Jump to content

Golf 6 - Configurare/Achizitie


X-Ecutor
 Share

Postare recomandată

asta asa e......dar tu cum ai prefera: aberatia de cd-player di c;eed cu conector usb sau cd-player elegant cu touch screen prezent pe G6 fara usb dar totusi cu aux-in??

exista totusi diferente mari de calitate si nu se pot face comparatii doar in baza unei mufe usb

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 1,8k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • mandelu

    191

  • YEP

    87

  • TDR

    73

  • The_Ego

    66

Tocmai pentru ca mufa USB este o banalitate a tehnicii si a fost pusa pe playere si masini de 2 lei comparativ cu Golf-ul (Ceed de ex) este o ciudatenie sa nu fie inclus si in Golf.

Iar pe mine unul nu ma incanta deloc ca este cu touch screen. Este ceva mai greu de utilizat in mers decat unul conventional.

@mandelu: Poate te intereseaza in schimb conectivitatea iPod.

Modificat de spb
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine, si pana la urma conectorul multimedia aux-in, prezent pe RCD 510, in ce consta ? Mai exact, stie cineva ce se poate conecta la el ? Exista si adaptor pentru mufa USB ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

conectorul respectiv e si pe rcd 310 si consta intr-o mufa AUX-IN care bagi tu un cablu care face legatura cu mp3-playerul (ca sa bagi direct playerul nu ai cum). cel putin eu un cablu zic ca e, ca e o mufa asem. cu aia de casti. eu nu stiu sa vina playerul mp3 cu astfel de cablu insa. panarama mea de dell sigur nu a venit.

protos: nu e vb de cum as prefera eu. Nu o sa ma innod sa nu cumpar g6 pt o amarata de mufa, dar....intrucat la o masina nu merge sa o iei azi si maine sa mai adaugi la ea chestii din astea si o mai si tii niste ani buni, e bine sa o iei de la inceput cu orice moft ti-ai dori ca sa nu regreti ulterior, mai ales cand e vorbe de o chestie relativ ieftina. Asta pe langa argumentul extrem de pertinent al lui spb.

E f bine ca ne-a zis Roger chestia asta ca imi scapa. asa, acuma o sa fiu atent si o sa ii bat la cap. e posibil sa mai apara niste optiuni in timp. ca oricum nici xenonul nu e inca, deci lista aia de optiuni are toate sansele sa sufere modificari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai mult ca sigur VW nu o sa adauge in curand optiune de USB pentru cdplayer.

Singura optiune mai eficienta este sa alegeti RCD 510 care are slot de card SD. Functioneaza foarte bine, in momentul cand introduceti cardul aparatul gaseste singur fisierele mp3, chiar daca muzica este ascunsa in foldere, chiar daca pe card aveti si alte chestii in afara de muzica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

diferenta este destul de mare intre o mufa chioara AUX IN ( de casti ) si una USB. In prima varianta, nu vei putea regla decat volumul din radiocd-ul masinii, dar nu vei sti ce melodie este , nu o vei putea schimba, derula etc.

in concluzie, sa ai mufa USB e mult mai inteligent, ( pana si fiat-ul linea are), deoarece din tastele de pe volan poti asculta ce vrei, iar pe ecranul din bord va aparea denumirea melodiei ( deci.. macar la CEED poti sa faci asta).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o intrebare pt cine a comandat highline. tapiteria scaunelor, pentru sezut, e standard un fel de piele intoarsa? (ca nu stiu cum sa denumesc altfel materialul ala numit Alcantara). ca arata superb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, tapiteria din piele intoarsa Alcantara e standard in echiparea Highline.Si se pare ca merita, ramane de vazut cum se va comporta in timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

diferenta este destul de mare intre o mufa chioara AUX IN ( de casti ) si una USB. In prima varianta, nu vei putea regla decat volumul din radiocd-ul masinii, dar nu vei sti ce melodie este , nu o vei putea schimba, derula etc.

