reno de ex. .insa invers am vazut. Asta e. dupa facultati :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

@ CristiN

Nicaieri in articolul respectiv nu scrie ca o masina e mai buna ca alta . Ci doar ca posesorii de masina X sunt mai multumiti de masina lor ( si de serviciile oferite in service apoi ) decat posesorii de masina Y . Cat despre posesorul sau ne de masina Vag .... :D no comment .

@ NetFlow . :D Lasa-i sa ramana cu orgoliul lor si-atat . Daca ar fi inteligenti nu i-ar incalzi cu nimic faptul ca unii sunt mai nemultumiti decat altii . Pe mine unul nu ma incalzeste cu nimic faptul ca posesorii de Logan au mai multe probleme ca mine . :D Fiecare cu problemele lui ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nici ei nu cred ca se gandesc ca marcile alea ar avea macar pretentii de premium. a credea ca o masina populara e premium.... ma rog, poate doar citroen, cu designul extravagant afisat, gen c6, sa mai aiba aspiratii la premium, dar doar ca si design.

oricum, ma indoiesc ca fiabilitatea masinilor japoneze este chiar asa de ridicata... n-am avut experiente cu nici una, dar nu prea cred eu in povesti.

haideti sa lasam clasamentele facute de altii, adica de reviste auto, care stim foarte bine ca pot fi usor influentati. cred ca putem judeca si singuri daca masina pe care o avem e fiabila sau nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intrevad o mica frustrare in aceasta iesire in decor ? :D

pana una alta VW e in coada clasamentului la ei acasa si tocmai asta arat: ca nu e corect

dar voi tineti-o p'a voastra

Modificat de godaro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Japonezele sunt fiabile.. insa nu va ganditi ca alea nu se strica in veci. Au acelasi probleme mici ca orice masina. Cu un comutator, cu zgomote in masina. La fel de des pica bucsele si pivotii.

Stau foarte bine insa la motoare si transmisii. Asta partial ca nu au motoare turbo (in beneral) si alea pe care le au sunt recente facute cu piese bune sa nu greseasca din prima. Cum e si normal.

Cu toata fiabiliatea lor eu nu as cumpara in veci una. Nu urmaresc asta la o masina personala. Factorul "fun" si "placere" mi se pare mai important. Multi or sa zica ca si o mazda e fun.. mie insa nu mi se pare.

La o masina de firma as cumpara numai japoneze daca as avea bani.. insa la ce pret sunt.. iar stau si ma gandesc daca merita. Asa ca mai bine cumpar skoda sau logan :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

off topic: da, sunt frustrat ca nu am peugeot, acum imi duc masina la remat si trec pe peugeot.

hai sa terminam cu off topicul, eu cel putin am incheiat discutiile in afara subiectului.

cand discutam cat de fiabile sunt masinile grupului vag, trebuie sa facem comparatii. de aici pana la aberatii e doar un pas.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intrevad o mica frustrare in aceasta iesire in decor ? :D

pana una alta VW e in coada clasamentului la ei acasa si tocmai asta arat: ca nu e corect

dar voi tineti-o p'a voastra

Ala e un top cat de multumiti sunt clienti. Ce legatura are cum mine? Eu sunt foarte multumit. Chiar nu inteleg ce imi zice mie acel top? Ca eu sunt prost si de fapt nu trebuia sa fiu multumit sau ce? Ca e loc de mai bine? DA este loc. Ca VW incearca sa reduca din costuri si asta se vede? DA. Insa toti fac asta. Ma refer la europeni. Si BMW si Merc. La reno si pejo probabil nu mai au de unde sa scada.. chiar am vazut o creste la ei foarte bine. Cat am bani de masina buna insa nu o sa cumpar reno sau pejo. ( fara suparare, repet, e parerea mea)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!