Jump to content

Probleme aparute la ridicarea masinii de la dealer


cristi.v
 Share

Postare recomandată

Daaaar:

ieri mi-am pus numerele definitive si atunci am observat ca nu am surubelnita in trusa. Adica era locul unde intra surubelnita numa ca era gol :Driver:. E si vina mea ca nu m-am gandit sa verific, cum se facea la dacie, daca are roata de rezerva etc. Adevarat ca nu stau in surubelnita aia dar e vorba de gest.

Ooops - si la mine cred ca e tot gol locul. Cam ce ar tb sa mai fie pe acolo pe langa cric si cheia de roti?? Sa fiu sincer, nici la cealata Octavie nu am primit asa ceva...

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 180
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • lori74

    39

  • xxfiles

    12

  • Diesel

    7

  • DRAPAR

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu, la ridicarea masinii, nu am avut in trusa de scule, cheia fixa de 10-13. A avut cineva asa ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Fabia am primit cheie pt capace, cheie pt suruburile rotilor, inel de tractare si cric. Cam astea erau toate !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La ridicarea masinii de la dealer, aveti un proces verbal sau ceva de genul, in care sunt trecute accesoriile/sculele care v-au fost livrate. Cand ati semnat de primire, nu ati intrebat de chei, surubelnite si altele pe care vi le-ati fi dorit? :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cea mai frumoasa treaba i s-a intamplat unui prieten care si-a luat prea frumosul RS si nu i-a dat a doua cheie. deloc!

omul fiind innebunit de dorinta de a iesi cu masina, a semnat repede procesul verbal. in schimb avea pachetul legislativ si etc. a doua zi s-a dus si a reclamat lipsa cheii de rezerva dar, din pacate... NU! au spus ca nu se poate si alte de-astea. omul a fost nevoit in final sa-si schimbe toate incuietorile... ca nu stii cine "a gasit" cheia aia si ce vrea sa faca cu ea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi m-au sunat cei de la Graitaru sa-mi spuna ca mi-au adus pachetul legislativ. S-au tinut de cuvant. O bila alba de la mine. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am avut aceeasi problema cu pachetul legislativ, care de altfel s-a rezolvat.

Am inteles ca furnizorul nu a facut fata cererii foarte mari din perioada sarbatorilor si de atunci au ramas fara stoc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai m-au sunat cei de la dealer sa imi spuna ca masina a venit cu jante de 17" desi eu o comandasem cu 16". Din ce am inteles eu de la ei ar vrea sa mai astept vreo 2 saptamani pana imi pun ei unele de 16(ca sa nu le uzez pe cele de 17) sau sa platesc diferenta (nu era prea sigur tipul cu care am vorbit, zicea sa mai vorbeasca cu seful lui). Au voie sa faca asa ceva? Am vazut ca multe persoane au primit cu jante de 17 in loc de 16 dar nimeni nu a zis ca a platit vreo diferenta. Ce sa fac in aceasta situatie sa le dau bani in caz ca cer sau sa ma cert cu ei? Intrebare este valabila pana la ora 10 marti dimeneata, atunci ridic masina.

Multumesc anticipat daca poate sa ma ajute cineva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai explica-le ca nu ai cum sa stai 2 sapt pana iti vin jantele pe 16 , ia-te de ei !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa incerc, ideea este ce fac daca imi cer bani? Au dreptul sa ceara diferenta pana la jantele de 17? Totusi eu am comandat cu 16 acum e greseala lor sau a fabricii daca a venit cu altceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ar trebui sa o ridici cum a venit. eu la comanda am avut pe 16" si avenit cu jante pe 17" si nu au cerut nici o diferenta ba chiar m-au felicitat de norocul avut. sa nu aiba cineva nevoie de cele pe17".......... :icon_thumright:

Modificat de eugennco
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De mine chiar s-au rugat sa accept jantele de 17", ca eu am facut scandal de ce nu venit de 16". Pana la urma le-am acceptat pe cele de 17" dar nici nu s-a pus problema sa platesc vreun ban in plus. Mi-au zis ca in perioada respectiva fabrica nu a avut jante de 16" pe stoc si ca sa nu se aglomereze cu masinile, au montat jante de 17 pe cheltuiala lor. Daca nu acceptam masina cu 17", trebuia sa mai astept vreo zece zile pana aduceau de 16"

