Jump to content

Golf 6 - Configurare/Achizitie


X-Ecutor
 Share

Postare recomandată

Astazi am dat comanda la Nurvil Rm Valcea.

Golf 6, Highline, 1.4 TSI 122 hp, DSG - candy-white. Ca optionale am adaugat Climatronic, Park Pilot, Pachetul Lumini si vizibilitate, sistem monitorizare presiune in pneuri. Livrare intre 8-12 saptamani (nu era pe stoc). Sper sa treaca repede timpul....

Oleleo...3 luni pentru o masina..... :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 1,8k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • mandelu

    191

  • YEP

    87

  • TDR

    73

  • The_Ego

    66

@dadu

Hai ca m-ai bagat in ceata definitiv. Eu cand am comandat golful 6 Highline nu erau trecute in lista de preturi de la dealer jantele standard de pe HL. Asa ca am dedus ca standard sunt Atlanta pe 16". Cum nu scria nicaieri l-am pus pe dealer sa scrie cu pixul pe anexa la contract Atlanta si sa semneze si stampileze. Ma impacasem cu ideea de Atlanta, le-am vazut si sunt frumoase. Cum naiba arata Cleveland???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am fost la fel de mirat cand am vazut acele jante, model ce nu era trecut in lista de jante optionale. Apoi mi s-a zis ca e standardul pt HL (tot la Nurvil le-am vazut). Posibil sa fi fost si Atlanta desi nu semananu.

LE: le-am gasit.

post-3294-1225550491_thumb.jpg

Modificat de dadu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Destul de greu dar se vede.

Roger a pus o poza cu ele:

test2g6029ak0.jpg

Modificat de dadu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!,

de ce in occident preturile la acelasi tip de echipare sunt mai mari decat in Romania???...de ex. in Italia... Golf 6/Highline/1.4TSi_122CP/cutie manuala 6 trepte/climatronic/RCD510.......costa 21460 euro (pret final)....in Romania aceeasi masina e cu 2000 euro mai ieftina!...ce mama masii???? stie cineva ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragi colegi de forum,

Citesc pe siteul volkswagen.ro, mai precis in pagina asta ca versiunea HL ar avea standard jante Cleveland 16", proiectoarele de ceata cu lumini de viraj integrate si climatronic :D :lol: :blink: . Acum la jante cred ca au dreptate (cu toate ca mie mi-au dat Altlanta pe HL - sa vedem daca chiar vine cu Atlanta) dar la celelalte doua? Or fi luat copy/paste de pe alte site-uri VW ori sau schimbat listele de preturi si de optionale?

Modificat de iepumare
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca dotarile de serie de la configurator sunt cele corecte. astea de aici nu.

oricum pozele alea nu sunt adevarate ca ma uit la una si vad ca e o masina cu comenzi la sofer doar pt geamuri electrice fata, ori in romania sunt standard toate 4 electrice.

Modificat de mandelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aveti idee daca manerele golfului 6 sunt ca cele de pe passat cc si scoda superb? pt ca ale mele or sa vina nevopsite, si vreau sa iau niste masi cromate dp net.

cei familiarizati cu passatul poate-si vor da seama de aici, facand un zoom http://www.autobild.de/vw-golf-spezial_756584.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Urmeaza sa dau si eu comanda pt un Golf VI cat de curand sau mai bine spus cand gasesc un dealer care sa faca un discount ok( sper sa il gasesc)

Configuratia va fi urmatoarea:-Golf VI 2.0 tdi dpf 110 cp Hightline si optioale-Climatronic

_-Esp+ Asr

- Pachet lumini si vizibilitatea cod- PLA

Culoare - Rosu Tornado

ceva pareri despre configuratie ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am o nemultumire legata de Golful asta, si anume iluminarea bordului. Au facut marea prostie sa o schimbe, dupa doua generatii de albastru placut, relaxant, intr-un alb care ii confera un plus de banalitate. Multi or sa spuna ca e mai "classy" asa, insa adevarul e ca o sa regret profund culoarea cu care m-am obisnuit. Si sunt convins ca nu sunt singurul...

STIE CINEVA DACA ASTA POATE FI SCHIMBATA? In sensul de inlocuire a ledurilor de iluminare sau ce draci de becuri or fi pus aia in spatele cadranelor, cu unele albastre. Nu stiu daca neaparat DIY, ci mai degraba daca asta s-ar putea face intr-un service or somtin', ca sa nu caraie aia dupa, ca am umblat la masina si sa mi se anuleze garantia.

