Jump to content

Probleme Alarma


intrare
 Share

Postare recomandată

Salutare , (din cate stiu eu )flasu intradevar se poate activa sau dezactiva doar la masininile care au din fabrica cheie tip briceag.

Pentru noi , care avem thunder se leaga un fir de la modulul thunder la semnalizatoare.

Numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat si varianta asta. Insa nici cu cheia in broasca nu se aprind. Si chiar am activat si beep on lock/unlock si nici alea nu merg. Ca si zona este setata rest of world.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai incerca fiindca nu o sa-ti mearga. Poti sa activezi din Vagcom beep si flash la incuiere/descuiere, dar nu o sa-ti mearga decat daca ai cheie briceag originala.

Trage firele pentru semnale de la alarma, sub bord, la cutia neagra din spatele mufei de diagnoza. Acolo ai un conector negru cu 16 pini, te legi la firele negru/alb si negru/verde din pozitiile 16 si 14. Uite si o poza cu firele indicate, din conectorul negru, de la cutia neagra...

post-7784-1255902283_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragi forumisti , posesori de polo si nu numai....

Azi am sunat la un dealer VW si am intrrebat de acel modul "comfort", pretul unui asemenea modul este de 753 Ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu la ce te referi cand zici "modul comfort" ca eu stiu ca este cel care deschide geamurile din broasca si ce functii o mai avea el.

Sau te referi la un modul de receptie impreuna cu chei briceag originale ca e cam mare pretul asta.

Si daca e a doua varianta....unde ai intrebat ca dealerii nu au aceleasi raspunsuri niciodata.

Mi-a mai zis mie reprezentantul de vanzari de la SEAT Craiova ca monteaza modul de chei briceag originale pe undeva pe la 4 mil si cand am sunat la service m-au luat aia la misto...."nu montam domne noi asa ceva...cine v-a zis"

Modificat de ionut_slatina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare ,

Da , este pentru modulul de receptie pentru cheie.

Am intrebat de la D&C Oradea.

La pretul modulului se mai adauga cheia si manopera.

Nu stiu daca merita sau nu , pentru ca ajungi la o suma ca care iti pui o alarma destul de buna, insa eu am o oarecare "atractie"fata de produsele "originale".

Modificat de microb
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

La fiecare 10 min., computerul trimite cate un puls la portbagaj ca sa se asigure ca este inchis. Acest puls fiind destul de puternic imi intra alarma in modul PANICA (sau cum s-o zice oficial). Acum dupa ce mi-a scos electricianul firul de la alarma la portbagaj totul merge OK.

La tine unde era legat firul pentru portbagaj si unde s-a legat de usa?Si la mine se intimpla exact la fel,dupa un timp se deschid usile si intra alarma in funtiune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai la mine s-a legat de firele care trec pe langa manerul de desfacut capota. La usi a trebuit sa treaca cu un fir prin mufa din stalpul usii pana aproape de firul ce duce la butucul usii. A incercat el sa puna alarma pe firul de langa manerul capotei insa nu dadea impuls pentru geamuri sa le ridice, functie pe care am cerut-o neaparat. Imi intra intr-adevar alarma la fiecare 10 minute in functiune insa nu se intampla sa deschida usile. Firul pentru portbagaj era legat tot acolo jos insa mai avea puse si niste diode pentru unisens cu becul din bord pentru portbagaj deschis. Nu mai stiu exact ce se intampla....deschideai usile si se aprindea si ala ... in fine.... ceva de genul asta.

Tu ce alarma ai ... tot din asta cu cheie briceag?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare,

Si eu doresc sa-mi pun cheie briceag la Polo-ul meu, din cat am vorbit cu colegii mei din Brasov de acest lucru, am inteles ca montarea alarmei si adaptarea cheii briceag la masina ajunge la un cost de 250 Ron cam asa ceva. Acuma nu mai stiu exact daca cumva a crescut pretul sau nu... sau depinde de locul unde faci aceasta schimbare.

Oricum de abia astept sa fac aceasta modificare si voi relata ce s-a intamplat cat a durat si ce cost a fost efectuat :mellow:

O zi faina tuturor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DjViper

Pai montarea alarmei se face ca orice alarma.

Copierea cheii brute se face la un centru de copiat chei. Cost aprox. ~ 30 RON

Apoi trebuie sa bagi un chip de la o cheie de-a ta inauntru ca sa recunoasca contactul cheia. S-au poti sa bagi un chip nou si sa ti-l programeze dupa chipul masinii. La mine in oras nu aveam aceasta optiune si a trebuit sa pun chipul din cheia de rezerva.