Asa este, acum dupa ce am vazut o poza cu acea mufa aux-in, e clar.E vorba de o intrare auxiliara AUDIO.Mufa respectiva face legatura cu etajul de preamplificare audio a RCD-ului masinii.Deci la ea se poate conecta doar iesirea audio a unui alt dispozitiv dotat cu o astfel de mufa.

Acesta poate fi un moltiv de nemultumire justificat acum cand dispozitivele de redare multimedia au ajuns ceva banal.Dar pana la urma, totusi, e doar o masina, nu un PC.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum a recomandat si psyk3 mai sus, pentru cei ce vor mai multe optiuni la ascultarea fisierelor MP3, RCD510 este cea mai buna solutie (nu are nici Ceed-ul si nici Linea asa ceva daca tot veni vorba) arata bine si este foarte utila.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RCD 510 nu are acea optiune la care se refera psyk3, adica slot pentru card SD.Aceasta optiune este prezenta la RNS 510 care include sistem de navigatie si este si mult mai scump decat RCD 510.Personal, consider insa ca dotarile RCD-ului 510 sunt suficiente, rolul sau fiind in principal de a reda muzica la bordul masinii.Si, intr-adevar, arata si bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Rog inainte de a posta intrebari de tipul celei de mai jos, consultati configuratorul... e mai usor si primiti raspunsul instant :)

am si eu o intrebare pt cine a comandat highline. tapiteria scaunelor, pentru sezut, e standard un fel de piele intoarsa? (ca nu stiu cum sa denumesc altfel materialul ala numit Alcantara). ca arata superb.

Golf6_oct08.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mii de scuze dudu, l-am consultat, dar nu ma prind in care din pozele alea e alcantara, si nici daca alcantara e ce am intrebat eu. eu nu intrebam daca e alcantara, ci cam ce inseamna asta. ca ma gandeam ca cine a comandat a vazut pe viu.

edit: hai ca dupa ce apare aici http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Alcantara.jpg cam asta pare a fi. acuma pricep.

Modificat de mandelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RCD 510 nu are acea optiune la care se refera psyk3, adica slot pentru card SD.Aceasta optiune este prezenta la RNS 510 care include sistem de navigatie si este si mult mai scump decat RCD 510.Personal, consider insa ca dotarile RCD-ului 510 sunt suficiente, rolul sau fiind in principal de a reda muzica la bordul masinii.Si, intr-adevar, arata si bine.

tudorvw: Nu vreau sa induc in eroare,dar pe Tiguan, acelasi RCD510 are slot SD card (vezi ca e si o discutie pe aceasta tema in aria Tiguan). Eu am RNS510 si nu stiu exact cum este RCD510 dar sunt destul de sigur ca are slot SD.

L.E:

Uite aici un RCD510, din aceste poze ar rezulta ca are slot SD:

http://www.vw-antares.net/content/view/32/27/

Modificat de Devastator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Devastator, daca e asa (ca la Tiguan), atunci ar fi foarte bine, s-ar pune capat multor comentarii rautacioase in acest sens.Doar cine a vazut si incercat pe viu acest RCD 510 de pe Golf VI ne poate da raspunsul exact.In configuratorul VW insa nu este specificata aceasta optiune (slot SD) la RCD 510, spre deosebire de RNS 510.Poate ne scapa cineva si de aceasta nelamurire...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, tapiteria din piele intoarsa Alcantara e standard in echiparea Highline.Si se pare ca merita, ramane de vazut cum se va comporta in timp.

Un bun prieten are Passat HL, sezutul si spatarul Alcantara si restul piele normala. Dupa aproximativ 2 ani si 45.ooo km la scaunul soferului exact unde stai cu fundul s-a "zburlit" un pic materialul si parca doar o idee s-a si scamosat. Oricum nu se vede decat daca te uiti atent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar cine a vazut si incercat pe viu acest RCD 510 de pe Golf VI ne poate da raspunsul exact.In configuratorul VW insa nu este specificata aceasta optiune (slot SD) la RCD 510, spre deosebire de RNS 510.Poate ne scapa cineva si de aceasta nelamurire...

