Jump to content

Golf 6 - Configurare/Achizitie


X-Ecutor
 Share

Postare recomandată

Bravo Andrei. :icon_thumright: Eu nu m-am gandit sa dau search pe youtoube. Se vede cum incepe melodia fara s-o caute manual, este gasita automat de aparat.

Modificat de psyk3
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 1,8k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • mandelu

    191

  • YEP

    87

  • TDR

    73

  • The_Ego

    66

ieri cand am intrat eu ziceau ca nu merge ca updateaza ceva. probabil ca nu au terminat de updatat si pt g6 si decat sa blocheze tot configuratorul, au zis sa il scoata temporar de acolo.

in week-end s-a schimbat sistemul intern It al porsche romania

acum totul este functional

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RCD 510 are slot SD, este acela din partea de jos.Puteti vedea mai multe detalii cum functioneaza.

Bun filmuletz. RCD 510 este in momentul de fata obligatoriu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este. Eu ma enervez numai cand ma gandesc...fiindca mi-am impus o limita superioara ca buget, nu mi-am luat pachetul de iarna si RCD 510. Poate daca luam si optionalele astea dupa aia ma ofticam ca nu am luat suspensia adaptiva sau altceava si asa mai departe . Asa e cand iti iei masina noua...vrei sa fie cat mai "full" dar mai conteaza si banii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe RNS are un sistem foarte intuitiv de reglare a balantei audio. Cel putin asta cred ca se regleaza in film pe la 1:01

Exista cumva si pe RCD 510 aceasta optiune?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cei interesati de Xenon, acesta va fi disponibil pe Golf VI abia din luna noiembrie a anului viitor... cam lunga asteptare ^_^

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai informatii sigure? e chiar nasol pt cine isi dorea. nu renuntasem cu totul la idee.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu cateva intrebari legate de configurarea unui Golf VI. Poate ma ajutati voi, ca mie nu imi sunt clare anumite lucruri:

  1. RNS 310 - Am citit o stire Informatii auto care zice ca Golf VI introduce acest sistem. Dar din pacate nu il vand pe lista de configurare.
  2. Roata de rezerva este standard pe orice echipare? Pentru ca pe configurator, din nou, nu apare.
  3. Se pot comanda anvelope de iarna, nu cele All Season? Si daca da, se poate renunta la cele de vara si masina sa vina direct echipata cu cele de iarna.
  4. Uitandu-ma la pozele de pe configurator (atat Romania cat si Germania) am observat ca pe Confortline nu apar farurile de ceata, desi ele apar ca fiind standard. E vreo explicatie?
  5. Sa inteleg ca daca vreau sa comand "Volan multifunctional din piele" dar fara comenzi DSG, pe o masina cu cutie DSG nu se poate?
  6. Tapiteria Alcantara de pe Highline contine si piele intoarsa, sau e doar stofa?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incerc sa-ti raspund doar la ce stiu sigur

2. Roata de rezerva de dimensiuni reduse este standard pe orice echipare.

3. Anvelopele all season sunt optionale. Masina vine cu anvelope de vara.

5. Se poate, dar nu o sa ai padele pentru schimbatul vitezelor. Masina din semnatura (HL si DSG asa e configurata standard - fara padele)

6. Sezutul si spatatul scaunului (interior) - piele intoarsa, restul stofa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari tuturor,

Sunt hotarat sa-mi dau comanda pentru un Golf 6, dar am 2 probleme:

1. Am un buget limitat de 18.000 E

2. Momentan am ales motorizarea de 1.4 TSI 122 cp, 6 rapoarte, dar nu sunt sigur.

Stie cineva ce discount as putea obtine, si mai ales la ce dealer as putea merge,ca poate o dotez mai bine.

Cert e ca va fii echiparea Comfortline +

ESP,

Pachet lumini si vizibilitate 2

RCD 310 ( sau poate 510, dar e diferenta mare :) )

Pachet piele (volan, schimbator si frana de mana)

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In privintza CULORILOR..... ceva pareri nu ar strica ...eu unul sunt blocat la acest capitol.....vroiam reflex silver metallic , dar am vazut si albastru ala deschis care imi place .....din ce masina am eu stiu ca gri-ul metalizat e antijeg in rest sunt dea dreptul blocat...de ex. cum se comporta culorile inchise ?...etc!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca orice culoare inchisa se comporta. respectiv in bucuresti, acum o speli peste juma de zi deja se vede praful. eu unul nu mai iau culoare inchisa cat oi trai in orasul asta. daca as avea garaj sau casa mai la departare de poluarea asta uriasa, s-ar merita. nu stiu cum e la voi in Vatra Dornei insa. poate e mai putina poluare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am Golf 5 negru si credeti-ma ca nu-mi mai trebuie acesta culoare pana nu ajungem sa avem starzi curate ca in Germania, adica NICIODATA !! Culoarea neagra este frumoasa prima zi dupa spalare, a doua zi deja iti pare rau dupa banii dati pe spalare !! :))

