Jump to content

Schimbat Rulmenti Roti Fata/spate


rycco4u
 Share

Postare recomandată

  • Replies 310
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • paul_ral

    16

  • AdryanDim

    16

  • b-66-six

    12

  • denismoc

    11

Top Posters In This Topic

Posted Images

V@sy l-am strans prea tare fara sa mai slabesc un pic inapoi piulitza.Dupa 3 zile a inceput sa-mi faca un huruit pe spate de toata frumusetea.Faza grea a fost sa depistez pe ce parte e dus rulmentul ca se auzea din amblele parti si din stanga si din dreapta spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la mine, am schimbat rulmentii(spate) la mecanic,i-a strans ok.Dupa o zi sau doua rotile au avut putin joc 'cica este normal ca s-au mai asezat rulmentii'.Au facut de 2-3ori aceeasi schema.Prima data mam dus la el sa ii stranga.Apoi am ridicat masina pe cric si i-am strans(strans/destrans) incet eu singur si verificati la mana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine e dus rulmentul pe stanga fata (cel putin de acolo se adude huruitul), initial am sperat ca e din cauza la gumele de iarna, dar cred ca ma amagesc singur :D Poate sa imi recomande cineva un mecanic care sa nu isi bata joc in Tg Mures? Ca altfel incerc cu inca 2 prieteni sa rezolvam noi, nu sunt eu cel mai mare mecanic de pe fata pamantului, dar cu astia 2 am dat jos si am pus la loc in 2-3 ore motorul la Trabant:) Asa ca poate o sa ne descurcam, dar daca totusi dau niste bani pe rulmentii aia, parca totusi as merge la cineva cu experienta in loc sa experimentez pe pielea mea. Si daca a luat cineva recent, poate sa imi spuna exact si un pret?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate cineva sa faca o prezentare pentru schimbare rulmenti fata?am golf 4 eu.?am luat rulmentii si vreau sa ii schimb acasa.am dat roata jos discul jos.acum nu vreau sa bat in ceva aiurea sa sparg ceva.ma poate ajuta cineva?daca nu puneti aici trimiteti-mi un pm.MUltumesc.

Modificat de DjGeooo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut baieti!As dori sa stiu daca se pot schimba doar fuzetele pe spate si cam cat costa si unde le pot gasi!Mersi anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am discuri,ci tambure!

Modificat de AdryanDim
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate cineva sa faca o prezentare pentru schimbare rulmenti fata?am golf 4 eu.?am luat rulmentii si vreau sa ii schimb acasa.am dat roata jos discul jos.acum nu vreau sa bat in ceva aiurea sa sparg ceva.ma poate ajuta cineva?daca nu puneti aici trimiteti-mi un pm.MUltumesc.

E ceva de lucru la tine, nu cred ca o sa reusesti sa ii schimbi acasa, dar ca idee iti zic cam ce ai de facut, trebuie sa dai fuzeta jos, desfaci planetara, vezi ca surubul de la pivot nu poti sa il desfaci de planetara, va trebui sa desfaci pivotul din cele 3 surubele de pe bascula, rulmentul vechi se scoate din 2 bucati mai intai carcasa interioara si apoi carcasa exterioara( nu iese usor), inainte sa bagi rulmentul pregatesti suprafata fuzetei pe care intra rulmentul, o smirgheluiesti frumos, dupa care tragi rulmentul nou inauntru cu o presa speciala, sau improvizezi ceva in menghina.

Spor la treaba!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare de 10 dolari de monopoly: Am vorbit astazi cu mecanicul si mi-a recomandat rulment (ceva marca italiana am impresia) la 80 de Ron bucata. Nu vi se pare ca e un pic cam piperat pretul? De manopera nu l-am mai intrebat dar oare cat poate sa imi mai ceara si pe asta? Mentionez ca ce mi se aude mie, cam de la 80 km/h e mai mult vajait decat huruit si parca simt si un pic de bataie daca tin piciorul pe podea nu pe pedala de ambreiaj. Am insa o rugaminte, daca aveti vreun verdict mai drastic sa mi-l dati cu blandete ca am bagat saptamana asta 780 de Ron in masina :salut: S-ar putea sa fie si alte probleme acolo, sau sigur e rulmentul de vina, macar sa nu dau banii aia degeaba daca tot ii dau. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pretul e normal pentru un rulment fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la mine, am schimbat rulmentii(spate) la mecanic,i-a strans ok.Dupa o zi sau doua rotile au avut putin joc 'cica este normal ca s-au mai asezat rulmentii'.Au facut de 2-3ori aceeasi schema.Prima data mam dus la el sa ii stranga.Apoi am ridicat masina pe cric si i-am strans(strans/destrans) incet eu singur si verificati la mana.

am mai scris si eu despre problema asta in postul #91 pe pagina anterioara dar mai scriu inca o data poate mai foloseste la cineva.

