Jump to content

Probleme aparute la ridicarea masinii de la dealer


cristi.v
 Share

Postare recomandată

Eu nu m-am dus la pb, am luat masina de la Tg. Mures. Dar dupa aceasta problema automat am fost transferat la PoRo, ei au comandat masina noua, ei s-au ocupat de tot, nici nu au lasat la dealerul din Mures sa vada masina in webwheels.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 180
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • lori74

    39

  • xxfiles

    12

  • Diesel

    7

  • DRAPAR

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

Inseamna ca nu ai inca seria de sasiu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ba da, am toate datele masinii si stiu ca s-a trimis deja catre Curtici. Mi-a confirmat T.K. din cehia, de la fabrica. I-am zis ca astia nu raspund nici macar la telefon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masina deja e la Curtici si apare si pe site la ei. Pe miercuri sper ca o sa soseasca si la Mures :D In sfarsit din nou...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

'Neata! Ce se mai aude cu masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in sfarsit azi am ridicat din nou masina :icon_thumright: Acuma se pare ca e OK :mop: Se zice ca ceea ce merge uson nu va fi bun... daca asa este atunci asta va fi cea mai buna masina importat de PoRo, atatea probleme au aparut pana ce s-a reusit sa fie ceva din ea :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar de baut nu dau baietii de la Poro?

Ar fi trebuit sa ai 2 sticle de sampanie de la cele 2 masini ;)

Sper sa ai parte de noua masina , mai ales ca ai asteptat 4 luni. CA si o consolare acum toata lumea asteapta 4 luni, :) dar din alte motive.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, acuma se pare ca totul e OK :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma puteti ajuta cei cu mai mare experienta cand iei masina de la dealer ce verificari poti face si ce ar intra in atributiile lor sa faca ( o sa zica ca le-au facut ieri daca-i intrebi probabil) Am gasit aici pe forum un document f util.M-am speriat putin chiar tebuie sa faca dealerul toate astea ? Ai dreptul sa i le ceri sa le faca gratis ? E obligat sa-ti faca (de noua) fara sa reclami vreo problemea pe garantie o inspectie tehnica detaliata si chestii de gen verificare franare, directie, echilibrare roti sau presiune pneuri ?! M-as mira sa faca asta dealerul din Romania...cum poti sa vezi daca a facut sau nu oaresce verificari mai in profunzime? Eu ma indoiesc ca daca masina e zgariata sau o zgarie ei in curte de exemplu o sa te atentioneze elegant ca trebuie s-o faca ei sau daca preferi poti sa mai astepti 3 luni si iti vine alta...ma indoiec PROFUND ca in Romania se intampla asta. N-ai cascat bine ochii, n-ai intreaba ura si la gara :P. Dar probabil nici nu sunt obligatii sa faca gratis f multe teste ca probabil le face fabrica ma insel ?! Ce sa cer ianite sa semnez de primire sa-mi faca sau sa-mi dovedeasca cumva ca au facut ?! Ca o inspectie vizuala a interiorului si exteriorului pot sa fac si eu...dar mai mult sa stiu chestii de genul (cum am gasit in docul amnintit) ma cam depasesc sau nu stoiu cum sa le verific eu personal si dau cateva exemple:

13) Stare burdufuri de protectie la axe planetare, rotule superioare si caseta de directie

14) Verificare sigilii la cutia de viteze, bord, amortizoare

15) Verificare stare aerisitoare frana

3) Pozitie volan si stabilitate automobil la mers pe drum

4) Pastrarea traiectoriei la franare

5) Verificare zgomote, la mers in gol, in diverse trepte de viteze

6) Fulare roti

7) Unghiuri de cadere roti

9) Verificare motor la turatii 750 – 800 si la 1500 (zgomote, functionare, intreruperi)

10) Etansitate esapament

11) Etanseitate sistem de franare

Care e realitatea si un "best practice" inainte sa semnezi ca primarul ? :) Nu prea imi place sa fac asta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Well...mai sunt si unele verificari ca cele de mai sus...potrivite celor excelosi din fire.

Rezuma-te la cele care ti se par de bun simt si in rest incearca sa nu strici bucuria momentului ridicarii masinii noi...e un sentiment aparte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

andreio2: eventual ii rogi sa te lase sa o duci la autotest in vitan sau cum s-o numi inainte sa semnezi...:) glumesc..dar hai sa fim seriosi cine mai sta atunci cand ii vine masina sa faca cele enumerate de tine....se fac testele "primare" ochiometrice si o iei..la ce ai zis tu mai sus cred ca ar dura ceva ore bune sa faci toata lista...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este un subiect care ma intereseaza si pe mine. Sigur ca nu te apuci sa ii faci revizia tehnica, dar ar fi util sa stim de la cei care au trecut prin asta, ce probleme au aparut la receptie, ca sa fim si noi mai atenti (cei care asteptam sa ne vina jucaria).

Un exemplu ar fi Lori74, sa speram ca nu o sa mai treaca nimeni prin ce a trecut el.

Dar ar fi util sa stim de la toti cei care au avut probleme, oricat de marunte, care au fost acelea.

