Jump to content

Golf 6 - Configurare/Achizitie


X-Ecutor
 Share

Postare recomandată

Am sunat azi la dealer. Cica comanda mea nici nu a fost preluata ce VW...si au trecut 5 sapt si jumatate :lol: :blah: :blah:

In sfarsit...am intrebat daca mai pot sa mai adaug ceva optionale la masina si mi-a spus ca e ok in principiu. Asa ca am adaugat si RCD 510, sper sa-mi confirme ca ramane. Ma batea gandul si la pachetul de iarna...dar, lasa ca iar se strange aproape mia de euro.

In legatura cu "Avertizarea acustica la intalnirea obstacolelor din fata si din spatele masinii" care nu se mai poate comanda decat cu "pachetul de lumini si vizibilitate 2" dealerul mi-a spus ca nu are nimic oficial in sensul asta dar daca comanda nu corespunde cerintelor celor de la VW o respinge si atunci ma va anunta sa o rectificam.

Oricum daca mi se confirma si RCD 510 optionalele pentru modelul meu Highline ar fi urmatoarele: Avertizarea acustica la intalnirea obstacolelor din fata si din spatele masinii, Climatronic, Pachetul de lumini si vizibilitate 1, Monitorizare presiune pneuri, RCD 510

@rex

Dupa ce am vorbit la dealer, am facut legatura cu ce ai spus tu ca ti-a venit masina altfel decat ai configurat-o. Concluzia: daca configutaria nu corespunde se rectifica, VW nu fabrica o masina decat cum a stabilit el ==> ca tie ti-a zis dealerul din Cj ca iti pune pachet de drumuri grele pe GT, ti-a luat banii dar in comanda catre VW nu a inclus pachetul de drumuri grele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 1,8k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • mandelu

    191

  • YEP

    87

  • TDR

    73

  • The_Ego

    66

Scoate Pachetul de lumini si vizibilitate 1 si Monitorizare presiune pneuri si adauga pachetul iarna !!

Pachetul lumini nu te ajuta absolut deloc, senzorii de ploaie pe orice masina sunt degeaba, cand trebuie sa stearga nu o fac si invers, cel mai bun este temporizatorul TRUST ME !!

Fratele meu are BMW seria 5 din 2005 si nu isi fac datoria cum trebuie senzorii de ploaie. Un coleg de forum are senzori de ploaie pe golf5 si plange dupa temporizator. Lumina de la picioare este degeaba, mai mult vezi jegul care s-a adunat pe presuri decat sa ajute.

Monitorizare la fel este degeaba, chiar nu-i vad rostul, eu in 3 ani am avut o singura pana.

Pachetul iarna este mult mai folositor pentru confortul tau. Iarna cand intri in masina este viata cand dai drumul la scaune incalzite, isi fac datoria pana se incalzeste masina, stergatoarele de faruri la fel fac totii banii pe vreme umeda, indicatorul nivel lichid te avertizeaza inainte sa ramai fara lichid de parbriz. \

Alegerea este a ta, eu ti-am dat un sfat din propria experienta. :vaidecapulmeu:

Modificat de psyk3
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De renuntat nu renunt la nimic din ce am comandat...toate au o logica personala in configuratia masinii. RCD-ul 510 (ce bine ar fi sa-mi confirme ca se poate adauga) a fost marea mea dorinta ce tinea initial mai mult de estetica decat de functionalitate - plusul e magazia de CD-uri, slotul de SD card si mi-as dori sa fie functionala si optiunea Optische Park Pilot sa-mi afiseze de display distanta si obstacolele -

In privinta pachetului de iarna, cred ca o sa-l adauga si pe el, nu sunt hotarat inca.

Sa fie clar aici nu e vorba neaparat ca nu am banii. De la inceput mi-am propus sa nu depasesc un buget de 21.000 euro pe care daca mi se acepta RCD 510 l-am depasit. Nu vreau sa intru intr-o situatie in care sa mai bifez tot felul de pachete pentru sunt foarte tentat si nu ma mai pot opri.