Ar mai fi chestiuni de obiectat la Golf VI, insa per ansamblu, imi place masina. Mi-ar placea si mai mult daca n-ar fi amanuntul asta cu bordul :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am achitat avansul pentru un Golf VI Highline TSI 1.4 160 CP DSG, 2 usi.Ca optionale am trecut climatronic, suspensii adaptive, pachet lumini (oglinzi rabatabile), RCD 510 si culoare albastru shark.Pretul total 23795 euro (incl.TVA).

Desigur e una din cele mai scumpe configuratii dar cred ca merita.Motorul respectiv mi se pare a avea performante excelente pentru cilindreea lui, mai ales cuplat cu cutia DSG.Desi nu este un aspect semnificativ, taxa auto este mai mica, la fel si emisiile de CO2 (un aspect tot mai important in perspectiva) decat la un motor diesel de 2 litri spre exemplu, pe care il aveam in vedere ca alternativa la varianta aleasa. De asemenea, suspensiile adaptive cred ca isi fac toti banii si, dealtfel, ar fi si greu sa nu alegi toate aceste tehnologii avansate (TSI, DSG, suspensii adaptive) daca tot sunt disponibile pe un Golf !

Masina va sosi abia pe la sfarsitul lui ianuarie cand o sa va pot impartasi niste pareri argumentate.Probabil insa pana atunci vor aparea destui posesori de Golf VI si vom afla niste opinii ceva mai obiective si fundamentate decat cele pe care ti le poti forma la un scurt drivetest sau vizionare pe la showroom-uri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

care taxa auto? e euro5, conform legii, taxa e 0. la toate motoarele euro5, fie ele diesel sau benzina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

care taxa auto? e euro5, conform legii, taxa e 0. la toate motoarele euro5, fie ele diesel sau benzina.

E vorba de taxa asupra mijloacelor de transport care se stabileste si plateste anual in functie de capacitatea cilindrica a fiecarui autoturism.Cea despre care spui e taxa de poluare care, intr-adevar, in acest caz e 0.

In cazul motorului de 1.4 litri taxa este de 49 lei/an (conform codului fiscal valabil pentru 2008) fata de 150 lei/an in cazul motorului de 2 litri.Diferenta, asa cum am spus, deocamdata nu este semnificativa, dar s-ar putea ca in viitor sa devina !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incepand cu anul viitor va fi 0 aceasta taxa(pt euro 5). Cel putin asa stiu eu :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tudorvw: da, ala asa e, eu stiu ca ala se numeste impozit pe masina, mai pe romaneste. taxa auto eu o consider a fi actuala taxa pe poluare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva unde pot gasi o descriere completa a tutoror optionalelor care se pot pune pe Golf? Am cautat la ei pe site dar nimic complet.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stie cineva unde pot gasi si eu poze cu scaunele sport me2? am obs. ca se pot pune doar pe trendline, dar nu stiu cum arata.

edit: hai ca le-am gasit pe site-ul din germania. iti arata acolo la golf6 cum arata masina cu diverse tapiterii pe ea. astea de la Me2 sunt chiar mai misto decat alea de pe comfortline, sunt ca alea de pe highline.

Modificat de mandelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@dennis

Ai aici plista de preturi si descrierea optionalelor

Multumesc. Pe aceasta lista m-am tot uitat, cred ca nu m-am exprimat eu bine: ce as vrea de fapt e ca pentru fiecare optiune sa existe si o descriere mai detaliata, sa imi dau seama exact care este scopul ei; e pentru prima data cand incerc sa configurez o masina si recunosc ca nu stiu exact ce face fiecare in parte.

In ultima instanta ma va ajuta Google-ul :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

... sau un dealer scolit... :beerchug:

Oricum, nu cred sa fie rocket science iar din cate stiu eu, ei incearca sa nu prezinte lucrurile prea alambicat tocmai pentru usurinta eventualului cumparator

Cred ca in min 90% din cazuri poti fi ajutat de colegi insa via forum e cam greu de intrebat fiecare optiune ce face... eventual fa-ti o configurare dorita de tine si intreaba cam ce ar mai renta pus sau nu prin prisma utilitatii precizate de tine :beer:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!