Pot sa mai adaug niste sfaturi/pareri despre rulmentii de pe spate...Daca nu huruie si are un pic de joc poate insemna ca nu a fost strans destul sau si'a mai dat drumul un pic intre timp, in acest caz se mai poate strange.

Si referitor la, cat de tare sa fie strans, roata ar trebui sa se invarta un pic mai greu dupa ce e strans rulmentul(pot sa fac pariu ca dupa cativa km va merge usor pentru ca "isi va da drumul"), pentru ca daca nu, dupa foarte putin timp o sa isi faca un joc si daca are joc se poate strica mai repede rulmentul(la fel se intampla si daca e prea strans). Dar mai trebuie verificat din cand in cand.

Sper sa nu fie jenant ca am subliniat asa de mult text.

Bafta tuturor si aveti grija cum montatii rulmentii, mai ales pe spate, eu in 2 ani am schimbat 3 rulmenti pe spate si doar unul pe fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O intrebare:se poate schimba doar axul pe care intra rulmentii/tamburele pe spate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi mult!Vreau sa le schimb pentru ca mi s-au dus iar rulmentii pe spate,iar axurile par sa fie putin tocite. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Va cer si eu ajutorul. Astazi am fost sa schimb si eu rulmentii de pe spate si rulmentul si butucul de pe stanga fata. pe spate a mers repede dar pe fata nu a putut mecanicul sa scoata planetara din fuzeta. pur si simplu parca ar fi turnate impreuna. a incercat cu presa hidraulica 30 de min , a dat cu degripant , motorina , lichid de frana .. nimic. am pus-o la loc si mi-a lasat un pic piulita desfacuta si a zis sa trec saptamana viitoare sa incercam din nou. a mai patit cineva asa ? cum ati procedat. am butucul terminat cu rulment cu tot pe stanga si imi trage dreapta asa de tare ca , cand depasesc si vreau sa revin inapoi doar iau mana de pe volan si vine singura :icon_cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o rugaminte la voi

vreau sa schimb rulmenti roti spate

si nu reusesc deloc sa scot butucul

am desfacut piulita de la planetara dar nu reusesc deloc sa scot nenorocirea aia de butuc in care sunt rulmentii

are vreo siguranta ceva si nu vad eu

sau daca are careva o schema , ceva in care iti arata cum sa desfaci si ce , la roata

mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite aici o schema,poate te ajuta...si verifica sa nu ai frana de mana trasa! Bafta! :rolleyes:

post-60062-1271948880_thumb.jpg

post-60062-1271949232_thumb.jpg

Modificat de AdryanDim
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum mi-am dat seama,cred ca tu ai discuri pe spate ca e syncro asa ca uite schemele pt cazul tau!Bafta!

post-60062-1271954122_thumb.jpg

post-60062-1271954128_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum mi-am dat seama,cred ca tu ai discuri pe spate ca e syncro asa ca uite schemele pt cazul tau!Bafta!

am studiat si schema asta, dar nu m-a ajutat cu nimic

am chemat adineauri un mecanic si mi-a zis ca trebuie sa desfaca si planetara ca sa dea jos butucul

asa ca am montat tot la loc si maine o duc in service

daca nu avea si pe spate tractiune era mai simplu

o duc s-o urce ei pe macara si sa desfaca ce trebuie..macar ei au scule si tot ce le trebuie

merci de ajutor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Planetara e normal sa o scoti din butuc (fuzeta). Cum altfel sa scoţi butucul (rulmentul)?

Modificat de taz21
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am incercat si eu sa fac treaba fara sa mai dau bani la service

nu ma prea pricep...am vazut la altii ca este simplu de schimbat pe spate

dar....imi prind degetele, dupa aceea am vazut ca trebuie demontat aproape tot

asa ca am apelat la service...asta este !

Modificat de taz21
Nu mai da quote la mesajul anterior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

azi am reusit , dupa 2 ore de stat cu flacara pe butuc si o ora de dat cu barosul in ea a iesit , imi pierdusem orice speranta. A lua premiul de cea mai incapatanata planerata :D

Mdrro eu tot im timisoara mi-am rezolvat problema. daca vrei iti pot zice unde sa te duci la cineva care stie meserie. O sa ai exact soarta mea.

Modificat de LoveRules
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai stat cu flacara pe butuc la rulmentul fata sa te astepti ca in scurt timp sa inceapa sa huruie. Piulita de la planetara se desface usor (cat de cat) cu pistolul pneumatic - eu le-am slabit de fiecare data la vulcanizare. Am dat cu degripant (WD40) din belsug cam cu o ora inainte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai la mine rugina era foarte multa , am incercat degripant motorina si lichid de frana. Parca era lipita planetara de butuc , am schimbat butucul si rulmentul , iar am refacut la strung filetul la planetara . Ce ar putea sa huruie dupa ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!