Trebuie sa mai iau in calcul si o alarma pe can care o sa ma coste cam 200-300 euro montata la dealer, casco platit pe 1 an, etc

Le: daca mai aveti sfaturi sunt binevenite

Modificat de iepumare
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Presupun ca o sa-i faci CASCO. De ce sa-i mai pui si alarma, cu atat mai mult after market? Eu unul, nu-i vad rostul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Subscriu la spusele lui Roger. Alarma, mai ales aftermarket, iti poate da mari batai de cap. Am un prieten care a avut numai belele cu alarmele Viper (deci nu vre-un ciuruc si nu la o singura masina ci la 3). Plus ca trebuie sa iti masacreze interiorul la montaj. Nu vreau sa jignesc pe nimeni dar trebuie sa fii nebun sa iti cumperi o masina noua de 20+k euro si de buna voie si nesilit de nimeni sa lasi mecanicii sa iti desfaca jumatate de masina doar ca sa faca clipoci clipoci :).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa mai iau in calcul si o alarma pe can care o sa ma coste cam 200-300 euro montata la dealer, casco platit pe 1 an, etc

S-a referit ca monteaza alarma pe CAN-BUS iar in cazul asta nu se demonteaza decat un panou de sub volan si se leaga direct acolo tot ce tine de interiorul masinii. Nu ma pricep exact asa ca explicatia mea e in linii generale.

Edit: am gasit o explicatie mai exacta:

Am uitat sa-i pun alarma, ce parere aveti, merita sa-i montez o alarma, sa-mi desfaca fetele de usi, sau nu are rost?
pune o alarma pe CAN-BUS (ex: Cobra , Meta ). NU se va desface nici o usa. Doar sub bord si pana la compartimentul motor un fir spre goarna. That's all si dureaza cam 30 de minute. Se foloseste tot cheia masinii pentru armat/dezarmat nefiind o telefcomanda suplimentara atarnata. Avantaj ? Ai si senzor de soc .
Modificat de jimmy_g5
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, am vorbit la dealer, Parktronic fata-spate nu merge decat cu Pachet lumini si vizibilitate 2...asa ca renunt la Pachet lumini si vizibilitate 1 care deja l-am platit, pun diferenta de 138 euro si il iau pe al doilea care are in plus oglinzi rabatabile electric. La sensori de parcare oricum nu renunt ca va mai conduce si sotia...deci e MUST.

Cel mai bucuros sunt ca mi-au acceptat modificarea cu RCD 510 :offtopic: :)

La pachetul de iarna cred ca o sa renunt pana la urma ajung la aproape 22k euro.

Numai ca, comanda mea data acum 5 saptamani a fost stearsa din pricina erorii cu pachetele si mi-au inregistrat o alta comanda. Va afecta termenul de livrare?

Edit: alarma o sa fie pe CAN_BUS de la dealer, interventia va fi minima pe masina...nu am luat OEM ca nu avea sensor de soc

Modificat de iepumare
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu presupun ca se referea la alarma aflata pe lista de optiuni si care e integrata in cheie. nu la alta. eu prefer alarma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iepumare Referitor la problema mea cu suspensiile: nu e asa cum crezi... e mai complicat... dar nu are rost sa vorbim aici.

Referitor la optinale: mi se pare inutila alarma daca ai casco. Intr-adevar scade pretul de casco (nu cu mult), dar eu unul nu cred ca merita. Sunt perfect de acord cu spb.

Eu regret ca nu mi-am pus scaune incalzite. Ii drept ca m-am obisnuit de la masina de dinainte si nu o sa mai fac gresala sa iau masina fara scaune incalzite. In privinta senzorului de lumina.... nu ii gasesc utilitatea decat in cazul functiei leaving home (am avut si nu l-am folosit niciodata). Senzorul de ploaie, insa, il consider util. Mi s-a intamplat de mai multe ori sa depasesc un tir pe ploaie si stergatoarele au intrat automat pe cadenta maxima. Pe golf nu am acesti senzori (i-am avut pe masina de dinainte).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mers cu golf care are senzori de ploaie si sunt tare idioti. Ajungi sa nu vezi nimic si nu sterg parbrizul. De stiut este faptul ca daca ai senzori de ploaie nu mai ai temporizator, daca nu sterge sezorul la timp trebuie sa stergi tu parbrizul ceea ce devine enervant in timp. Am mers in conditiile acestea si este foarte foarte enervant, la fel si la BMW.

Acelasi lucru spun si eu REX, masina fara scaune incalzite nu-mi mai iau ever!! De asemenea sa aibe si spalator faruri, xenon si comenzi pe volan.

iepumare o sa-ti aduci aminte de cuvintele mele cand o sa simti frigul in masina, asta daca stii cum este cu scaune incalzite !! :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@psyk3

Nu am contestat niciodata utilitatea unui pachet de iarna

Avertizarea lipsa lichid de spalare parbriz se poate activa din vag_com

Scaunele incalzite sunt de folos, insa am vorbit cu sotia care va conduce de regula dimineata catre servici si mi-a spus ca se poate lipsi 5 min pana se incalzeste masina si nu tine mortis...ok

Duzele de parbriz incalzite sunt iar folositoare, cateodata insa ingheata cu tot sistemul lor de incalzire

Singurul lucru de care imi pare cu adevarat rau este spalatorul de faruri.