"ALB" este singura culoare care da bine pe Golf 6 si care tine la jegul din Bucuresti si nu numai !!

post-3973-1227953191_thumb.jpg

post-3973-1227953200_thumb.jpg

post-3973-1227953222_thumb.jpg

post-3973-1227953245_thumb.jpg

post-3973-1227953258_thumb.jpg

post-3973-1227953270_thumb.jpg

post-3973-1227953292_thumb.jpg

post-3973-1227953312_thumb.jpg

post-3973-1227953325_thumb.jpg

post-3973-1227953340_thumb.jpg

post-3973-1227953352_thumb.jpg

post-3973-1227953363_thumb.jpg

post-3973-1227953423_thumb.jpg

post-3973-1227953438_thumb.jpg

post-3973-1227953450_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari psyk3, m-ai uns pe suflet cu ce ai spus. Eu tot alb am comandat si ma bucur ca: 1. cred ca da cel mai bine pe masina si o face mai agresiva (parere personala); 2. am economisit banii de volpsea metalizata cea ce nu e de neglijat.

Singura "nedreptate" e ca ne-am nimerit sa luam masini albe in perioada "manelistica" in care orice ics 5, chiu 7, sau alt benveu sunt comandate albe ca asa e la moda. Asta e...eu nu am luat deloc in calcul moda cand am ales culoarea

LE. rog membrii forumului care detin marcile respective de masini pe culoarea alba sa nu se simta jigniti, ma refeream la o categorie de posesori pe care o stim bine cu totii si care cred ca nu face parte din comunitatea noastra.

Modificat de iepumare
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@04joy cum vrei cu banii aia daca cheala e mai scumpa ??? le ce discount te astepti la golf model f nou ???? iti spun eu numai cu relatii f f mari poti obtine un maxim de 5%; dar asta sa ti faci o referinta tu daca iei 3% sa zici merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari psyk3, m-ai uns pe suflet cu ce ai spus. Eu tot alb am comandat si ma bucur ca: 1. cred ca da cel mai bine pe masina si o face mai agresiva (parere personala); 2. am economisit banii de volpsea metalizata cea ce nu e de neglijat.

Singura "nedreptate" e ca ne-am nimerit sa luam masini albe in perioada "manelistica" in care orice ics 5, chiu 7, sau alt benveu sunt comandate albe ca asa e la moda. Asta e...eu nu am luat deloc in calcul moda cand am ales culoarea

LE. rog membrii forumului care detin marcile respective de masini pe culoarea alba sa nu se simta jigniti, ma refeream la o categorie de posesori pe care o stim bine cu totii si care cred ca nu face parte din comunitatea noastra.

Am avut ocazia sa observ 2 Golf 4 cu vechime cam de 6 ani , una alba si una argintiu metalizat...pot sa va spun ca dupa anii astia cea alba arata a masina de imigrant marocan (in Italia...) :P ....aiurea de tot albul vechi , se vad multe ciobituri , e matuita , arata mult mai veche decat este....cea argintie arata chiar bine .....deci eu unul la alb zic pass....pe de alta parte nu sunt de acord ca albul se comporta bine la jegul din orasele Romaniei...e de ajuns de ex. iarna, cand e cald , sa iesi cu ea din spalatorie ca ti-o faci ca lumea de la lutul de pe strazi (la fel si praful se vede ,cred , ca pe masinile negre...)....un kk de pasare pe albul asta se vede de la 1 km :) ...

Am fost azi din nou la reprezentantza si pot sa spun ca eu unul am 2 culori din care sa aleg :reflex silver metallic si shark blue......shark blue ii da un aer mai neconformist si chiar tineresc....reflex silver metallic e un pic prea serioasa pt dimensiunile masinii (....se potriveste mai bine pe Audi A4) ...parerea mea ca la ambele culori sunt obligatorii jantele de 17" altfel arata un pic cam modest.....

aaaa...era sa uit.....o sa fitzi surprinsi (sau poate nu..) de catzi manelisti imbecili o sa-si cumpere VW Golf 6....no comment! :Driver:

Modificat de dios
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am observat ca au aparut niste chestii noi in configuratorul de pe site: una e REAR PARK ASSIST, presupun ca nu se poate comanda decat cu navigatie ceva (asa e la tiguan am vazut). nu mi-e foarte clar ce reprezinta. si inca o optiune care e cu -590 euro. nu pricep, cum adica cu -? adica e o reducere? nu prea am priceput care e treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@04joy cum vrei cu banii aia daca cheala e mai scumpa ??? le ce discount te astepti la golf model f nou ???? iti spun eu numai cu relatii f f mari poti obtine un maxim de 5%; dar asta sa ti faci o referinta tu daca iei 3% sa zici merci

