Jump to content

Golf 6 - Configurare/Achizitie


X-Ecutor
 Share

Postare recomandată

La echiparea Highline este cumva ca si la Passat highline, si anume pe mijlocul scaunelor piele intoarsa si pe lateral piele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 1,8k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • mandelu

    191

  • YEP

    87

  • TDR

    73

  • The_Ego

    66

Lateral textil si mijloc imitatie piele- alcantara. Vezi poze in link-ul de test drive.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok. Am inteles. Dar se poate comanda la highline toata tapiteria neagra? Si ce parare ai de alcantara?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@bogdan1923: da, se poate comanda pe negru, bord+tapiserie. Nu cred ca e asa pretentioasa, dar de aratat arata foarte bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu nu pricep dupa ce logica au scos oglinzile laterale heliomate. nici la g5 nu le puteai avea pe ambele, ci doar pe cea de la sofer, dar acuma nu mai e nici aia. aia din interior o aranjez, dar imi rup ochii noaptea aia cu xenoanele pe autostrada. teribil mi-ar fi placut sa o fi lasat si pe g6 si sa o pot comanda doar pe ea. probabil nu s-a vandut bine pe g5.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:Driver: in seara asta am aflat ca vineri mi-a iesit masina din fabrica.

acum ramande de vz cat sta pe drum.

in cel mult doua saptamani o sa va spun daca seamana sau nu cu sandero :D (pt ca mai sunt unii care vad fizionomie asemanatoare :D )

tinand cont ca vin dupa o dacie din '81 pe care urmeaza s-o duc la remat, nu cred ca cei 80 CP or sa ma dezamageasca :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am observat la date tehnice diferente de consum intre dsg si manuala, in functie de motorizare, scade sau creste consumul ( acelasi motor ) la dsg, ma poate lamurii cineva ?, ce diferenta este intre senzori acustiti fata spate si park pilot, trebuie comandate amandoua sau nu are rost decat una ? ce inseamna proiectoare cu lumina activa pe viraj ? unde este montata antena cand nu se vede pe capota codita de rechin de la navigatie?

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

proiectoare cu lumina activa pe viraj cred ca inseamna ca se aprinde proiectorul de pe partea spre care invarti volanul, cand iei virajul. virezi spre stanga, se aprinde proiectorul stanga. iesi din viraj, se stinge. mi se pare ca le aprinde si doar daca dai semnal, fara sa si virezi. am vazut la o o2 mai noua chestia asta, presupun ca e la fel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se pare ca primesti, la unii dealeri, si discount. asa zice si iepumare la Post #383

eu am platit cu 1600 euro mai putin, pt ca am o masina pt remat, dar asta nu intra la ceea ce intrebu tu.

Modificat de csmn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am observat la date tehnice diferente de consum intre dsg si manuala, in functie de motorizare, scade sau creste consumul ( acelasi motor ) la dsg, ma poate lamurii cineva ?,

- E normal ca o masina dotata cu DSG sa consume mai mult decat una manuala in 5/6 trepte;

ce diferenta este intre senzori acustiti fata spate si park pilot, trebuie comandate amandoua sau nu are rost decat una ?

- senzorii acustici se pot comanda fara park pilot, iar in functie de buget se pot comanda cu grafica mai detaliata daca alegi RCD 510 sau RNS 510; "Park assist" sau "Park pilot", are o functie in plus sa invarta volanul cand parchezi.

ce inseamna proiectoare cu lumina activa pe viraj ?

- functia "cornering" - a raspuns deja mandelu;

unde este montata antena cand nu se vede pe capota codita de rechin de la navigatie?

- antena "rechin" este pe plafon.

post-10390-1225183192_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate vad eu pe datele tehnice, la benzina cu DSG consumi mai putin fata de manuala, iar la motorina e invers, DSG consuma mai mult

intra in remat si G VI, pt ca asta fac si eu. am platit toti banii (minus 1600) si mi-au dat si hrtia pt remat, urmand sa o duc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate vad eu pe datele tehnice, la benzina cu DSG consumi mai putin fata de manuala, iar la motorina e invers, DSG consuma mai mult

La diesel m-am referit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am platit avansul pe 16, restul de bani i-am dat vineri, ieri mi-au dat "nota de acceptare" pt remat, pe care tre s-o semnez si apoi sa duc masina la remat de unde am inteles ca mai primesti ceva (o dovada ca ai dus-o, presupun, plus valoarea fierului vechi).

pt remat primesti 3000 ron de la stat, 500 eur porsche romania si 2% din valoarea masinii, de la dealer (pe astia 2% nu stiu daca ii primesti la totoi dealerii, sau daca toti cei cu remat ii primesc, pt ca pe site spune doar de cei 3000ron + 500 eur)

Modificat de csmn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Roger

Park Pilot insemna doar sensori de parcare fata/spate cu avertizare acustica /sau vizuala daca ai RCD 510/RNS 510..nu stiu daca si la RCD 310 (intr-o poza pe net cu RCD 310 am vazut ca-ti afiseaza si pe el)

Park Assist cuprinde Park Pilot + "parcheaza masina singura", cum ai spus si tu :coffee_lol:

Eu mi-am luat doar Park Pilot fara Park Assist, am considerat ca in Bucuresti nu e functional. Diferenta intre ele e de 88 euro

@bogdan1923 ti-am trimis PM. Pe la pag 19 sau 20 in topicul asta am venit cu detalii despre comanda si ce optiuni am adaugat.