Deci, sa mai dau inca 400 euro doar pentru spalator de faruri, care mi-ar fi fost util mie la drumuri lungi...am zis pas.

Toate optionalele de pe masina pot si folosite 12 luni din an; scaunele incalzite le folosesc 2-3 luni din an.

Acum ca mi-ati tot cerut sa renunt la pachetul de lumini...

V-am explicat ca tot ce e configurat pe masina are o logica personala...so, park pilot este un MUST pentru ca va conduce si sotia in oras. Park pilot nu se poate comanda decat cu lumini si vizibilitate 2, deci vrand-nevrand am dat bani si pe ceva ce nu am luat in calcul initial (oglinzi rabatabile electric). Asta insemna ca am renuntat la L&V 1 si am mai pus inca 138 euro pentru L&V 2.

Daca adaug si moftul meu (RCD 510) rezulta ca am marit pretul masinii cu inca 416 euro.

Daca mai luam si pachetul de iarna cresteam costurile cu aproape o mie. Inacceptabil din punctul meu de vedere

Voi criticati pachetul Lumini si Vizibilitate, el nu are numai sensor de ploaie, are mai multe optiuni utile de care nu te poti lipsi (oglinda heliomata, sensor lumini si in cazul meu oglinzi rabatabile electric foarte utile in BUC cu locurile de parcare asa inguste)

Concluzia e ca aceasta masina are pe ea destule: DSG 7, motorul pe care mi l-am dorit, echipare Highline, a costat o caruta de bani si de la un punct va rog sa intelegeti ca mi se pare ca pretul nu mai merita pentru clasa Golfului (de asta nu am vrut s-o fac 22.500 euro - pret de lista si am ramas la 22.100 - pret de lista, fara pachet de iarna)

Sa dea Dumnezeu sa fiu sanatos si sa-mi permit si urmatoarea masina va avea negresit si pachet de iarna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu cum e la Golf, dar pe masina actuala (Renault Laguna II) am senzor de ploaie si mi se pare util.Pentru actionarea stergatoarelor exista 3 pozitii ale schimbatorului : functionare auto (care intr-adevar este cam enervanta fiindca actioneaza de multe ori mai rar decat ar fi nevoie, fata de cantitatea de apa care se strange pe parbriz) , dar si functionare cu temporizare 1 si functionare cu temporizare 2 (ritmul de stergere fiind mai rapid de la 1 la 2).Deci desi are senzor de ploaie, permite si functionarea intermitenta (cu temporizare in 2 trepte) a stergatoarelor, in caz ca nu esti multumit de ritmul de pe modul automat.Sa fie oare astia de la Renault mai practici decat nemtii ?

Cat priveste scaunele incalzite, atentie : http://www.promotor.ro/noutati-auto-auto-d...-la-oua-3110686 !

Eu am comandat pachetul de lumini II in mod special pentru oglinzile rabatabile.Sunt foarte utile de exemplu cand bagi masina in garaj (care nu are o latime de acces prea mare)

Later edit : Se pare totusi ca si la VW exista posibilitatea reglarii sensibilitatii senzorului printr-un comutator, conform celor specificate pe site-ul lor http://www.volkswagen.ro/despre_volkswagen...egensensor.html

Modificat de tudorvw
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai am facut 300 km (cu Tiguanul) pe vremea asta execrabila si 150 am injurat senzorul de ploaie. Raman la ideea ca e unul dintre cele mai inutile lucruri de pe masina - traiasca temporizatorul!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hai sa imi zic si eu o parere despre senzorul deploaie. Il am pe bmw. E o prostie. Pot regla pe el temporizare legata de cat de mult ploua dar nu e cu nimic mai bun decat un temporizator normal. Singurl avantaj apare cand intr-o depasire esti stropit si intra automat sau cand vine un tir si te stropeste si sterge repede. Oricum, in momente din aste apui stergatoarele pe maxim... Dupa mine e inutil...

Modificat de adi76
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

voi va referiti doar la una din functiile acelui senzor. Eu il am pe megane si cel putin ptr aprinderea farurilor e super util. Seara se aprind automat. Sau de ex pe autostrazi cu multe tuneluri...sau in pasaje in buc, n.ai treaba sa tot butonezi.

Cu stergatoarele,asa este,o mai ia razna, dar iarasi la un drum lung cand ba ploua ,ba sta ,nu mai tot dai de maneta!

