Jump to content

Golf 6 - Configurare/Achizitie


X-Ecutor
 Share

Postare recomandată

Eu pot sa iti doar sa verifici bine undeva numarul de km si istoricul. Despre modificari, mi se par total inutile. Mai bine o masina buna intr-o caroserie discreta decat un blingbling puturos.

Vad ca are doar 2 usi. Te-ai gandit la Polo?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 1,8k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • mandelu

    191

  • YEP

    87

  • TDR

    73

  • The_Ego

    66

multumesc @gigelm5m3 pentru idee si urari

@salonfrum: avand in vedere ca in ultimele 2 saptamani am cautat golfuri 6 pe tot autovitul si siteuri si am verificat kilometraje, iti pot recomanda urmatorul:

http://www.autovit.ro/volkswagen-golf-C29012169.html

am verificat kilometrajul si la jumatatea anului trecut avea 60 mii si acuma are 112.500 km

am fost personal si am vazut masina in brasov dar avea martorul check-engine aprins si in acte era trecuta pe alta persoane si nu l-am cumparat

astazi m-a sunat baiatul sa-mi spuna ca a trecut masina pe numele lui si acuma face si rar-ul, chiar era acolo, iar martorul check-engine era de la baterie ca a dus-o la un service.. intre timp eu mi-am gasit alt golf si de asta ziceam o recomandare avand in vedere ce se gaseste pe siteurile cu vanzari

caroseria avea 2 infundaturi mici la spate, dar nu e o problema grava, de aici ne dam seama ca are vopseaua originala

hayonul avea un fir de agatat rupt, in rest motorul se auzea si functiona impecabil.. consumul e mic ca e motor bluemotion

dar avand in vedere ca nu stiam din ce cauza era aprins acel martor la momentul respectiv, nu am cumparat-o

succes la cautat si sa verifici tot timpul seria de sasiu sa-i vezi istoricul (la o reprezentanta vw)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sincer ma indoiesc ca ar fi putut avea check engine aprins de la baterie, pentru baterie exista martorul de baterie..iar vanzatorul se ocupa cu "revanzarea" de masini.

Modificat de TDR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Era singura in care aveam incredere chiar daca vanzatorul e samsar. Mi-am dat seama ca e foarte greu sa gasesti ceva bun, cel mai bine e sa iei masina unui prieten sau a unei cunostinte ca altfel.. sau colegii care mai vand aici pe forum.. Si tatal meu avea un coleg in varsta care a fost in germania sa-si cumpere personal masina si a crezut ca e totul ok pana a ajuns in romania si a intrat in reprezentanta la verificat. Si aia avea km dati inapoi. Macar functional era ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sunt de parere ca masina de mai sus are o problema si check engine-ul este aprins din cu totul alt motiv ...dar de asta o sa se convinga si cumparatorul.

Un indicativ foarte bun este si pretul, o masina buna costa peste pretul mediu de pe autovit, nimeni nu da masina de pomana si chiar daca are nevoie mare de bani se duce la un parc auto si o vinde rapid.

Nici in germania nu umbla cainii cu covrigi..ori te pricepi sa alegi o masina ori mergi la autohaus-uri serioase( nu tinute de turci sau alti smecherasi de prin alte parti ale lumii)

Modificat de TDR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dreptate.

Oricum, orice masina ar alege, trebuie si un test la reprezentanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie testata amanuntit la un mecanic priceput si facuta o diagnoza completa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc pentru primele pareri.  Asa cum ati spus si voi, masina aceea avea km dati inapoi si multe alte bube :) . Am ramas cu un gust amar.. oare toti samsarii se gasesc la noi in tara?

 

 am mai gasit ceva interesant: http://www.autovit.ro/volkswagen-golf-C29162370.html        si           http://www.autovit.ro/volkswagen-golf-C28983278.html

 

Intrebare: cum se comporta suspensia reglabila? Nu am avut asa ceva pana acum.. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masinile diesel sunt in general cele mai proaste afaceri la sh. Km multi, dati inapoi, probleme cu volant , injectoare, egr, etc. Iar faptul ca romanii in general viseaza  tdi, pe "nisa" asta vei gasi majoritatea samsarilor.

Modificat de luciteck
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina alba are multe optionale, dar nu navigatie si faruri adaptive cum scrie in anunt. Pachet crom interior nu exista ci vine in standard pe HL .

