Jump to content

Golf 6 - Configurare/Achizitie


X-Ecutor
 Share

Postare recomandată

Salut!

Din cate am citit eu nu se plange nimeni de motorul 2.0 CR de 110cp. Am vazut numai cuvinte de lauda la adresa lui, in afara de rechemarea VW, toate bune si frumoase, se poate duce din soft lejer la 150cp.

Voi ce ziceti, in special posesorii, merita un Golf 6 din 2009 cu acest motor 110cp CR, SH cu vreo 100.000 km?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 1,8k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • mandelu

    191

  • YEP

    87

  • TDR

    73

  • The_Ego

    66

La cel pret si cu ce dotari?:P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Undeva in jur de 10.000 euro, dotare confortline, BC, tempomat, spalatoare faruri si proiectoare. Ma intereseaza mai mult pareri/experiente legate de motor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pretul e bun, dar atentie la defecte ascunse

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are cineva idee de ce nu se mai fac/vand in Romania Golf-uri 6 benzina cu DSG? M-am uitat zilele astea prin configurator si listele de pret si se pare ca doar pe 2.0TDI se mai poate pune DSG...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Configuratorul de la VW Romania nu-i neaparat cea mai de incredere unealta; pe Confi in Germania se ofera DSG la benzinare, iar la dieseluri, se ofera si DSG6 si DSG7. Ca idee, la Polo nu apare in confgurator nici Pachetul "Lumini si Vizibilitate" si nici optiunea de faruri cu xenon, desi ambele se pot comanda... Deci, cea mai buna sursa de informare ramane o vizit dirct la dealer.

Modificat de Vizitator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E adevarat ca la dealer e cea mai buna sursa insa nici nu poti merge la dealer de fiecare data cand vrei o configuratie... nici in listele de pret nu e DSG trecut... Ciudat!

Modificat de rifflections
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a inventat telefonul..oricum nimic nu este sigur pana la lansarea comenzii.

Modificat de TDR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aaaa, s-a inventat telefonul? Multumesc mult pt raspuns, merg acum sa-mi iau si eu unul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut!

Va rog daca ma poate ajuta un coleg cu o informatie. Cine lucreaza la o reprezentanta VW sa imi poata verifica o serie pentru un Golf Plus ?

WVWZZZ1KZAW538874

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Buna ziua,

Intentionez sa-mi achizitionez o masina noua si as dori cateva sfaturi . Modelele/motorizarile dintre care am de ales(cam multe) sunt VW Golf 6 - 1.6 TDI ,DSG / 105 CP ,Skoda Octavia 2 -1.6 TDI ,DSG/105 CP , VW Jetta - 1,4 TSI , DSG/160 CP si VW Golf 6 GTI -2.0 TSI,M 6/ 210 CP . Nu sunt diferente mari la dotari standard/optionale .

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce vrei de la masina? Economie - 1.6TDi, economie si spatiu - octavia tdi. Daca vrei un sedan puternic atunci Jetta 1.4 160cp, iar pentru prestanta, sportivitate si placerea de a conduce clar un GTI.

Daca ar fi vorba de o cale de mijloc as zice Jetta 1.4TSI 160 dsg.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc.

Am tot citit , aici si pe alte forum-uri, pareri despre anumite motorizari. Nu sunt un cunoscator in materie de macanica/motorizari si imi este greu sa iau o decizie.Stiu ca motorul diesel e mai economic,dar si mai pretentios,iar benzina exact invers. Din cate am vazut aceste moatoare sunt mai noi si nu am avut inca ocazia sa testez/conduc.Daca e sa compar cu motorul masinii mele pe benzina(peugeot 107) ,adica consum uneori si de 10% si fara "vana" dupa treapa a 3-a ,atunci cred e mai bun motorul diesel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trecerea de la un 107 cu 1000cc, banuiesc normal aspirat la un 1.4TSI este notabila. TSI are o plaja de cuplu mare, iar cuplul de 250nm in cazul celui twincharged de 160 nu e de neglijat.

Cauta sa faci un testdrive ca sa te lamuresti.

Atentie ca si TSIurile sunt pretentioase, mai ales cand vine vorba de benzina.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa inteleg ca au "nevoie " de benzina mai buna(98,100) .O sa incerc si un testdrive sa vad despre ce e vorba,poate ma ajuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Vreau sa achizitionez si eu in urmatoarea perioada un Golf Shine insa sunt in dificultate cu alegerea motorului. Mai exact m-am oprit la 1.4 de 122 sau 1.4 de 160. Diferenta este de aproximativ 1800 euro insa nu stiu daca merita diferenta de pret pentru cei 38 cai si binenteles un cuplu mai mare. Din cate am inteles se descuirca de minune cel de 122 cai.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca poti sa astepti, un 7 cu 1.4 140 nu ar fi mai bun?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Gabriel: Cel de 122 este ok, bun pentru oras si daca vrei sa folosesti la ceva cei 1800euro poti sa iei DSG. Conteaza stilul de mers si unde parcurgi mare parte din km. Extraurban este mai bun cel de 160, iar urban 122 + DSG cam la acelasi pret, poate mai ieftin nu stiu exact

Eu nu te sfatuiesc la noul 1.4 140 care va aparea pe 7 cel putin nu in primii 2 ani pentru ca vor fi boli ale copilariei destule. Am vazut cum a fost 1.2TSi care nu era mare lucru, acum cu dezactivarea cilindrilor deja e mult mai complexa.

In plus poti sa iei un G6 foarte bine echipat la un pret bun

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Imi puteti explica va rog optiunea Dipping breakaway interior rear view mirror ce inseamna mai exact. VA multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Presupun ca inseamna oglinda retrovizoare normala,adica cea care sa da in jos nu cea electrocromatica.

Modificat de TDR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci, am tot cautat la descriere si nu am reusit nicicum sa descopar cum este oglinda respectiva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Va salut pe toti. As vrea sa pun o intrebare in legatura cu facilitatea de Blue Motion. Exista posibilitatea de achizitionare a acestui modul - daca este un modul electronic - si monta ulterior pe un Golf 6 1,6TDI? Nu stiu exact daca Blue Motion este posibil numai ca motor intreg sau ca si un modul separat.

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!