Dar dintre toate oglinda heliomata e cea mai utila. O am si chiar nu as putea fara. Bineinteles ca imi pun intrebarea de ce pe o masina din 2004 era standard si pe una din 2009 e optional...dar la vw orice e optional...asta e!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca poseseor de Megane 2, pot sa spun ca acela e putin mai inteligent iar oglinzile electrocrom isi merita pe deplin banii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din nefericire pe g6 nu mai poti pune oglinda heliomata decat cea din interior, iar mie unul aia mi se pare mult mai putin utila aia pentru ca oricum ai pozitie speciala pt noapte. alea din afara m-ar fi incantat teribil, insa vad ca nu mai exista. momentan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai am facut 300 km (cu Tiguanul) pe vremea asta execrabila si 150 am injurat senzorul de ploaie. Raman la ideea ca e unul dintre cele mai inutile lucruri de pe masina - traiasca temporizatorul!

Si totusi e marfa

Am si eu pe masina sunt super multumit

dupa un an de folosire mai vorbim :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca poseseor de Megane 2, pot sa spun ca acela e putin mai inteligent iar oglinzile electrocrom isi merita pe deplin banii.

Daca ai avut ocazia sa compari senzorul de ploaie existent pe Renault Megane 2 (banuiesc ca este asemanator cu cel pe care il am si eu pe Laguna 2) cu cel de pe Tiguan (care banuiesc ca este asemanator cu cel de pe Golf 6) in ce ar consta principalele diferente, dat fiind ca afirmi ca cel de pe Megane este mai inteligent ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Golful meu, senzorul de ploaie a fost impecabil pina acum. Eu as renunta la senzorul de lumina dar la asta de ploaie in nici un caz.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna,

In noiembrie am platit avansul pentru un golf 6, dupa doua saptamani dealerul spune ca nu se accepta comenzi pentru masini noi pana in ianuarie :)

Sunt curios daca cineva a intampinat astfel de probleme?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Despre intreruperea productiei in luna decembrie in uzinele VW aveti ceva informatii? Ma gandesc sa in cazul asta se maresc timpii de asteptare pentru golf 6.
"Volkswagen discuta posibilitatea de a intrerupe productia in cea mai mare uzina din Germania timp de trei saptamani, intre 18 decembrie si 11 ianuarie, in timp ce Porsche vrea sa opreasca productia sapte zile pana la sfarsitul lui ianuarie, informeaza AFP. Intreruperea Volkswagen ar trebui sa afecteze 16.000 de angajati, iar ambele companii germane iau aceasta masura pe fondul reculului vanzarilor" (HotNews)

Cam asta e tot ce se stie pana acum

Salutare tuturor ! Referitor la faptul ca nu se mai iau comenzi in perioada 18.12.2008 - 15.01.2009, acest raspuns l-am primit si eu de la un reprezentant de vanzari de la pbv. Referitor la reducerile pe care le practica alte marci auto, in perioada 22-24.11, cat timp nu a functionat configuratorul de pe site-ul vw, m-am gandit ca se v-a imbogati oferta de optionale, vor fi eliminate diferentele intre variantele de la noi fata de cele din .de, se vor updata si preturile,dat fiind ca suntem si in criza financiara smile.gif...dar..pauza, cel putin la modelele noi, mai precis golf 6,scirocco si passat cc. In rest, vad ca au aparut tot felul de discounturi,de la polo la touareg.

Desi o sa ma doara putin sufletul daca golf 6 nu va fi alegerea mea,astazi am vazut pe siteul celor de la avia, octavia facelift, fiind disponibil si un configrator, oferta care mi-a facut cu ochiul smile.gif)

ps: golf 6 a iesit pe locul 3 la titlul "masina anului 2009 in Europa"

Sanatate la toata lumea

@szaki

Adica chiar daca ai platit avansul te-a pus pe hold pana in ianuarie si atunci iti lanseaza comanda?

Modificat de iepumare
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@szaki

Adica chiar daca ai platit avansul te-a pus pe hold pana in ianuarie si atunci iti lanseaza comanda?

Da am platit avans (pentru a obtine reducerea dorita am platit 80% din valoarea masini). Intelegerea a fost ca cel tarziu dupa doua saptamani de la plata avansului o sa primesc confirmare privind data fabricatiei.

Cu ajutorul unui prieten am primit informatia, ca porche romania nu mai accepta comenzi pentru ca au in stoc cca. 6.000 masini si stocul trebuie scazut la cca. 3.000buc.

Ma deranjeaza faptul ca cei de la Trans ABS Sf. Gheorghe au luat avansul, nu m-au informat desi stiau din timp ca nu pot comada masina.

Sunt curios voi ce termene de livrare at primit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna,

Iata configuratia mea: golf VI 1,4 TSI 122 CP 6 viteze Trendline cu urmatoarele optiuni: culoare negru, radio cd RCD310 cu 8 incinte acustice si conector multimedia, aer conditionat climatronic cu reglare automata pe doua zone separat, pachet sport

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!