Suspensia nu e reglabila, ci adaptiva. Practic poti selecta cat de dura sa fie.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina alba are multe optionale, dar nu navigatie si faruri adaptive cum scrie in anunt. 

 

Farurile "adaptive dupa curba", in limbajul samsarilor, sunt de fapt farurile de ceata care se aprind stanga/dreapta.

Asa cum si "parbriz incalzit" e de fapt cand dai climatronicul pe pozitia cea mai de sus, "parbriz".

 

Ar fi bun un dictionar samsar-roman, daca l-ar face cineva..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a exclude o buna parte a samsarilor cautati masini cu tara de origine Romania ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spre exemplu masina asta nu pare a fi manarita. Poate pare un pret mare pt ce ofera, dar eu cred ca pe aici se invarte si pretul real.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este manarita..are capace de seat.

Eu personal mai am un principiu..nu cumpar decat de la primul propietar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost astazi si le-am vazut pe cele descrise mai sus. Fara carte service.. la telefon au zis ca au. Km dati inapoi cu duiumu.. se vedea clar mai ales la cea inchisa .. la pedale, schimbator, volan, scaunul soferului... etc   Ramane sa mai caut. 

 

 

@EGO .. nu ma incanta.. tin mortis sa am comenzi pe volan. 

 

Comenzile pe volan vin la o echipare anume?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Teoretic vin in standard pe HL. Am vazut insa si HL din Germania care nu au aceasta optiune.

 

Poti sa faci retrofit ulterior la volan multifunctional, iar cel de hl e destul de ieftin comparat cu cele de gti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tin mortis sa am comenzi pe volan.

Sunt volane cu comenzi de GTI la noi pe forum, cu vreo 200 de euro, mai dai 100 de euro pe un calculator de coloana compatibil si ai comenzi pe volan pastrand airbag-ul masinii.

Daca vrei volanul de Highline (cel de Passat) atuncci vinzi airbag-ul tau cu vreo 100-150 de euro si iei volan cu totul la vreo 300-350 de euro - calculatorul de coloana tot iti trebuie.

Nu lasa asta sa te indeparteze de o masina buna/decenta - nu vorbesc de cea de mai sus, nu am legatura cu ea, desi nu pare rea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru informatii :-? Am o maaare nelamurire.. am tot cautat si pe net.. nu am prieteni cu asa ceva, asa ca apelez la cunostintele dumneavoastra . Care consuma mai putin   1.6 sau 2.0   ambele diesel.  Multe guri, spun ca 1.6 ... dar ma gandesc sa nu fie foarte prost raportul putere- greutate ... Voi ce spuneti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.6 clar..dar e si mai puturos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu intrebarea mea: daca nu te intereseaza decat 2 usi, de ce nu iei Polo 1.6tdi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ma grabesc.. nu sunt genul :D  tot ce vreau e sa stiu care consuma mai putin, 1.6 sau 2.0 .  si sincer, pentru drumurile noastre din Romania.. mi se par destul de ok 100 de cp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai tocmai, pentru drumurile noastre iti trebuie in general o rezerva de putere ca sa poti depasi in siguranta. 140 CP (sa zicem) nu ii iei ca sa zbori constant cu 180 km/h ci ca sa ai reprize cat mai bune 80-120, adica fix intervalul in care se fac de obicei depasirile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu stiu in ce masura merita sa iei 1.6 doar pentru consum... Sigur consuma mai putin, dar intrebarea e cat de mare e diferenta? Sincer nu cred sa fie mai mult de 0.5 -1 L la suta, si cred ca 1 L e mult ... In depasiri o sa ai probleme cu motor de 100 cai diesel, o sa trebuiasca sa-l supraturezi rau cand prinzi vreo dapasire mai grea. In final conteaza si foarte mult stilul si viteza de mers.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am testat destul de multe golf-uri, sh ce-i drept. Am o mare dilema, mai ales dupa acest week-end in care am testat si 1.6 si 2.0  ambele motorizari diesel. Unele trag mai bine, altele mai prost; de asemenea fluctuatii de consum ( 1.6 consuma mai mult decat 2.0 ) am destul de multe semne de intrebare. Momentan merg pe principiul 2.0 .. motor mai mare.. aceeasi caroserie .. consum mai mic . . motorul nu este fortat.  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Momentan merg pe principiul 2.0 .. motor mai mare.. aceeasi caroserie .. consum mai mic . . motorul nu este fortat.  

Bingo! ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!