Cost instalare alarma ~ 50 RON.

Cred ca sunt cam maricele costurile tale fata de ale mele avand in vedere ca am dat 190 RON pe alarma cu chei briceag.

Varianta 2 ar fi achizitionarea unei chei briceag originale si adaptarea ei pe calculatorul de confort insa cred ca si la tine este la fel ca la mine....calculator confort fara receptor radio pentru telecomanda. Pretul unei chei originale este de 500 RON + 50 RON adaptarea ei pe masina. Partea nasoala (cel putin la mine si cred ca la toate care au venit cu inchidere centralizata dar fara telecomanda) este ca difera calculatorul de confort. Eu m-am interesat la SEAT Craiova si ei mai monteaza pe la Ibiza lor asa ceva insa cred ca le vine masina cu acel calculator de confort cu receptor radio.

Uitandu-se si la mine dupa serie si alte mantocarii au depistat ei ca are calculator de confort si cica as putea sa montez acea cheie. Am intrebat si la VW Craiova pe cineva daca se poate si mi-a zis ca nu are receptor radio.

Astfel fiind pus intre doua raspunsuri contradictorii am scanat masina cu VAG COM si mi-a dat seria calculatorului de confort ca se termina cu litera H, litera confirmata apoi de colegul hazin ( care a incercat si el sa faca aceeasi operatiune ) ca este calculator fara radio receiver. Doar cele care se termina cu E sau F ar fi bune. Asa ca m-am linistit si am ramas tot cu aftermarketul de la coelgul sicalossu pe masina.

Sa ne tii la curent cu operatiunea :biggrin:.

Modificat de ionut_slatina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut,

Ieri a venit pachetelul cu modulul si 2 chei briceag :) Costul cu transport cu tot a fost 140 RON. In weekend sper sa-i si fac montarea sa vad cum si ce :)

Intradevar pretul era cam mare... dar se pare ca a mai scazut destul de bine :)

Va voi tine la curent cand voi intra in lucru cu montarea ;)

Numa bine va doresc!

:P safe couse is :frigbaitata:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

DjViper - nu ne-ai mai tinut la curent cu instalarea alarmei pe masina.

Este totul Ok, esti multumit de ea ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, nu am mai dat nici un raspuns ca inca nu a ajuns cel care sa le instaleze.... febra de dinaintea sarbatorilor :santa:

Oricum cred ca pe la anu voi face instalarea, acuma ce-i drept s-au cam dus banii pe cumparaturi si una alta :)

Cand va veni omul acela sa-mi faca instalarea voi anunta si va voi spune cum a decurs toata treaba :sbine:

Va doresc tuturor Sarbatori Fericite, Craciun Fericit si un An Nou mult mai bun si mai placut!

Happy Hollydays!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Djviper.....Si eu sunt sunt curios cum iti iese..poate imi comand si eu un modul asemanator.Sarbatori faine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Cam tarziu scriu dar e mai bine la servis autorizat agreeat de reprezentanta! Eu am montat la Tuning Audi Rm.Valcea cu garantie alarma Astra 5mil. cu tot cu manopera ! bafta! Merge foarte bine! e cea mai ieftina! :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare ! La multi ani! ca pe acest an nu am intrat pe aceasta pagina sa va zic ce si cum.

Pot spune ca duminica trecuta am reusit infine sa montez modulul cu cheie briceag! Domnul care a lucrat la masina , a facut o lucrare de nota 10 ! !

toate firele frumos trase, cositorite. Montarea a durat ceva vreme vreo 6 ore jumate! Stiu e f mult dar un pic ne-am chinuit cu gasirea firelor care trebuie si cel mai mult a durat pilirea cheii de rezerva, ca pe aceea am "stricat-o". Nu am facut o copie deoarece am inteles ca se poate sa iasa cu errori la copiere (ma refer la santul de la cheie), plus ca costa foarte muilt o copiere 40 ron

Asa ca am luat cheia de rezerva si ne-am apucat sa pilim la ea, dar a iesit "brici".

Am setat inchiderea masini in asa fel... in cazul in care uiti vre-un geam deschis... la inchidere se va inchide automat , defapt nu e setat asa este modulul.

Cei care isi vor pune sa nu se sperie de micul delay care se face la inchiderea masini... modulul probabil este mai incet "la minte" ca sa zic asa :) pana da impulsul necesar usilor pt a fi inchise si semnalizarilor.

