Jump to content

Schimbat Rulmenti Roti Fata/spate


rycco4u
 Share

Postare recomandată

am tot citit parerea fiecaruia, dar n am vazut unul sa zica: ba, masinile astea au o buba mare cu rulmentii pe spate, nu e normal sa se strice atat de des! am si eu un 3 kombi si schimb rulmentii ca sosetele. am intrat aici ca sa aflu ce se poate face, dar sunteti la fel de neputinciosi ca mine :) chiar nimeni nu se concentreaza pe cauza, toti pe efecte?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 310
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • paul_ral

    16

  • AdryanDim

    16

  • b-66-six

    12

  • denismoc

    11

Top Posters In This Topic

Posted Images

La G3 variant nu se strica asa des. Poate la Bora ta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am tot citit parerea fiecaruia, dar n am vazut unul sa zica: ba, masinile astea au o buba mare cu rulmentii pe spate, nu e normal sa se strice atat de des! am si eu un 3 kombi si schimb rulmentii ca sosetele. am intrat aici ca sa aflu ce se poate face, dar sunteti la fel de neputinciosi ca mine :) chiar nimeni nu se concentreaza pe cauza, toti pe efecte?

Daca ai pus cei mai ieftini (febi) ai dreptate. Si eu am schimbat doua rinduri febi la 3000 km. Am luat SKF si nu se compara deja am peste 20000km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La masina din semnatura nu am schimbat niciodata rulmentii . Am facut 40K km cu ea . Periodic mai dau rotile de pe spate jos si mai gresez rulmentii dar pe fata nu am cum. Nu stiu ce marca de rulmenti am acum .

Modificat de floryn_zdv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am pus doar FAG pana acum, mai putin ultima data cand am pus SKF acum 2 sapt. astept reactii. mai bine zis nu astept;))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma despre ce masina vorbim? La semnatura vad ca ai Bora.

Modificat de taz21
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Poate ca nu postez unde trebuie dar sincer nu stiu in alta parte unde sa intreb. Pe puntea fata mi se incalzesc rotile destul de tare cam dupa 100KM. Poate sa fie de la rulmenti? Precizez ca nu se aude nici un vajait in mers, placutele de frana nu raman blocate pe disc, ce ar putea fi? ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Un huruit care pare sa se auda din spate si se aude tot mai tare cu cat creste viteza poate fi de la un rulment spate?Tin sa mentionez ca i-am schimbat in urma cu aproximativ 15.000km(impreuna cu bucsele).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rulment sigur.daca sunt pe spate te sfatuiesc sa schimbi pe ambele roti, sunt ieftini si vin cu tot ce trebuie(semeringuri, piulite, etc).Ai grija cum ii bagi.

cauza este mecanicul, iar efectul este uzura lor prematura

Modificat de lungoci1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BaaU_05,salta fiecare roata in parte pe cric,scoate masina pe liber(cu frana de mana trasa+pene in spate),si invarte manual de roata.Daca se invarte greu,sau foarte greu,raspunsu eu zic ca este de la garniturile de la pistonasele etrierilor si ar trebui schimbate.La tine nu cred ca este rulmentul.Am avut aceeiasi problema ca tine,la Leon,si imi infrana o roata,dar spate.Se incingeau rotile de zici ce-i aia.Dupa ce am schimbat garniturile de la pistonase de la etrieri,roata nu se mai incalzea,nu mai ramanea infranata si mergea ok.Vezi ca fiind frecarea mai mare(rotile merg infranate),se duc mai repede placutele + discurile de frana,de aici rezulta->alti bani.Cost set garnituri pistonas,per o roata este de ~30ron.Sa te astepti sa cumperi si 1L de lichid de frana(dot 4).Dupa schimbarea garniturilor trebuie facuta aerisire pe fiecare roata.

PS:placutele de frana nu au cum sa blocheze in mers,pot apasa pe disc,insa foarte putin->incingerea rotilor de otel\aliaj(lucru observat si la problema pe care am rezolvat-o)...

Modificat de carceacristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oameni buni,o intrebare.Se poate sa se blocheze un rulment brusc fara sa aud in prealabil nici un huruit,dar nici cel mai mic huruit?Am facut 2000 km de cand am masina si intr-o seara dintr-o data mi s-a blocat roata dreapta-spate dupa care s-a deblocat si am reusit sa ajung acasa incet.Cand am schimbat rulmentul am vazut ca cel vechi era spart.Ce ziceti?

