Jump to content

Schimbare Lichid Frana La 2 Ani


Thheo
 Share

Postare recomandată

sper sa ma ajute si pe mine careva..azi m am uitat la bidonul acela unde sta lichidul de frana si am vazut ca e destul sub max destul..eu am dot 4 si am gasit prin casa o sticla sigilata de DOT4 de la TUTELA.Scrie in italiana pe ea si am luato pentru fiat. Pot completa cu asta (pe ea scrie fiat) sau sa cumpar una speciala de audi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Folositi lichid de frana pe original. Nu este deloc scump. 1,25l aprox. 80 lei.

Eu am folosit si dot 5.1 de la omv si am fost multumit dar acum trec pe original.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma DOT 4 sau DOT 5.1 se pune pe Golf IV? :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Norma pe care o da producatorul este dot 4 dar dot 5.1 este un dot 4 imbunatatit. In principiu poti sa folosesti de amandoua. Eu am folosit dot 5.1 mai bine de 2 ani si nu am avut nici o problema.

Mai jos o poza cu lichidul de frana pe original dot 4 cu norma vw 501 14.

13122009005modif.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am facut prostia si am ignorat faptul ca se chimba la 2 ani lichidul de frana si am mers cu el asa desi era mai mult namol decat lichid de frana si am masina de mai bine de 2 ani si m-a lasat cand mi-a fost lumea mai draga si anume la o trecere de pietoni am apasat si s-a dus pedala la fund , m-am oprit pana la urma dar numai eu stiu cum . concluzia: schimbati la 2 ani... cu franele nu e de joaca !!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

m a cam spreriat postul anterior, masina mea e din 2005 si nu am umblat deloc la lichidul de frana cred ca este cazul sa o fac, oare garniturile imbatranesc si ele se pot schimba?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Da, dar numai daca este nevoie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Garniturile din instalatia de franare nu au voie sa imbatranesca in 5 ani (asta bineinteles la o masina cu pretentii...). Un procent mic de apa acumulat in lichidul de frana nu are cu ce sa le afecteze. Cat despre lichidul de frana neschimbat la timp, dupa cum vezi, nu s-a intamplat nimic rau pana acum (in ciuda recomandarii stricte de a se inlocui la 2 ani). La fel cum de altfel nu au patit nimic la motor altii care au schimbat uleiul dupa 30k km. Asta nu inseamna ca trebuie sa mergi asa in continuare sau ca as incuraja aceste fapte. Parerea mea este ca trebuie sa-l schimbi cat mai repede, pt.a evita eventuale neplaceri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi pare bine sa aud - si sa vad - ca si altii inteleg ca VW 501.14 este norma care trebuie, si nu marca X, Y sau Z.

Am mai vazut si ca lumea a inteles - sau incepe sa inteleaga - ca un lichid de curse "racing" nu e bun pentru masini de strada (adica ar fi OK, daca l-ati schimba o data pe luna).

Garniturile de frana nu se uzeaza semnificativ. Daca apar pierderi de presiune/lichid, atunci problema e de coroziune interna si de obicei e destul de serioasa.

La masinile din ziua de azi, garniturile nu mai sunt consumabile. Intai m-am uitat stramb la chestia asta (am avut si eu Dacia) dar am inteles care e logica; Materialele sunt bune. Cand pica garniturile, in marea majoritate a cazurilor, cilindrii sunt "impuscati" de rugina. Degeaba schimbi garnitura. In ziua de azi nimeni nu mai bucseaza un cilindru de pompa, sau sa repare un etrier. Asa ca schimbatul e de fapt singura reparatie posibila.

Plus ca la masinile noi, tolerantele sunt suficient de stranse incat e necesara scula speciala pt montat garnituri... cum spunea cineva mai sus, cu frana nu e de joaca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Trebuie sa schimb lichidul de frana norma Dot4 . Ce sa aleg intre ATE, TRW-Lucas, Castrol, Aral ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Pentru o exploatare normala si frane normale eu zic un lichid de frana Castrol DOT 4(original)!

Razvan.

Modificat de Razvan_SPD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@tracto - Parerea mea este sa-l folosesti pe ce OEM, care il gasesti doar la reprezentanta. E vreo 50 RON/L. Nu cred ca merita sa amesteci lichidul de frana din instalatia masinii cu alta marca, asta pt. o economie de 10-20RON.

Spun asta deoarece in urma schimbului de lichid de frana, indiferent de metoda folosita, o mica cantitate din lichidul vechi (10-20%) se va amesteca cu cel nou.

Acum am vazut ca masina ta este din G3 1994, deci slabe sanse sa mai aiba lichidul de frana original in instalatie. In cazul acesta, alegerea unei marci de lichid de frana tine doar de subiectivism, la fel ca si in cazul uleiului de motor...

Modificat de x-tremist
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La reprezentanta era 100lei litrul . Am optat pentru ATE . Sunt deocamdata foarte multumit .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nesimtite preturi... Anul trecut era 50 -max60 ron/litru.

Daca ai pus DOT 4, nu ai de ce sa fii nemultumit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Cam 'fricosi' cei de la VW de recomanda schimbarea lichidului atat de des, am vazut ca alti producatori acorda intervale de schimb mult mai lungi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N am vazut nicaieri sa scrie ceva de schimbarea garniturilor, asa ca va intreb: Pe langa lichidul de frana nu se schimba si garniturile??

Modificat de aaandrei81
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inainte sa postezi citeste si tu macar posturile dinaintea ta ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inainte sa postezi citeste si tu macar posturile dinaintea ta ...

Le am citit, dar n am vazut nimic de garnituri. Daca ai vazut tu, puteai sa mi raspunzi in loc sa faci observatii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi pagina curenta, posturile #107, #108, #109, #110.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

de curand am fost la service si am schimbat consumabilele la masina .acolo mecanicul mi-a spus ca odata la 2 ani se schimba si lichidul de frana ca-si pierde cica proprietatile si nu mai functioneaza in parametri normali.voi ce parere aveti ?intreb ptr ca daca se schimba nu-i problema dar sa nu fie bani aruncati de pomana in vant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este, cam la 2 ani. Exsiat si niste testere, pentru lichidul de frana, si poti sa vezi daca mai este sau nu in parametri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inseamna ca mecanicul are dreptate.stii cumva cam cat as avea nevoie (lichid)ptr un schimb?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 litru, DOT4.

Daca te pasioneaza subiectul citeste si aici.

Modificat de divinewind
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!