Modificat de iepumare
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@iepumare: brosura care o am eu e in franceza, iar denumirile difera de cele din RO, si am asociat Park Assist cu Park Pilot

Apar doar astea:

1- "L'acoustic Parking System" - e primul si afiseaza pe RCD 310, RCD 510 si pe RNS 510;

2- OPS - Optical Parking System - vine in completarea lui APS si are in plus grafica mai detaliata. Afiseaza pe RCD 510 si pe RNS 510;

3-Park Assist - vireaza singura;

Deci cam acelasi lucru :coffee_lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Topicul Noul Golf VI a devenit neincapator

Am mutat topicurile ref la configurare aici

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Exista o arie separata unde se discuta despre Dealeri, arie unde de altfel v-am si mutat posturile

Rog ramaneti OnTopic si anume Configurarea Golfului 6!

Mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ar fi sa aleg un Golf VI, dupa parerea mea un raport bun pret/performante/consum il ofera urmatoarele variante de motorizare, in urmatoarele conditii (cu tuning la motor):

1.4 TSI 122 CP M6, cu chiptuning (155 CP, 270 Nm, 209 km/h). Performante comparabile cu 1.4 TSI 160 CP, cu mai putini bani. La varianta cu DSG7 cipuirea nu e posibila.

2.0 TDI 110 CP DSG6, cu chiptuning (148 CP, 320 Nm, 202 km/h). Performante comparabile cu 2.0 TDI 140 CP si consum mai mic, la bani mai putini. E posibila cipuirea si la cutie manuala, dar e doar in 5 trepte si nu mi se pare tocmai potrivita pentru 148 CP.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ar fi sa aleg un Golf VI, dupa parerea mea un raport bun pret/performante/consum il ofera urmatoarele variante de motorizare, in urmatoarele conditii (cu tuning la motor):

1.4 TSI 122 CP M6, cu chiptuning (155 CP, 270 Nm, 209 km/h). Performante comparabile cu 1.4 TSI 160 CP, cu mai putini bani. La varianta cu DSG7 cipuirea nu e posibila.

2.0 TDI 110 CP DSG6, cu chiptuning (148 CP, 320 Nm, 202 km/h). Performante comparabile cu 2.0 TDI 140 CP si consum mai mic, la bani mai putini. E posibila cipuirea si la cutie manuala, dar e doar in 5 trepte si nu mi se pare tocmai potrivita pentru 148 CP.

La ce te referi cand spui ciupire?

bogdan1923, aici ai primit un ultim avertisment... Se pare ca nu te pasioneaza sa bagi in seama indrumarile moderatorilor de a respecta Regulamentul

Cum ai fost deja avertizat verbal, ai warning 20% si 1 zi fara drept de a posta

Butonul Quote ("citat") ajuta

Modificat de dudu
warning !
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Michael :

De unde cunosti datele post-chipuire ? Sunt deja cazuri de G6 la care s-a "umblat" ?

Ai amintit niste date destul de exacte ( cuplu, hp, vit max. ) si ma intreb..... chiar atat de exact ?

ON-TOPIC : Si eu doresc o pereche de roti de G6, dar astept sa o pot lua cu xenon si alte mici nebuneli care ar putea veni odata cu lansarea unei versiuni gen GT Sport de la G5.

Apropo .. cunoaste cineva date despre aparitia pe piata a unei versiuni sportive, gen Sportline, GT, GT Sport , sau DACA va aparea ? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am citit azi in revista ATZ, ca urmeaza in curand si varianta de motor 2.0tdi de 170 cp, despre gt nu am gasit nimic referitor la vreo intentie si pentru G6

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Silk:

Ce vrei sa spui cu...."pereche de roti?"

La Salonul Auto de la Paris a fost prezentat Golf 6 GTI.

post-10390-1225352525_thumb.jpg

post-10390-1225352658_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prin "cipuire" ma refeream la chiptuning (tuning la motor). Sursa datelor respective este un binecunoscut tuner austriac. Asta inseamna ca in curand tunarea acestor motoare va fi posibila si la noi. Cred ca Dragos (Voinea) o sa poata oferi mai multe date in aceasta privinta intr-un viitor nu prea indepartat :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai , deocamdata sunt in cautare de masinuta, si, desigur, G6 imi face cu ochiu'. Cu toate ca vreau sa fac trecerea de la a mea la G6 cat mai repede, parca vreau sa astept o versiune mai sportiva a lui.

Vreau sa spun ca imi place si vreau sa il cumpar :).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Highline vine cu jante 16" Cleveland (6 spite) iar Comfortline cu 16" - 5 spite.

Confirma cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!