Jump to content

Golf 6 - Configurare/Achizitie


X-Ecutor
 Share

Postare recomandată

@salonfrum: ai grija ca la unele serii de Golf 6 cu motor de 1.6 tdi 105 cp pica EGR-ul datorita unui defect de proiectare - fabricare. In reprezentante in Romania EGR-ul nou costa cam 1500-1600 ron, in afara e mai ieftin ( Luxemburg 250 euro = 1075 ron). la mine a picat la nici 58000 km.

in rest sunt multumit de consum care este mai mult decat decent, probleme in depasiri nu am avut. depinde mult si de felul in care conduci. 

ai grija ca exista si Golf 6 cu motor 2.0 tdi de 110 cp, nu numai de 140 cp.

bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 1,8k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • mandelu

    191

  • YEP

    87

  • TDR

    73

  • The_Ego

    66

Sa inteleg ca este mai fiabil cel de 110 cp? 

 

Egr-ul nu se poate curata ca la alte masini?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauta un 2.0 TDI 110 CP, o sa-l gasesti mai ieftin din cauza puterii mai mici si a cutiei de viteze in doar 5 rapoarte.

Merita mai ales daca faci multe drumuri in oras dar nu e deranjanta nici in afara orasului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu pot sa-mi dau cu parerea despre fiabilitatea unui 2.0 tdi de 110 cp. s-au pus pe Golf 6 pana la sfarsitul lui 2009.m-am gandit ca e bine sa te informez ca exista si varianta asta de motorizare.

din pacate EGR-ul nu se poate curata la Golf 6, trebuie inlocuit. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

O intrebare scurta.citeam in catalogul de prezentare ca motorul de 2.0 tdi 110 vine cu sasiu sport.Sasiul sport din ce este format?doar niste rigidizari in plus sau are legatura si cu suspensia?

Tapatalked

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai probabil e vorba de suspensii sport (rigiditate sporita si -15mm), dar sunt optionale.

Motorul in sine sau echiparea daca nu e GTD/GTI vin cu suspensia standard. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa caut un catalog sa va dau un print screen sa va arat la ce ma refer.

Tapatalked

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate e vorba de modelul Bluemotion, care vine cu suspensie sport, -15 cm fata de stoc. Nu exista sasiu sport si nici alte diferente la sasiu. Nici macar la GTI.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit catalogul intradevar e vorba de suspensie sport pentru motorul 2.0 tdi de 110 cai cu emisii de 119g deci bluemotion. multumesc de lamuriri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Master_Blaster

Poate e vorba de modelul Bluemotion, care vine cu suspensie sport, -15 cm fata de stoc. Nu exista sasiu sport si nici alte diferente la sasiu. Nici macar la GTI.

 

GTI-ul nu are si bari stabilizatoare mai groase?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba da, dar asta nu e diferenta de sasiu ci de suspensie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, intentionez sa achizitionez in viitorul apropiat un vw golf 6 sau un polo , care pe timp de noapte sa stea in garaj , garajul e in forma de trapez , adica deschiderea e de 1.98 cm si baza de vreo 3.5 metrii , cu cat intru in garaj creste progresiv latura ( direct proportional ) , intrebarea mea este daca as putea sa intru in garaj cu un golf 6 cu oglinzile pliate , ma gandesc ca daca imi pun pe peretii garajului 2 oglinzi ca la casele vechi sa nu zgariu masina ar merge inauntru , stiu ca latimea la golf 6 e de 1.786 , aceasta dimensiune se ia unde latimea e cea mai mare sau se considera latimea de la roata ( stiu ca in partea mediana si pe la aripi e mai lata masina decat la baza ) ? Cu un polo ar fi lejer sa intru in garaj dar imi place mai mult golful la interior si finisaje .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

golf_6_cabriolet_ft.jpg      volkswagen_golf_mk_vi-53874.jpg

Modificat de Rave
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca intra fara probleme  dar inchiriaza sau imprumuta unul sa vezi exact cum te descurci.

Modificat de TDR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa inchiriez unul , nu stiu pe nimeni cu golf 6 oricum cunoscutii de varsta mea au BMW si Audi , asa-s tinerii trec in liga superioara , oricum ca sa nu fie problema cred ca am sa-mi montez pe peretii garajului 2 oglinzi, in serile in care vin obosit sa nu fie probleme, asta in cazul in care renunt la polo .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu vrei mai mult de 105cp, mergi pe polo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze, imi scapa ceva: daca inteleg bine, vrei sa cumperi un Golf, corect? De ce nu mergi la aia care vand masina poporului in targu mures si sa le zici ca vrei sa faci un drive test. In loc s-o duci spre Corunca sau pe unde Dumnezeu se face plimbarica regulamentara, de ce nu le zici ca vrei sa vezi daca-ti incape in garaj. Daca da, iei Golf, daca nu, iei Polo. Ce dreq, de aia-s facute, sa le testezi. Asta nu echivaleaza automat cu o plimbarica de 15 minute in care vezi, de fapt, ce? Cum suna motorul? Haida-de... Zi-le frate pe fata cum sta treaba, probabil o sa se traga pe gluteus maximus, insa tine-o pe-a ta si o sa vezi ca nu trebuie sa platesti chirie pe o masina ca sa vezi daca-ti intra sau nu in garaj :)

 

Personal, daca esti singur si tanar si n-ai nevoie musai de Golf, eu as alege Polo; asa am facut cand am luat-o p-asta mica si era fie un Polo HL bine dotat, fie un Golf mai cheluba. Alegerea a fost evidenta :)

Modificat de Vizitator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da e o idee buna asta , m-am gandit si eu sa-l pun pe insotitor sa o bage in garaj in timp ce eu ma uit cam cat loc e in dr si st , oricum polo doar highline vreau si astept un lantul minune ca nu fac multi km si am un diesel in familie ( la anu o sa lucrez in spital si sigur nu o sa am timp sa ma plimb toata ziua deci 5000- 10.000 km pe an  ) , multumesc de sfaturi, o sa mai studiez :) ,mi-a placut gluma cu Gluteus maximus .

Modificat de ciupilici
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta nu am mai auzit.Sa iti iei masina dupa marimea garajului?! Asta da criteriu de selectie :001:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa parerea mea, atat atimp cat exista un garaj, ar trebuie sa fie primul. Criteriu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti spun eu cum sta traba cu criteriul garajului, de fiecare data cand a aparut o masina noua in fam au aparut si hotii ( roti, capace ) + oameni invidiosi ( zgarieturi ) , garajul a fost 5000 euro + impozit 600 lei pe an , ar fi culmea sa-mi iau un golf , sa am garaj , sa platesc impozit anual si sa nu pot baga masina in garaj , sa o tin afara sa mi-o dezmembreze hotii si sa mi-o zgarie vecinii .



Symbolul sta deocamdata in garaj , intra fara probleme si are Casco ieftin , deci poate sta in fata blocului. Scz de OFFtopic .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...
  • Administrator

Cum exista deja un topic in aria generala care trateaza achizitia (si) de Golf 6 SH  - nemaiputand fi vorba de configurare acum - inchid acest topic cu rugamintea ca discutiile sa continue aici

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!