Jump to content

Schimbat Rulmenti Roti Fata/spate


rycco4u
 Share

Postare recomandată

Puteti sa luati in calcul si varianta FAG 713 8000 10 (75 lei setul pt 2 roti)

post-64586-0-24935300-1341836894_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 310
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • paul_ral

    16

  • AdryanDim

    16

  • b-66-six

    12

  • denismoc

    11

Top Posters In This Topic

Posted Images

De la autokarma?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu,la orice magazin auto care lucreaza cu Elit(Elit-ul au preturi bune la Fag si sunt primii importatori pe tara).Esti din pitesti,am verificat stocul si au 4 seturi pe stoc.In mod normal un magazin serios,care nu se arunca la preturi...la pretul asta ti-l da.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata...am comandat SKF set, pentru amandoua rotile spate-70 lei. Multumesc gabivvx

Modificat de manole74
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

salut vreau si eu un cod pentru rulmenti pe spate...va rog



masina e din 93 si am pe cineva care ar putea sa.mi fac rost de niste rulmenti mai buni dar imi tre codu de pe ei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La schimbarea rulmentilor,schimbati OBLIGATORIU si piulita de prindere N0111671  Piulita M16X1 lei 6 pe original bucata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am dat 80 de lei pe rulmentii spate (set...piulite, colivii). Am pus Febi. Ce ziceti?

Modificat de phun
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu inteleg dece ar trebui schimbata obligatoriu si piulita (in general nu are urme de uzura si se prezinta in perfecta stare). Eu as prefera ca marca orice alceva inafara de Febi (sunt ambalatori siatat), eventual SKF sau INA

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ina nu face rm roata,din grupul Schaeffler(fag,ina,luk)doar fag produce rulmenti de roata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai eu am schimbat piulita ca era in set. A si aparatoarea aia de tabla ca un dop.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe FAG nu vine piulita in pachet,pe alti producatori nu mai imi amintesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acesta este setul FAG fata. Spatele parca vine fara piulita

IMG_0117.jpg

Modificat de paul_ral
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe Autokarma vad ca FAG-ul vine fara, iar SKF-ul vine cu..piulita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...
  • 1 month later...

Feny , ms mult pentru video , daca ar fi unu si pentru fata ar fi perfect acolo stiu ca este mai greu ! Pe fata este doar 1 rulment nu ?

Ma poate ajuta cineva cu ceva sfaturi de care ar trebuii sa tin cont ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe fata e doar 1 rulment.

Iti trebuie presa ca sa-l scoti - nu e asa usor ca pe spate

Modificat de b-66-six
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rulmentul se poate distruge - doar partea din interior. Camasa exterioara are marginile rotunjite - nu poti bate cu ceva in ea, iar presa daca folosesti trebuie sa fie perfecta pe dimensiune. Eu m-am dus cu fuzeta in mana la un service de cartier si in 2 minute mi-au scos si camasa ext (nu au vrut sa primeasca nici un leu). De bagat se baga usor rulmentul nou - vaselina + rulmentul tinut 1 zi la congelator - nici nu a trebuit sa bat prea tare in el

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ms , aveti idee de unde pot cumpara o presa , ceva mai ieftin nu profi cum au astia in video ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in general sculele profesionale costa f mult si nu merita sa dai o caruta de bani ptr un lucru pe care i-l faci o data la 5-10 ani, daca int-radevar vrei da detii asa ceva mai simplu rezolvi cu un strungar bun, insa tratamentul metalului din care faci scula lasa de dorit !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Ma poate ajuta si pe mine cineva cu un tutorial pentru axul de pe spate? am joc in roata din cauza lui si imi mananca rulmentii.Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la post 290 ai un video

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca jocul este din tamburul de frina recomandat ar fi inlocuirea acestuia dar uneori se poate uza si axul in sine ceea ce duce la uzura rapida a rulmentilor de la roata spate.In functie de constatare se schimba piesa respectiva

http://www.epiesa.ro/tambur-frana-vw-golf-iii-1h1-1.4-abe-c6w007abe/1876/10133/cod-3747791/

http://www.epiesa.ro/set-rulment-roata-vw-golf-iii-1h1-1.4-mapco-26706/1876/10679/cod-2179411/

http://www.epiesa.ro/butuc-roata-vw-golf-iii-1h1-1.4-topran-103511/1876/10678/cod-3051482/

Modificat de asterix 68
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!