Pretul este dat estimativ, la 18000 E mai am 1000 E pt optionale. Sper doar sa nu ajung ca ultima data cu Octavia. Am zis ca dau maxim 18000 E si pretul final a fost 22596E si 2,5% discount (inclus in pret) :angry:

O sa vad. Am fost azi al PBV1 dar din pacate erau 2 consilieri si 10 potentiali clienti, am ales sa vin in cursul saptamanii poate am noroc mai mare sa testez g6.

Bafta tuturor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@04joy cum vrei cu banii aia daca cheala e mai scumpa ??? le ce discount te astepti la golf model f nou ???? iti spun eu numai cu relatii f f mari poti obtine un maxim de 5%; dar asta sa ti faci o referinta tu daca iei 3% sa zici merci

Stai linistit ca se pot obtine discounturi foarte bune acum.

@dios

Culoarea masinii este o chestiune de gusturi personale, nu avem cum sa ne potrivim ca dovada ca pe strada nu sunt masini de aceiasi culoare.

Modificat de iepumare
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ dios . din cauza asta este mai scumpa vopseaua metalizata decat chiar si esp, acum, in germania sunt vopsele mult mai scumpe otional, la vopsea nemetalizata daca nu ai garaj si ai locul de parcare frecvent in soare, mai mergi si la spalatorie cu perii dupa cativa ani se vad diferente f mari fata de cum era noua

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand am comandat golf 6 am ales optiunea "Avertizare acustica la intalnirea obstacolelor din fata si din spatele masinii" In plus am comandat si "pachetul de lumini si vizibilitate 1" separat. Acum pe configurator vad ca "Avertizarea acustica la intalnirea obstacolelor din fata si din spatele masinii" nu se mai poate comanda decat cu "pachetul de lumini si vizibilitate 2".

In cazul asta eu ca sa inteleg? exista riscul ca masina livrata sa nu reflecte ce am comandat? Pana la urma acest pachet "Avertizare acustica la intalnirea obstacolelor din fata si din spatele masinii" nu insemna sensori de parcare fata si spate?

LE: rear assist e camera video pentru marchariere vezi

Modificat de iepumare
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aha, tare. oare merge doar cu un anumit tip de rcd? vrea neapra navigatie? nu am observat in configurator astfel de limitari, cand aleg optiunea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu mai pot edita. m-am uitat la nemti. din cate vad acolo Rear Park Assist merge comandat si singur, fara senzori de parcare, costa 255 la ei (merge si la trendline) insa trebuie luat si RCD 510. probabil si la noi va fi la fel. pt cine ia rcd510 merita dupa mine si rear park assist care la noi e 155 euro. din filmuletul pus de iepumare, e super utila camera aia. singura faza e ca am impresia ca e aia din manerul de portbagaj, sa nu se strice in timp (camera).

Tot la nemti am vazut ca se pot vedea foarte usor diferentele intre tapiterii. dati la configurare si cand ajungeti la interior se poate mari poza cu interiorul si chiar salva pe hdd. dupa mine, acuma ca am vazut cum arata, merita din plin (pt trendline) scaunele sport Me2. arata ca si forma exact ca alea de pe highline, doar ca nu e tapiteria alcantara. pt cine ia trendline, parerea mea e ca merita. la ei pachetul asta sport vine si cu jante de 16, si cu privacy glass, etc si costa vreo 1200. la noi, din fericire e mult mai ieftin (si mai chel, evident).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand am comandat golf 6 am ales optiunea "Avertizare acustica la intalnirea obstacolelor din fata si din spatele masinii" In plus am comandat si "pachetul de lumini si vizibilitate 1" separat. Acum pe configurator vad ca "Avertizarea acustica la intalnirea obstacolelor din fata si din spatele masinii" nu se mai poate comanda decat cu "pachetul de lumini si vizibilitate 2".

In cazul asta eu ca sa inteleg? exista riscul ca masina livrata sa nu reflecte ce am comandat? Pana la urma acest pachet "Avertizare acustica la intalnirea obstacolelor din fata si din spatele masinii" nu insemna sensori de parcare fata si spate?

LE: rear assist e camera video pentru marchariere vezi

Da, se poate ca masina comandata sa fie diferita de cea livreata (eu am patit asa).

Te sfatuiesc ca INAINTE sa ridici masina sa verifici dotarile cu ajutorul VIN-ului. Ca sa fii sigur ca nu ai dat banii pe ceva ce nu ai!

Sanatate!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!