Modificat de HawkeyeCerbu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hruitul apare odata cu uzura care se vede pe bilele cilindrice ale rulmentilor. daca de exemplu il scuturi pe o carpa neagra o sa vezi ca o sa cada particule mici de metal asemanatoare cu pilitura de fier. e posibil ca fostu proprietar sa fi strans tare piulita pe rulment ca sa nu mai huruie pana o vinde. dar asta se vede pe uzura bilelor cilindrice. altfel presupun rulment de calitate inferioara sau un montaj realizat de neam de manivela cu doua leviere prelungire la cheie "sa tina".

P.S. urmeaza sa ii schimb si eu. din ce am citit in topic SKF ar fi cei mai ok. contraindicatii?

Modificat de omu_negru84
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut baieti cine poate sa ma ajute si pe mine cu o informatie?Am un golf 3 si am o bataie urata pe dreapta fata mai ales in gropi nu am desfacut roata sa vad ce e acolo dar in schimb am gasit geanta cea de vara care am schimbat-o plina de vaselina in interior,aveti idee poate sa fie de la rulment sa fie spart sau de la altceva.va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din moment ce se aude bataie, rulmentii nu au ce cauta.Rulmentii doar huruie.Suspensia pe fata cum ii? mai duce?verifica telescoul deoarece este posibil sa fie curs uleiul din telescop.De regula aceste batai sunt de la telescop dus, flansa din capul telescopului, bucse, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

valy ms ptr informatie, problema e ca se aude un pic si un huruit, dar la viteza foarte mica se aude cum bate ceva poate sa fie si telescopul nu stiu inca nu am desfacut nimic sa vad, am suspensie sport pe ea sau pate sa fie vreo bucsa ceva?Cred ca trebuie neaparat sa desfac sa vad ce e ca asa nu stiu daca rezolv ceva sau ce trebuie sa schimb.MRS

Scuze ca revin iara dar de vaselina care am gasit-o in geanta aveti idee de la ce poate fi nu e din rulment?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Putine sanse sa fie vaselina de la rulment mai degraba e de la planetara ,burduf spart :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

- Salutare. De ceva vreme am auzit un scartait metalic pe spate...dar numai cand virez stanga. Sunt rulmentii sau mai degraba ceva bucsa de la punte? Multumesc mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,

Am un Polo din 2002 cu ABS, si trebuie sa schimb rulmentul din partea dreapta fata. Intrebarea mea este daca pot sa-l schimb acasa sau nu? Ce marca ar fi de preferat sa cumpar.

Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai putea sa-l schimbi si acasa doar daca ai presa sa te ajute cand pui inapoi rulmentul ca la scos ii mai usor plus ca tre sa faci semn cand dai jos fuzeta sa nu dereglezi unghiul de cadere.Sfatul meu e sa mergi intr-un service ca nu te ajunge mult 40-50 RON.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

IMi puteti spune cam cat trebuie sa tina rulmentii fata spate?

Exista un model pe piata RO care sa tina mai mult?

Am fost azi la un magazin de piese, unde omul s-a uitat ciudat cand am intrebat de rulmenti...ca cine mi-a recomandat schimbatul rulmentiilor...ca alea tin. NU stiu cand au mai fost schimbati, masina e luata sh. Daca nu observ ca huruie sa ma astept sa-mi pice roata dupa un timp?

Am cerut un cod din programul ETKA, dar acolo nu figureaza sa existe rulmenti separat de cumparat.

Imi puteti da dimensiunile rulmentiilor pentru masina din semnatura?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar trebui sa schimbi intai magazinul, pentru ca orice magazin trebuie sa aiba codul pentru rulmenti. Ca model iti recomand SKF sau FAG, sunt mai scumpi dar merita, odata schimbati ar trebuii sa te tina ceva zeci de mii km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci, la schimbarea discurilor de frana e indicat sa se schimbe si rulmentii?

Un pret sa-mi fac o idee pentru Fag imi puteti da?

Astept dimensiunile pentru rulmenti, daca le are cineva.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!