Are cineva o lista (de bun simt) cu ce trebuie sa verificam la receptie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi, la receptie nu am avut probleme deosebite. Ajuns acasa am constatat 2 lucruri:

  • in compartimentul de depozitare din tabloul de bord am gasit un modul electronic cu senzori pt. alarma originala (1Z0.951.171)
  • toate pneurile aveau 3.4 bar

Alarma am verificat-o si este OK.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am ridicat masina pe 17 mai.. La capitolul nemultumiri pot trece urmatoarele.. 1. Desi am inteles ca masina trebuie sa aiba OBLIGATORIU stingator, trusa medicala plus triunghi, la mine pauza... am intrebat de ce ? "pai,astea le cumparati dvs. separat de la noi" :rolleyes: mi s-a facut scarba.. 2. in portbagaj curatenie generala.. nu tu set de becuri si ce o mai fi fost ? tot asa, am intrebat de ce ? "unii dealeri le dau, altii nu.. noi nu .." :( 3. vorba altcuiva de aici.. in rezervor - vapori de motorina.. :D Asa ca, suntem in Romania si asta ne distruge neuronii ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa spunem mersi ca ne-au dat triunghiul.Iar in rezervor mai mult de 3-4 litri nu sunt.Mie nu mi-au dat nici macar un discount amarat de 1-2 %.Dar 30% adaos+19%tva+ accize 1,5% mi-au luat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Initial mi-au spus ca pachetul legislativ trebuie sa-l cumpar. Le-am spus ca face parte din doatarea masinii, conform informatiilor de pe pliante si de pe site si atunci s-au scuzat ca au incurcat "borcanele" si mi l-au dat gratis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Deci daca esti informat ezita sa mearga mai departe cu dezinformarea...

E legea junglei...daca te simt slab...informat, sar ca niste hiene pe tine sa-ti ia bani extra pe niste chestii facturate odata cu masina. Astia se numesc oameni? De 'afaceri'?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna,

Sa va povestesc si eu ceva. Cand am luat masina de la dealer, toate bune si frumoase, pana si pachetul legislativ era in portbagaj fara sa intreb de el. Daaaar:

ieri mi-am pus numerele definitive si atunci am observat ca nu am surubelnita in trusa. Adica era locul unde intra surubelnita numa ca era gol :icon_cheesygrin:. E si vina mea ca nu m-am gandit sa verific, cum se facea la dacie, daca are roata de rezerva etc. Adevarat ca nu stau in surubelnita aia dar e vorba de gest.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@sym: Din cate stii, traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul... Daca la VW (Golf 5) lipseste desfacatorul de sticle, de ce n-ar lua si din Skoda (Fabia 2) diverse ustensile cu care a fost dotata masina ? :icon_cheesygrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:)

"Vanzatorii" speculeaza euforia cumparatorilor, mai ales la dupa o perioada mare de asteptare.

Eu zic ca ar trebui sa ai o lista cu dotarile masini si optionalele alese sau primite, este mai usor de bifat si mai ales este mai greu sa uiti sa intrebi de ceva.

Dupa ce ai semnat de primire, "ura si la ... revedere", chiar daca este in garantie si eventualele probleme se vor rezolva cu bani si timpul tau consumati (ca nu fac obiectul garantiei), in sensul ca daca pentru eventualele defecte te duci si se rezolva la "optionale" nu cred ca mai primesti nimic, adica nu ai vazut ca nu ai cric ... etc.

Si toate astea pe bani nostri :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare!

- Intodeauna sa verificati presiunea in roti - din fabrica sunt umflate mult mai mult decat ce este prescris, fiindca pe trailer masina este fixata cu ajutorul unor chingi de roata. Chngile au un mehanism de strangere ca poate exploda cauciucul daca nu este atent cine il strange.

- La fabrica daewoo intr-o vreme se furau filtrele de aer din masina. Sa observi numai la prima revizie de la 10-15.000km ca nu ai avut filtru ... nasol. Pixuri, surubelnite, si altele sunt lucuri minore.

- Lichid spalator geam... daca masina a stat undeva 1-2-3 luni pana la livrare si a venit iarna, a inghetat lichidul pus in Septembrie si a crapat niste lucruri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O intrebare pentru cei care au ridicat masina anul acesta :

-ati primit pachetul legislativ? (triunghi,trusa medicala,stingator)

Eu am ridicat masina pe 17 Ianuarie si a venit fara pachet. Oricum am pus dealerul sa-mi scrie cu manuta lui si sa semneze pe factura masinii ca nu mi-a livrat pachetul legislativ si ca urmeaza ca in maxim o luna sa-mi fie livrat.

Masina am luat-o de la Graitaru Piatra Neamt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masina ridicata pe 02 Februarie 2008. Aceeasi problema cu lipsa pachetului legislativ, acelasi dealer. Nu mi-au putut da un termen, mi-au spus doar ca le-au comandat de mai bine de o luna si nu li s-au adus.

In rest, nu stiu.. am voie sa le multumesc si sa ii felicit in mod public pentru amabilitate sau sunt in afara subiectului? :Driver:

Modificat de oaky
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ei, nici chiar asa :D Lasand gluma, multumesc @drapar, am retinut.

In legatura cu lipsa pachetului legislativ la Octaviile livrate in ultimile aprox 2 luni, ar putea cineva sa ne spuna daca este o problema izolata sau li s-a intamplat si altora?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!