Jump to content

Schimbare Lichid Frana La 2 Ani


Thheo
 Share

Postare recomandată

Hiade mai soila pune mana si schimba acolo lichidu ca nu se intampla nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai bine se foloseste instalatia,,prin vidare,,...eu unul nu m-as incumeta sa folosesc metoda batraneasca..;dai pedale ...tine apasat..strange... :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hiade mai soila pune mana si schimba acolo lichidu ca nu se intampla nimic.

serios mi-e teama pentru ca n-am facut, si am ambreiajul perfect si la T5 si la golf :D

eu merg pe vorba aia, daca merge bine, nu desfac ca sa vad de ce merge bine

am sa ma documentez mai mult :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune mana cand se incalzeste si schimba. Cumpara mai multe sticle si schimbi de 3 ori cu metode diferite. Prima oara da la pedale pana ramane vasu gol si trage aer in instalatie si apoi daca rezolvi o sa te simti foarte bine Apoi esti maestru daca reusesti. Daca nu, mergi la service sa-l schimbe pe tot cu pompa :).

Vezi ca eu glumesc si daca mie nu-mi pasa de masina unii chiar isi iubesc masinile :)

Modificat de divinewind
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer nici eu la fosta masina (G4) n-am schimbat in ~ 6 ani lichidul(noul proprietar n-a schimbat nici el), la actuala ma bate gandul sa-l schimb dupa ce-am citit aci. Sant totusi inca rezervat, vorba lui soila:Nu desfac ca sa vad de ce merge bine. STIMA

Modificat de toni d
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am vazut mecanici care spuneau ca lichidul nu se schimba niciodata si merg asa cu transporterele lor din 1992 cu lichidu schimbat poate acum 10 ani. Doar ca pe forumu asta ajungi sa gandesti mai ceva ca reprezentantele VW.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu m-am hotarat sa il schimb deoarece am unele probleme la treapta 1 si a 3,mi se pare ca nu debraiaza suficient si agata ori intra greu,va tin la curent daca se rezolva sau nu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am schimbat ambreiajul acum ~ 1an ,mai trebuie sa inlocuiesc si lichidul de frana sau este facuta treba asta de mecanic .este acelasi rezervor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da ,ambreajul isi trage lichid de trana din vasul de la pompa de frana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit ieri sa schimb lichidul de frana prin metoda clasica,am scos ce a fost in vas,am adaugat lichid nou,am aierisit ambreajul mai intai,apoi toate rotile incepant din stanga fata,ca o prima impresie nu pot spun mare lucru,franeaza la fel,ambreajul este la fel,nu simt nici o diferenta,imi pare rau ca nu am rezolvat problema cu agatatul la schimbarea vitezelor cu tot ca am schimbat din nou uleiul din cutie,cu unul mai bun

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Da ,ambreajul isi trage lichid de trana din vasul de la pompa de frana.

e valabil la orice masina? unde se intalneste ambreiajul cu ceva de la frana?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ne poate explica cineva care este procedura de aerisire a ambreajului.

Intreb asta deoarece la mine cand au schimbat lichidul nu au aerisit si acest circuit si dupa 2 saptamani pedala este mai moale.

Prima aerisire care a fost facuta dupa schimbare a fost prin metoda clasica si ca rezultat a fost ca la o viteza de 50km pe uscat (in noembrie)cu frana

la max am facut un accident de toata frumusetea.ABS-ul nici macar nu a intrat.

Dupa ce am reparat masina am fost la un coleg de pe forum care se ocupa numai cu schimbare lichid frana si a aerisit instalatia cu o scula speciala cu vid parca.

A fost ok.Au tinut franele cam 1 luna dupa care iar s-au imuiat.Nici cel din urma nu a aerisit circuitul ambreajului.

Totusi daca stau cu motorul oprit si fac pedale frana se inareste bine si am frane ok inca 2-3 zile

Modificat de daniel80
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie aerisit si modulul ABS folosind VCDS si o procedura specifica, apoi aerisirea clasica. LA fel se aeriseste si ambreiajul, aerisire clasica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi de raspuns Al Bundy .Tu poti face aerisirea ABS-ului?.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa tot ce am citit aici m-am hotarat sa schimb si eu lichidul. stiam ca este consumabil si trebuie schimbat la 2 ani, dar stiti cum e romanul (lasa-l ma ca merge asa)

deci, am sunat la skoda pitesti (prima impresie ok), si mi-au zis ca pot sa ma duc imediat (ceea ce am si facut) sa fac schimbul.

timp aproximativ 45 min

cost ( lichidul lor, aerisire,verificare banc de franare si manopera) = 84 ron

nu cred ca e o avere tinand cont ca e vorba de siguranta mea si a celorlalti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oooo super pret tinand cont ca in Bucuresti nu scapi fara 100ron si fara verificare pe banc testare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cineva care se pricepe ne poate explica si noua (dupa cum am vazut pe pagina anterioara nu sunt singurul necunoscator) care este rolul lichidului de frana in ambreiaj? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are rolul de a face presiune, fiind ambreiaj cu actionare hidraulica si rezista bine la temperaturi ridicate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a auzit cineva de lichid frana rewe made in germany?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

La o octavia 1, din 2001, se poate pune Motul RBF 660?, fara sa afecteze ceva?, voi schimba si conductele de frana cu unele metalice la schimbul de lichid.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ma duc pe nici un circuit, doar ca se simte nevoia unor frane mai puternice sa zic asa, care sa tina la fel si la prima si la a zecea franare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!