Mai pe scurt sunt foarte multumit de lucrare si cei care vor sa-si puna ... s-o faca cu incredere... dar bineinteles sa si aiba pe cineva care sa faca o lucrare calumea.

Va doresc numa bine si sa ne auzim cu bine :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara colegi forumisti !

Anul trecut am achizitionat si eu un pachet de inchidere centralizata cu alarma si cheie tip briceag dar din pacate inca nu am reusit sa ajung sa o montez .

As dori sa aflu un pret aproximativ pentru manopera de montaj sa nu-mi iau tzeapa ca deja am dat de preturi intre 300 si 750 de ron ...acum pe masina mea nu am nici un fel de inchidere sau alarma deci trebuie "construit" totul de la zero

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, mie mi-a fost montat la un servie Skoda (reprezentanta) , pretul fiind de 100 lei.Al meu era fara alarma , doar modul.

Numai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
Buna seara colegi forumisti !

Anul trecut am achizitionat si eu un pachet de inchidere centralizata cu alarma si cheie tip briceag dar din pacate inca nu am reusit sa ajung sa o montez .

As dori sa aflu un pret aproximativ pentru manopera de montaj sa nu-mi iau tzeapa ca deja am dat de preturi intre 300 si 750 de ron ...acum pe masina mea nu am nici un fel de inchidere sau alarma deci trebuie "construit" totul de la zero

salut,

initial nu trebuie construit mai nimic ... trebuia doar legat la firele respective si ai terminat toata treaba.. cam o asemenea lucrare dureaza maxim 2 ore, bine inteles daca cel care le moneatza stie ce are de facut!

eventual vezi pe la tine prin oras daca e cineva din forum care se si pricepe sa faca asemenea lucururi si intreaba-l daca te poate ajuta. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce te apuci sa dai explicatii daca habar nu ai, omul spune ca nu are inchidere centralizata deloc si tu spui ca leaga firele, pe ce le leaga?

Daca stii sa ii raspunzi raspunde-i dar nu asa ca sa te afli in treaba, iar colegul de mai sus daca ar vrea sa stie un pret sau o manopera ar trebui sa citeasca regulamentul si sa vada uunde trebuie puse aceste intrebari.

Modificat de gabriel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vipere, din 11 martie si pana acum cu siguranta omul si-a montat inchiderea! Va rog nu mai postati aiurea daca nu puteti oferi informatii tehnice concrete; mai mult, posturile pot fi sanctionate cu warning.

Multumesc pentru intelegere.

Modificat de BLiTZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat si varianta asta. Insa nici cu cheia in broasca nu se aprind. Si chiar am activat si beep on lock/unlock si nici alea nu merg. Ca si zona este setata rest of world.

salut,

Adrian daca nu iti merg semnalizarile.... vezi daca nu poti face cumva legatura de la modulul cu cheie la firele de la semnalizare ale masinii. Cel putin la mine asa este conectat, intradevar nu am nici un bip de la alarma, dar in schimb se aprind semnalizarile.

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut , eu am un polo cu inchidere centralizata din cheie normala . Eu vreau doar sa inlocuiesc cheia clasica cu o cheie tip briceag . Ce anume trebuie sa cumpar si ce trebuie sa fac pentru aceasta operatiune? Deci nu vreau alarma doar sa deschid usile din telecomanda . Ms astept un raspuns .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut , eu am un polo cu inchidere centralizata din cheie normala . Eu vreau doar sa inlocuiesc cheia clasica cu o cheie tip briceag . Ce anume trebuie sa cumpar si ce trebuie sa fac pentru aceasta operatiune? Deci nu vreau alarma doar sa deschid usile din telecomanda . Ms astept un raspuns .

Salut, in mare ti-ar trebui cheia tip briceag si modulul. Eu am cumparat modulul respectiv cu 2 chei tip briceag, modulul nu contine alarma sau mai stiu eu ce ... numa inchiderea din telecomanda. Costul unui modul se invarte cam pe la 140 de lei cu tot cu transport daca nu ma insel firma se numeste Thunder.

Tot ce trebuie sa faci dupa ce primesti modulul sa mergi la un electrician sau daca ai pe cineva mai apropiat sa-ti monteze modulu. Dupaia daca vrei iti poti face o copie dupa cheia originala sau mai degraba o foloseseti pe cea de rezerva, sa ai grija sa fie pilita exact cum e lamela din cheia briceag ca sa se potriveasca bine in lacasul ei, sa mai pui chipul` din cheia de rezerva si ai rezolvat toata treaba! :rolleyes:

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!