Modificat de Cristi_71
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult pt sfaturi....pana la urma nu a fost nici o problema si nu au mai zis nimic, arata superb masina cu jante de 17...singura problema este ca m-am cam lipit de volan....ce pacat ca trebuie sa mai mergem si la serivci :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna, in asteptarea mea pentru Octavia , pun pe site Legea_449_actualizata.doc

Sper ca totul sa decurga cum trebuie la mine si sa nu trec prin ce au trecut unii colegi de forum, insa mai am de asteptat vreo 3 saptamani.

Pana atunci numai bine.

Legea_449_actualizata.doc

Sa speram ca o vom folosi din ce in ce mai putini.

Modificat de doarmarius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Cea mai mare problema cred ca este la mine : desi a ajuns in tara de 3 saptamani , adica pe 14 iulie , consilierul de vanzari de la Brady ma duce cu vorba ca "ajunge , ajunge" , dar eu inca nu m-am pupat cu ea . Marea mea frustrare este lipsa de obraz , pentru ca intentia mea era sa ii fac o bucurie sotului meu , care o asteapta ca pe un mar copt . Mi se parea o dovada de respect sa ni se spuna o data precisa , chiar daca era mai indepartata , cu atat mai mult cu cat in noaptea asta trebuia sa plecam in concediu si pana nu stim ceva concret , suntem legati de glie . Maine dimineata mergem sa lamurim situatia cu cineva din conducere . Nu imi dau seama pe cine as putea intreba , in asa fel incat sa am garantia ca nu ma mai minte .

Inca ceva : daca nu mi s-ar intampla mie , unul din pretextele folosite de domnul in chestiune m-ar face sa rad - intarzierile au survenit din motive de forta majora . E greu cu limba romana cand nu avem proprietatea termenilor .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Sa nu fie una din cele lovite de grindina... stiu din surse relativ sigure ca mai dureaza cca 20 zile repararea celor care au fost lovite de grindina...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu as mai astepta 2 luni in cazul in care este o masina lovita de grindina, adica as refuza masina .Desi va fi cam greu sa vezi reparatia, un ochi profesionist va deosebi locurile revopsite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Mai nou, la uniservice piatra neamț, mașinile nu se mai livrează deloc, nici măcar cele plătite integral cu caș.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 years later...

Salutare! 

De ieri sunt proaspat posesor de Octavia 1.4 DSG. Toate bune doar ca la ridicarea masinii in momentul in care comutam selectorul blocului de lumini pe pozitia auto in bord aparea eroare la sistemul de iluminat si farurile stateau aprinse desi afara era soare. Pe oricare alta pozitie eroarea disparea. Nivelul de echipare este Smart, optionale sunt scaune incalzite si senzori de parcare. Farurile sunt standard, cele cu halogen. De cand am deschis usa mi a sarit in ochi blocul de lumini. Concluzia a fost ca cei de la fabrica au greșit atunci cand au pus bloc de lumini cu pozitie auto. Au comandat altul fara auto care ajunge marti cel tarziu joi. Ce parere aveti de asta? Explicatia imi pare plauzibila dar m am gandit sa va intreb si pe voi. 

IMG-20180810-WA0026.jpg

IMG-20180810-WA0012.jpeg

Modificat de TazVW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lasa si o poza cu oglinda si parbrizul sa vedem daca ai sau nu senzori de lumina. Nu se prea intampla greseli de genul asta in fabrica...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Banuiesc ca masina este luata din stoc. Decodarea VIN-ului ar ajuta la optionale. Sa vedem daca din fabrica a venit cu sensor de lumina si ploaie sau nu.

La ce se intampla in reprezentante...

Foarte greu de crezut ca a plecat din fabrica cu eroare pe bord.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este din stoc. VIN: TMBAC7NE0JN009052. 

Maine fac si poze. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astea ar fi si pozele:

y5O8za.jpg
jdaHB1.jpg
a9QajK.jpg

@tetea nu reiese ca ar fi vreun senzor

8N4 Windshield wiper intermittent control/ light/rain sensor: Windshield wiper intermittent control with potentiometer (four speeds)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!