Am vazut eu aseara RCD 510 pe Golf 6 si pot sa spun ca pe linia de sus a display-ului apareau butoanele virtuale CD, SD, Bluetooth si inca ceva nu mai retin. Nu am apasat pe SD dar era acolo prezent. Daca ai drum pe la Carrefour Militari te poti convinge singur :nono:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Singura optiune mai eficienta este sa alegeti RCD 510 care are slot de card SD. Functioneaza foarte bine, in momentul cand introduceti cardul aparatul gaseste singur fisierele mp3, chiar daca muzica este ascunsa in foldere, chiar daca pe card aveti si alte chestii in afara de muzica.
RCD 510 nu are acea optiune la care se refera psyk3, adica slot pentru card SD.Aceasta optiune este prezenta la RNS 510 care include sistem de navigatie si este si mult mai scump decat RCD 510.

Daca am spus ca am testat eu personal de ce vii cu afirmatii contradictori ?

Crede-ma ca SD-ul de pe RCD 510 este mult mai destept decat un amarat de USB pus pe un cdplayer lowcost !! In primul rand ca iti gaseste singur melodiile de pe SD, pe cand la USB trebuie sa cauti tu piesele, destul de incomod in timp ce conduci.

Modificat de psyk3
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a implinit o luna de cand am dat comanda si sincer nu mai am rabdare. Am vorbit la dealer nutrind speranta ca o sa vina pana de craciun si sa o inmatriculez repede sa plec cu ea de revelion la budapesta...ii faceam si rodajul cu ocazia asta. De unde...vine dupa sarbatori, la anul pe la jumatatea lui ianuarie. Nici macar nu a intrat in fabricatie. Asta e... Credeti ca o sa vina cu cauciucuri de iarna sau de vara?

Modificat de iepumare
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur vor fi de vara. Si cea din semnatura a venit asa, desi era fabricata in ianuarie.

In principiu pe la toate marcile masinile vin cu cauciucuri de vara, iar cele all season sunt optionale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt ca intreba cineva de RCD 510. m-am uitat si eu la RCD 510 pe viu. sus apar AUX si SD insa erau gri, si degeaba apasam pe ele. probabil daca bagi respectivele, adica un device auxiliar, sau SD, se poate da click pe ele. m-am uitat dar nu bag mana in foc ca asa-zisa fanta din partea de jos e pt SD. daca nu e aia, nu stiu pe unde mai poate intra SD-ul. nici dealerul nu a stiut sa imi spuna daca aia e sau nu.

cand te joci la climatronic apar pe ecranul radio-ului temperatura si diverse alte setari. haios.

Ca o impresie personala, arata foarte bine cu ecranul ala mare, chit ca rezolutia si culorile nu sunt cine stie ce. pe de alta parte, nu mai ai gaura aia sub radio, unde poti tine portofel, mobil etc. de gustibus. arata insa superb cu RCD 510, trebuie sa recunosc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca am spus ca am testat eu personal de ce vii cu afirmatii contradictori ?

Crede-ma ca SD-ul de pe RCD 510 este mult mai destept decat un amarat de USB pus pe un cdplayer lowcost !!

Scuzele mele, nu aveam intentia sa te contrazic.M-au indus in eroare informatiile aparute pe site-ul VW, unde la RCD 510 nu spune nimic de card SD, acest lucru fiind specificat doar la RNS 510.Acum e treaba clara, acel slot de card Sd exista pe RCD 510.Asta ma bucura foarte mult, mai ales ca am comandat si eu aceasta optiune pe viitorul Golf. Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate sunt putin off topic dar as avea si eu o intrebare.Am intrat azi pe site-ul vw romania si in configurator nu am gasit golf mk6 cu toate ca in saptamanile trecute era.stie cineva din ce cauza l-au scos de acolo?

multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ieri cand am intrat eu ziceau ca nu merge ca updateaza ceva. probabil ca nu au terminat de updatat si pt g6 si decat sa blocheze tot configuratorul, au zis sa il scoata temporar de acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RCD 510 are slot SD, este acela din partea de jos.Puteti vedea mai multe detalii cum functioneaza.

Modificat de Andrei JSE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!