Jump to content

2.0 TFSI/2.0 TDI - Brake upgrade


fuscobal
 Share

Postare recomandată

JUG. stai departe de EBC, sunt niste porcarii despre care se stie ca s-au dezintegrat pe circuit in multe cazuri. Daca se intampla asta (mai ales avand in vedere greutatea masinii tale) poti ramane fara frane. DS2500 pot merge decent pe un drum de munte dar pe circuit lasa multe depuneri si o sa ai trepidatii in volan pe urma. XP8 nu scartaie decat putin si merg folosite far probleme. XP10, 12 si RP2 scartaie tare ! Concluzia e clara > XP8 ! Ai mai avea placute destul de stabile la temperaturi mari Pagid RS4-2 pe care le am eu acum pe srada. Tin foarte bine la rece, nu scartaie si au modulare buna dar la frane de la viteze mari, dupa gustul meu nu lucreaza chiar ca o placuta de curse !

Modificat de fuscobal
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Bebe: stiu ca Dr.G.Silviu si-a luat de la Goodridge acel banjo bolt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, mersi de info. Asa am vorbit si eu cu baietii de la 4turbo parca, dar nu mi-au mai dat nici un semn... Poate nu vor sa se complice cu curier, etc pt 2 suruburi... De aceea as avea nevoie de putin ajutor, de la cineva din Bucuresti, care ar putea merge sa le ridice personal (nu stiu de unde) aceste suruburi... multumesc, nu raman dator :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum e cu Carbotech XP8 pe strada?Trebuie montate neaparat si discuri noi?

Are sens sa le pui doar pt 2 zile de circuit (unde am inteles ca sunt bune) pt ca apoi sa mergi prin bucuresti\eventuale iesiri?

Diferenta de pret fata de ds2500 nu e foarte mare. Cu ds2500 am mers pe strada si am fost multumit,mi-au scartait un pic la inceput dar apoi a fost ok.

Cat de tare scartaie XP8 in daily drive?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A raspuns Fusco la toate intrebarile astea acum cateva posturi.

Cat despre discuri, nu trebuie sa fie noi neaparat, dar trebuie macar rectificate.

Modificat de forceturbo
Quote inutil
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit ce a scris Fusco mai sus.Dar,din ce am vazut pe alte forumuri lumea renunta la folosirea XP8 pt strada si trec la Ds 2500 dintr-un singur motiv - scartaie tare. Fusco a zis ca XP8nu scartaie. Nu pun la indoiala ce a spus el,mai ales ca el le-a incercat si stie despre ce vb.

Oare pasta aia antiscartait este eficienta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu le am pe spate si nu scartaie deloc. Pe fata e posibil sa fie diferit totusi dar nu cred sa fie ceva grav. Oricum ar fi, e suficient sa pui o singura data Carbotech pe masina si nu o sa mai vrei sa folosesti niciodata altceva din punct de vedere al raspunsului pedalei :) ! Pe strada am zis deja ca tin de la rece excelent asa ca nici aici nu trebuie sa va faceti griji !

Modificat de fuscobal
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fuscobalaur, tu ai luat Carbotech direct din state, sau EU (am vazut ca au un dealer in Suedia si unul in Elvetia).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

www.ctbrakes.com > sunt acolo date si preturile si compoundurile disponibile pentru fiecare etrier in parte. Eu am luat direct din state. Carbotech este o firma micuta si la mailuri raspund chiar administratorii. Mai au si rodaj facut de ei pe o masina speciala (pre-bedding) astfel incat cand le pui pe masina sa fie gata rodate. Johnny, asta cu cat tin e cam relativa. Depinde cum mergi, cum ai obiceiul sa franezi, ce sistem de franare ai...Pe fata probabil ca tin 3-5 track-days iar pe spate dublu. La mersul pe strada habar n-am cat tin ! In general la sistemele de franare aftermarket cu suprafata placutei mai mare si racirea mult mai buna, tin mai mult decat pe sistemele de franare OEM !
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Imi spuneti va rog pe ce masina merg plug and play furtunele astea ce nu merg pe Cupra/S3? Multumesc

Modificat de forceturbo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai poti face rost de suruburi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e nici un calvar cu suruburile. Te duci la Iustin, iei alte suruburi si gata biggrin.png

Nu mai aduce Iustin? Si eu am mare nevoie de furtunase si nu stiu ce sa iau...

Modificat de GtSport
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu eu, nu mai aduce. Merita oricum sunat.

Daca eu nu dat kitul de frana cu totul, furtunele mele sunt ale tale dupa 15 iunie :D.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Teo, cumpara Goodrigde, nu te mai complica cu Hel. Daca numele era cu 2 de "L" se potrivea mai bine :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat costa aproximativ furtunele (hel sau goodridge)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dr.G.Silviu

In prima poza mi se pare imposibil sa fi cedat din cauza temperaturii... mai degraba ceva mecanic. In a doua nu ma pronunt... nu prea ineleg ce-i acolo, un plastic rupt?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin@Caractere

Eu cred ca ceva a frecat camasa metalica si ulterior a cedat si furtunul, ca nu cred ca poate ceda asa invelisul metalic, iar in a doua poza nici eu nu prea inteleg ce este :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dr.G.Silviu

a doua poza e pentru exemplificare... sa se arate ca e goodridge si nu altceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!